Javaslom ezt a blogot.
http://htenger.blog.hu/
És a szerző korábbi írásait.
http://www.mediafire.com/folder/712jt3pqzu28z/Olli_Hajoi
Ezekből képet kaphatsz még segédcirkáló és egyéb egységekről is van szó pl. a Coronel és Falkand írásban. A politikai agymenéseket ugord át nyugodtan, a technikai részre koncentrálj.
Röviden kiegészítve a fentieket 1-2 vh és poszt 2. vh korszakban.
Az I. vh alatt a rombolók olyan feladatokat láttak el, amire overkill egy csatahajó. Azok derítenek fel cirkálókkal, mert gyorsak és sok van belőle. A csatahajó köteléket nem szedheted szét, mert kell erőkoncentráció a csatasorhoz. A cirkáló és romboló felderít. Ha cirkáló fut bele egy rombolóba, akkor azokat el tudja kergetni és korlátozni az ellenfél felderítését, ha nincs cirkálója.
A csatahajók soha nem oldották meg igazán saját torpedó védelmüket, hiába volt kiegészítő tüzérség rajtuk (legalábbis szerintem). Mennyiségileg alkalmatlanok voltak tömeges romboló támaás elhárítására a radar megjelenése előtt. Erre voltak a rombolók, hogy az ellenfél rombolóit elkergessék, hogy ne tudjanak közel menni. A német Sch. csatahajót is - kevesen tudják - valójában az angol rombolók süllyesztették el, 2000 yardnál közelebb mentek és találták el jó sokszor. A csatahajók tüze csak a célpont sebességét csökkentte le. Ha lett volna külső romboló gyűrű, akkor ez lehet, hogy nem történik meg. Vagy, ha legalább egy cirkáló. Az Sch. ezzel szemben magányosan hajózott... Jól meg is torpedózták... A Biscmarkhoz nem sikerült közel menni, de akkor még a háború másik korszaka volt.
A rombolók látták el az olyan feladatokat, amire nagy hajónak szintén nincs értelme, így lett az emel által említett evolúcó eredménye az, hogy az ASW rájuk esett sőt, a még kisebb fregattokra és végül korvettekre, mint pl. a legendás Flower-osztály. Ezek a rombolókkal szemben lehetettek akár lassabbak is, mert csak a német tengókat kellett elzavarni a felszínen és a tenger alatt úszó tengónál a 15-16 csomójukkal is gyorsabbak voltak. A II. vh utáni fregattok vagy "fullos" fregattok mások, azok "leskálázott rombolók" lásd a jól sikerült Oliver Hazard Perry osztályt. Mindenhez értett, amihez az akkori nagy rombolók vagy cirkálók, de nagyon piciben. Kevés SAM, csak egy célcsatorna, de fért rá ASM is és helivel ASW is ment.
Ezzel szemben ma az Areligh Burke osztályra sikerült annyira rátukmálni mindent, hogy egyes változatain van hangár, egyesen nincs, egyesen van vontatott szonár, egyesen nincs, de minden AEGIS van. Na, ekkora ökörségre is csak a jenkiknek telik...
Mivel csatahajó kötelékekből kevés van, ezért kisebb feladatok és konvojkíséretre cirkálókat használtak a II. vh alatt is. Az szovjetek felé a sarki szállításoknál legfeljebb nehéz cirkálók voltak csak beosztva, de a csatahajók azok másol várakoztak, hogy be tudjanak avatkozni. Csak a nagyon nagy konvojok mellé voltak csatahajój beosztva, de oda is csak örgeket, amik a modern német csatahajók ellen használhatatlanok voltak üldözérsre, ala Biscmark vagy Sch. elsüllyesztésekor. A Malaya csataha így kergette el puszta jelenlétével egyszer a két német csatacirkálót (Sch + Gne) annak ellenére, hogy azok képesek lettek volna elsüllyeszteni a vén ladikot, csak Hitler parancsa tiltotta a kockázatvállalást. (Ez 1941 márciusában volt.)
Tehát a hajók skálázásnak a feladata az, hogy régi jó szokás szerint a döntő ütközetkor a kisebbek előkészítik, hogy azok jó helyen legyenek. Egyébként meg egyes országoknál rostokolnak a kikötőben, mert se elég szén vagy olaj nem volt azok használatához. A Tirpitz volt, hogy 1 hónapos szolgálata alatt elfogyasztott kötelékével valami 8 ezer tonna nyersolajat. Ez a Luwfwaffe elég számottevő benzin igényét fedezte volna.
A rombolók hatótávolsága korlátozott volt, jellemzően a csatahajók látták el őket nyersolajjal, ha nem volt tanker. A 2. vh elején a jenkiknél iszonyatos tankerhiány volt. Gyorsjáratú kellett, mert egy CBG-vel lépést kell tartani ám.
Partaszálláskor meg persze minden hajó minden csőből lőtt, lásd japók ellen vagy Normandia.
Hát nagyon tőmondatokban ennyi. A szükséges feladathoz és tűzerőhöz skálázták a mennyiséget. Ha szétszednek egy csatahajó csoportot, akkor annak ugyanúgy kell a körkörös védelem és felderítés, hogy jó helyen legyen. Nagy tűzerő = nagy ágyú = páncél stb. kell, nincs másnak hely és nem fog egy 20 ezer tonnás hajó, egy 500 tonnás tengóra vízibombáz hajigálni. Arra elég 1000 tonnás ladik is, csak forduljon jól és legyen óccó és sok. Egy korszerűsített OHP fregatt ára töredéke egy AB-nek. Igen, nem védi meg magát 360 fokban tömeges légitámaás ellen, de rettegjen tőleg minden tengó, mert helije és vontatott szonárja is volt. (Legalábbis úgy emkékszem, hogy volt az utóbbi.) Cserébe óccó.