Semekkora.
Kína akármekkora provokációt el fog viselni, csak akkor lép katonailag, ha:
- Amerikai csapatok bázisokat kezdenek Tajvan területén építeni
- Kikiáltják a függetlenségüket
- Atomfegyver fejlesztésbe kezdenek
Addig öngyilkossággal felérő vállalkozás lenne - és a Pentagonban is azonnal lefonná a lábát az összes tábornok. Az USA 2030-at lőtte be a Kínai háború időpontjára (az egész haderő fejlesztésük erre a dátumra koncentrál), míg Kína a saját elmondása szerint 2050-re lenne olyan fölényben, hogy érdemes legyen elkezdeni (nem kéne a Császári Japán sorsára jutni).
Nekik most jobb dolguk is van egy agresszív (de nem önműködő) banya miatt elcseszni a terveiket - be kell biztosítani a kontinenst. Az oroszokkal kb. szerelembe lökték őket nyugatról, ami mindkét félnek előnyös - egymás ellen egyre kevesebb haderőt kell itt állomásoztatni, előbbi viheti Ukrajnába, Szíriába, meg ahová akarja, utóbbi meg a Csendesre. Bónuszként nem kell északról amerikai CM/BM/bomber fenyegetéstől tartani, mert oroszok fix, hogy leszednék ezeket azonnal, ha a területük felett repkednének.
Kazahok fixálva a januári puccskísérlet után, Afganisztán behúzva, India nem akar balhét senki kedvéért, Vietnám meg tudja, hogy ezt a kínai hadsereg nem verné el - vagyis a kontinens lassan biztosítva van. Amerika jó messzire ki van szorítva észak-nyugat és déli irányba.
Szerintem a 7. flottát már most meg tudná fogni annyira a PLAN, hogy blokád alá vonják Tajvant - a baj a Japánok és az AUKUS. Előbbi a saját pecsenyéjét akarja magában is sütögetni (Kínát üssék ki neki), utóbbiak meg egy amerikai csapat. Együtt még sok nekik - de ahogy a flottafejlesztés zajlik, egyre kevésbé. igazából a felszíni hajókat tekintve nincs szégyenkezni valójuk, a baj a tengókkal van. Kína sehol sincs a Sea Wolf/Virginia kombóhoz. Ez pedig jelenleg a döntő (és nem a hordozók).
A légierő átfegyverzése is lassú, a 5.th genben tudnak most éppen csak felkapaszkodni valamennyire, de a következőben lesznek csak egálban ütemtervben (Kína kvázi 10 évente lépett egy vadász generációt J-7/Szu-27/J-20 vonallal). Vagyis az átfegyverzés zajlik csak, a tankerflotta most kezd rendesen felállni, az AWACS vonal is végre kezdi megtámasztani a rengeteg harcászati vadászbombázót (a taktikákat most dolgozzák csak ki, a saját szájízük szerint) - nekik még ezer dolguk van és egyik sem a háború.
Szóval összességében Kína készülés fázisában van egy olyan ellenfél ellen, mely az idő előrehaladtával gyengül (de messze potensebb) - a legutolsó dolog ami kell nekik a konfliktus előre hozása. És a veszély itt van, mert ha az USA rá tud venni egy tajvani kormányt, hogy a fent említett három dolog valamelyikét meglépje - na akkor már dönthetnek úgy, mint az oroszok. Kérdés ezt meg merik-e lépni. A banya látogatása egy újabb lépcsőfok efelé, lesznek egyre durvábbak, arra számítani lehet. De Kína le fogja nyelni. Még.