Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
joker
fip7

Ne vicceljetek már! Ebben az országban? Még a tender is el fog húzódni, hogy minél több kenőpénzt ki tudjanak sajtolni a majdani nyertesből. Aztán az építésnél is mindig van csúszás, az lényegtelen, hogy a kivitelező épp milyen határidőt hazudozik össze a marketinganyagban. Persze kötbérrel azért rá lehetne hatni, de akkor már inkább "egyszerűbb" nem belevenni azt a szerződésbe, vagy direkt támadhatóan, némi elmutyizható csúszópénzért cserébe, nehogy perre lehessen menni, így a kivitelező is olcsóbban megússza. És hát, láthattuk, hogy mennek itt az állami beruházások, lásd 4-es metró...
Meg szerintem nem is egyszerre kezdik el majd felhúzni a két blokkot, hanem amikor az egyik már valamilyen szakaszt elért, csak akkor kezdik majd a másikat.

Persze nekem is jobban tetszene a joker-féle megoldás, csak épp nem túl nagy az esélye, hogy úgy is fog történni...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
wolfram

Az egész csak akarat kérdése. Ha van elszántság a kormányban a kivitelezésre és a mutyik elkerülésére akkor az adminisztratív részt hamar le lehet tudni. A marketinganyagos részben viszont nincs igazad, újabban hamarabb befejezik a tervezettnél az erőműveiket, joggal feltételezhető, hogy tudják tartani a határidőt. A két blokk felhúzását ha fél év vagy egy év eltéréssel kezdik el az nem tragédia, az autópályákat is így készítik, mert kevesebb munkással-, felszereléssel, szakadozások nélkül folyamatosan és olcsóbban tudsz megcsinálni nagyobb projekteket.
 
M

molnibalage

Guest
Azért lépik meg az üzemidő hosszabbítást, hogy a EGYÜTT üzemeljenek a régi és az új blokkok az elkövetkező 20 évben.

Ez egyszerűen azért nem lehetséges, mert ~23-25 év múlva az utolsó paksi reaktor is le fog állni, ha nem lesz további hosszabbítás.

Ha ma aláírnák azt, hogy épüljön a két új blokk, mire az első elkészülne kellene ahhoz vagy 6-7 év, mire elkészül az első. Fizikailg nem lehetséges az együttes üzem, mert addigra igen necces, hogy meg sem valósulnak.

Ki kell írni a tendert, aztán van átfutási idő, a döntést megtámadhatják, engedélyezés, stb. Nem az tart sokáig, hogy felépítsdt a reaktort. Ma 18 hónap alatt itthon felhúznak egy több száz MW-os gázturbinás erőművet, de az enegdélyeztetés két év. Jelenleg 42 (!) szakhatóság szükséges ahhoz, hogy te 50 MWe feletti erőművet beüzemelj úgy, hogy nem atomreaktor a cél...

Hiába húzza fel az orosz 4-5 év alatt az egészet, ha az engedélyeztetés lesz vagy 3 év, megszerezni a pénzt, mindenkivel megegyezni, adott esetben népszavazást kiírni, pereskedés a veszesekkel, stb. kitolja az egészet kb. a duplájára...
 
M

molnibalage

Guest
@joker

Teljesen irreális amit írsz. Egy olyan országban, ahol "futószalagon" építik a blokkokat ott készül el egy blokk kb. 2,5-3 év alatt, de ebben nincs benne az engedélyeztetés és semmi más. Ma jelenleg egy szándék van kis hazánk részéről és semmi más. Nincs üzleti terv, nincs tender, nincs kb. semmi. Az előkészítés legeslegelején tartunk... Most van 2013 vége. Ha ma döntené el bárki, hogy akar építeni egy zsír új 1 GWe-s erőművet az mire elkészülne és termelhetne az lenne kb. 5 év. Láttam már erőművi beruházás főbb lépcsőit, hogy az ötletből mennyi idő alatt lett erőmű.
 
M

molnibalage

Guest
India támogatja az atomerőmű bővítését, ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy egy esetleges baleset esetén az építők felelősségre vonhatóak legyenek. Az orosz fél azonban ebbe nem kíván beleegyezni.

Skacok, soha nem halottam arról, hogy az építő legyen felelős egy balesetért. Soha, sehol. Nem csak atomiparban, bárhol. Ha az üzem átvétele megtörtént és a megrendelő mindent renben talált, akkor az már üzemeltetés. Semmi köze hozzá az építőnek a garanciális javításokat leszámítva. Nem arról van szó, hogy az orosz félne, hogy szar a terméke. Az indiai követelés az, ami teljesen irreális. Ha én lennék az építő, konkrétan kiröhögném a megrendelőt...
 
M

molnibalage

Guest
A két blokk felhúzását ha fél év vagy egy év eltéréssel kezdik el az nem tragédia

Teljesen felesleges ilyen gyorsan a két új blokk. A meglevő négy blokkból kettő-kettő nem ilyen átfutással áll le. Tessék már elfeljteni azt a baromságot, hogy majd áramot fogunk exportálni, ha lesz sok felesleges kapacitás. Mi a francnak költenél el egy rakás pénz korábban, amikor nem kell? 2030 táján kell az első blokknak a befejezés közelében lennei, és 2033 táján a másodiknak.
 

fizikus

New Member
2013. május 18.
19
3
3
A Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. (MAVIR) évenkénti forrásoldali kapacitáselemzése rendszeres tájékoztatást ad a villamosenergia-rendszer egyik fő elemének fejlődési lehetőségéről.

Az előrejelzések szerint a nettó villamosenergia-igény növekedése a következő 15 évben évente átlagosan 1,5 százalék lesz, valamint a villamos csúcsterhelés évente közel 100 MW-tal fog növekedni. Ezt megerősítik egyes nemzetközi szervezetek által publikált kiadványok is, hiszen a következő évekre 1,4 százalék, a 2015-től kezdődően pedig 0,8-1 százalék közötti növekedést prognosztizálnak az Európai Unió villamosenergia fogyasztásában. Hazánkban ez az arány nagyobb lehet, hiszen a felhasznált villamos energia tekintetében az európai rangsor végén helyezkedünk el.

A MAVIR tanulmánya két verziót vizsgál. Az „A” változat ambiciózus jövőképet mutat, ahol az összes tervezett erőmű megvalósulása villamosenergia-exportot feltételez. A konzervatívabb „B” változatban pedig csak a legvalószínűbben megvalósuló projekteket vették számításba. A tényleges erőmű-fejlesztés valahol a két változat között lesz.

A következő 15 évben a hazai erőművek közép- és hosszú távú változásait, előrejelzését megvizsgálva megállapítható, hogy jelentős mértékű erőmű leállítással, selelejtezéssel számolhatunk. A jelenlegi közel 11.000 MW (100 százalék) beépített teljesítéképességből 2017-re 7070 MW (70 százalék), 2027-ig pedig csak 5482 MW (54 százalék) maradhat.

Itt pedig egy összefoglaló a számításba jöhető típusokról: http://atomenergiainfo.hu/tudastar/uj-atomeromuvi-blokk-zonafogo
 

fizikus

New Member
2013. május 18.
19
3
3
Ja és, ha valakit érdekelne a Bn-800-as gyorsneutronos :)
http://atomenergiainfo.hu/tudastar/bn-800-ujgeneracios-reaktor
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 776
113
molnibalage

"A 11 GWe szám honnan jön? Én 16 GWe beépített teljesítményről tudok."

Én meg 12 Gw/e-ről. Valószínűleg évenként zsugorodik ez a szám.

Amúgy hiába értek egyet Joker-el , sajnos ebben a Pató Pál országban lassan zajlanak a dolgok. Választások után remélem elkezdik az engedélyeztetési eljárást. Az eljárás ideje pedig nagyban függ attól, hogy milyen nyomás nehezedik a hatóságra. Ha az érdek úgy kívánja akkor meglehetnek a hatósági engedélyek 1 éven belül is.
A perek jelenthetnek még gondot, de azt hiszem van valami olyan minősítés féleség ami nem perelhető. Nem vagyok jogász sajnos nem jut eszembe.
Szóval lehetőség van a projekt siettetésére, csak akarat nincs. (Meg konkrét elképzelés a politikai szereplők részéről)
 
M

molnibalage

Guest
Milyen engedélyeztetés? Máris lemente a tender? El van döntve, hogy mik a konkrét műszaki követelmények? Van győztes? Van legalább basic terv?

Úgy érzem, hogy megint nem érizik egyesek a sorrendiséget...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 776
113
molnibalage

Látom neked a lételemed a kötekedés :)
Attól, hogy valaki egy beruházás egyik aspektusáról beszél még tudhatja, hogy milyen sorrendben zajlik egy ilyen esemény. Remélem megengeded nekünk, hogy szabadon osszuk meg a gondolatainkat egymással.
Én most az engedélyeztetésről írtam, amit bizonyos technikákkal lehet gyorsítani. Ezeknek a technikáknak semmi köze a tenderhez vagy bármilyen egyéb műszaki követelményhez. (Ezek bürokratikus technikák)
 
M

molnibalage

Guest
Nem lételemem. Viszont nem létező erőműnek nem kezdődhet el az engedélyezése. Ezzel szerintem nehéz vitába szállni... Az engedélyezés gyorsítása meg egy mítosz, hogy úgy fogalmazzak. Nem létező terveknél meg semmit sem tudsz gyorsítani. Pont.

Komlyan mondom, hogy nem értem itt egyes emberek észjárását. Már a tendereztetéshez is kiváltasztott helyszín és töb száz oldalas műszaki tartalom tartozik. Erre kell ajánlatot adni vagy meghívásos alapon pályáztatni. Mire ez lemegy ez több év...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 776
113
molnibalage

Ez nem mítosz. Ki lehet jelölni például egy központi intéző szervet (ilyen például a kormánybiztos) aki összefogja az adminisztrációt, illetve folyamatosan követi az ügyirat menetet.
Kaphat prioritást is az ügymenet, vagy az adott engedélyt kiadó hivatalon belül lehet létrehozni külön ezzel foglalkozó ügyosztályt vagy kijelölni egy adott személyt akinek csak ez a feladata, stb...
Ezek létező technikák csak ritkán alkalmazzák őket, meg persze akarat kell hozzá.

"Viszont nem létező erőműnek nem kezdődhet el az engedélyezése. "

Igen, de ennek most mi köze ahhoz, hogy én azt állítom, hogy sokkal rövidebb is lehet az engedélyeztetési folyamat, ha erre van akarat. Komolyan nem értem...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 905
113
Egyértelműen fel lehet gyorsítani az engedélyeztetést. Létezik a "kiemelt beruházás" fogalmaa magyar jogrendben, ilyenkor sokkal gyorsabban lefut az egész, mint egyébként szokott. Ezenkívül pont egy kétharmados többséggel rendelkező kormánypárttal szarakodnának a különböző szervek, ha az teljes erejével nyomást gyakorol rájuk....
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
joker

"Az egész csak akarat kérdése. Ha van elszántság a kormányban a kivitelezésre és a mutyik elkerülésére akkor az adminisztratív részt hamar le lehet tudni."

Igaz, de erre még a nálunknál "kevésbé mutyihagyományos" országok is gyakran képtelenek...


"A marketinganyagos részben viszont nincs igazad, újabban hamarabb befejezik a tervezettnél az erőműveiket, joggal feltételezhető, hogy tudják tartani a határidőt."

Namármost, kezdjük akkor az elején. Magyarországon, tudomásom szerint, csakis nyomottvizes reaktor jöhet szóba (ez érthető is, mert a paksi blokkok is ilyenek, ezt a rendszert ismerjük, ehhez van meg az üzemeltetési kultúránk és ezek a reaktorok nem mellesleg kellően biztonságosak is). Tehát megvan a konkrét típus. Három gyártó jöhet szóba, akik ilyen reaktorokat gyártanak, a Roszatom a MIR-1200-zal, a francia Areva EPR-je és a Wetinghouse AP1000-rese. Ilyen reaktorokból egészen pontosan 0 azaz 0 darab van <b>teljesen</b> kész jelenleg. Tehát egyelőre nem lehet kijelenteni, még a hazai sajátos viszonyokat figyelembe nem véve sem, hogy menyire tudták a kivitelezők betartani az eredeti határidőt. Viszont, mivel még a tendert sem írták ki, azt sem lehet tudni, hogy a 3 közül melyik lesz a befutó, szóval enyhén szólva is optimizmus arra alapozni, hogy biztosan a Roszatom lesz (bár személy szerint én is nekik örülnék, mert nem hiszem, hogy bármiféle biztonsági hiányosságuk lenne a másik kettővel szemben, sőt. Viszont nagyon nem árt szorosabbra fűzni a (gazdasági) kapcsolatot az oroszokkal is amúgy, mert szimplán ez az országunk hosszabbtávú érdeke és ehhez egy ekkora project nagyon jó lehet), simán lehet a másik kettő közül is valamelyik.És az EPR-ről ez ugye megvan: http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_power_in_Finland#New_reactor_construction és http://en.wikipedia.org/wiki/Olkiluoto_Nuclear_Power_Plant
Az oroszoké van a legközelebb a tényleg készhez, de még az is csak "bejáratós". http://en.wikipedia.org/wiki/Leningrad_Nuclear_Power_Plant_II#Reactor_data
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
<blockquote>A magam felszínes tudásával úgy gondolom, hogy a németek a maguk rendkívül alapos módján, tudatosan tértek rá erre az útra. Értsd: alaposan átgondolták az energiapolitikájukat közép- és hosszútávra is.

Ezt látod úgy, hogy a japán földrengés után kitalálták, hogy miden atom állj, aztán meg visszakapcsolták őket és pinpongoztak, hogy meddig és mi maradjon? 2011 előtt szó sem volt atom száműzéséről. Olyan erőművekről van szó, amikben potenciálisan 20-25 év van. Ezekről döntöttek lényegében egy pillanat alatt


Átgondolt epolitika amikor 10 év alatt képtelenek voltak felhúzni az észak és déli területek közötti új gerincet...?

A német energiapolitikán röhög a fél világ, mert francia atomáramot importálnak, mert a sajátjaikat leállítják. A "zöld" hozzállás azt jelenti, hogy több szénerőművet terveznek a köv 10-15 évben, mint az USA. Lol...

Éppen ezért a nagy energiafogyasztásuk mellett és szénhidrogén/nukleáris importfüggőségük miatt is úgy látták, hogy a rendszerben nagyon fontos egyik(!) elemnek kell lennie a regionális energiatermelési koncepciónak

CO2 okádó szénnel, amit pont élből utasítottak el eddig. Lecserélnek egy 0 CO2-et egy CO2 okádóra.

Ehhez alakították/ alakítják a betáplálási rendszert, a rendszerirányítást, a szabályozást és a támogatást.

Ennek eredménye a 65%-kal magasabb áram ára hozzánk képest. Már menkülnek a cégek, mert nem bírják ezt a folyamatosan emelkedő költséget. Az áramingadozás és kimaradás miatt már milliárd eurós nagyságrendben mennek asszem perek...

Többek közt azért, mert ez lehetőséget teremt K+F-re, munkahelyek létrehozására (termelési/gyártási és főleg üzemeltetési oldalon, hisz például azokat a faapríték/biogáz erőműveket el kell látni tüzelőanyaggal, ez komoly biomasszával történő gazdálkodást és foglalkoztatást jelent).

Miféle K+F-re? A szélkerekek lényegében elérték fejlheszhetőségűk határát. A többi erőművön sincs nagy fejleszteni való. Ellenben az atomerőművek eljövendő generációiban óriási potenciál van. Na, ott lehetne K+F és nem olyan szélkerékben, ami az elméleti hatásfok 75%-át elérte.

És ebbe a koncepcióba nem fért/nem fér bele az atomenergia, mert szerintük és mások szerint is többek közt környezetileg veszélyes/kockázatos.

Akkor meg balfaszok. Hány szénbányász halt meg vajon az elmúlt 30 évben és hányan az nukleáris energiatermelésben Németországban? Mennyi cunami és földrengés van Németországban...? Ezek a marhák a populista szavazvásárlássa tették az energiapolitikát. A végeredmény ismert....

Igaz, a fukushimai nukleáris katasztrófa felgyorsított a folyamatokat és a tervezett bezárásokat, de mind a kormányzat mind lakosság többsége kiállt mellette vállalva a magasabb áramárakat.

Nem. Egyre többeknek esik le, hogy ez így nem megy tovább. Az "emberek" egy része is már morgolódik, a cégek meg szedik a sátorfát és mennek máshová... Azt mikor kúszik felfele majd a munkanélküliség, akkor tedd fel újra a kérdést. A jelenlegi német energiapolitika további 80-100%-os áremelkedést prognosztizál, tehát a magyar árhoz képest 1,5-2-szer magasabb árakat.

Ezért gondolom azt, hogy ez nem "irgalmatlan balfaszok" "zöldsége", hanem egy tudatos, átgondolt tervezéssel bíró ország döntése volt.

Az egy pillanatat alatt eldöntött bezárás az minden, csak nem tudatos. A mai-napig hiányzó É-D gerinc hiánya az mi?</blockquote>

Sziasztok!

Bocs, látom egy már mindenki paksi atomerőművet épít, de egy korábbi témára visszakanyarodom :). A német energiapolitikának utánanéztem egy kicsit, meg most van időm írni röviden Molni észrevételeire a választ:
- fő célok, amelyek közt lavírozni is kell: éghajlatváltozás elleni küzdelem, ellátás- és környezetbiztonság, megfizethető árak, államháztartás egyensúlya (nem egyszerű feladat!)
- Németországban (Európa legnagyobb villamosenergia-fogyasztója) a Fukushima előtti tervezett energiapolitika IS (a politikai pártok támogatásával) az atomenergia TELJES kivezetésével számolt 2021/2022-re (2010-ben még a VE termelés 22,4%-át adta)! Ez egy HOSSZÚTÁVÚ energiastratégia egyik alapja volt (és ma is az!)! Ez sem ment volna egyik pillanatról a másikra. Ezt hozták most előre, mert Fukushima (nukleáris katasztrófa nemcsak hiszti :) ) igazolta az aggályaikat az atomerőművek korábbi generációinak kockázatai kapcsán!
(Az megvan, hogy most 2013 októberében a japán miniszterelnök már nemzetközi segítséget kért, az újabb fukushimai talajvíz- és óceánszennyezések meggátlásához? Ez is mérföldkő, sajnos.)
- a németek a váltást egyértelműen a saját megújulók (nap, szél, biomassza, víz) helyzetbe hozásával (2000. 6,3%, 2012 25% a VE termelésből; a cél 80% 2050-re, nemcsak papíron)
+ energiatakarékossági/energiahatékonysági lépésekkel/fogyasztóoldali szabályozással képzelték/képzelik el, de a termelést nemcsak nagyerőművi, hanem decentralizált/elosztott áramtermeléssel és tárolással (!) is. Ehhez azért kell idő, és alkalmazott K+F (aminek támogatása szintén része az energiastratégiának. Ahogy nézem a németeknél bőséggel vannak megújulós kutatóközpontok is, amelyeket lehet támogatni. Nálunk? Ez még csak csíráiban van meg.)
- ehhez kell egy új modernizált, az időjárásfüggő megújulókat és a sok kistermelőt kezelni és az exportot/importot összehangolni képes (többek közt intelligens hálózati együttműködéseket - smart grid, kistermelőket összekapcsoló "virtuális erőműveket", és a fogyasztóknál meglévő intelligens mérő- és szabályozó rendszereket - smart-metering tartalmazó) irányítási rendszer, többek közt erre is kell még további ráfordítás és K+F
A mostani áramáremelkedések (ez rövid távon előre látható volt), áramingadozások, kimaradások azért is vannak, mert a hagyományos alap- és csúcserőművekben gondolkodó rendszer átalakítása nem megy két év alatt, és mert a tervezett IDŐ előtt, gyorsan kellett kivonni az atomot.
- ehhez kellettek/kellenek egyenlőre a fosszilis és közeljövőben is valóban szén (hazai erőforrás) és (döntően orosz import) földgázra alapozott erőművek, ahol a CHP (kapcsolt áram- és hőtermelés), vagyis jóval hatékonyabb és klímabarátabb termelés valósul meg mint egy alap szenes hőerőműben, + jelentős K+F kell a szén-dioxid leválasztásra (CCS), amely még csak kisléptékben működik, de Németország az egyik legnagyobb kutatója,
- valóban nagy a morgolódás - nyílván a gazdaságnak és az embereknek sem mindegy mennyibe kerül a jelenben napi szinten a delej, de az ottani szakértők jó része szerint megéri. Az emberek másik részének pedig az megy át, hogy atommal nem megy, és ennek nyílván ára is van, de van alternatíva helyette.

A tanulság szerintem: van hosszú távú energiastratégia, ami rendszerben gondolkodik nemcsak termelőegységekben (és ezt elkezdték megvalósítani, mert van rá szándék és hozzá forrás),
ebben náluk nincs helye az atomnak, de van a megújuloknak.
Üdv:
B
 
M

molnibalage

Guest
Három gyártó jöhet szóba, akik ilyen reaktorokat gyártanak

Szerintem ennél picit többen, mert az építés alatt álló reaktorok nagy része vagy talán mind ilyen és azokat nem ez a három vállalat építi.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 776
113
Két cikk a tisztább helyzetképért:
http://atomenergiainfo.hu/atomenergetika-a-vilagban/a-finanszirozas-kulcskerdes-lesz-a-paksi-tenderen

http://atomenergiainfo.hu/tallozo/orban-atommal-az-olcsobb-energiaert
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
na és ott a kérdés, hogy miből épülne?
http://hvg.hu/gazdasag/20131022_Igy_dontene_be_az_atom_a_rezsicsokkentest