Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Ez a videó példa arra, hogy mennyire nem gondolkoznak egyesek, válaszol kommentekre a készítője.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
Látom az új évben nagyon rászálltál a témára. :D A multkor mikor megfuttatam már csak pénzűgyileg öngyilkosságnak jött ki talán kilencszeres áramárral, feltéve, hogy ez egy hatékony, működő és időtálló konstrukció, de ezek alapján még az sem. Még borult időben is a LED-ek fénye sehol sincs a természetes fényhez képest, ha meg oldalról nézed, akkor még ennyire sem. Sokkal nagyobb értrelme lenne egy e-ink felületnek, ha már meg akarsz jeleníteni valamit, persze az is hülyeség lenne csak kisebb, mert az árából ezerszer újra tudod festetni az utat amilyenre akarod.
 
M

molnibalage

Guest
Nem szálltam rá, csak találtam videókat. Ezt eddig is tudtam, csak így nem nekem kellett leírni és megcsinálni. :) Persze egy hívőnek az ember mondhat akármit...
 
  • Tetszik
Reactions: drqv
M

molnibalage

Guest
A baj az, hogy túl sok lépés van a végcélig, ha egyáltalán lehetséges... Olcsó és tiszta energiára meg évtizedek óta szükség van, már most is nagyon gáz a helyzet. Szép, szép, de nem erre kellene alapozni és várni a csodát. Addig talán tolni kéne a valódi megoldást jelentő technológiát, amiről tudjuk, hogy működik...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
Ha valahogy stabilan és folyamatosan tudják tartani a folyamatot, meg több energiát termel, mint amennyit belefektetnek, akkor ezt hogyan fogják kiszedni belőle? Mert nem véletlenűl van ott az a bazinagy mágnes, mert mindent megolvasztana amihez csak hozzaér a plaza, a kamra falát is beleértve.
 
M

molnibalage

Guest
Ez az, amire én is mindig kíváncsi vagyok. Sugárzásos hőátadással fogják kiszedni belőle?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
Én két megoldásra gondoltam, az egyik, hogy lesz a kamrán egy nyílás, ahol a plazma egy részét ki tudják vezetni, bele egy víztartályba, a másik, hogy az egészet belerakják egy víztartályba és a kiforrósodott kamrafal fogja azt melegíteni. Az elsőnél az a probléma, hogy hogyan hasítassz le egy darabot belőle úgy, hogy működjön a fúzió továbbra is és többmillió fokos legyen a kivezetett anyag, a másik módszernél meg ha belülről eléri a kamrafalat a plazma, kívülről folyékony nitrogénnel is hűthetnéd, úgysem lesz olyan hővezető képessége a kamrafalnak, hogy ne olvassza szét a hűtés ellenére.
 
M

molnibalage

Guest
Én két megoldásra gondoltam, az egyik, hogy lesz a kamrán egy nyílás, ahol a plazma egy részét ki tudják vezetni, bele egy víztartályba, a másik, hogy az egészet belerakják egy víztartályba és a kiforrósodott kamrafal fogja azt melegíteni. Az elsőnél az a probléma, hogy hogyan hasítassz le egy darabot belőle úgy, hogy működjön a fúzió továbbra is és többmillió fokos legyen a kivezetett anyag, a másik módszernél meg ha belülről eléri a kamrafalat a plazma, kívülről folyékony nitrogénnel is hűthetnéd, úgysem lesz olyan hővezető képessége a kamrafalnak, hogy ne olvassza szét a hűtés ellenére.
Fogalmam sincs, hogy X tömegű és hőmérsékletű plazma mennyire melegít túl egy felületet. Ha odabent nagyon ritka levegő van, akkor szinte csak sugárzásos hőátadás van. Az melegíti a határfelületet, aminek a túloldalán lehet víz.

Nagyon nem értek a fúzióhoz, de valahogy bizony gőzt kell csinálni...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
A thóriumos projekt is fut ezzel párhuzamosan, csak nem nagyon beszélnek róla.
 
M

molnibalage

Guest
A thóriumos projekt is fut ezzel párhuzamosan, csak nem nagyon beszélnek róla.
Kérdés, hogy milyen arányban és melyik kap nagyobb prioritást. A Th-ról tudjuk, hogy működik. Volt ilyen erőmű, ami ezer órákat üzemelt stabilan, gond nélkül. A vele való munkát unalmasként írta le az egyik dolgozó, mert annyira biztonságos volt. Hétvégére le is kapcsolható volt, hétfőn meg újra bekapcsolták. Na, próbálnád meg ezt még a legkisebb PWR reaktorral is...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
Szerintem nagyobb probléma az építőkapacitás hiánya. Tórium ide vagy oda, uránból még van bőven. A világ ellátásához kellene 2000 db 1200MW-os reaktor amilyen Paks2-nél lesz 2 darab (ha nulláról indulnánk, ebből lejönnek a már üzemelő atomerőművek, vízerőművek), ilyent és ehez hasonlót meg nem sokan tudnak építeni. Ha a tóriumos tech befutna, akkoris hasonló méretű beruházásokról beszélnénk, kis túlzással csak a reaktor lenne más, a többi ugyanaz maradna meg a kiégett hulladák változna.

Nem értem ezt a hétvégére lekapcsoljuk dolgot, egy erőművel alapból a mérete miatt lehet / nem lehet rángatni és csak utána jön a technológiai korlátja a ki-bekapcsolások gyakoriságának.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Kérdés, hogy milyen arányban és melyik kap nagyobb prioritást. A Th-ról tudjuk, hogy működik. Volt ilyen erőmű, ami ezer órákat üzemelt stabilan, gond nélkül. A vele való munkát unalmasként írta le az egyik dolgozó, mert annyira biztonságos volt. Hétvégére le is kapcsolható volt, hétfőn meg újra bekapcsolták. Na, próbálnád meg ezt még a legkisebb PWR reaktorral is...

Ahogy kiveszek nincs semmilyen korlátozás. Gondolom amennyit kérnek annyit kapnak :D
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem nagyobb probléma az építőkapacitás hiánya.
Inkább az engedélyezési költsége a mizériák miatt. Mivel teljesen új, ezért minden országban le kell zongorázni ezt. Nem hinném, hogy megugorhatatlan akadály lenne megépíteni őket 50 évvel későbbi technikai színvonalon.

Tórium ide vagy oda, uránból még van bőven.
A kőkorszak sem azért ért véget, mert elfogyott a kő...

Th-ból az U-nál sokkal több van és célzottan nem is kell bányászni. A ritkaföldfém kiteremelés mellékterméke. A világon föld alá temetve konténerekben hegyekben áll már most. Amíg a jelenlegi elektronikát használjuk soha nem kell célzottan bányászni Th-t. Egyetlen koszos ritkaföldfém bányában annyi Th-t termelnek ki évente, ami a világ teljes primer enegria felhasználását fedezné. Nem villamos, primer. Közlekedés, fűtés direkt vill. áram fogyasztás. Az nem érv, hogy van urán. Kb. senkite sem érdekel, a teljes élettartam költségen az U ára kerekítési hiba. Az összes olyan komment, hogy az urán elfogy nettó faszság. Egyszerűen senki nem keres gőzerővel, mert elég van most belőle, ráadásul mivel az ára is rohadt alacsony, ha valóban csak ez lenne opció, akkor a mainál sokkal alacsonyabb kocenctráció mellett is megérné bányászni.

Az U erőműveket szimplán azért lehet hanyagolni egy idő után, mert még az újabb változatok is több hátránnyal bírnak, mint előnnyel a Th-val összevetve.

A világ ellátásához kellene 2000 db 1200MW-os reaktor amilyen Paks2-nél lesz 2 darab (ha nulláról indulnánk, ebből lejönnek a már üzemelő atomerőművek, vízerőművek), ilyent és ehez hasonlót meg nem sokan tudnak építeni.

Semmiféle realitása nincs annak, hogy 100% legyen nukleáris energia és nem is kell, mert vannak vízierőművek és kisebb mennyiségen a világ egy része elbír nap/szél/biomassza és földgázt is. A szén és olaj égetése az, amit sürgősen be kéne fejezni.

Ha a tóriumos tech befutna, akkoris hasonló méretű beruházásokról beszélnénk, kis túlzással csak a reaktor lenne más, a többi ugyanaz maradna meg a kiégett hulladák változna.
Minőségileg és mennyiségileg is. A Th reaktorból kijövő anyag 300 év után a természetes urán sugárzásával bír. Ami azt jeleni, hogy már valójában korábban is veszélytelennek minősíthető... Viszont egységnyi tömegből sokkal több kraft jön, tehát azonos hulladék tömeghez majdnem százszor több kraft jön ki. Fajlagosan majdnem százszor kevésbé gond.

Nem értem ezt a hétvégére lekapcsoljuk dolgot, egy erőművel alapból a mérete miatt lehet / nem lehet rángatni és csak utána jön a technológiai korlátja a ki-bekapcsolások gyakoriságának
Ez természetsen nem cél. Csak azt hivatott illusztrálni, hogy mennyire rugalmas. Tehát nem csak zsinóráram termelése lehetséges vele illetve az, hogy a PWR erőművekhez képes fényévekkel biztonságosabb, mert egészen mások a tranziensei és ugyebár nem több száz bar nyomáson üzemel...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
Inkább az engedélyezési költsége a mizériák miatt. Mivel teljesen új, ezért minden országban le kell zongorázni ezt. Nem hinném, hogy megugorhatatlan akadály lenne megépíteni őket 50 évvel későbbi technikai színvonalon.
Az engedélyezés leegyszerűsítése minden országnak saját érdeke, amelyik ilyent akar építtetni magának. A megfelelő standardok és ellenőrzések persze kellenek, de ha egy ország a saját baját gyűjti a bürokráciával az fizesse is ki. 50 év mulva is ha nem lesz elég erre szakosodott mérnök és nem bővülnek azok a cégek amelyek ezzel foglalkoznak, akkor nem lesz több építőkapacitás, mint most. A tóriumos reaktor falánál hogy baj van a megfelelő ötvözet megtalálásával és ezt addig kikísérletezik attól még mindig több pítőkapacitás kell.

A kőkorszak sem azért ért véget, mert elfogyott a kő...

Th-ból az U-nál sokkal több van és célzottan nem is kell bányászni. A ritkaföldfém kiteremelés mellékterméke. A világon föld alá temetve konténerekben hegyekben áll már most. Amíg a jelenlegi elektronikát használjuk soha nem kell célzottan bányászni Th-t. Egyetlen koszos ritkaföldfém bányában annyi Th-t termelnek ki évente, ami a világ teljes primer enegria felhasználását fedezné. Nem villamos, primer. Közlekedés, fűtés direkt vill. áram fogyasztás. Az nem érv, hogy van urán. Kb. senkite sem érdekel, a teljes élettartam költségen az U ára kerekítési hiba. Az összes olyan komment, hogy az urán elfogy nettó faszság. Egyszerűen senki nem keres gőzerővel, mert elég van most belőle, ráadásul mivel az ára is rohadt alacsony, ha valóban csak ez lenne opció, akkor a mainál sokkal alacsonyabb kocenctráció mellett is megérné bányászni.

Az U erőműveket szimplán azért lehet hanyagolni egy idő után, mert még az újabb változatok is több hátránnyal bírnak, mint előnnyel a Th-val összevetve.
A 4. gen zárt reaktorok még hozhatnak ebben változást, meg amik kevert üzemanyagot fognak használni (MOX ?) Ettől a tórium még lehet jobb alternatíva, de egyelőre nem akar elég gyorsan elterjedni.

Semmiféle realitása nincs annak, hogy 100% legyen nukleáris energia és nem is kell, mert vannak vízierőművek és kisebb mennyiségen a világ egy része elbír nap/szél/biomassza és földgázt is. A szén és olaj égetése az, amit sürgősen be kéne fejezni.
Csak a méretek szemléltetése miatt írtam, hogy mekkora mennyiségről beszélünk. Ha ki akarnád váltani a nagy alaperőműveket ami nem atom meg víz és meghagynád a kicsikből azokat amiknél tényleg ideálisabb hogy azok maradjanak, úgy is valószínűleg 1000+ reaktorról beszélnénk amit meg kell építeni.

Minőségileg és mennyiségileg is. A Th reaktorból kijövő anyag 300 év után a természetes urán sugárzásával bír. Ami azt jeleni, hogy már valójában korábban is veszélytelennek minősíthető... Viszont egységnyi tömegből sokkal több kraft jön, tehát azonos hulladék tömeghez majdnem százszor több kraft jön ki. Fajlagosan majdnem százszor kevésbé gond.

Ez természetsen nem cél. Csak azt hivatott illusztrálni, hogy mennyire rugalmas. Tehát nem csak zsinóráram termelése lehetséges vele illetve az, hogy a PWR erőművekhez képes fényévekkel biztonságosabb, mert egészen mások a tranziensei és ugyebár nem több száz bar nyomáson üzemel...
Ez így van, de egyelőre mégsem terjed, pedig már lejárt az atomfegyverkezés.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 771
113
A Th reaktorokkal úgy tudom, hogy az egyik fő probléma a korrózió, nem?
Az oroszok a BN sorozatú nátrium hűtésű reaktoraiknál ha jól tudom elfogadható szinten megoldották már ezt a problémát. Akkor vajon mi lehet a gond?
Erről tudna valaki egy kicsit részletesebben írni ide a fórumba?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
Én is a korrózióra emlékszem, mint elsődleges probléma, de még lehet sok más is. A fűtőelemeket nem tudom mennyire bonyolult előállítani, az uránnál pl rohadt sok meló még az érctől amíg 5%-ra dúsított minőségi fűtőelemek lesznek belőle, gondolom itt sem annyi, hogy belapátolják a reaktorba amit összeszedtek egy ritkafémbánya salaktelepén.
 
M

molnibalage

Guest
Én is a korrózióra emlékszem, mint elsődleges probléma, de még lehet sok más is. A fűtőelemeket nem tudom mennyire bonyolult előállítani, az uránnál pl rohadt sok meló még az érctől amíg 5%-ra dúsított minőségi fűtőelemek lesznek belőle, gondolom itt sem annyi, hogy belapátolják a reaktorba amit összeszedtek egy ritkafémbánya salaktelepén.
De, itt kb. ennyi. A Th-t beteszed és neutron befogással (ha jól emélkszem) U233 lesz belőle (meg más is), amik már fűtőelemnek jók. A kémia része az a dolognak, hogy a hasadványtermékeket a sóolvadékból keringtetéssel kiveszed.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 771
113
Molni

Valami baj mégis lehet vele, hogy nem terjed roham sebességgel....