[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Nem is vagyok benne biztos,hogy hadi mesterlövész puskával és hadi mesterlövész lőszerrel* el lehet találni egy fejet 1000 méterről 90%-os pontossággal.

Biztosan nem. 1 MOA nagyjából azt biztosítja, hogy 800 m-ről egy álló alakot eltalálj (figyelembe véve, hogy nem csak a lőszernek és a puskának van hibája, hanem a lövésznek is).

De én nem kívánom senki személy szeriti likvidálását akkor sem, ha ugyanaz a véleményem róla, mint itt a többségnek. Nem hiszem, hogy a halálával bármi is megváltozna, így ezen egy vezető kiiktatásának nincs számottevő katonai jelentősége. Szerintem a szakiknak nem kellene az USA szintjére süllyedni, akik a világ másik felén rendszeresen végeznek ki embereket önhatalmú döntések alapján, drónokról indított rakétákkal.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 896
56 755
113
<blockquote rel="joker"><blockquote rel="Panzerfaust">Egy jó sniper megoldaná ezt a problémát. Vannak kiváló lövészek a milíciában.

1000 méterről egy lövéssel fejlövést leadni már eléggé komoly teljesítmény, azonkívül meg kell tudni közelíteni annyira és kell legyen rálátásod anélkül, hogy kiszúrnának. Utána meg az első lövéssel le kell terítsd, szóval nem lesz esélyed mellélőni és korrigálni. Hacsak nem lesz egy hétig egy helyen, ez szerintem kivitelezhetetlen. Ha sikerül bemérni akkor Gradokkal megszórni a helyet és kész.</blockquote>

Városban nem kell egy ezres. Több mint valószínű, ott fog kotlani a testőreivel, nem megy az nyílt terepre, városon kívül huzamosabb ideig. Könnyebb kiszúrni egy háztetőről, egy vasbeton kockaház legfelső szintjeiről. Védekezni is csak úgy tud ha gyorsan, váratlanul mozog, de mivel kénytelen lesz, így ki lehet szúrni sztem. Nincs akkora infrastuktúrájuk, hogy minden veszélyes helyet leellenőrizzenek.</blockquote>

Zacharcsenkónál se sikerült, pedig állt, egyik testőrt lótték le es nem 1000 m-ról lőttek rá. A valóság teljesen más mint ahogy azt az ami filmekben mutatják. Ezt a legjobban az itt közölt képeken lehet látni....
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 113
82 848
113
A milícia tuzérséggel lotte Kramatorszk repterét
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cc9Kh-OL4sQ
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 896
56 755
113
Breaking :))
Egy Azovos fészbuk-bejegyzése szerint, lelóttek egy valóban orosz Su 25-öst. Független megerősítés nincs (természetesen..)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 910
113
<blockquote rel="dudi">Nem is vagyok benne biztos,hogy hadi mesterlövész puskával és hadi mesterlövész lőszerrel* el lehet találni egy fejet 1000 méterről 90%-os pontossággal.

Biztosan nem. 1 MOA nagyjából azt biztosítja, hogy 800 m-ről egy álló alakot eltalálj (figyelembe véve, hogy nem csak a lőszernek és a puskának van hibája, hanem a lövésznek is).

De én nem kívánom senki személy szeriti likvidálását akkor sem, ha ugyanaz a véleményem róla, mint itt a többségnek. Nem hiszem, hogy a halálával bármi is megváltozna, így ezen egy vezető kiiktatásának nincs számottevő katonai jelentősége. Szerintem a szakiknak nem kellene az USA szintjére süllyedni, akik a világ másik felén rendszeresen végeznek ki embereket önhatalmú döntések alapján, drónokról indított rakétákkal.</blockquote>

1MOA 800 méteren az 20 centi, vagyis a lövés azon belül lesz, ez pedig egy fejméret. Egy tolózáras puska lazán bemehet 1MOA alá, szóval valahol 0,5 és 1MOA között leszel. A többi lövészen múlik, hogy mennyire jól méri fel a szelet, a szintkülönbséget, a távolságot, pártartalmat, Coriolis hatást, a hőmérsékletet, stb és hogy mennyire jó táblázatai vannak amikkel a beállításokat kiszámolja.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 594
79 790
113
joker

Még .338-assal is necces ebből a távolságból fejre lőni hadipuskával és hadi mesterlövész lőszerrel nem,hogy 7,62x51 lőszerrel(nincs is ekkora hatásos lőtávja a 7,62x51-nek) ami a legelterjedtebb az amerikai haderőben...

Ezen kívül senki nem fog 1000 méterről fejre lőni.

Ami pedig az említett 2000+ méteres találatot(találatokat) illet ott minden esetben speciális nagy hatótávolságú lőszereket és nagy hatótávolságra tervezett puskákat használtak nem pedig normál hadi mesterlövész puskát(M24 és társai) ezen kívül több ezer méter magasan alacsony sűrűségű levegőben lőttek(egész konkrétan a Hindukusban).
 

bartinieffektus

Well-Known Member
2012. december 4.
1 149
357
83
10968299_382820008556047_8713038898751566475_n.jpg
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 896
56 755
113
<blockquote rel="laiki"><blockquote rel="dudi">Nem is vagyok benne biztos,hogy hadi mesterlövész puskával és hadi mesterlövész lőszerrel* el lehet találni egy fejet 1000 méterről 90%-os pontossággal.

Biztosan nem. 1 MOA nagyjából azt biztosítja, hogy 800 m-ről egy álló alakot eltalálj (figyelembe véve, hogy nem csak a lőszernek és a puskának van hibája, hanem a lövésznek is).

De én nem kívánom senki személy szeriti likvidálását akkor sem, ha ugyanaz a véleményem róla, mint itt a többségnek. Nem hiszem, hogy a halálával bármi is megváltozna, így ezen egy vezető kiiktatásának nincs számottevő katonai jelentősége. Szerintem a szakiknak nem kellene az USA szintjére süllyedni, akik a világ másik felén rendszeresen végeznek ki embereket önhatalmú döntések alapján, drónokról indított rakétákkal.</blockquote>

1MOA 800 méteren az 20 centi, vagyis a lövés azon belül lesz, ez pedig egy fejméret. Egy tolózáras puska lazán bemehet 1MOA alá, szóval valahol 0,5 és 1MOA között leszel. A többi lövészen múlik, hogy mennyire jól méri fel a szelet, a szintkülönbséget, a távolságot, pártartalmat, Coriolis hatást, a hőmérsékletet, stb és hogy mennyire jó táblázatai vannak amikkel a beállításokat kiszámolja. </blockquote>

Elméletileg igazad van. De mennyire valószinú, hogy mindez összejön az ukrán fronton uralkodó viszonyok között? Valószinüleg semmenyire.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 910
113
dudi én sem SVD-vel gondoltm az 1000 m-es fejlövést, de a .338 amit említesz, arra terveztek olyan fegyvereket aminél már a lövészen dől el, hogy eltalál-e 1000 méteren egy akkora célt. Sőt a .243-mas meg a 7mm-es lövedékekről is igen jókat írnak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 594
79 790
113
A 7,62x51-es hadi mesterlövész puskák(M24 és M40*)hatásos lőtávja 800 méter innentől kezdve ezekkel nem is lőnek ennél messzebbre.Valószínűleg 800 éter után lassul hangsebesség alá a lövedék és onnan kezdve tökéletesen pontatlanná válik.

*Ezek gyakorlatilag hadi Remington 700-asok.

Amúgy a modern katonai lvl 4-es mellények minden távolságból megfogják még a páncéltörő 7,62x54r lőszert is ami erősebb mint a NATO 7,62x51-es páncéltörő lőszer.

Egész konkrétan ez a védelmi képessége:"10.8 g (166 gr) .30-06 Springfield M2 armor-piercing (AP) bullets at a velocity of 878 m/s ± 9.1 m/s (2880 ft/s ± 30 ft/s)."
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 594
79 790
113
1 MOA 100 méteren 2,9cm nekem sehogy nem jön ki ezek után a 800 méteren 1 MOA 20cm...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 910
113
<blockquote rel="joker"><blockquote rel="laiki"><blockquote rel="dudi">Nem is vagyok benne biztos,hogy hadi mesterlövész puskával és hadi mesterlövész lőszerrel* el lehet találni egy fejet 1000 méterről 90%-os pontossággal.

Biztosan nem. 1 MOA nagyjából azt biztosítja, hogy 800 m-ről egy álló alakot eltalálj (figyelembe véve, hogy nem csak a lőszernek és a puskának van hibája, hanem a lövésznek is).

De én nem kívánom senki személy szeriti likvidálását akkor sem, ha ugyanaz a véleményem róla, mint itt a többségnek. Nem hiszem, hogy a halálával bármi is megváltozna, így ezen egy vezető kiiktatásának nincs számottevő katonai jelentősége. Szerintem a szakiknak nem kellene az USA szintjére süllyedni, akik a világ másik felén rendszeresen végeznek ki embereket önhatalmú döntések alapján, drónokról indított rakétákkal.</blockquote>

1MOA 800 méteren az 20 centi, vagyis a lövés azon belül lesz, ez pedig egy fejméret. Egy tolózáras puska lazán bemehet 1MOA alá, szóval valahol 0,5 és 1MOA között leszel. A többi lövészen múlik, hogy mennyire jól méri fel a szelet, a szintkülönbséget, a távolságot, pártartalmat, Coriolis hatást, a hőmérsékletet, stb és hogy mennyire jó táblázatai vannak amikkel a beállításokat kiszámolja. </blockquote>

Elméletileg igazad van. De mennyire valószinú, hogy mindez összejön az ukrán fronton uralkodó viszonyok között? Valószinüleg semmenyire.</blockquote>

Itt a történet akaratlanul is kétfelé szakadt. Az egyik az, hogy mennyire pontos egy ilyen fegyver és milyen lövéseket lehet leadni, a másik meg amivel én is egyeértek, hogy Turcsinov ha odamegy a frontra akkor nem ez a megoldás, mert túl sok a hibalehetőség, sokkal eggszerűbb tüzérséggel ha megvan a pontos cél.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 113
82 848
113
Porosenko bejelentette, hogy Kramatorszk repterén az ATO stábját érte támadás. A Szmercs egyes hírek szerint tobb haditechnikai eszkozt , koztuk egy helikoptert is eltalált...A lator veszteségek nem ismertek.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 910
113
1 MOA 100 méteren 2,9cm nekem sehogy nem jön ki ezek után a 800 méteren 1 MOA 20cm...

2,54-el számoltam, mert úgy gyorsabb volt és nagy különbség nem lesz. De igazad van, szakszerűen számolva ahogy kell, 2,9cm-el 800 méteren 23,2 centis szórás jön ki.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 370
11 331
113
1000 méterről nincs a a hülye aki fejre lőne.Nem is vagyok benne biztos,hogy hadi mesterlövész puskával és hadi mesterlövész lőszerrel* el lehet találni egy fejet 1000 méterről 90%-os pontossággal.

*Itt most nem a különböző versenyzőknek személyre szabottan egyedileg gyártott fegyverekről és a hozzájuk egyedileg készült lőszerekről beszélek.

Nekem egy nyugdíjas tiszt azt mondta, hogy Gepárddal 800M-ről eltalált egy A4-es papírlapot. :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 594
79 790
113
A 2,54cm az S MOA* és emiatt nem 100 méteren számolják hanem 100 yardon az pedig csak 91,4 méter.

*Igazából az S MOA-t nem is méterben meg centiben mérik hanem yardban és hüvelykben mert ami mértékegység.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 896
56 755
113
<blockquote rel="dudi">1000 méterről nincs a a hülye aki fejre lőne.Nem is vagyok benne biztos,hogy hadi mesterlövész puskával és hadi mesterlövész lőszerrel* el lehet találni egy fejet 1000 méterről 90%-os pontossággal.

*Itt most nem a különböző versenyzőknek személyre szabottan egyedileg gyártott fegyverekről és a hozzájuk egyedileg készült lőszerekről beszélek.

Nekem egy nyugdíjas tiszt azt mondta, hogy Gepárddal 800M-ről eltalált egy A4-es papírlapot. :D</blockquote>

Ez jó :))
Kocsmában, 4sör után én is mindig nagyobb halat fogtam, mint valójában...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Porosenko bejelentette, hogy Kramatorszk repterén az ATO stábját érte támadás. A Szmercs egyes hírek szerint tobb haditechnikai eszkozt , koztuk egy helikoptert is eltalált...A lator veszteségek nem ismertek.

Akkor megválaszoltad még fel sem tett kérdésemet, hogy mivel lőttek.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 113
82 848
113
<blockquote rel="boki">Porosenko bejelentette, hogy Kramatorszk repterén az ATO stábját érte támadás. A Szmercs egyes hírek szerint tobb haditechnikai eszkozt , koztuk egy helikoptert is eltalált...A lator veszteségek nem ismertek.

Akkor megválaszoltad még fel sem tett kérdésemet, hogy mivel lőttek.
</blockquote>

Az ukránok majd orosz repulogép támadásról számolnak be....
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 910
113
A 7,62x51-es hadi mesterlövész puskák(M24 és M40*)hatásos lőtávja 800 méter innentől kezdve ezekkel nem is lőnek ennél messzebbre.Valószínűleg 800 éter után lassul hangsebesség alá a lövedék és onnan kezdve tökéletesen pontatlanná válik.

*Ezek gyakorlatilag hadi Remington 700-asok.

Amúgy a modern katonai lvl 4-es mellények minden távolságból megfogják még a páncéltörő 7,62x54r lőszert is ami erősebb mint a NATO 7,62x51-es páncéltörő lőszer.

Egész konkrétan ez a védelmi képessége:"10.8 g (166 gr) .30-06 Springfield M2 armor-piercing (AP) bullets at a velocity of 878 m/s ± 9.1 m/s (2880 ft/s ± 30 ft/s)."

Ott szerintem nem a fegyverrel van baj elsősorban, hanem a 7,62x51-es lőszerrel meg a 10x-es fix optikákkal, amivel 1km fölött már bajos kis cépontokat meglátni. 800m-en még hangsebesség fölött van a lövedék, ebben szerintem van egy túlbiztosítás is, hogy akármilyen hidegben használható legyen 800 méterig. A .338-as Lapua pedig biztosn többre képes, mint 800 méter hatásos lőtáv.