Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Én is a geotermikus eromuvekben látok kuaknazando lehetőségeket hazánkba. Ammonias vagy egyéb kis parolgashoju primerkorrel hogy ne csak a 100 c feletti kutakat lehessen hasznalni gravitacios hidroglobuszos visszapreseles rasegutessel.
Sajnos az is egy UL, hogy abban nagy potenciál van. Fűtésre? Igen. Villáramra? Francokat...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 637
113
Ezzel nincs is gond, ha a geotermális erőmű ott a város szélén vagy közel ahoz, de 100km-re már nem tudod elszállítani a hőt ugyanúgy, mint az áramot. A fűtés meg ahogy írtam évente 6-8 hónapot nem kell, addig maradnak a gyógyfürdők medencéi meg ha termel valami áramot az mehet a rendszerbe. De nem látom ez hogyan oldana meg bármit is. Ha fűtésre használod akkor csak helyben lehet, nem tudom mennyibe jön ki egy Gcal így és mennyibe jönne ki fával, pelettel, árammal, gázzal stb fűtve. Ezt meg kell nézni mindenképp. Ki kell építs egy akkora kapacitású rendszert ami kifűti azt a térséget ahova el tudod gazdaságosan szállítani a hőt, ez a rendszer meg évi 6-8 hónapot állni fog és nem termel semmit.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Na srácok,hozzáértők vagy témában jártasabbak véleményét kérném.
http://komlomedia.hu/hir.php?hir=7526#ixzz4M6C0YcoR

Egy kapcsolódó hír:

http://www.bloomberg.com/news/artic...-reserves-may-have-just-grown-80-on-discovery

infographic-site-recovery-1500.jpg


A Smith Bay a most felfedezett mező...
2020-tól napi +200.000 hordó kiváló minőségű olaj.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
Szittya!

Hagyd már ezt a "hidroglobuszt", meg "gravitációs ellennyomást", meg "400 métert"! Egy hajszálnyival több energiába kerül először felpumpálni a vizet akárhány méter magasra és a vízoszlop nyomását használni, mint ugyanazzal a nyomással kapásból lefelé sajtolni. Ha van visszasajtolás, akkor annak nem tudod megspórolni az energiaigényét.

Amúgy a 250 méteres mélység rendkívül sekély ahhoz képest, hogy kis hazánkban a geotermikus gradiens 5-8 °C /100 m és ez is kb. duplája a világátlagnak (3 °C /100 m). 60 fokos vízhez Magyarországon átlag 1000 méteres, 110 fokoshoz 2000 méteres kút kell. 400 méteres hidroglobuszról pedig még nem halottam. Persze a közeli sík vidékhez képest 400 méter magas szintkülönbségű hegyek vannak, csak azok általában nem minősülnek optimális helynek a geotermikus fúráshoz.

Az alacsony forráspontú anyaggal alacsonyabb hőmérsékletű közeg hasznosítását is nagyon régen feltalálták már. Úgy hívják, hogy hőszivattyú (vagy fordított hűtőgép, ha képletesebben akarunk fogalmazni). A hőszivattyúkkal már 5-8 fokos vizet is hasznosítanak fűtési célra. Még csak mélyre sem kell hozzá fúrni. "Levegőkazánnal" meg -25 fokos külső levegőből is hőt tudnak kivonni. Csak hát ezeknek a szerkentyűknek van egy hátránya. Energiát eszik a nyüves. Méghozzá a drága áramot. Egy levegő-víz hőszivattyú a talajszonda hőmérsékletről indulva jellemzően 3,5-4-szeres COP-t tud. Csak mivel az áramot messze nem 100 %-os hatásfokkal állítjuk elő, meg vesztesége is van a szállításának, elosztásának, transzformálgatásának, stb... kb. 3-szor többe is kerül fűtési célra áramot használni, mint közvetlenül földgázt. Tehát az egyszeri felhasználó a marketing duma alapján azt hiszi, hogy meg 3,5-4-szerette a felhasznált energiát és ezzel milyen sokat spórol és milyen überzöld. A valóságban pedig támogatás nélküli áramárral számolva majdnem ugyanannyiba kerülne neki egy KJ fűtési energia, mint egy sima kondenzációs gázkazánnal és kb. ugyanannyi primer energiahordozót is használnak fel az erőművekben, hogy a hőszivattyú által elfogyasztott áramot megtermeljék, mint amennyi gázból helyileg megoldhatná a fűtést. A különbséget leginkább az jelenti, hogy hőszivattyúra működtetésére lehet zöldáram tarifát kapni. Magyarul a támogatás. De még így sem éri meg a többszörös beruházási költséget. Kb. ugyanez a helyzet akkor, ha a hőszivattyút geotermikus erőműben használod, hogy 50-60 fokos vízből 150-160 fokosat gyárts áramtermelési célra. A hőszivattyú önfogyasztása elvinné a termelt áram nagy részét.

Szemben a vízzel, ami majdnem ingyen van, 100 fok felett normál légköri nyomáson még forrni is hajlandó és a gőzével közvetlenül hajthatod meg a turbinát, a fölösleget meg eleresztheted, az a fránya "ammónia" (valójában nem ammónia, hanem alacsony forráspontú folyadék) drága is, meg csak zárt körben használható, környezetszennyező, esetleg még korrozív is. Mellesleg az ammónia forráspontja nem 50-60 fok, hanem -33. Ő normál nyomáson egy gáz halmazállapotú anyag. Inkább szalmiákszeszre gondolhattál.

Csak csendben jegyzem meg, hogy a Vezúv mellett például 14 °C /100 m a geotermikus gradiens és még ott sem építettek nagy geotermikus áramtermelő erőművet. Mint ahogy Kamcsatka, Hawaii, vagy Japán sincs tele velük, pedig ahol aktív vulkánok vannak, azon országoknak jobbak az adottságai e téren, mint Magyarországnak.

A geotermikus energia (táv)fűtésre sokkal inkább használható, mint áramtermelésre. De még távfűtésre sem feltétlenül éri meg a beruházást. Még ilyen alacsony kamatok mellett sem. Termálvizes fürdő + távfűtés + fóliasátor + bármi, amihez 25-30 fokos víz is elég kombinációban éri meg a legjobban. Az eddigi hőforrásaink nagy része vagy természetes, vagy bányászati célú fűrás mellékterméke, amelynél a fúrás költségét már nem kellett külön megfizetni.

Az áramtermelésünket nem ezzel fogjuk megoldani.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 293
113
Ja boccs félreérthető voltam nem ezzel akartam megoldani az energiaellatasunkat. Pláne hogy atomba érdekelt a családom és én is.
Értem nem gazdaságos.
De azzal hogy x ezer méterre kelljen lefurni y fokos vízért nem igaz se harkany se több más hely esetében lásd hévíz egerszalók stb. Nem feltétlen csak mi juthatunk a forroviz irányába hazankba nagyon sok helyen a viz iparkodik hozzánk. Mégegyszer értem nem gazdasagos.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 715
28 840
113
A Miskolc mellett található, nem régen feltárt és üzemelő meleg vizes kutakból kapott, fűtésre használt energiával csak az a bajom, hogy a fűtés számlán ez nem látszik, sajnos! Anyám lakik Miskolcon.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 293
113
Bpn pl valami 200 természetes hevforras talalhato nagyrésze nem jelentos na de ja. Az ország területén ezres nagysagrendekbe a furdok 70%a ilyen természetes forrásra épült van ami 110 fokosan tört fel ezekre épültek a furdok. Mégegyszer leírom értem nem gazdasagos de hazankba nem kell feltétlen ezer méreteket fúrni forrovizert
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 293
113
És ha nem lenne ez a hülye viszapumpalni kötelező szabályozás a geotermikus hoeromuvekre a magától természetesen feltörő vizeket lehetne aramtermelesre hasznosítani hisz nem kellene visszapumpalni mert természetesen tört a felszínre egy egy forditvarost el tudna látni. Legalábbis akadna olyan is. A zárt rendszer az alap forraspontu anyagokkal alap de az atomeromube se jelent kihívást a primer. De nem eroltettem mert nem gazdasagos és ha eroltetnem se lenne belőle semmi.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
Bpn pl valami 200 természetes hevforras talalhato nagyrésze nem jelentos na de ja. Az ország területén ezres nagysagrendekbe a furdok 70%a ilyen természetes forrásra épült van ami 110 fokosan tört fel ezekre épültek a furdok. Mégegyszer leírom értem nem gazdasagos de hazankba nem kell feltétlen ezer méreteket fúrni forrovizert

Igen a természetes termálvíz kvázi ingyen van, csak az a baja, hogy a vízhozam és felszínre hozott hő nem annyi, amennyit mi akarunk, hanem amennyit a természet akar és ez általában sokkal kevesebb, mint amennyire szükség lenne az ipari hasznosításhoz. Ha meg túlzottan sokat szeretnél kivenni, még képes és elapad, hiszen nem te nyomatod neki a vizet, ami feljön. Egy fürdőhöz nem kell túl sok víz. De nem véletlen hogy a Főtáv sem Budapest hévizeire cuppant rá, pedig a távfűtő cégek szeretik a hulladékhőket hasznosítani. Lásd erőművek hulladékhője, vagy szemétégető, hogy csak a Főtávnál maradjunk. De ezek a hőforrások több nagyságrenddel több hőt produkálnak, mint egy természetes hévíz. Általában drágább lenne a termálvíz hasznosítására a beruházás, mint amennyit a hőhasznosítással ésszerűen keresni lehet.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 794
31 637
113
Napi német elmebaj. 2030-ra betiltják a benzin és diesel autók árusítását Németországban.
http://hvg.hu/cegauto/20161009_nemetorszag_tiltas_benzin_dizel_auto

Gondolom ezt az áramot majd napelemmel tervezik megtermelni, meg széllel. Úgy néz ki eljön az idő, amikor a német autós román rendszámmal vesz használtautót a vadkeleten, hogy negyedáron tudjon autózni, két perc alatt tudjon tankolni és el tudjon menni hosszabb utakra.
 
M

molnibalage

Guest
Napi német elmebaj. 2030-ra betiltják a benzin és diesel autók árusítását Németországban.
http://hvg.hu/cegauto/20161009_nemetorszag_tiltas_benzin_dizel_auto

Gondolom ezt az áramot majd napelemmel tervezik megtermelni, meg széllel. Úgy néz ki eljön az idő, amikor a német autós román rendszámmal vesz használtautót a vadkeleten, hogy negyedáron tudjon autózni, két perc alatt tudjon tankolni és el tudjon menni hosszabb utakra.
Szép új világ...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
És ha nem lenne ez a hülye viszapumpalni kötelező szabályozás a geotermikus hoeromuvekre a magától természetesen feltörő vizeket lehetne aramtermelesre hasznosítani hisz nem kellene visszapumpalni mert természetesen tört a felszínre egy egy forditvarost el tudna látni. Legalábbis akadna olyan is. A zárt rendszer az alap forraspontu anyagokkal alap de az atomeromube se jelent kihívást a primer. De nem eroltettem mert nem gazdasagos és ha eroltetnem se lenne belőle semmi.
A vízkő miatt nem lehet gazdaságosan kihasználni.
 
M

molnibalage

Guest
Napelemes útburkolat, már megint.
http://hvg.hu/tudomany/20161011_napelemes_ut_solar_roadways

"A fejlesztők szerint ha az Egyesült Államokban minden létező utat ilyen eszközzel burkolnának le, akkor háromszor annyi áramot lehetne előállítani, mint amennyit 2009-ben az egész ország fogyasztott." - és egyéb finomságok a cikkben. :DDD
Ezt technikailag lehet, hogy igaz, nem ismerem az utak teljes felületét. A gond az árral és szabályozhatósággal van.
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 749
4 051
113
Napelemes útburkolat, már megint.
http://hvg.hu/tudomany/20161011_napelemes_ut_solar_roadways

"A fejlesztők szerint ha az Egyesült Államokban minden létező utat ilyen eszközzel burkolnának le, akkor háromszor annyi áramot lehetne előállítani, mint amennyit 2009-ben az egész ország fogyasztott." - és egyéb finomságok a cikkben. :DDD
Ha olyan jó lenne miért nem az autópályák leállósávjába raknák ahol nincs kitéve akkora igénybevételnek?