[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 029
113
A 7,62x51-es hadi mesterlövész puskák(M24 és M40*)hatásos lőtávja 800 méter innentől kezdve ezekkel nem is lőnek ennél messzebbre.Valószínűleg 800 éter után lassul hangsebesség alá a lövedék és onnan kezdve tökéletesen pontatlanná válik.

*Ezek gyakorlatilag hadi Remington 700-asok.

Amúgy a modern katonai lvl 4-es mellények minden távolságból megfogják még a páncéltörő 7,62x54r lőszert is ami erősebb mint a NATO 7,62x51-es páncéltörő lőszer.

Egész konkrétan ez a védelmi képessége:"10.8 g (166 gr) .30-06 Springfield M2 armor-piercing (AP) bullets at a velocity of 878 m/s ± 9.1 m/s (2880 ft/s ± 30 ft/s)."
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 029
113
1 MOA 100 méteren 2,9cm nekem sehogy nem jön ki ezek után a 800 méteren 1 MOA 20cm...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
<blockquote rel="joker"><blockquote rel="laiki"><blockquote rel="dudi">Nem is vagyok benne biztos,hogy hadi mesterlövész puskával és hadi mesterlövész lőszerrel* el lehet találni egy fejet 1000 méterről 90%-os pontossággal.

Biztosan nem. 1 MOA nagyjából azt biztosítja, hogy 800 m-ről egy álló alakot eltalálj (figyelembe véve, hogy nem csak a lőszernek és a puskának van hibája, hanem a lövésznek is).

De én nem kívánom senki személy szeriti likvidálását akkor sem, ha ugyanaz a véleményem róla, mint itt a többségnek. Nem hiszem, hogy a halálával bármi is megváltozna, így ezen egy vezető kiiktatásának nincs számottevő katonai jelentősége. Szerintem a szakiknak nem kellene az USA szintjére süllyedni, akik a világ másik felén rendszeresen végeznek ki embereket önhatalmú döntések alapján, drónokról indított rakétákkal.</blockquote>

1MOA 800 méteren az 20 centi, vagyis a lövés azon belül lesz, ez pedig egy fejméret. Egy tolózáras puska lazán bemehet 1MOA alá, szóval valahol 0,5 és 1MOA között leszel. A többi lövészen múlik, hogy mennyire jól méri fel a szelet, a szintkülönbséget, a távolságot, pártartalmat, Coriolis hatást, a hőmérsékletet, stb és hogy mennyire jó táblázatai vannak amikkel a beállításokat kiszámolja. </blockquote>

Elméletileg igazad van. De mennyire valószinú, hogy mindez összejön az ukrán fronton uralkodó viszonyok között? Valószinüleg semmenyire.</blockquote>

Itt a történet akaratlanul is kétfelé szakadt. Az egyik az, hogy mennyire pontos egy ilyen fegyver és milyen lövéseket lehet leadni, a másik meg amivel én is egyeértek, hogy Turcsinov ha odamegy a frontra akkor nem ez a megoldás, mert túl sok a hibalehetőség, sokkal eggszerűbb tüzérséggel ha megvan a pontos cél.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 196
113
Porosenko bejelentette, hogy Kramatorszk repterén az ATO stábját érte támadás. A Szmercs egyes hírek szerint tobb haditechnikai eszkozt , koztuk egy helikoptert is eltalált...A lator veszteségek nem ismertek.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
1 MOA 100 méteren 2,9cm nekem sehogy nem jön ki ezek után a 800 méteren 1 MOA 20cm...

2,54-el számoltam, mert úgy gyorsabb volt és nagy különbség nem lesz. De igazad van, szakszerűen számolva ahogy kell, 2,9cm-el 800 méteren 23,2 centis szórás jön ki.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
1000 méterről nincs a a hülye aki fejre lőne.Nem is vagyok benne biztos,hogy hadi mesterlövész puskával és hadi mesterlövész lőszerrel* el lehet találni egy fejet 1000 méterről 90%-os pontossággal.

*Itt most nem a különböző versenyzőknek személyre szabottan egyedileg gyártott fegyverekről és a hozzájuk egyedileg készült lőszerekről beszélek.

Nekem egy nyugdíjas tiszt azt mondta, hogy Gepárddal 800M-ről eltalált egy A4-es papírlapot. :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 029
113
A 2,54cm az S MOA* és emiatt nem 100 méteren számolják hanem 100 yardon az pedig csak 91,4 méter.

*Igazából az S MOA-t nem is méterben meg centiben mérik hanem yardban és hüvelykben mert ami mértékegység.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 652
55 301
113
<blockquote rel="dudi">1000 méterről nincs a a hülye aki fejre lőne.Nem is vagyok benne biztos,hogy hadi mesterlövész puskával és hadi mesterlövész lőszerrel* el lehet találni egy fejet 1000 méterről 90%-os pontossággal.

*Itt most nem a különböző versenyzőknek személyre szabottan egyedileg gyártott fegyverekről és a hozzájuk egyedileg készült lőszerekről beszélek.

Nekem egy nyugdíjas tiszt azt mondta, hogy Gepárddal 800M-ről eltalált egy A4-es papírlapot. :D</blockquote>

Ez jó :))
Kocsmában, 4sör után én is mindig nagyobb halat fogtam, mint valójában...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Porosenko bejelentette, hogy Kramatorszk repterén az ATO stábját érte támadás. A Szmercs egyes hírek szerint tobb haditechnikai eszkozt , koztuk egy helikoptert is eltalált...A lator veszteségek nem ismertek.

Akkor megválaszoltad még fel sem tett kérdésemet, hogy mivel lőttek.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 196
113
<blockquote rel="boki">Porosenko bejelentette, hogy Kramatorszk repterén az ATO stábját érte támadás. A Szmercs egyes hírek szerint tobb haditechnikai eszkozt , koztuk egy helikoptert is eltalált...A lator veszteségek nem ismertek.

Akkor megválaszoltad még fel sem tett kérdésemet, hogy mivel lőttek.
</blockquote>

Az ukránok majd orosz repulogép támadásról számolnak be....
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
A 7,62x51-es hadi mesterlövész puskák(M24 és M40*)hatásos lőtávja 800 méter innentől kezdve ezekkel nem is lőnek ennél messzebbre.Valószínűleg 800 éter után lassul hangsebesség alá a lövedék és onnan kezdve tökéletesen pontatlanná válik.

*Ezek gyakorlatilag hadi Remington 700-asok.

Amúgy a modern katonai lvl 4-es mellények minden távolságból megfogják még a páncéltörő 7,62x54r lőszert is ami erősebb mint a NATO 7,62x51-es páncéltörő lőszer.

Egész konkrétan ez a védelmi képessége:"10.8 g (166 gr) .30-06 Springfield M2 armor-piercing (AP) bullets at a velocity of 878 m/s ± 9.1 m/s (2880 ft/s ± 30 ft/s)."

Ott szerintem nem a fegyverrel van baj elsősorban, hanem a 7,62x51-es lőszerrel meg a 10x-es fix optikákkal, amivel 1km fölött már bajos kis cépontokat meglátni. 800m-en még hangsebesség fölött van a lövedék, ebben szerintem van egy túlbiztosítás is, hogy akármilyen hidegben használható legyen 800 méterig. A .338-as Lapua pedig biztosn többre képes, mint 800 méter hatásos lőtáv.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
d714e8eaf0b35f1ddcc594dfad0c067c.jpg
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
<blockquote rel="phaidros">
Ja, majd ő lesz a givi reklámarca, Motorola meg a Motoroláé... végülis nevet is tudni kell választani. :)

A Givi névre valahol azt mondta, hogy ez volt a nagyapja katonai "hívóneve" a II.Vh-ban, és őrá emlékezve használja most ő is.</blockquote>

És vajon mi lehet a jelentése?
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
<blockquote rel="bartinieffektus">
B9G_A7ACUAAj2uj.jpg

B9G_BJrCIAAy0Ma.jpg

B9G_BGFCYAA8ZOB.jpg

Hát, ez inkább valami páncélozot csapatszállítónak néz ki tüzelőnyílásokkal az oldalán, ha ez valami egészségügyi-jármű féle, akkor nem szép dolog így összekombinálni...</blockquote>

Ez ukárn lesz? Mert ha igen, akkor csak gratulálni tudok az aljasságuknak. Mondjuk legyen akármelyik félé, ez akkor is egy gerinctelen dolog. A lőréseket/nyílásokat mivel magyarázzák majd? Hogy onnan vezetik be az infúziót? Örült világ ez....
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Nem 200 éternyi túlbiztosítás van benne azt elhiheted.
Láttam egy táblázatot különböző lőszerekkel (persze függ a csőhossz is), de megvolt a torkolati sebességük és a .308 Win az valahol 1100 méterig volt stabil ha jól emlékszem. A .338-as meg 1300-1600 méterig. Hasonlóan jól teljesített a .243-mas meg a 7mm Rem Magnum, csak azok kisebb lőszerek így kevesebb az energiájuk, de a ballisztikus együtthatójuk azoknak is kiváló.
A túlbiztosítást úgy értettem, hogy addig még hangsebesség fölött van.
 

Unio

Member
2011. május 5.
663
3
18
Asszongya Q-va sniper !
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=SyxFytYAigU

Mit ne mondjak, ilyen szituációban én is úgy káromkodtam volna mint egy kocsis :). Nem sokon múlott még szerintem a "szele" is megcsapta :).
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 148
357
83
<blockquote rel="szegcsab"><blockquote rel="bartinieffektus">
B9G_A7ACUAAj2uj.jpg

B9G_BJrCIAAy0Ma.jpg

B9G_BGFCYAA8ZOB.jpg

Hát, ez inkább valami páncélozot csapatszállítónak néz ki tüzelőnyílásokkal az oldalán, ha ez valami egészségügyi-jármű féle, akkor nem szép dolog így összekombinálni...</blockquote>

Ez ukárn lesz? Mert ha igen, akkor csak gratulálni tudok az aljasságuknak. Mondjuk legyen akármelyik félé, ez akkor is egy gerinctelen dolog. A lőréseket/nyílásokat mivel magyarázzák majd? Hogy onnan vezetik be az infúziót? Örült világ ez....</blockquote>

Az.Ukran.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 127
113
<blockquote rel="dudi">A 7,62x51-es hadi mesterlövész puskák(M24 és M40*)hatásos lőtávja 800 méter innentől kezdve ezekkel nem is lőnek ennél messzebbre.Valószínűleg 800 éter után lassul hangsebesség alá a lövedék és onnan kezdve tökéletesen pontatlanná válik.

*Ezek gyakorlatilag hadi Remington 700-asok.

Amúgy a modern katonai lvl 4-es mellények minden távolságból megfogják még a páncéltörő 7,62x54r lőszert is ami erősebb mint a NATO 7,62x51-es páncéltörő lőszer.

Egész konkrétan ez a védelmi képessége:"10.8 g (166 gr) .30-06 Springfield M2 armor-piercing (AP) bullets at a velocity of 878 m/s ± 9.1 m/s (2880 ft/s ± 30 ft/s)."

Ott szerintem nem a fegyverrel van baj elsősorban, hanem a 7,62x51-es lőszerrel meg a 10x-es fix optikákkal, amivel 1km fölött már bajos kis cépontokat meglátni. 800m-en még hangsebesség fölött van a lövedék, ebben szerintem van egy túlbiztosítás is, hogy akármilyen hidegben használható legyen 800 méterig. A .338-as Lapua pedig biztosn többre képes, mint 800 méter hatásos lőtáv.
</blockquote>

Amire te hivatkozol az a külön a lőszerre, illetve külön, önmagában a fegyverre megadott elméleti szórás, amiben nincs benne sem az optika, sem a lövész hibája, sem az időjárás, pl szél, eltérő sűrűségű és hőmérsékletű légrétegek, stb... hatása, sem az egyéb előre nem kalkulálható hibák. A gyakorlatban üzembiztosan nem lövöldöznek harchelyzetben ilyen távolságra. Próbálkozni persze lehet és sok próbálkozásból összejön egy 2,6 (sőt emlékeim szerint 3,3 km-es) igazolt találat is nagy űrmétretű speciális lőszerekkel és fegyverekkel, csak azt nem teszik hozzá, hogy mennyi sikertelen kísérlet után futott bele a peches ellenség abba az egy találatba. Ráadásul a szórás nem azonos a pontossággal. A szórás is csak annyit jelent, hogy a lövedékek egy adott méretű csoportban csapódban be, de nem jelenti, hogy enenk a becsapódási területnek a középpontja és a cél egybeesik. Felejtsd el marketing adatokat és a rekord értékeket! A valóságban sokkal kisebb távolságból biztosítható a találat mondjuk legalább 70-80 %-os eséllyel.