Inkább a KF41 hull ennek a gyengéje; egyelőre még az IFV funkcióban parádézó Hiúzért se’ tolonganak a megrendelők (amire ugye tervezték), nemhogy az optimálistól elmaradó hk verzióért. Ez egy ilyen szájhúzós történet, marketing szempontból ezt hívják döglött lónak.
Ez màs mint amivel szemben kamm-mal vitàba szàlltam. Ez egy a Hiúzt is érintö àltalànos helyzet amit te megfogalmaztàl. De ha az egészet nézzük, a nagy egészet, azért nem annyira döglött az a ló.
Kamm esetében részben az az érzelmi motivàció müködik, mint a gyerekeknél, amikor kijön az új x-box (nem tudom van-e ilyen még.mert nem érdekel, csak példa). Új, tehàt az kell. Ezért a vàgyàlmait a gyermekbetegségek, gyàrtàsi hibàk, bàrmilyen egyéb nehézség ellenére projektàlja az éterbe, legalàbb olyan mértékü megfontolàs nélkül, mint amire én azért vàllalkoztam a 130 mm és a jelen KF51 forma és kialakítàs kapcsàn, màsrészt ennek alàtàmasztàsàra még valósàgot is tagad a marketing oltàràn àldozva.
Pedig a valósàg egyelőre a 120 mm. És ez az ahol össze tudom kapcsolni a nem teljes értékü harckocsi személeted vonatkozàsait kamm agymenésével.
A 120 mm csúcskategóriàja az àlmoskönyvek, vàgyàlmok, marketing nyilatkozatok, közvélekedés (ez irànt érdeklödö szubkultúra, mi is) szerint elégséges a jelenleg szàmítàsba vehetö összes pàncélozott cél leküzdésére is. Az ennyire pàncélozott célpontok azonban jelenleg kis szàmban, szinte elhanyagolható mennyiségben léteznek. Ha összeadjuk az összes olyannyira pàncélozott Abrams, Leopard, Armata, Leclerc, Challenger, Merkava, Type-... verziókat, amik így ennek a csúcsàt képviselik a maguk eltérö szintjén, akkor is mindösszesen pàr ezer darab ilyen jàrmüvet kapunk, amik esélyesen soha nem fognak mind egy helyen összesürítve harcolni, de ha harcolnának is így, mit sem változtatna a nagy összképen.
A következő generàciós koncepciók eddigi lényege a pàncélozandó felületek csökkentése, a lőszer és legénység elszeparàlàsa, az elektronika fejlesztése.
Ez a jàrmüvek erősebb pancélozàsàt ezeken a felületeken maga utàn vonja, de a többi felület nem védettebb jellemzően mint a jelen generàciók esetén. Az összes felület védelme ugyanúgy védhető jobban, mint eddig, plusz pàncéllal, aps-sel, de a felépítésük inkább a szükséges lőszerek módosulását vonja maga után, mintsem az űrméret növelésének kötelező kényszerét. Ha a KF51-et nézzük, a kevés információ szerint 59 tonnával főleg aktív védelemre és kisebb mértékben a könnyű, magas minőségű passzív páncélzatra fog építeni, ellenben a borzasztó nagy tűzerejű fegyverével bármire veszélyt fog jelenteni megmaradva a lőszerek ehhez igazított fajtáinál. Ha ebben a formájában a jelenkor modern harckocsijainak frontális páncélvédelmét akarják vele elérni, akkor az egyik, ezt részletező cikk szerint máris 65 tonnával lehet ezt a járművet is számolni, ebben tehát nem nyújt lényegi előrelépést a jelenhez képest, ami jelen pedig APS-sel felszerelve ezek alapján ugyanolyan mértékig védhető.
Tehát van egy harckocsi, ami ha könnyebb akar lenni, mint a jelen gépek, technikailag nem számít sokkal védettebbnek, mint egy modern IFV. A védettségét, ahogy a páncélos hadviselés amúgy is, elsősorban a nagy távolságról való megsemmisítés képességére építi, ugyanakkor ez nem mindig lehetséges, tehát behatárolt a védelme. Az APS az ellenműködés képességhatáráig védi mind technikailag, mind mennyiség tükrében. Ez lehet akár az APFSDS lőszerekre történő reakció is, de minden jó ütemben indított lövedékre reagálva az elműködéssel lényegében csökken a harckocsi védettsége. Hogy ez a ködgránátok és egyéb szenzoros képességek mellett elegendő-e a sikeres harchoz vagy sem, az adott szituáció dönti el, de ha ez hamarabb bekövetkezik, hiszen a modern szenzoros, felderítő, célzó, tűzvezető és fegyveres képesség nem csak a KF51 rendelkezésére áll a világban, mint hogy győzelmet lehetne kiharcolni, az APS eddig is technikai korlátokkal fenntartott védelmét leszámítva máris vagy a könnyű KF51 áll immáron korábbi harckocsi technika számára is sebezhetően, vagy a nehéz KF51 ami technikailag ugyanolyan logiszitkai terheket cipel ezzel, mint egy Leopard 2A7 variáns.
Ár függvényében ez a pusztán tömegnek tűnő tétel máris gazdasági vonatkozású is, hiszen a komoly passzív páncélzat az amúgy is magas árat tovább fogja növelni. Ahogy a cikkemben is írtam, fenntartom továbbra is, hogy emellé korlátozott egyrészt a szállított lőszer mennyisége miatt a bevethetősége, mindegyik kiszerelésben (HERO-val vagy anélkül), másrészt a lőszer logisztikai útja külön terhelés az ezzel a járművel felszerelt egységek számára, mert a kis mennyiség miatt, hiába lesz óriási a célleküzdési képessége, ha ezt megtette, fele annyi idő múlva 'táraznia' kell, mint egy Leopard 2-nek.
KF51 + 4 db HERO/ATGM + drónkezelő = 10 db lőszer harckészen és összesen
KF51 + 4 db HERO/ATGM + lőszer a törzsben = 20 db lőszer, 10 harckész, 10 tartalék, aminek a betöltése kiszállást, veszélyt jelent és hosszas pakolást.
KF51 egyéb fegyverzet nélkül + felderítő drónkezelő = 20 db lőszer harckészen és összesen
KF51 egyéb fegyverzet és drónkezelő nélkül = 30 db lőszer, 20 harckész, 10 tartalék, aminek a betöltése kiszállást, veszélyt jelent és hosszas pakolást.
Tehát minimális mennyiségi esetben 4 keringő lőszerrel és a lőszere 60%-ának a felhasználásával 10 célpontot tud leküzdeni változó bevetési módokban + a logisztika felé közeledésekor felmerülő esetleges célokat, maximális mennyiségi esetben a 20 tűzkész lőszere ellövése után harctéren a legénységnek kiszállva kell táraznia a törzsből a maradék 10 lőszert, aminek egy részét ellőheti, a többi pedig ugyanúgy a visszaút biztosítéka, tehát 25+ cél. Ha a törzsben hord lőszert, ebben sem előrelépés a jelenhez viszonyítva. A fenti lőszermennyiségeket pedig, amennyiben nem csak a legnehezebben páncélozott célok leküzdésére van szánva a KF51-es járműállomány, meg kell osztani a különböző lőszertípusok között. 10 db-ot ez máris nevetségessé tesz, de 20-30 db esetében is okozhat gondot.
Szóval a kényszer ez esetben, hogy vagy egy könnyen páncélozott, aktívan védett páncélvadász vagy egy nehezen páncélozott páncélvadász, vagy egy nehezen páncélozott általános célú harckocsi legyen-e belőle?
Az első két esetben kell, hogy létezzen a haderőben olyan jármű, ami az IFV képesség feletti, alacsony szögtartományban működő közvetlen tűztámogató feladatokat ellátja. Ez lehet modern harckocsi, ami erősen kérdésessé teszi a feltétlen szükségességét a KF51-nek. Lehet régebbi harckocsi modernizálva, ami technikailag a modern harckocsi és a modern gyalogsági harcjármű közötti védelmet biztosít (és modern vagy a közeli tűzerőt), tehát nagyjából a könnyű KF51 védelmi szintjét. Vagy lehet IFV védettségű, mert elősorban azok harcát támogatja, de a fegyverzete korlátozottan vagy jelentős mértékben harckocsik leküzdésére is képes.
A harmadik esetben, ha ez az általános harckocsi, nem kell az egyéb modern harckocsi, modernizált harckocsi, elavult harckocsi, IFV bázisú harckocsi abban az esetben, ha a kevesebb lőszermennyiség miatti bevethetőséget kiegyensúlyozandó 1,5-2 x-es mennyiséget üzemeltetnek belőle, mint mondjuk Leopard 2-ből, ha az amúgy is magasabb logisztikai kiszolgálásának igényét ezzel ugyanilyen mértékben megemelve ki tudják elégíteni, ha tartalék lőszer esetén vállalható a harctéri lőszerpakolászás a legénységek számára akik a törzsben hordott lőszer miatt nem védettebbek, mint egy Leopard 2-ben, ellenben nem tudják a kézifegyverektől, aknavetők-tarackok repeszeitől védetten pakolászni ezt, mint egy Leopard 2-ben.