B-36 Peacemaker (Convair, USA)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 823
2 542
113
Remek cikk!!! csak gratulálni tudok hozzá! ja és még valami: méég méég még több ilyet! :D
 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 107
1 990
113
Gratulálok a cikkhez. Havonta egyszer jó lenne egy ilyen írás.

Mindíg is csodáltam ezt a gépet.
 

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
Jó kis cikk, azt hittem, 10 perc alatt elolvasom, erre látom mekkora nagy, kell rá szánni egy komolyabb időt. Mindig érdekelt ez a típus.
 
M

molnibalage

Guest
Létezik pdf változat is? Átraktam csak egy gyort copy-pastetel wordbe. 85 oldal. Ha nincs, akkor a cikkeminél megoszokott forámtum szerint csinálok belőle egy pdf-et, ha igénylitek. Én ilyen hosszú szöveget nem tudok így olvasni. Elkezdtem, faszának tűnik. A vicc az, hogy pont most volt részben téma a gép a katpolon. :)
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Nagyon tetszik a gép, főleg a tolólégcsavaros elrendezése miatt, nomeg az a 32 tonna is impozáns.
A cikk tartalmas, érthető, gyorsan olvasható.
A stílusért külön plusz jár.
 

h0ly

New Member
2013. augusztus 4.
18
0
1
Személy szerint az egyik kedvenc bombázóm, gyönyörű ez az '50-években született formaterv, egyszerűen klasszikus. Szomorú, hogy nem tudtak teljesen megfelelni a technikai kihívásoknak, bár félszáz éve komoly kihívás lehetett egy 70 méteres szárnyat milliméteres pontossággal becsövezni. Vélhetőleg még ma is az. Gondoljatok bele, ha sikerült volna megoldani a motorhűtést és egyéb problémákat akkor lehet, hogy a b-52 csak jó 20 évvel később jelenik meg. Igény szerint a B-36 motorjai is lehettek volna mind sugárhajtóművek, ha 4-et rá tudtak tenni, szerintem a többi is ment volna. Más téren pedig nincs különösebb előnye a b-52-nek. Csak később született, és kisebb, ezért lett megbízhatóbb. No, mindent összefoglalva remek gép a "Peacemaker", csak a B-70 múlta volna felül, ha gyártásba kerül. :)

u.i: Nagyon jó olvasmány a cikk, öröm látni, hogy születnek még ilyen "monstre-cikkek" az F-15 elemzés után is. :) Alig várom, hogy végigolvassam, köszönöm nektek, hogy nem kell unatkoznom egy pár napig! Így tovább HTKA! :)

u.i.2.: molni, én örülnék a pdf-nek, megőrzésre érdemes írás ez! :)
 

h0ly

New Member
2013. augusztus 4.
18
0
1
No egyébként kimaradt, hogy bár lehetett volna full sugárhajtóműves a gép, nekem se lett volna szívem leselejtezni a "Wasp Major" motorokat. Műalkotások ezek is, a mérnöki tervezés csúcsai, elképesztő hajtóművek! Ennek a két dolognak együtt kellett születni, a B-36 "Peacemaker" és a Pratt&Whitney R4360 "Wasp Major".
 
M

molnibalage

Guest
Gondoljatok bele, ha sikerült volna megoldani a motorhűtést és egyéb problémákat akkor lehet, hogy a b-52 csak jó 20 évvel később jelenik meg.

Egészen bizotsan nem. A B-36 sárkánya és a nem nyilazott szárny totálisan limitálta a gép hatósugarát és sebességét a B-52-höz képest, de még a B-47-tel összevetve is csak a hatósugara volt jobb.

A B-36 egyszerűen (szerintem) egy szupernagy B-29 koncepció amibe utólag még pakoltak bele nagyon, nagyon korai sugárhajtóművet. Ettől még az alapvető korlátain a gépnek nagyon keveset tudtak változtatni.

Nézd meg, hogy a légcsavaros gázturbinás Tu-95 mennyivel erőteljesebb gy B-36-nál. Ordító a difi. Ennyit tesz a nyilazott szárny, a gázturbina és a területszabály helyes alkalmazása.

Igény szerint a B-36 motorjai is lehettek volna mind sugárhajtóművek, ha 4-et rá tudtak tenni, szerintem a többi is ment volna.

Az egyenesszárny és a sárkány korlátait akkor sem tudta volna átlépni teljes mindegy, hogy mekkora tolóerejű és fogyasztású hajtóművet heggesztesz rá.

Más téren pedig nincs különösebb előnye a b-52-nek.

De. Pl. eleve akkorának tervezték, hogy képes legyen hordozni a hidrogénbombákat és a nyilazott szárny és 8 év fejlesztés akkor nagyon sok volt az erőforrás tekintetében is. Sokkal gyorsabb és erősebb volt a B-52. A B-36-ot a MiG-15 szerű gépek is halomra mészárolták volna. Egy B-52, ha már magasan van és hasít elég nehéz volt elcsípni kis hatósugarú rakétás vagy gépágyús vadászokkal. Nem véletlen az, hogy már csak faroklövészt terveztek bele. Az átrepülési világrekordot mai napig egy B-52H tartja a szériagép kategóriában.

Csak később született, és kisebb, ezért lett megbízhatóbb.

Ennél jóval többről van szó, lásd fent.

u.i: Nagyon jó olvasmány a cikk, öröm látni, hogy születnek még ilyen "monstre-cikkek" az F-15 elemzés után is. :)

Amen.
u.i.2.: molni, én örülnék a pdf-nek, megőrzésre érdemes írás ez! :)

Akkor megcsinálom majd. :)
 
M

molnibalage

Guest
No egyébként kimaradt, hogy bár lehetett volna full sugárhajtóműves a gép, nekem se lett volna szívem leselejtezni a "Wasp Major" motorokat. Műalkotások ezek is, a mérnöki tervezés csúcsai, elképesztő hajtóművek! Ennek a két dolognak együtt kellett születni, a B-36 "Peacemaker" és a Pratt&Whitney R4360 "Wasp Major".

A motor volt a fő része a gépnek, ami megmutta, hogy ez már vakvágány. A teljesítményhez képest túl komplikált volt és nehéz is. A legpocsékabb gáztubina fajlagos teljesítménye is hülyére verte.
 

magalenin

New Member
2010. május 22.
7
0
1
Thx.
Ha lesz időm, jövőre a B-2-es jön, de ezt nem merem megígérni, tartok tőle, hogy ahhoz képest még ez az írás is csak kóstoló volt. A téma miatt, nem a hossza miatt persze.
 

magalenin

New Member
2010. május 22.
7
0
1
Ja és Wasp Major RULZ. Legyenek bármilyen elavultak is az idők során, a dugattyús motorok közül főleg ezek a végső típusok tényleg elképesztően nagyszerű mérnöki műalkotások voltak. "Fajlagosan" pl. az arról meg a VDT-verzióról szóló rész megírása volt egyértelműen a legnagyobb és leghosszabb munka.
 

h0ly

New Member
2013. augusztus 4.
18
0
1
Itt nem a "fajlagos teljesítmény" számít molni, azoknak a csillagmotoroknak csak a gyújtását megírni őrjítő feladat lehetett. Épp a héten hallottam egy ilyet: "a tudományos eredményeket a saját kontextusukban kell értékelni". Egy ilyen motort 1946-ban összerakni akkor is teljesítmény, egy 28 hengeres , 3000+ lóerős csillagmotor nem lehet más, csak művészet.
Egyébként már az, hogy fel kellett rá rakni a plusz 4 sugárhajtóművet, már az jelzi, hogy nem volt tökéletes a konstrukció, de a '40-es évektől ez erőn felüli próbálkozás volt. Ahhoz képest pedig szerintem egy gyönyörű gépet alkottak, ami akár fasza is lehetett volna. Persze, hogy agyonveri a bármelyik nyilazott szárnyas, sugárhajtóműves gép. De volt jobb, nagyobb egyenes szárnyú? Na ugye.

De egyébként igazad van, teljesítményben vannak jobb gépek, nyilván ami újabb, az jobb technológia lesz. A "Bear" pedig egy korát megelőző konstrukció volt, remek gép, mi sem igazolja ezt jobban, mint hogy hány éve szolgál :) A turboprob is egy méltatlanul elfelejtett remek megoldás, amit egyébként Jedrassik György, egy magyar mérnök talált fel. A "Bear" az maga a "Hidegháború" , a B-36 pedig maga az "ötvenes évek". Mindkét gép remek, de egyik sem jobb, mint a másik, ha a saját korában vizsgáljuk. (tudom,hogy a Tu-95-öt is az '50-es években tervezték, de modernizálták, és csak 30 évvel később került szolgálatba)

Amit ezzel a szótengerrel mondani akartam az csak annyi, hogy bár a B-36 nem a valaha volt legtökéletesebb bombázó, én mégis örülök, hogy megépült, és van mit csodálnunk nekünk, rajongóknak fél évszázaddal később, és tisztelegni a mérnökök előtt, akik majdnem összehozták a lehetetlent annyi évvel ezelőtt.
 

dalost

Active Member
2010. augusztus 22.
105
44
28
Második nekifutásra, de végigolvastam! Nagyszerű, részletes és tényleg nagyon olvasmányos! Még több ilyet! :D