Jó érv.
De ha van egy meglévő rendszered, és mint Zrínyi is írta, hogy kiegészítés, akkor számításodból kiindulva hetedével kevesebb más fűtőanyag kell. Inkább a tárolási oldalról közelítettem meg most a témát, hogy egy-két nagyobb erőmű helyett, annak a költségén lehet e más pl. lokális tárolást használni. Mert ugye ott is a felesleges napenergiát kellene eltárolni és ott sem az egész országos rendszer igényei lennének kielégítve.
Elég jó a megközelítésed. Ha megnézed a MAVIR adatokat, akkor a beépített össz 2700 MW HMKE PV termelés több mint 1/3-át tudta termelni 01.25-től a rendszer, előtte meg 10 nap 1/5-re való visszaesés előtte meg egy hektikusabb kb 1/4-re -csúcson, nem össz termelésre (!). És a tél kellős közepén vagyunk, ennél szerintem jobb volt és jobb lesz a termelés, pláne, ahogy hosszabbodnak a nappalok is; ma várhatóan a beépített teljesítmény 1/3-át fogja termelni csúcson. Tehát ebből kiindulva egy fűtési szezonban nem 1/5 egyéb fűtést spórolsz meg lakosságilag.
Sajnos szélesebb adatsort nem mutat. Tehát ezekre az időszakokra nem plusz napelemrendszert kell telepíteni, hanem a már a háztartásokban amúgy is meglevő rendszert kell többet használni, ami vagy eleve adott, vagy pl.: egy gázkazán sokkal olcsóbb, mint plusz napelemet telepíteni.
Szerintem ha csak egy rendszerben gondolkodunk, akkor mint minden szélsőséges gondolkodásra jellemző, hogy nem jó megoldást jelent.
Ha szeretsz adatokat nézegetni:
Ãj adatok a háztartási és ipari naperÅművek termelésérÅl 2025. január 1-tÅl a MAVIR ZRt. új adatszolgáltatásai lehetÅvé teszik a háztartási kiserÅmű (HMKE) és a saját célra termelÅ (SCTE)...
www.mavir.hu
Igen, ma valoban kicsit jobb adatok lesznek.
A tegnap 4 oran keresztul 30%-on, 2 oran keresztul 20%-on, 2 oran keresztul 10%-on termeltek, a maradek 16 oraban meg semmit.
Vagyis egy 5 kW-os rendszer egesz nap atlagosan 9 kWh termelt meg. Ha futesre hasznalod a panelt, akkor ezt teljesen felesleges tarolni, mert meg a napkozbeni futesre sem eleg, nemhogy maradjon ejjelre.
Igen, nyaron tobbet termel, akkor viszont nem kell futeni, cserebe el lehet adni ingyen vagy rafizetessel, mert akkor annyit termelunk, hogy semmit sem er a piacon.
Egyebkent egy ilyen puffertartaly sem 2 forint am, kb. 400000 forint. Ebbol a penzbol en megint futom a hazam tobb mint 2 evig. Es meg be is kell am szerelni, ha nem te csinalod meg magadnak, lefogadom, hogy 200000-nel nem uszod meg olcsobban.
A napelem bekerulesi koltsege egyszeruen olyan magas, hogy csak akkor hozna vissza az arat, ha kizarolag egyedul 100%-ban le tudna fedni az elektromos aram igenyunket.
Azzal, hogy mellerakunk mindenfele akkumulatorokat, meg puffertartalyokat csak a hatekonysagan javitunk valamennyit (iszonyu draga befektetesekkel), de ezzel sem fogja 100%-ban ledni az igenyeinket, meg mindig kell melle egy harmadik rendszer is, ami mukodik akkor is, ha nem sut a nap nehany napig.
Amugy akkualkatreszgyarban dolgozom, szoval anyagilag nekem megeri ha mindenki akkut venne, de attol meg nem vagyok olyan elvakult, hogy ne lassam a problemakat.
Ebbol a hirbol sok mindent ki lehet olvasni:
A beruházás összértéke meghaladja a 90 milliárd forintot. A 440 hektáros területen több mint 466 ezer napelemtáblát, 80 darab középfeszültségű transzformátor állomást és 1000 kilométer kábelt építettek be.
www.economx.hu
90 milliarbol epitettunk egy akkora napelemeromuvet, ami Debrecent ellatja fel evig arammal.
Vagyis 100000 lakost egy evig, vagyis 10 millio lakost ellatna 9000 milliardbol. Ez mar ket Paks2. Ami valoban ellatna az orszagot arammal, egesz evben, nem csak idoszakosan.
Jah es ebbol ki lehet szamolni, hogy kb. mennyit koltottunk eddig naperomuberuhazasokra. A mezocsati naperomu 250 MW-os, 90 milliardbol.
Nekunk meg 7500 MW a teljes beepitett kapacitasunk. Vagyis elvertunk mar 2700 milliardot napelemekre. Ez mar lassan Paks 2-es szint. De ha belesszamoljuk, hogy most akkus meg szivattyus tarolason gondolkodnak, akkor el is fogunk annyit kolteni, amibol Paks 3 is felepulhetett volna.
Az meg nagy esellyel 80 vagy 100 evig mukodik, nem 20-25-ig.