Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 777
113
A cikk szerint 35%-al többet fogyaszt , mint a gyárilag oda hazudott érték. Így 3 helyet 4.1 litert eszik. Hozzá tenném papíron az előző Priuszok is ennyit fogyasztottak (max 4 liter), de a valóságban 5 litert ettek meg. Ez pont annyi, mint az Opel Corsa Ecoflex 5 literes valós fogyasztása.
A link alján menj a költségek menüpontra a mért fogyasztáshoz:
http://autopult.hu/tesztek/opel-cor...teszt-2010-1000-forintbol-100-kilometert.html
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Svájc népszavaz az atomerőműveiről, ha átmegy akkor jövőre leállítana hármat az ötből, a maradék kettő meg 2029-ig menne tovább.
http://www.origo.hu/nagyvilag/20161...-a-svajci-atomeromuvek-sorsa-nepszavazas.html
Ha átmegy, a franciák foghatnak neki erőműveket építeni, mert szép lassan az összes zöld országot ők kell eltartsák atomárammal. És közben mindenki olyan zöld lesz, hogy fotoszintetizálni fognak a végére, mert nem lesz más energiaforrásuk a leállított erőművek nélkül.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Volt szó pár hete az egy főre jutó CO2 kibocsátásról országonként, de nem volt amiért nekiállnom számolgatni, mert vannak kész statisztikák róla. A wikiseknél jobban le van írva, hogy mi van benne és mi nincs meg némi magyarázatot ad, hogy ez milyen esetben befolyásolhatja a nagyobb mértékben a számokat. Máshol nem annyira egyértelmű a leírás, de aki akarja összenézheti a számokat és ha valamilyen következtetést le tud vonni az egészből akkor kiváncsian várom.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_carbon_dioxide_emissions
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_carbon_dioxide_emissions_per_capita
http://cotap.org/per-capita-carbon-co2-emissions-by-country/?gclid=COStl-u1x9ACFZMK0wod_1QMXQ
http://data.worldbank.org/indicator/EN.ATM.CO2E.PC
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and wolfram

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Érdekes, de pár dolog nem tiszta. A gyémánt úgy tudom nem vezeti az áramot, és egy darabba azt sem értem, hogy lesz pozitív meg negatív oldal. Az sem tiszta, hogy miért tennének rá szigetelésként egy másik gyémántréteget, nem hiszem, hogy jobb lenne a milliárdszor olcsóbb ólomnál. Arról meg nem esett szó, hogy mennyi áramot termel. Valószínűleg nem sokat, mert a sugárzás energiája nem nagy, csak ha minket érne akkor káros, de energiamennyiség szempontjából nem kell itt kilówattokra gondolni grammonként. Hanem minden erőmű mellé építenének egy feldolgozót és egy gyémánterőművet is.
 
M

molnibalage

Guest
Érdekes, de pár dolog nem tiszta. A gyémánt úgy tudom nem vezeti az áramot, és egy darabba azt sem értem, hogy lesz pozitív meg negatív oldal. Az sem tiszta, hogy miért tennének rá szigetelésként egy másik gyémántréteget, nem hiszem, hogy jobb lenne a milliárdszor olcsóbb ólomnál. Arról meg nem esett szó, hogy mennyi áramot termel. Valószínűleg nem sokat, mert a sugárzás energiája nem nagy, csak ha minket érne akkor káros, de energiamennyiség szempontjából nem kell itt kilówattokra gondolni grammonként. Hanem minden erőmű mellé építenének egy feldolgozót és egy gyémánterőművet is.
Én sem értem. A legzavaróbb az, hogy semmiféle technológiai paraméter nincs mögötte, ami alapján el lehetne dönteni ennek gazdasági realitását.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 865
113
Én sem értem. A legzavaróbb az, hogy semmiféle technológiai paraméter nincs mögötte, ami alapján el lehetne dönteni ennek gazdasági realitását.
A gyémánt hővezetőképessége nagy jó. Elérhető vele a szupravezető állapot, hogy bórral dotálják, majd folyékony héliumban hűtik. Olvastam ilyen tömbi klaszterekről, de csak mint tudományos érdekesség.

Ha megnézed, felgőzölögtetsz egy bórral dotált réteget majd tiszta gyémánt réteget, akkor félvezetőket tudsz gyártani - kvázi kompozit. Az egész csak a kémián múlik. A forgácsoláshoz már régóta gyártanak mesterséges gyémántokat.

Sok értelmét egyelőre még nem látom. A szupravezetést olcsóbban is el lehet érni, nagy keménység nem kell (szupravezetőn lebegtetni lehet anyagokat, kontakt nincs...). Hajlamos vagyok azt hinni, hogy ezek a hájtech prezentációk arra jók, hogy kellő tudományos maszlaggal bevonva komoly pénzeket lehet leakasztani és kreatívan elkölteni (lásd, hidegfúzió, hazai start-up-ok 99%-a, hazai szélerőművek, stb...)
 
M

molnibalage

Guest
A gyémánt hővezetőképessége nagy jó. Elérhető vele a szupravezető állapot, hogy bórral dotálják, majd folyékony héliumban hűtik. Olvastam ilyen tömbi klaszterekről, de csak mint tudományos érdekesség.

Ha megnézed, felgőzölögtetsz egy bórral dotált réteget majd tiszta gyémánt réteget, akkor félvezetőket tudsz gyártani - kvázi kompozit. Az egész csak a kémián múlik. A forgácsoláshoz már régóta gyártanak mesterséges gyémántokat.

Sok értelmét egyelőre még nem látom. A szupravezetést olcsóbban is el lehet érni, nagy keménység nem kell (szupravezetőn lebegtetni lehet anyagokat, kontakt nincs...). Hajlamos vagyok azt hinni, hogy ezek a hájtech prezentációk arra jók, hogy kellő tudományos maszlaggal bevonva komoly pénzeket lehet leakasztani és kreatívan elkölteni (lásd, hidegfúzió, hazai start-up-ok 99%-a, hazai szélerőművek, stb...)
Sehol nem látom azt, hogy x kg gyámánttal és Y USD technológiával mennyi kWh áram termelhető. Enélkül az egész egy ötlet, semmi több. Ez lehet pont akkora állatság, mitn a szél/nap még akkor is, ha tervezhető. Némi képzavarral élve, ha ez aranyárban van, akkor kb. senkit sem érdekel.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 865
113
Sehol nem látom azt, hogy x kg gyámánttal és Y USD technológiával mennyi kWh áram termelhető. Enélkül az egész egy ötlet, semmi több. Ez lehet pont akkora állatság, mitn a szél/nap még akkor is, ha tervezhető. Némi képzavarral élve, ha ez aranyárban van, akkor kb. senkit sem érdekel.
Nem is olyan régen minden komolyabb egyetemen ráugrottak a fullerén nano csövekre, hogy az a jövő. Sikerült készíteni csöveket, majd megfelelő matematikai módszerekkel becslést adni a tulajdonságaira. Ezek alapján kiderül, hogy dejódió, megtalálták a szent grált. Konferenciák sorozata, publikációk tömkelege + egy rakás pénz...

Közben páran levették a rózsaszín szemüveget, majd elgondolkodtak azon, hogy mi a helyzet, ha rácshiba van a rendszerben... Ha egy atom van csak rossz helyen, akkor a szilárdság emlékeim szerint a tizede lesz a számítottnak. Nagy felhördülés, majd csend.

A tudományos élet is pontosan arról szól, mint az itthoni közbeszerzések. Pénz, pénz és státusz. Te is tudod nagyon jól, hogy mik a hidegfúzió alapvető problémái, mégis, milliárd dolláros kutatási projektek futottak, miközben... Itthon a fémszivacsok voltak a sláger az elmúlt évben, most a 3D-nyomtatással meg a big-data "okosságokkal" tüntetnek el pénzeket. Néztem egy nap, hogy kik nyertek kutatási pénzeket. Vicc. Parkolóházakat építő cég nyert lézeres prosztatsebészeti eljárás kifejlesztésére 500 misit. Ez sajnos mindenhol így megy.

Voltam pár start-up előzsűrizésen. Olyan projektre adtak száz milliókat, ami ellent mond a termodinamika főtételeinek. Amikor mondtam, hogy ez nem működik, akkor a pénzügyes meg ügyvéd rldöntéshozók leoltottak, hogy ne legyek már olyan, mint a székely a zsiráfketrec előtt. Én BKV-val mentem oda, azok mind minimum 5-ös BMW.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 710
12 729
113
Én sem értem, és bár vállalva, hogy x év múlva visszatekintve egy nagy ökörnek fogom gondolni magamat, az kell mondjam, hogy ha a videóban a gyémánt helyére egy sárga gumikacsát rajzoltak volna, akkor sem lenne az egész kevésbé értelmetlen.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Nem hiszem, hogy aranyárban lenne, valószínűbb, hogy annál sokkal drágább. A normál mesterséges gyémántoknál is, ahol nem kell aggódni a radioaktivitás miatt, így könnyebben kezelhetőek a hozzavalók, ha "nagy" kristályokat akarsz (pl gyűrűbe valót) akkor fele-negyede ára van, mint a természetes gyémántnak. Gondolom a gyémátpor olcsóbb, amit ipari felhasználásra szánnak, de így is horrorisztikus ára lehet és ha működik is és valami csoda folytán jó a energiasűrűsége, akkoris műholdaknál olcsóbb cuccba (pl mobiltelefonba, elektromos autóba, vonatba) nagyon nagyon felejtős.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Már nem emlékszem a részletekre, mert rég volt, valami sugárzó anyaggal történő merényletről volt szó, és akkor írta itt valaki, hogy az egészhez annyi energia kell sugárzás formájában (nem tudom beta- vagy gammasugárzó volt, de gondolom nem alfa) mint amennyi egy kanál víz felmelegítéséhez szükséges. Kb ilyen energiamennyiségekre kell gondolni amit lead, a hatékonyságot nem tudom és azt sem, hogy erre mekkora mennyiségű radioaktív anyag kell, de ezek alapján egy karát gyémánttól nem leszel Zeusz és szórsz villámokat.
 
M

molnibalage

Guest
Én sem értem, és bár vállalva, hogy x év múlva visszatekintve egy nagy ökörnek fogom gondolni magamat, az kell mondjam, hogy ha a videóban a gyémánt helyére egy sárga gumikacsát rajzoltak volna, akkor sem lenne az egész kevésbé értelmetlen.
Kb. ezt éreztem én is a megnézése közben.
 
M

molnibalage

Guest
Nem is olyan régen minden komolyabb egyetemen ráugrottak a fullerén nano csövekre, hogy az a jövő. Sikerült készíteni csöveket, majd megfelelő matematikai módszerekkel becslést adni a tulajdonságaira. Ezek alapján kiderül, hogy dejódió, megtalálták a szent grált. Konferenciák sorozata, publikációk tömkelege + egy rakás pénz...

Közben páran levették a rózsaszín szemüveget, majd elgondolkodtak azon, hogy mi a helyzet, ha rácshiba van a rendszerben... Ha egy atom van csak rossz helyen, akkor a szilárdság emlékeim szerint a tizede lesz a számítottnak. Nagy felhördülés, majd csend.

A tudományos élet is pontosan arról szól, mint az itthoni közbeszerzések. Pénz, pénz és státusz. Te is tudod nagyon jól, hogy mik a hidegfúzió alapvető problémái, mégis, milliárd dolláros kutatási projektek futottak, miközben... Itthon a fémszivacsok voltak a sláger az elmúlt évben, most a 3D-nyomtatással meg a big-data "okosságokkal" tüntetnek el pénzeket. Néztem egy nap, hogy kik nyertek kutatási pénzeket. Vicc. Parkolóházakat építő cég nyert lézeres prosztatsebészeti eljárás kifejlesztésére 500 misit. Ez sajnos mindenhol így megy.

Voltam pár start-up előzsűrizésen. Olyan projektre adtak száz milliókat, ami ellent mond a termodinamika főtételeinek. Amikor mondtam, hogy ez nem működik, akkor a pénzügyes meg ügyvéd rldöntéshozók leoltottak, hogy ne legyek már olyan, mint a székely a zsiráfketrec előtt. Én BKV-val mentem oda, azok mind minimum 5-ös BMW.
Szomorú ezt hallani.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Két fél-off cikk:

Új szarkofág a csernobili 4-es reaktoron, ez 100 évet kell kibírjon és 36000 tonna.
http://www.origo.hu/nagyvilag/20161...zer-tonnas-acelszerkezet-az-egesz-serult.html

A németek és franciák az emissziós teszteken csaló autók betiltásával fenyegetőznek.
http://www.origo.hu/auto/20161129-b...ik-rosszul-szerepelnek-a-valos-teszteken.html
A háttérben meg megy a bocsánatkérés és az ígérgetés, hogy semmi nem lesz az egészből csak jön a választás és kell hülyíteni a népet meg elterelni valamivel a figyelmet a problémákról.
 

comandante

Well-Known Member
2010. május 11.
2 567
5 274
113
"A németek és franciák az emissziós teszteken csaló autók betiltásával fenyegetőznek"
A saját márkáikat!!!!!!!! Akik mindig, minden alól felmentést kaptak, nevetséges képmutatás.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Persze, hogy kamu. Az EU-ban azt sem engedték, hogy a VW-t mgb*sszák úgy ahogy azt kellene, mint az amerikaiaknál. Az egész csak terelés a valós problémákról, a Merkel-Hollande duó amit leművelt azzal nem lehet kampányolni.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 865
113
alapvetően szkeptikus vagyok az elektromos autók tartósságát illetően. A reverse engineering ide is be fogja majd tenni a lábát... Számoltam féktárcsát (megvolt adva egy átlagos júzer, egy átlagos napi üzem + napi 5 vészfékezés, a maximális terheléssel, súrlódási viszonyok az idő függvényében - előírások szerint cserélt féktárcsa, stb...) élettartamra. A szimulációk és elemzések után sikerült olyan alapanyagot, megmunkálást és furatelrendezést találni, ami kb. 5€/féktárcsa megtakarítást eredményezett. A féktárcsákból milliókat gyártanak évente.

Eddig az elektromos autókról csupa szépet és jót mond mindenki. Az elektromos alkatrészeket lehet avultatni (Weibull-eloszlással gyönyörűen lehet számolni az élettartamot, vagy csak simán úgy tervezed az áramkört, hogy az áramkör elején megmihálylik a dióda, akkor egy félmilliós panel megsül), el lehet kezdeni gondolkodni a fogaskerekek széthullásán, stb. Évente mennyit adnak el? Pár tíz ezer darabot. Most etetni kell a népet, majd amikor nincs más, akkor jön a daráló. Lesz majd itt is elég szar. Jelenleg elég támogatás érkezik és a belsőégésű motoron megtermelt profit még kozmetikázza a számokat.

Lehet, hogy az autó mechanikája más lesz, de a cégvezetés ugyanaz marad... Kulabácsi már előre örül, én nem