Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Ha már ismét szóba került az SMR:

Nagyjából valami hasonlót fejtegettem nyomingerként. De most olvasom ezt először.
Nyilván van piaci szegmens, amit letarolhat az SMR, de nem akkora megváltás lesz, mint aminek be lett harangozva.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 999
16 224
113
legnagyobb hírhamisító maga a kormány, és a hozzá tartozó közbulvár lakájmédia. Tessenek csak megnézni a helyreigazítási perek "elszenvedőit"!
Ja, és ne a "közmédiában", mert ilyenekről ott kuss van!
Ilyen már rég óta nincs, hogy közmédia. A média azé világszerte, aki az elmúlt évtizedekben felvásárolta, hiszen valahol le kell hoznia a M.I által segített F.O.S médiás cikkeket - hetente mocskolva egyes vezetőket, konkurrenciát, el kell hinteni a hivatalos "narratíva" gondolatokat az emberek fejében. A többi látszólag "független" tájékoztatással is h úgy mondjam, gondok vannak.

Persze értem én, hogy egyfajta inkvizíciót akartok, és ha lehetne, máglyán égetnétek el mindenkit, aki nem a kormány mellett hazudik.
Lett nekünk egy hivatalunk is (szuverenitásvédelmi), amit pont ezért állítottak fel nemrég, az egykori ÁVH mintájára.
Már nem elég az ellenzéki pártok ellehetetlenítése, csírájában akarnak elfojtani minden, a kormány szemszögéből kínos hír kiszivárgását is.
Ki akar itt inkviziciót? Csak normális tájékoztatást.. Tudom hogy ez a mai helyzetben egy lehetetlen kívánság

Az általatok csodált Putyinéknál meg ugye már teljesen tökéletesen működik ez e rendszer. Aki szembe mer szállni, az kiesik a sokadik emeletről, mérgezést kap, sugárfertőzést, vagy egyszerűen mondvacsinált indokkal lecsukják, ahol hirtelen meghal.

Senki sem tökéletes, Putyin sem az, így a rendszere sem. De ha a választékot megnézed körben a világon?
Legalább ő tett arra vonatkozva valamit hogy az ujságírók legalább az ő országukban - kevesebbet hazudjanak. Jó lenne ha ez az egész világon bevett szokássá alakulna - és a politikusoknak választáson való induláshoz - legalább erkölcsi bizonyítványt kellene szerezniük. Jelen helyzetben tudom hogy ez kizáró ok lenne, de valahol el kellene kezdeni?

A világon ha megnézed az összes országot, most a felfokozott hangulatnak megfelelően - túl sok a bekövetkező "baleset". Ez Nyugaton is általános jelenség - pld a Burisima gáz és olajkitermelő cég ukrán könyvelőnője feljelentette a saját főnökeit (Biden család) az offshore pénzmosások miatt, pedig annak idején a kevésbé tiszta ukrán vállalkozói környezetben nevelkedett, edzett volt, a gyomra sokat bírt - eddig.
Az USA-ba ment jogorvoslatért, a beadott anyagát az ügyészek egyik államból a másikba dobálják át, annyira forró dolgokat tartalmaz senki nem mer vele kezdeni valamit - legalább is míg Biden hatalmon van.
És érdekes ilyen körülmények között a könyvelőnő hirtelen, demokratikusan öngyilkos lett , saját magát kétszer, hátulról fejbe lötte egy sörétes puskával. Látod ez egyből sikeres öngyilkosság.
Ehhez képes mindíg röhögök, hogy az oroszok éveken keresztül kisérletezgetnek novicsokkal - ugyanannál a kuncsaftnál..

Az oroszoknál meg túl jól sikerült a Prigozsin féle nyúlkiugrató, egyfelvonásos harcibalett egész napos előadás "Puccs vagy amit akartok - ki velem s ellenem? " cimmel , nagyon sok nyúl ugrott ki a bokorból, még évekig tart őket levadászni, hiszen a szolgálatoknak most van fontosabb dolguk is.
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 999
16 224
113
Az elektromos energia ugrásszerű áremelése, köszönhetően az eröltetett, gondolkodás nélküli Bezöldülési politikának, betett az elektromos autók értékesítésének is, erős eladás csökkenés van a piacon.

Ennek hatására akkumulátorból is lényegesen kevesebb kell majd a betervezetteknél - Iváncsai akkumulátorgyárban tömeges elbocsájtás műszak közben a múlt héten..

"Bod Péter Ákos közgazdász a híradónak azt mondta, a kirúgások mögött az állhat, hogy a korábbi tervekhez képest sokkal kevesebb elektromos autót adnak el Európában, és ezzel a munkaerőigény is csökken. „Sajnos az a magyar iparpolitika, ami az összeszerelő üzemmé tette ezt az iparágat, ez most megbosszulja magát, mert a kockázat az Magyarországon van” – nyilatkozta a korábbi jegybankelnök."


Frankó, ez azt jelenti hogy egy - két éve már benne ülünk a Zöldválságban, most kezdenek kibontakozni a hatásai. Gondolkozom hogy évekkel később az üres akkugyárakból mit lehetne csinálni?

Régen azt tanultam, hogy minden, szinte kivédhetetlen gazdasági válságot a politikusok végső megoldásként - háborúk generálásával oldanak meg.
Mintha most is pont ez történne..
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 999
16 224
113
Szia,

Szerintem meg kotelezove tette hogy hazudjanak, pl. arrol, hogy haboruban allnak-e Ukrajnaval. :-(
Szia,
Igazából ha megnézed - ez idáig ezt valóban nem nevezhetjük háborúnak, hanem valami másnak.

Két évvel ezelőtt megírtam erről az elemzésemet, a helyzet azóta sem változott. Mivel itt a fórumon ez az ukrán topikra tartozna - és az ott olvasók már párszor látták, privátban elküldöm Neked is, ott kibeszélhetjük.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 099
15 677
113
Mi történik, ha nemcsak egy órára megy el az áram egy panelben, hanem egy egész országrész marad anélkül napokig?

Hogyan hat az energiaellátásunkra az, hogy nyugdíjba mennek a boomer mérnökök?

Miként lehet a kitűzött klímacélokat a háború miatt megváltozott körülmények között teljesíteni?

A TEFI-projektünk keretein belül olyan témákkal foglalkozunk, amik valamilyen módon hatnak arra, hogy milyen az a biztonság, amiben itt, Közép-Európa szívében élünk. Most az energetika nagyon tág témaköre került terítékre, többek közt a fenti kérdésekről beszélgettünk dr. Vasárus Gáborral, a HUN-REN KRTK tudományos munkatársával.


 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and bel

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 476
31 832
113
Német tudósok
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 476
31 832
113
Norvég gáz...USA ideg...
 

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 999
16 224
113
Nekem is. Szabvány szerint 315Amperrel biztosítható kábelre a kínai simán rárakta a 630A es betétet. Aztán csodálkozott hogy nem írjuk alá a mérési jegyzőkönyvet. És ez a BMW gyár technológia…
a 240-es alu kábelhez és a 325A es terhelhetőségű betéthez minimum 250 KVA trafó tartozik betápnak.. Mondjuk ez zárlatkor függ a kábelhossztól, pld 5% szokásos trafódroptól mellett zárlatkor igy is simán leveri a 630A-es betétet (max zárlat 344A * 20= 6,88 KA. 5KA mellett ez a betét kb 2 sec alatt old le.
Ha nagyobb a betáp trafó, akkor a zárlati áram is "becsületesebb"...

Gondolom a kínai nem túlterhelés hanem zárlatvédelmet akart, ezzel indokolta h mit kért.. A túlterhelésekre meg a technológia vigyázzon..
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 022
2 898
113
a 240-es alu kábelhez és a 325A es terhelhetőségű betéthez minimum 250 KVA trafó tartozik betápnak.. Mondjuk ez zárlatkor függ a kábelhossztól, pld 5% szokásos trafódroptól mellett zárlatkor igy is simán leveri a 630A-es betétet (max zárlat 344A * 20= 6,88 KA. 5KA mellett ez a betét kb 2 sec alatt old le.
Ha nagyobb a betáp trafó, akkor a zárlati áram is "becsületesebb"...

Gondolom a kínai nem túlterhelés hanem zárlatvédelmet akart, ezzel indokolta h mit kért.. A túlterhelésekre meg a technológia vigyázzon..

100-200 méter körüli kábelhosszak vannak ami simán 1-2 kA környékére korlátozza a zárlati áramot. Ott a betét már nem old le az előírt 4 sec alatt. És a kábelt szerintem túlterhelésre is kell védni. Értem, hogy a kábelek 2h-ra 40%-kkal is túlterhetőek kellenek legyenek, de itt 100% is lehet.

Amúgy az utolsó mondatod a kulcs. "Indokolta". Nem indokolt semmit, nem tervezett semmit, ezért mi a szokványokból, szabványokból indulunk ki, amik biztosan jók. Ha veszi a fáradtságot és megtervezi, kiszámítja akkor persze sokkal megengedőbbnek lehet lenni, de nehogy már mi vállaljuk fel az ő felelősségét.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Sunlight56

malleusorbis

Well-Known Member
2022. március 21.
808
7 397
93
Mindez tehát egy újabb bizonyítéka annak, hogy az európai szolidaritás – amelyre gyakran hivatkoznak a németek – egy nagy mítosz,

 

svajcibeka

Well-Known Member
2013. február 10.
1 125
3 212
113
Mindez tehát egy újabb bizonyítéka annak, hogy az európai szolidaritás – amelyre gyakran hivatkoznak a németek – egy nagy mítosz,

A qva németekkel csak a baj van.
 
  • Imádom
  • Tetszik
Reactions: fip7 and LMzek 2.0

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 999
16 224
113
100-200 méter körüli kábelhosszak vannak ami simán 1-2 kA környékére korlátozza a zárlati áramot. Ott a betét már nem old le az előírt 4 sec alatt. És a kábelt szerintem túlterhelésre is kell védni. Értem, hogy a kábelek 2h-ra 40%-kkal is túlterhetőek kellenek legyenek, de itt 100% is lehet.

Amúgy az utolsó mondatod a kulcs. "Indokolta". Nem indokolt semmit, nem tervezett semmit, ezért mi a szokványokból, szabványokból indulunk ki, amik biztosan jók. Ha veszi a fáradtságot és megtervezi, kiszámítja akkor persze sokkal megengedőbbnek lehet lenni, de nehogy már mi vállaljuk fel az ő felelősségét.
A kiviteli terveknek elviekben tartalmaznia kellene zárlat és túlterhelési számításokat is.

Amit az előír azt kell berakni, a tervezőé a felelősség - mert a nem kívánt nagyobb betét a technológiai berendezésekben annak hibája esetében sokkal nagyobb kárt okoz, mint egy betétcsere.. azon akár tonnaszám lehetne betétet vásárolni..

Ilyen mentalitással akár egy üzemet is simán fel lehet gyújtani.. és kedvező esetben a biztosítás összegét lehívni..
 
  • Tetszik
  • Hűha
Reactions: fip7 and Nemerson

Sunlight56

Well-Known Member
2022. március 1.
1 999
16 224
113
Lassan alig lesz olyan fejlett ország akivel nincs nukleáris együttműködésünk...
Már hallom a Zöldek visítását mert ez a cikkben a lényeg összefoglaló mondata:

„A legbiztonságosabb, legolcsóbb, legkiszámíthatóbb és legkörnyezetbarátabb módja a nagy mennyiségű villamosenergia-előállításnak, ami feltétlen szükséges gazdaságaink növekedéséhez az elkövetkezendő időszakban.”


Fasz@. Most már ezt kellene a hivatalosan Zöld Grétának is kitűznie a zászlójára:

"A Rosszatom valójában jóatom"

Már leszállt a klímáról (törölte a 2018-as "Mind megdöglünk 2023-ban" kommentjét) , most a palesztin szelet fogja a vitorlájába- itt lenne az ideje megint témát váltania..

Az új napelemek pár év múlva- raktáron fognak rohadni a szélkakasokkal és az akku túltermelés termékeivel együtt. Ki meri most a Zöld mozgalom híveinek bevallani hogy eddig hülyét csináltak belőlük?

Most kellene az EU-nak önmagát ostoroznia hogy "Anyám, én nem ilyen Zöld lovat akartam".. Arról nem volt szó h 3 X 5 X annyiba kerül az áram, és időnként működik..
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 440
11 364
113
A legnagyobb hírhamisító maga a kormány, és a hozzá tartozó közbulvár lakájmédia. Tessenek csak megnézni a helyreigazítási perek "elszenvedőit"!
Ja, és ne a "közmédiában", mert ilyenekről ott kuss van!

Ilyen már rég óta nincs, hogy közmédia. A média azé világszerte, aki az elmúlt évtizedekben felvásárolta, hiszen valahol le kell hoznia a M.I által segített F.O.S médiás cikkeket - hetente mocskolva egyes vezetőket, konkurrenciát, el kell hinteni a hivatalos "narratíva" gondolatokat az emberek fejében. A többi látszólag "független" tájékoztatással is h úgy mondjam, gondok vannak.

Bár itt off-topik, de mivel az energiabiztonságról, -stratégiákról, stb. is a médiákokból (Ugye ez a helyes többesszám?:D) tájékozódik az átlagember (én meg Sunlight56-ot olvasok), ezért merem itt megemlíteni több régebbi saját tapasztalatomat.

1, Ismerősöm több tévének is (arc nélküli) videóanyagos vidéki tudósítója volt még 2010 előtt.
Egyszer akkora hó volt, hogy egy vidéki települést átmenetileg elzárt a külvilágtól. (Kérésükre a konkrétumok még mindig embargósak)
Ők indultak oda tudósítani, miközben mi hordtuk ki kétkerekű furikkal a havat az út menti árokba.
Megkérdeztem tőle, hogy minek mennek oda, ha úgysem tudnak bemenni a faluba!?
Készítsenek vágóképeket a településünk határában levő érintetlen földúton közlekedő autójukról, meg az utcánk végéből, ahogy hordjuk ki a havat.
- Igazad van!

...úgyhogy aznap este az ominózus tv híradójában látszott egy rárakódott hóval eltakart rendszámú szgk., ahogy a szakadó hóban közlekedik egy nem meghatározható területen (a határban) az érintetlen hóban.
...meg látszik egy falusi utca (hogy jutottak be felszereléssel?), ahol távoliban egy helyi ember az asszonnyal furikkal hordja ki a havat az út menti árokba olyan hősiesen, ahogy a szovjetek építették a duzzasztógátakat.

...meg persze bemondta a tévé, hogy annyi hó esett az ominózus vidéki településen, hogy a helyiek kézikocsival hordják ki az udvarról a havat.

Mi meg visítva röhögtünk a zasszonnyal, hogy az adott faluban hogy vitázhattak a tévé előtt a helyiek:
  • Láttad!? A Béla hogy hordta ki a havat?
  • Melyik?
  • Melyik, melyik, amelyik a Jóska sógora!
  • A Jóskáé!?
  • Tudod; amelyik tavaly nem vágott disznót, mert akkor volt kórházban.
  • A Jóska nem volt kórházban, az a Pista volt!
  • Jajj ne mondd már, mondom, hogy ő volt asszony, ne vitatkozzál velem. Én tudom!
  • De a Bélának nincs is furikja!
  • Na most már tényleg fejezd be! Te ehhez nem értesz. Ahelyett, hogy okoskodnál önts egy stampót!

2, Amikor nálunk árvíz volt és néztük este a tévében rólunk a beszámolókat, mi is csak hasonlóan lestünk, mert olyan marhaságokat mondtak be (a hatóságok felkészültek, azok biztosítják pl. az élelmet, meg nincs semmi potenciális veszély a közbiztonságra - persze; azért köröztek felettünk egész éjjel(!) a rendőrségi helikopterek, meg a járőröztek a fegyveres katonák az Uralokon, KRAZokon ülve), hogy a fal adta a másikat.

3, Jól gazdálkodó (pozitív számlaegyenleg), jó szakmai hírű közintézményünket be akarták olvasztani egy monstrumba úgy másfél évtizede (Jól be is olvasztották).
Kőkemény kamarillapolitika volt a háttérben, a szakmai, gazdálkodási vonal nem volt szempont.
Intézményünk vezetése szervezett egy országos sajtótájékoztatót, amire kiküldtek vagy 40 meghívót (én vittem a postára) ún. kormánypárti és ún. ellenzéki médiákoknak is. Mit lehet tudni.
Tudod mennyi jött el?

Kettő!

Egy helyi magánvállalkozó - afféle Falu alsóvége-felsővége Harsona - legalja bulvárja, meg egy kb. senki által nem olvasott, felső tízezernek szóló, jó esetben hotelek aulájában kitett színes magazin.
Semmi tévé, semmi rádió, semmi napi-/hetilap. Sem kormánypárti, sem (akkor még létező) ellenzéki.

Ennyit a médiából való tájékozódásról.
Ha tűrhetően hitelesen tájékozódni akarsz, az olyan, mint az árnyalt gondolkodás a kétbiteshez képest:


Ötször annyi energiát (no meg időt) igényel.

(Lásd ukrán helyzet)
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 127
4 161
113
Ilyen előzmények után, vajon mennyien mernek itthon belevágni, egy utófinanszírozású, energetikai korszerűsítési pályázatba?


Egyik haverom napelemes kivitelező, a másik őstermelő. Évek óta várják az államtól a pénzüket.
Onnan tudom, hogy gondolkodtam a jelentkezésen, a legújabb energetikai korszerűsítéses pályázatra, és mondták, hogy ha nem akarok egy hosszú lejáratú, magas kamatozású hitelt a nyakamba venni, megelőlegezvén a vissza nem térítendő támogatást az államnak, akkor felejtsem el az egészet!
Állítólag több tízezer igénylőre számítanak és hogy gyorsan elfogy a keret, de ilyen előzmények után kötve hiszem!
Nem gondolom, hogy ekkora számban, évekre meg tudnak finanszírozni családok 7 milliós felújítást, maximum 10 éves futamidejű törlesztéssel!