Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 970
15 904
113
Ilyen előzmények után, vajon mennyien mernek itthon belevágni, egy utófinanszírozású, energetikai korszerűsítési pályázatba?


Egyik haverom napelemes kivitelező, a másik őstermelő. Évek óta várják az államtól a pénzüket.
Onnan tudom, hogy gondolkodtam a jelentkezésen, a legújabb energetikai korszerűsítéses pályázatra, és mondták, hogy ha nem akarok egy hosszú lejáratú, magas kamatozású hitelt a nyakamba venni, megelőlegezvén a vissza nem térítendő támogatást az államnak, akkor felejtsem el az egészet!
Állítólag több tízezer igénylőre számítanak és hogy gyorsan elfogy a keret, de ilyen előzmények után kötve hiszem!
Nem gondolom, hogy ekkora számban, évekre meg tudnak finanszírozni családok 7 milliós felújítást, maximum 10 éves futamidejű törlesztéssel!
Ráadásul, mikor most már látszik, hogy az időjárásfüggő villanytermelés drágasága miatt is fogyaszthatatlan az ipar és a lakosság számára, hát én ennek a pályának nem sok jövőt jósolok.. Gondolom az állam is úgy osztja ezért a pénzeket hogy nagy lelkesedés ne legyen e témában (mert zsákutca a gazdasági fejlődés szempontjából)

Vissza kell állni a régi 10 Ft-ért termelt villany kerékvágására, amelyre az akkori gazdaság alapozva volt ,
Egész EU nem olyan gazdag hogy az akár 5X 10X áremelést elviselje egy pillanaton belül..

Azért most még nincs olyan politikus, aki ki merne állni a néptömegek elé hogy "Emberek! Évtizedeken keresztül félrevezettünk benneteket... Bocsánat."
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 117
4 123
113
Ráadásul, mikor most már látszik, hogy az időjárásfüggő villanytermelés drágasága miatt is fogyaszthatatlan az ipar és a lakosság számára, hát én ennek a pályának nem sok jövőt jósolok.. Gondolom az állam is úgy osztja ezért a pénzeket hogy nagy lelkesedés ne legyen e témában (mert zsákutca a gazdasági fejlődés szempontjából)

Vissza kell állni a régi 10 Ft-ért termelt villany kerékvágására, amelyre az akkori gazdaság alapozva volt ,
Egész EU nem olyan gazdag hogy az akár 5X 10X áremelést elviselje egy pillanaton belül..

Azért most még nincs olyan politikus, aki ki merne állni a néptömegek elé hogy "Emberek! Évtizedeken keresztül félrevezettünk benneteket... Bocsánat."
Ehhez képest, további giga beruházásokat terveznek napelem téren, többek közt a kínaiakkal is.
Azért jó lett volna, ha az öreg gázkazánt le tudtam volna cserélni egy kondenzációsra, ami kevesebb mint fele gázt fogyaszt, a régihez képest. És a szigetelés révén is spórolhattam volna egy csomó energiát, ami által a napelem termelését, fűtés helyett egy olcsóbb (akár kínai) elektromos autó töltésére is használhatnám, tavasztól-őszig. Persze csak 2. autóként.
Ezért tart itt az ország, hogy nem mer senki belevágni egy ilyen beruházásba, mert a pályázóknak beígért pénzek vissza vannak tartva! Így évekig fizethetnénk a magas hitelkamatokat, a vissza nem térítendő támogatás meghitelezésére. Miközben persze kifizetjük az extra drága, a kivitelezésre kijelölt kivitelezőket, a hirtelen megdráguló anyagok költségét, a 27%-os áfát.....
Így hát marad még 9 évig a szaldó, és a vegyes fűtés split klímákkal, gázzal, fával.
Hátha egyszer még megérjük, hogy nem kell évekig várni az elnyert pályázati pénzekre, amik így végre valós segítséget nyújtanának!
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Ilyen előzmények után, vajon mennyien mernek itthon belevágni, egy utófinanszírozású, energetikai korszerűsítési pályázatba?


Egyik haverom napelemes kivitelező, a másik őstermelő. Évek óta várják az államtól a pénzüket.
Onnan tudom, hogy gondolkodtam a jelentkezésen, a legújabb energetikai korszerűsítéses pályázatra, és mondták, hogy ha nem akarok egy hosszú lejáratú, magas kamatozású hitelt a nyakamba venni, megelőlegezvén a vissza nem térítendő támogatást az államnak, akkor felejtsem el az egészet!
Állítólag több tízezer igénylőre számítanak és hogy gyorsan elfogy a keret, de ilyen előzmények után kötve hiszem!
Nem gondolom, hogy ekkora számban, évekre meg tudnak finanszírozni családok 7 milliós felújítást, maximum 10 éves futamidejű törlesztéssel!
Hidd el sokan lesznek. Balekok meg a rendszer nyertesi akiknek van miből, és belefér.

Államilag finanszírozott pályázattal (K+F) jól beszoptuk mi is... éveket késett a kifizetés. Én is szkeptikus vagyok azóta minden ilyen "ingyenpénz" kapcsán.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 117
4 123
113
Hidd el sokan lesznek. Balekok meg a rendszer nyertesi akiknek van miből, és belefér.

Államilag finanszírozott pályázattal (K+F) jól beszoptuk mi is... éveket késett a kifizetés. Én is szkeptikus vagyok azóta minden ilyen "ingyenpénz" kapcsán.
Ha csak töredéke lenne nálam, az okosok által kiszámolt átlag 14 milliós megtakarításnak, akkor futná a 4,5 (3,5/1) millió tőkére, és a 2,5 hitelre, és akkor valószínűleg belevágnék, de az én részemet valaki más őrizgeti. Ahogy a többségét szintén.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 970
15 904
113
Ehhez képest, további giga beruházásokat terveznek napelem téren, többek közt a kínaiakkal is.
Azért jó lett volna, ha az öreg gázkazánt le tudtam volna cserélni egy kondenzációsra, ami kevesebb mint fele gázt fogyaszt, a régihez képest. És a szigetelés révén is spórolhattam volna egy csomó energiát, ami által a napelem termelését, fűtés helyett egy olcsóbb (akár kínai) elektromos autó töltésére is használhatnám, tavasztól-őszig. Persze csak 2. autóként.
Ezért tart itt az ország, hogy nem mer senki belevágni egy ilyen beruházásba, mert a pályázóknak beígért pénzek vissza vannak tartva! Így évekig fizethetnénk a magas hitelkamatokat, a vissza nem térítendő támogatás meghitelezésére. Miközben persze kifizetjük az extra drága, a kivitelezésre kijelölt kivitelezőket, a hirtelen megdráguló anyagok költségét, a 27%-os áfát.....
Így hát marad még 9 évig a szaldó, és a vegyes fűtés split klímákkal, gázzal, fával.
Hátha egyszer még megérjük, hogy nem kell évekig várni az elnyert pályázati pénzekre, amik így végre valós segítséget nyújtanának!
Ez már a múlt idő. Tavaly decemberi beadások által látszott hogy 10 000 MW új naperőművet akartak létesíteni Magyarországon, üzleti alapon. Az ott termelt időjárás függő áram 40 - 50 Ft ért keresne ugye felhasználót, és ezen felül még a villamos energia hálózatot is felborítaná.. Az állam nem tudja végtelenségig a napelem termelés veszteségeit finanszírozni, akármennyire is időjárásfüggő és kötelezőenZöld energiaprogram az EU részéről.
Ha nem bírja a rezsit tovább finanszírozni - akkor a magyar lakosság is majd üzleti áron kapja a villanyt, mint a román lakosság - 120 Ft / kWh-át fizettek tavaly..
Tehát a kormányunk egyenlőre nem utasította el csak felfüggesztette a 10 000 MW létesítését - csak finoman jelezte hogy hová lehet a drót végét dugni - mert a magyar közcélú hálózatra táplálni biztosan nem.. Minden új napelemes beruházó a saját területén a maga által termelt villanyt felhasználhatja - helyben, nem zavarva a közcélú hálózat működését.

Az energiával kapcsolatos kissé válságos állapotot kormányunk már tavaly látta (ugyanúgy az EU is) ezért van az hogy Canossa járás kezdődőtt már tavaly az összes elérhető, és valamennyire beszámítható állapotban lévő, használhatóan Zöld (nem CO2 termelő) , az atomerőmű gyártók felé. Persze a válságos helyzetről mi értesülünk legutoljára mert ez EU Zöld politikai tabu..

Ennek eredményeképp láthatod a sok atomenergiával kapcsolatos szerződés kötést - 1 év alatt több mennyiségben, mint 1990 óta összesen. Ez is mutatja hogy gáz van (az sincs ócsón) a magyar villamos energia piacon, lázas kapkodás indult az elérhető energia termelő eszközök után.
Igy esnek neki most sürgősséggel az első magyar tározós vizierőmű építésének. Ez elképzelhetetlen lett volna az elmúlt 30 évben a Zöld ellenállás miatt..
Csak hát a Zöldeknek is meg kell érteniük, ha elfogadható áron, megfelelő időben, és CO2 mentes villanyt akarnak - akkor a vizierőmű az egyik lehetőség akár tetszik akár nem - nincs alternatíva. Ha úgy érzitek, van alternatíva ami a tárolós vizierőművek árszintjén tárolja be a villamos energiát - írjátok meg..
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 419
11 257
113
Nekem ezekkel a gépészetileg bonyolult lakossági beruházásokkal az a bajom, mint a magasabb polcos dízel autókkal:
Minden probléma megoldása újabb problémákat vet fel.
Dízel autók:
Azt szoktam mondani, hogy a korszerű dízel (de ma már a benzines is, meg PHEV, meg az elektromos stb.) annak érni meg akinél nem fog elromlani az eladás előtt, ha meg igen, akkor nem fog fájni, ha beüt a ménkű.

De nem fog fájni?

Eleve mindig csodálkoztam (ez ugye úgy 10-20éve), amikor megvett valaki egy ún. prémiumot, de dízel motorral, mer' spórol.
  • Tessék?o_O
  • Akkor miért nem vetted milliókkal olcsóbb benzinessel, még csendesebb is lett volna, meg kifinomultabb járású, stb.,vagy eleve vettél egy polccal alacsonyabbról eleve olcsóbb fenntartással? Abból tankolhattál volna dögivel.
  • De az csak egy (akármi), nem azért güriztem, hogy akármit vegyek.
  • De akkor mond azt, hogy azért vetted, mert megérdemled, de ezzel a spórolok vele milliókkal többért dumával ne fárassz.

Ilyenkor meg én vagyok a kotsog.

Aztán ha meg a kocsi hozta azokat a tipikus korszerű dízel hibákat, amiket az akkori benzinesek gyakorlatilag nem hoztak (legyen akár turbó, EGR, kuplung, injektor stb.) és vitte a nem százezreket, hanem milliókat és megkérdeztem, hogy mennyi tankolás után fog lenullázódni a szervizszámla, akkor megint én voltam a kotsog.:eek:

Napelem, inverter, roppant korszerű és összetett fűtésrendszer dettó.
Ha jó, akkor nagykirály vagy, de ha valami borul, akkor lesheted, hogy mikor hozza be a milliókat.

...van egy jól menő gazda ismerősöm; új, nagy teljesítményű kombájnok, traktorok, termőföldek, erdők, stb.

Végre - közel a hatvanhoz - megépítette álmai házát: Többállásos mélygarázs a pincében, lift a földszintre, tetőtérbe.

A tető beborítva napelemhegyekkel.
Fűtésrendszer:
  • automata szilárd tüzelésű kazánnal (ugye saját erdő)
  • felsőpolcos gázkazánnal
  • 2 db (az egyik ugye vezérelt árammal) 40 kW-os elektromos kazánnal, ha már be tudott kötni az utcában futó 3X80 Amperes ipari kábelre...

Természetesen mind a négy kazán külön-külön körrel fűti a padlót/falakat, mert ugye redundancia...

S persze 1700 köbméterig gázzal fűti a "haciendát", utána rezsicsökkentett árammal, hiszen - idézem -"amit az állam ad, azt el kell venni."
Az erdői fáival meg majd leginkább, amikor majd öreg lesz.

Én meg egy kis troll vagyok, mert - mivel kórházban dolgozok és töményen látom, hogy az emberi élet milyen mulandó - ha néha összefutunk, rendre egészségromlásos rémtörténetekkel emlékeztetem arra, hogy ebben a korban bizony már minden nap ajándék, meg koporsó után nincs utánfutó, amúgy meg Karcsikám (nem így hívják) - derék hátbavágás, hogy majdnem PTX-e lesz:cool: -, amikor a legutóbb összefutottunk a kardiológián, a doktor meghagyta a gyógyszerkoktélodat, vagy állított a szívgyógyszereiden?

Tudom; huje kotsog vagyok...


Szóval én ezekhez a minimum évtized alatt, vagy még több idő alatt esetleg megtérülő, összetett gépészeti spórolási rendszerekhez - meg ötvenesként az élethez- már elég szkeptikusan állok.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 970
15 904
113
Ha csak töredéke lenne nálam, az okosok által kiszámolt átlag 14 milliós megtakarításnak, akkor futná a 4,5 (3,5/1) millió tőkére, és a 2,5 hitelre, és akkor valószínűleg belevágnék, de az én részemet valaki más őrizgeti. Ahogy a többségét szintén.
Én ilyen gazdaságossági számításokkal foglalkozom, megbízás esetén át tudom tekinteni számolni az adatokat.

Jelenlegi árszintek: 1 MW-os napelempark tokkal vonóval kb 220 millió Ft
1 MWh-ás konténeres akkutelep tárolásra kb 300 000 Euro pillanatnyilag..
A kiinduló adatokhoz kell az üzem pár éves T15-ös fogyasztása, valamint a várható fejlesztési elképzelése is..

Ilyen project jó is lehet - ha megfelelő mankó pld vissza nem téritendő támogatás jár hozzá..
Kockázati tényező az állami energiapolitika, és a hosszútávú szerződések.
Mint nagykereskedő, 30 év alatt megtanultam, hogy bárminek bármikor - bármekkora lehet az ára..
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 033
93
és mondták, hogy ha nem akarok egy hosszú lejáratú, magas kamatozású hitelt a nyakamba venni,
A nagy elfogultságodban legalább dezinformációt ne terjessz!
Ez a tipikus példája a nagyhangú, "jólértesült" kommentelésnek, amikor nem nézel utána egy kattintással az elérhető infónak.

3. Kölcsön típusa
Vissza Nem Térítendő Támogatás és éven túli lejáratú kamatmentes beruházási Kölcsön
kombinációja3
Az már másik kérdés, hogy problémamentes lesz-e. Abban lehetnek félelmek.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 117
4 123
113
A nagy elfogultságodban legalább dezinformációt ne terjessz!
Ez a tipikus példája a nagyhangú, "jólértesült" kommentelésnek, amikor nem nézel utána egy kattintással az elérhető infónak.


Az már másik kérdés, hogy problémamentes lesz-e. Abban lehetnek félelmek.
Mielőtt okoskodsz, értő olvasást javaslok! És nézz utána, hogy miről szól az utófinanszírozás!
A vissza nem térítendő támogatást, ami esetemben 3,5 millió forint lehet, utólag kapnám meg! Mivel ez a pénz, az önrész 1 millióján felül nem áll rendelkezésemre (mint az emberek többségének), így azt banki kamatra kellene felvennem, amíg azt az állam utólag nem utalja! És ahogy az ismerőseim tapasztalatai bizonyítják, arra lehet várni jópár évet!
Vagy te kölcsönadod kamat mentes hitelre a 3,5millát?
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 033
93
Mielőtt okoskodsz, értő olvasást javaslok! És nézz utána, hogy miről szól az utófinanszírozás!
A vissza nem térítendő támogatást, ami esetemben 3,5 millió forint lehet, utólag kapnám meg! Mivel ez a pénz, az önrész 1 millióján felül nem áll rendelkezésemre (mint az emberek többségének), így azt banki kamatra kellene felvennem, amíg azt az állam utólag nem utalja! És ahogy az ismerőseim tapasztalatai bizonyítják, arra lehet várni jópár évet!
Vagy te kölcsönadod kamat mentes hitelre a 3,5millát?
Bocsánat, te okoskodsz egy olyan programról, aminek még csak a tervezete nyilvános.
De fogadjunk nem olvastad el a tervezetet, mert akkor olvastad volna a 4.1 Finanszírozás típusa fejezetet. De had ne én magyarázzam már el neked az ott felvázolt kifizetési formát!
Szóval mielőtt másokat vádolsz okoskodással, meg értő olvasás hiányával, tájékozódj.
Az a bajod, hogy én nem olvasom értőn a te szubjektív háborgásodat, de te nem vagy hajlandó objektíven tájékozódni! :confused:
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kim Philby

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 117
4 123
113
Bocsánat, te okoskodsz egy olyan programról, aminek még csak a tervezete nyilvános.
De fogadjunk nem olvastad el a tervezetet, mert akkor olvastad volna a 4.1 Finanszírozás típusa fejezetet. De had ne én magyarázzam már el neked az ott felvázolt kifizetési formát!
Szóval mielőtt másokat vádolsz okoskodással, meg értő olvasás hiányával, tájékozódj.
Az a bajod, hogy én nem olvasom értőn a te szubjektív háborgásodat, de te nem vagy hajlandó objektíven tájékozódni! :confused:
Kár, hogy az ilyen tervezetek teljesen súlytalanná váltak! Mint a tapasztalat mutatja, nemhogy előleget nem fizet a kormány, hanem az elkészült beruházásokat sem fizeti ki évek óta!
A kivitelező pedig nem fogja saját költségén elvégezni a munkát úgy, hogy több évig álljon benne a pénze!
Tehát aki belevág, annak vagy megvan ígyis a rávaló, vagy banki hitelt kell felvennie, megelőlegezve a vissza nem térítendő támogatást! Utóbbiból lesz több, ha elég vakmerő az ember, hogy bevállalja. Akinek megvan a rávaló, annak meg ajándék pénz.
Megint a tehetősebbek lesznek megsegítve!
 

rm40

Well-Known Member
2013. február 23.
1 636
3 339
113
Sajnos az egyes építő országok műszaki és kapacitásbeli lehetőségeiről nem esik szó, ami eléggé hiányzik a teljes képből, de azért ideteszem:
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 385
31 642
113
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Nber

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 385
31 642
113
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 385
31 642
113
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Nber

Nber

Well-Known Member
2021. október 15.
1 597
6 931
113
Helyette "indiai" energia már okés. :)