Egyéb 5. generációs vadászbombázók

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 823
2 542
113
Monte! A F-35C variánsba kb 500 literrel kevesebb üzemanyag fér mint a jóval nagyobb, kéthajtóműves Szu-30ba.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 358
77 039
113
Montezuma

Az egész gép egy nagy kerozinos hordó.
Joint_strike_fighter_fuel_tank_layout_BAE_www.kepfeltoltes.hu_.gif
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 358
77 039
113
Montezuma

Erre a mit szabad és mit nem szabad elmondani dologgal kapcsolatban megértem kalapácsot,hogy ki-ki bukik a száján pár olyan dolog amit nem részletezhet.Néha tényleg fizikai fájdalmat okoz ha valaki úgy beszél totális butaságot valamiről,hogy csak neten nézett utána.


Félreértés ne essék nem akarok állást foglalni a SPY radaros dologban csak általánosságban írtam.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 722
113
Lehet félreérthető voltam. Azt mondtam, hogy a piramisod ellaposodik. A döntéshozatal meg közelebb kerül a piramis aljához, mivel feleslegessé válik annyi parancsnoki szint. A parancsnoki lánc nem szakad meg, csak megrövidül. A zl. pk pedig sokkal gyorsabban hoz majd dönzéseket a dandár parancsnokság keretén belül, mivel ugyanúgy átlátja a hadszinteret mint a parancsnoka. Ha ugyanabban a pillanatban kapja az infót az előtte lévő ellenségről mint a parancsnoka akkor akár kezdeményezhet is, persze miután a a felső vezetés jóváhagyja. Kiegészíteném, hogy mivel ő is a hálózat része, ő is frissítheti az adatokat a saját maga által szerzett infókkal. (apropó, zászlóalj után ezred lenne a következő szint nem dandár, de valamiért mintha már kikoptak volna)
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
Mackensen

Teljesen rosszul látod a hálózatalpú hadviselés elvét.A parancsnoki lánc nem szakadhat meg a többletinformáció miatt, elképzelhetetlen,hogy a példánál maradva egy zl pk. önállóan döntsön.Van önálló döntési jogköre de ez csakis és kizárólag a kapott parancsok keretein belül történhet innentől fogva nem is kell,hogy annyi infóval rendelkezzen mint egy dandárparancsnok.

Egy két bites példa.Ha azt mondja neked a rajparancsnokod,hogy harchoz(ez gyakorlatban a feküdjet jelent de legalábbis azt,hogy fedezékbe vonulsz)akkor harchoz mész(lefekszel)kész vége.Te nem dönthetsz úgy,hogy te inkább nem mész harchoz azonnal,ráér az kicsit később is mert nem rád lőnek hanem 150 méterre melléd.Te abban dönthetsz,hogy milyen fedezék mögé mész.Ugyan ez megy magasabb szinten is,attól,hogy neked ugyan annyi infód van mint az elöljáródnak még nem mész át önállóba.

Egyszerre van igaza Mack nek es neked is.

Egyreszt a halozat alapu hadviseles altal a leglacsonyabb szinteken akar az egyes harcos szintjen is sokkal sokkal teljesebb informativabb kepet kaphatnak. Ez pedig piszok fontos mert az esetek nagyreszeben elkerulheto " probaljuk ki ezt es lassuk meg mi lesz" cimu akciok.

Masreszt ertelem szeruen egy zlj pk nem fog ezred pk szintu donteseket hozni. Nem hozhat jogas es lehetosege sincs meg ra. Neki tobb info es nem tobb dontesi jog jut.
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
Lehet félreérthető voltam. Azt mondtam, hogy a piramisod ellaposodik. A döntéshozatal meg közelebb kerül a piramis aljához, mivel feleslegessé válik annyi parancsnoki szint. A parancsnoki lánc nem szakad meg, csak megrövidül. A zl. pk pedig sokkal gyorsabban hoz majd dönzéseket a dandár parancsnokság keretén belül, mivel ugyanúgy átlátja a hadszinteret mint a parancsnoka. Ha ugyanabban a pillanatban kapja az infót az előtte lévő ellenségről mint a parancsnoka akkor akár kezdeményezhet is, persze miután a a felső vezetés jóváhagyja. Kiegészíteném, hogy mivel ő is a hálózat része, ő is frissítheti az adatokat a saját maga által szerzett infókkal. (apropó, zászlóalj után ezred lenne a következő szint nem dandár, de valamiért mintha már kikoptak volna)


Nem csak gyorsabb de jobb kategoriakkal jobb dontesek szuletnek igy.

A tuloldalrol ugy nez ki a dolog mintha olvasnanak a gondolataidban es mindig egy lepessel elotted jarnak.

Volt hogy ezt "jatszottuk" hajo es TG szinten egyarant. Csak sajat szenzorok vagy a TG szenzora vs a NCW "all system" uzemmodja.

Sosem repultem F-22 vel ( milyen meglepo ) de vcalszeg nagyon hasonlo lehet az erzese a pilcsiknek is mikor atulnek egy masik gepbe mert arrol panaszkodnak hogy vaknak erzik magukat.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 050
113
kalapacs

Nem kell messzire mennem a linkekkel, lapozz vissza kicsit a HTKA-n és megtalálod, hogy mi igazolja az indiai üzemeltetési kultúráról alkotott véleményünket.
Annak is érdemes utána nézni mennyi Szu-30-al rendelkeznek az indiaiak és abból mennyit vesztettek.
Aztán ezt összehasonlítani az összes többi ország Szu-30 mennyiségével és az azok közül elvesztett gépek számával.

De az is szuper, hogy a PAKFA szenzor fúziójának a mértékét szemre megmondod pár netes kép alapján.
Hihetetlen fazon vagy :)
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
MZ, nem minden F-35-ben van emelőhajtómű.
Ami a hálózatalapú hadviselést illeti a gyakorlat pont az ellentétjét bizonyítja, mint amit te következtetsz.
Nem egy hatalmas "agy" irányít majd, hanem ellenkezőleg, a döntési képesség közelebb kerül majd az alsóbb szinteken lévő parancsnokokhoz.
Ha egy hadsereg vezetését/strukturáját egy piramishoz hasonlítjuk, akkor a hálózatalapúság egyik legfőbb hozadéke, hogy ez a piramis "ellaposodik". Egy egyszerű zászlóaljparancsnok előtt is ugyanaz a térkép lesz, mint egy hadseregcsoport parancsnoka előtt, ugyanazokkal az adatokkal, ebben az esetben meg felesleges annyi parancsnoki szint.

<b>Mac</b>
Ez egy rendkívül veszélyes struktúrát jelenthet adott esetben. Önveszélyes struktúrát. Azon kívül, hogy már alegység szinten is hozzáférhetővé válnak hadműveleti adatok és térképek sem piti, de az, hogy alegység szinten is képbe hozol mindenkit… - szerintetek így hatékonyan fog működni egy hadsereg igazán kritikus helyzetben?
Nem hinném, hogy a haderők irányítása a szétszóródás irányába mutatna, sokkal inkább azt gondolom, hogy nagyon szűk réteg lesz az, aki valóban képes lesz átlátni és irányítani az egész rendszert, minden szintnek csak annyi infót átadva, ami nekik még pont kell – ez pedig nem stratégiai, csak taktikai szintet jelent.
Egy gályán nem lehet hatvanöt rabszolgának hatvanöt féleképpen húzni az evezőt, mint ahogy egy zenekar sem úgy fújja, ahogy a tagjainak éppen jólesik. Lehet, hogy századparancsnoki szinten okosabbnak érzed maga egy tábornoknál, de ez a valóságban úgy működik, hogy az irányítás és döntéshozatali mechanizmus csak akkor engedhető át részlegesen, ha a felsőbb szintű kontroll teljes marad, ami az azonnali beavatkozás lehetőségét is jelenti egyben.

<b>Dudi</b>
1. Egy fegyelmezett katona száján nem bukik ki semmi olyan, pláne nem egy internetes fórumon.
2. Ezek szerint az amerikaiak jól átqurták a szövetségeseket ezzel az F-35-el?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 358
77 039
113
Montezuma

semmi konkrétat nem mondott csak azt,hogy sokkal többet tud mint amennyit gondolni merünk.

Miért is basztak át mindenkit?

Egyébként nem ez az egyik legnagyobb félelem hanem az,hogy majd a felsőbb vezetők elkezdenek belemagyarázni azokba a dolgokba amibe nekik nem kell.Pl egy századparancsnok elkezd átmenni rajparancsnokba hisz ő lát mindent ami a rajokba történik.
egyszerű példa.A raj pk azt mondja,hogy előre a következő sarokig erre odaszól a századparancsnok,hogy nem.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Az indiaiak igen jol tudjak uzemeltetni a technikajukat. Szemelyes tapasztalat.
Nem tudom hány indiai kollégád van, de nálunk amihez nyúlnak az szarrá válik. Még egy fakockát is képesek azok elbaszni.
Én csákánynál és lapátnál bonyolultabb eszközt nem adnék a kezükbe. Ja nálunk követelmény a diploma. Így bele se merek gondolni milyen a többi.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 358
77 039
113
Fennek

Nekem nincs indiaiakkal saját tapasztalatom de van pár ismerősöm akik multinacionális cégnél dolgoznak és így volt dolguk indiaiakkal.Maradjunk annyiban,hogy nem hallottam egy jó szót sem.Egyik ismerősöm pl azt rója fel nekik a legnagyobb hibának,hogy mindenre igent mondanak.Ha magyaráznak nekik valamit mindenre igen értem a válasz még akkor is ha nem értenek valamit.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 906
8 212
113
India egy szunkontinens, kurva nagy ország, a szélsőségek hazája. Több saját műholdat indítottak saját rakétával az űrbe, és gyártanak gyakorlatilag mindent. Sok van ami előző generációs vagy még régebbi technikán alapul, de működik. Ne feledjétek hogy pld az egyetlen ázsia nemzet, amely 1845-től folyamatosan alkalmaz repülőgép hordozókat. Bonyolultabb reptechnikát is alkalmaznak. Egyébként a Szu-30-hoz annyi, hogy a haditechnikában fog megelenni cikkem az A-10csatagépekről. A 700 körüli, most nem keresem meg pontosan mennyi gépből 10%+ veszteségük volt, elsősorban a repülési profil miatt(ebből 5 harci bevetés, a több gyakorlat).
Az indiai logisztikát befolyásolja a nagszámú, és általában részükre módosítot típusok kavalkádja. Hozzátenném, hogy az Orosz alkatrész utánpótlás sem olyan ami kéne. Persze a gyártási kultúra Indiában alacsonyabb, mint Japánban pld. Ezért is fucsolt be többek között a Rafi üzlet, és nem exportsikert az egyébként jó adottságú Dhruw. De nézzük meg, hány Maruti autó megy még nálunk, és nem esett széjjel. Szóval kétarcú ország. egyébként meg mi, ahol se repülőipar, ha hadihajógyártás, űripar, hajtómű és lokátorgyártás, rakétagyártás, maradjunk csak csöndben. Ja és ne az indai szoftver szupportosokról alkossatok véleményt az egész országról... Nálunk is anno elbaszták. Egy több milliárdos projektben, nem stimmeltek a számviteli modulban az összegek. 3 hónap után kiderült, hogy migrálásnál ahol tizedesjegy volt ott levágták a számot, vagy kerekítettek ....
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 320
17 453
113
Szerintem óriási kérdés, hogy mire lehet képes az F-35 AESA radarja, ami elvileg modernebb technológiákat tartalmaz, mint a SH agyon dicsért AESA radarja? Mire képes a fedélzeti integrált EW rendszer? Jelentek meg beszámolók, amik szerint már szinte egy szinten van a Growler erre specializált képességeivel. A jövő a hardver és a szoftver, ezekben pedig a Lighting világelső. Nagyon kíváncsian várom az első olyan Red Flag gyakorlatokat, ahol a típus átlagos, "frontvonalbeli" század által üzemeltetett és repült példányai részt vesznek. Abban is biztos vagyok, hogy az F-35-ösök első éles bevetésére nem kell majd annyit várni, minta Raptoréra (bár az inkább csak kirakat volt, mint tényleges éles bevetés).
 
T

Törölt tag 008

Guest
Egyik ismerősöm pl azt rója fel nekik a legnagyobb hibának,hogy mindenre igent mondanak.Ha magyaráznak nekik valamit mindenre igen értem a válasz még akkor is ha nem értenek valamit.
Ez így igaz. Szarháziak mindenre igent mondanak, mindent megigérnek, majd amikor nem tudják tartani akkor rákenik másra. Mindíg írásban kell kommunikálni velük és mindent félre kell tenni, mert ha borul a szar azt rákenik az emberre. Már eléggé kiismertem a fajtájukat.
Amúgy egymással a legkegyetlenebbek. Az indiaiak szét szivatják egymást, folyamatosan keresztbe tesznek egymásnak. A fehérrel tized annyira sem köcsögök mint egymással.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 814
305
83
Szóval kétarcú ország. egyébként meg mi, ahol se repülőipar, ha hadihajógyártás, űripar, hajtómű és lokátorgyártás, rakétagyártás, maradjunk csak csöndben.
Ezzel a furcsa mondatoddal nagyon nem értek egyett! Számos embert ismerek, akik nem itt, Magyarország területén értek el sikereket (szereztek nevet és rangot) a felsorolt területeken (kivéve a rep.hordozókat)! Ámbár....
Ha, a HT-be írsz, akkor illene egy-két ott írogató emberrel is tisztában lenned.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>dudi, Pocok75</b>
Komoly pénzekért kapnak egy Raptorhoz képest félkarú óriást. Értem én, hogy sokkal modernebb lesz az elektronikája, mint pl. az F-22-eseké, bár szerintem a Raptorok elektronikai felturbózását F-35 szintre azért egy F-22-es gép árához képest „fillérekért” megoldják.
Ettől függetlenül nagyon nem vagyok meggyőződve róla, hogy az F-35 valóban fejlettebb lesz, de talán pontosabb lenne úgy fogalmaznom, hogy harcászatilag hatékonyabb lesz egy Raptornál.
Sőt, ezt egyenesen kizártnak tartom, ha így lenne, akkor F-35-öst nem kapna senki ellenben Raptort az összes<del> gépéhes pénzeszsák</del> demokratikus és nem demokratikus szövetséges.
Végül is nem átverték őket, hanem letisztázták, az USA miben és mennyit hajlandó segíteni az 5 gen érdekében és a segítség ez a gép lett. Érjék be ennyivel a kedves barátok, de a Raptor marad kizárólagosan USA kézben.
Gondolom azzal mindenki egyetért, hogy ez nem múló szeszély, ennek komoly katonai oka van.
<i>(Hasonlóan az egy generációval régebbi Foxhoundhoz, ha jól tudom, abból is csak Kazahsztánnak van az oroszokon kívül és ahogy olvastam, a mai napig nem akarják senkinek sem exportálni, pedig lett volna pénzes érdeklődő.)</i>

<b>akagi</b>
Na, előre félek Molni válaszaitól, remélem emberbarát és kegyes lesz. :D
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
<blockquote rel="kelepisti"> Szóval kétarcú ország. egyébként meg mi, ahol se repülőipar, ha hadihajógyártás, űripar, hajtómű és lokátorgyártás, rakétagyártás, maradjunk csak csöndben.
Ezzel a furcsa mondatoddal nagyon nem értek egyett! Számos embert ismerek, akik nem itt, Magyarország területén értek el sikereket (szereztek nevet és rangot) a felsorolt területeken (kivéve a rep.hordozókat)! Ámbár....
Ha, a HT-be írsz, akkor illene egy-két ott írogató emberrel is tisztában lenned.

</blockquote>

A gond az hogy ahoz hogy egyaltalan ilyen teruleten dolgozzanak mar kulfoldre kelett menniuk. A sikerekrol nem is beszelve.

Amugy nem tudom ki volt de koszonom Kuruc email cimet. ( miert kuldted ilyen noname emeail cimrol ??? )
 

kalapacs

Member
2015. november 27.
565
3
18
<blockquote rel="kelepisti"> Szóval kétarcú ország. egyébként meg mi, ahol se repülőipar, ha hadihajógyártás, űripar, hajtómű és lokátorgyártás, rakétagyártás, maradjunk csak csöndben.
Ezzel a furcsa mondatoddal nagyon nem értek egyett! Számos embert ismerek, akik nem itt, Magyarország területén értek el sikereket (szereztek nevet és rangot) a felsorolt területeken (kivéve a rep.hordozókat)! Ámbár....
Ha, a HT-be írsz, akkor illene egy-két ott írogató emberrel is tisztában lenned.

</blockquote>

Rephordozok tag terulet . Ott is vannak magyarok beszallitoktol kezdve a a foldi kiszolgalokon at egeszen a hadmuveletig. Pilotarol nemtudok. 95% viszont minimum masod de inkabb tobbed generacios bevandorlo magyar.