Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
na ez volt kb az elképzelés 10 éve...

ill:
http://think.transindex.ro/?p=25605



A német kormány elképzelései szerint Németországnak a fosszilis energiahordozókról át kell állnia a megújuló energiaforrásokra. 2030-ig az összes megtermelt energia felének, 2050-re a 80 százalékának szél, nap és más megújuló energiaforrásokból kell származnia. A költségbecslések szerint azonban az átállás a következő 25 évben már ezer milliárd euróba fog kerülni.
Schmidt aggodalmait osztja a BDI is, Németország legbefolyásosabb ipari szövetsége. A szervezet szerint nem maradhatnak tovább csendben, miközben “idealisták tönkreteszik az ország energiapolitikáját”. A szövetség tagjai nem csak a költségektől félnek (amikben jelentős szerepe van a megújuló energiaforrások költségvetési támogatásának), hanem azt mondják, veszélyben van a német ipar nemzetközi versenyképessége is.
A német vegyipari társaság szerint elszabadultak az energiaárak. A német elektromos áram ára gyorsabban növekszik, mint máshol Európában, és már kétszer annyiba került, mint az Egyesült Államokban. Mivel Amerikában a palagáz egyre nagyobb kitermelése miatt a gázpiaci árak a német árak negyedére estek, több német vegyipari cég is azt fontolgatja, hogy az Egyesült Államokba költözik.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Valóban a tóriumos reaktorok a jelenleg belátható időn belül garantáltan üzembe helyezhető legjobb alternatívák a világ energiagonjaira. A fúzió egy távoli álomkép egyelőre, és a 2030 után beindított kisérleti reaktor, nos, valljukbe, nem a belárható időn belüli orvosságnak tűnik a bolygó gondjaira.
A tóriumos, MSR erőművek előtt is állnak még megoldandó problémák, de messze kevesebb, kisebb bonyolultságú, jobban belátható problémák, mint a fúzió esetében.

Egyébként Bill Gates alapítványa egy haladó hullámú tenyésztő reaktor fejlesztését (is) támogatja, úgyhogy lehet, hogy még az öreg életében beindul az az üzlet is, és még nagyobb üzlet is lehet, mint a Microsoft volt, csak ugye az atomenergia ipar elég tőkeigényes. Legalább értelmes dolgokra költi a temérdek pénzét. (amúgy érdemes utánanézni mikkel foglalkozik, nagyon érdekes és fontos projekteket támogat)
 
M

molnibalage

Guest
A tóriumos, MSR erőművek előtt is állnak még megoldandó problémák, de messze kevesebb, kisebb bonyolultságú, jobban belátható problémák, mint a fúzió esetében

A fúziónál nem bizonyított, hogy lehetséges a kitűzött cél műszaki megvalósítása. A tóriumos technológiáról tudjuk, hogy működik. Csak nagy difi van kisméretű techdemó reaktor és aközött, hogy valaki minden fullos biztonsági rendszerrel GWe-s blokkokat épít.

A Tokamak féle megközelítés alapvető hibája, hogy van minimum méret, ami alatt nem működik. Ettől drága, tehát a világ nagy részének száma nem alternatíva, mert az egész nemzetgazdaság nem engedhet magának egy blokkot sem, ezen felül olyan hálózatra terhelhető csak rá, ami stabilan elviszi a teljesítményét...
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
<blockquote>Magyarországon nincs nukleáris fűtőelemgyártás, így attól a néhány országtól tudunk beszerezni, akik képesek ilyet előállítani.

Magyarországon szélkerék gyártás sincs, tehát miben is tér el a helyzet? Ugyanúgy függsz attól, hogy mennyiért és kinek adnak el - nagy leterheltség esetén, hogy hova sorolnak - ezen felül a szelet nem tudod befolyásolni. Ehhez képest az atomenergiára a 100%-os tervezhetőség illik, bár ott is egyre leterheltebb az ipar.

Szerintem innentől ez 100%-ban import, és jelentősen növeli az ország importfüggőségét. Így sok jelzőt tudnék rá ragasztani, de azt, hogy "röhejesen gyenge" azt biztosan nem.

Lásd fent.

</blockquote>

Üdv!

Te is tudod, hogy az energiahordozóról írtam, nem a technológiáról. A nukleáris fűtőelemet CSAK külföldről tudod behozni. Pont. Ezért növeli az importfüggőséget. Pont. :) Erről szerintem kár lenne további vitát nyitni.

Szélturbina gyártásra, biomassza erőművi technológiák gyártására így is lehet esélyünk: részegységeket már gyártanak is az országban. Napelemgyártás pedig folyik is. És akár háztartási, kisközösségi léptékű más technológiákat is. Míg nukleáris fűtőelemet, és atomerőművi technológiát várhatóan nem fogunk előállítani. (Bár amilyen lendületben van most az ország nukleáris fronton... :) )

Ha már a szélről van szó, az azért akad (megfelelő sebességgel és állandóssággal a hasznosításra) az országban. Már az általad is linkelt OMSZ-es széltérképekről is kiderül hogy különféle magasságokban alkalmas lehet további telepítés (kizárva természetesen a jelenlegi szabályzás által kizárandó területeket). Ebben bőven van potenciál, nemcsak elméleti. Természetesen ez (ma még) a napi fogyasztási ingadozásokat önmagában nem tudja lekövetni, ezért kellenek tartalékkapacitások, amelyek lehetnek akár más megújuló, akár hatékony földgázalapúak. Ahogy kellene hatékonyabb és korszerűbb rendszerirányítás például úgy, hogy az ország egyes területein lévő szélturbinákat, és akár háztartási szélkerekeket és más megújuló rendszereket összefogják egy alrendszerbe. Ez ezeknél a (...) németeknél működik. Más megújulókkal együtt.
Ugyanakkor mintha az atomerőmű sem lenne képes rugalmasan termelni, napi ingadozásokat lekövetni. És az atomerőműnek is kellenek tartalékkapacitások, épp ezért akkora összesen a három MVM-es GT Lőrinciben, Sajószögeden, Litéren, hogy legalább egy paksi blokk helyett tudjanak termelni, ha valamiért kidőlne egy. Tudom, tudom az atomerőművet csak alaperőműként használni.
Azért el lehetne gondolkodni más filozófiájú energiarendszerekben is...!
Mielőtt Te vagy fip7 lelőne, nem, nem gondolom azt, hogy az ország VE szükségletét csak szélből ki lehetne elégíteni, de bőven van még potenciál ebben is, és más megújulós területeken is. Energiamix kell, meg az, hogy ne csak a koncentrált nagyerőművi termelésre fókuszáljunk állandóan, amikor a fogyasztási oldal befolyásolására, modern energiamegosztási rendszerekre és kiserőművekbe (virtuális erőműbe rendezve), ipari kapacitások és betáplálás kiépítésébe és a lakossági energiatermelésbe és rendszerekbe lehetne forrást befektetni. Erre tán EU-s forrás is akadna, és 2014 és 2020 közt úgy tűnik másmilyen hazai nagy fejlesztési forrás nem lesz. Esetleg egy jó orosz vagy amerikai hitel inkább az atomerőműre?
Üdv:
B
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
bagira

Szia!
Megkerestem neked a 2013-as törvényt. Ebben elég sok minden le van írva:
http://www.parlament.hu/irom39/11101/11101.pdf

Itt pedig minden nyilvános adat elérhető a törvénnyel kapcsolatban: http://www.parlament.hu/internet/plsql/ogy_irom.irom_adat?p_ckl=39&p_izon=11101

Köszönöm, nem tudtam, hogy idén módosították az atomtörvényt. Megnézem.
Üdv: B
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
bagira


"Tudom, tudom az atomerőművet csak alaperőműként használni. "

Merthogy arra is való, nem másra. :)


"Azért el lehetne gondolkodni más filozófiájú energiarendszerekben is...!
Mielőtt Te vagy fip7 lelőne, nem, nem gondolom azt, hogy az ország VE szükségletét csak szélből ki lehetne elégíteni, de bőven van még potenciál ebben is, és más megújulós területeken is. Energiamix kell, meg az, hogy ne csak a koncentrált nagyerőművi termelésre fókuszáljunk állandóan, amikor a fogyasztási oldal befolyásolására, modern energiamegosztási rendszerekre és kiserőművekbe (virtuális erőműbe rendezve), ipari kapacitások és betáplálás kiépítésébe és a lakossági energiatermelésbe és rendszerekbe lehetne forrást befektetni."

Két VVER/MIR-1200-as blokkból megvan az ország villamosenergiaszükségletének úgy 50%-a (miután a paksi régi blokkokat leállították), a fennmaradó ötvenre meg lehet építeni fosszilis, megújuló meg akármilyen regionális erőműveket is, ha az célszerűbb, gazdaságosabb és környezetbarátabb, mint az, ha további egy, vagy két blokkot építenénk. De az a két blokk szerintem kell.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 771
113
wolfram

"Két VVER/MIR-1200-as blokkból megvan az ország villamosenergiaszükségletének úgy 50%-a (miután a paksi régi blokkokat leállították)"

Hát igen, de a 4 jelenlegi blokkot nem akarják leállítani.
Szóval ők 2 Gw/e meglévő és legalább 2.4 Gw/e új kapacitással számolnak. Az összesen 4.4 Gw/e ami elég sok. Általában az éjszakai fogyasztásunk 3 Gw/e körül mozog, a nappali meg 4-5 Gw/e (néha 6).
Szerintem a nappali fogyasztás nagy részét, az éjszakait pedig teljesen atommal akarjuk lefedni. Éjszaka pedig a maradékot eladni.
Ennek oka az amit OV. mondott, hogy azt akarjuk, hogy az EU-n belül nálunk legyen a legolcsóbb az áram. Ezt pedig csak így lehet elérni.

Bár én jobban örülnék annak ha leállítanák üzemidejük végén a jelenlegi blokkokat. Viszont nem 2 hanem 3 új blokkot építenénk. (mondjuk 5 évente 1-et) Akkor is lenne 3.6 Gw/e atomkapacitásunk. Ráadásul a jelenleginél biztonságosabb, költséghatékonyabb módon állna rendelkezésünkre az elkövetkező 60 évben ez az energia mennyiség.
Meg így nem lenne aránytalanság az energiamixben. Lenne értelme bevonni némi vízi és geotermikus energiát is a rendszerbe. (Az én általam olvasott tanulmányokban kb. 200-200 Mw/e kiaknázható teljesítményt tartanak gazdaságosnak mindkét esetben. )
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
Két MIR-1200-as építése jelenleg megfelelő. A majd 20-25 év mulva leállítandó jelenlegi blokkok helyettesítésére 10-15 év mulva elég lenne az akkori infók alapján eldönteni, hogy mit akarnak. 15 év multva lehet ha az akkutechnológia akkorát fejlődik, hogy a villanyautók reális alternatíva lesznek a benzinesekkel szemben, akkor meg nem lesz elég egy harmadik blokk hanem lehet ha kell még kettő vagy még négy. Vagy kijönnek újgenerációs reaktorok amik nagyobb teljesítményűek vagy olcsóbbak, esetleg új technológiák is hozzaférhetőek lesznek.
 
M

molnibalage

Guest
Hát igen, de a 4 jelenlegi blokkot nem akarják leállítani.

Jelenleg 2028-2032 tájáig mehet a négy blokk így fejből. Mire a két új blokkot leteszik és üzemel, addigra az első vagy a második blokkot is le kell majd állítani. Tehát itt szó nincs bővítésről, a kieső olcsón termelő alap kapacitás pótlásáról van szó és befektetés a jövőbe, mert a trend az, hogy a fosszilisek ára az idővel néhány hatástól eltekintve elemlkedik. Az urán ára 2000 óta kb. a 12-szeresére emelkedett, az atomerőműben termelt áram ára nőtt kb. 4-5%-ot. Fosszilisnél az üzemeltetési költségek 70-80%-a a tüzelőanyag ára. Tehát, ha 20%-kal nő az ára, akkor majdnem 1:1-ben megjelenik az áram árában...

Ha Paks kiesik a rendszerből az áram ára kapásból megnőne vagy 20-25%-kal...

Szóval ők 2 Gw/e meglévő és legalább 2.4 Gw/e új kapacitással számolnak. Az összesen 4.4 Gw/e ami elég sok.

Ez nem igaz, lásd fent.

Általában az éjszakai fogyasztásunk 3 Gw/e körül mozog, a nappali meg 4-5 Gw/e (néha 6)
.

A nappali csúcs évszak függetlenül már kb. 5,5 GWe, a nagyon meleg napokon 6 GWe, és a rekord kánikulai napokon még ettől ~0,2 GWe-vel felett. Nézegesd a MAVIR logját. A 4 GWe az a legkisebb nappali igény és nem az áltagos.

Bár én jobban örülnék annak ha leállítanák üzemidejük végén a jelenlegi blokkokat.

Mármint élettartam hosszabbítás nélkül? Na, annak te rohadtul nem örülnél, mert akkor pár éven belül kiesne az alaptermelést adó kaapcitás 2/3-a. Mondjuk úgy, hogy a hálózat picit összezuhanna tőle, ekkora áramot importálni elég vicces lenne. Jelenleg 10% körüli az import, az utóbbi rövid időszakot eltekitva. Képzelt el, hogy a teljse fogyasztás ~37%-át adó 10-11 Ft/kWh áron termelő erőmű helyett te elkezdesz ennél alsó drágábban áramot importálni. Üstökös sebességgel nőne az áram ára.

Egy atomerőmű teljes élettartam költségének cirka 90-92%-a az építés. Tehát, ha te meghosszabbítod minimális költségekkel az élettartamot - ráadásul 8%-kal nagyobbak már a blokkok teljesítményei - akkor gyakorlatialg egy aranybányát üzemeltetsz, mert a beruházási költségeit rég kitermelte a cucc.

Az áramnak az exportja meg nem úgy megy, hogy felhúzol egy erőművet és te azt biztosan el is tudod adni, az áramnak is van piaca. És, ha a kínálat nagyobb, mint a fogyasztás és csak kiegyenlítő áram kell akkor kb. a seggedet törölheted az alap erőművi kapacitásoddal.

A legmodernebb gázos erőmű itthon gyakorlatialg nem üzemel. Na, ennyire van lehetőség exportra termelni...

Meg így nem lenne aránytalanság az energiamixben. Lenne értelme bevonni némi vízi és geotermikus energiát is a rendszerbe. (Az én általam olvasott tanulmányokban kb. 200-200 Mw/e kiaknázható teljesítményt tartanak gazdaságosnak mindkét esetben. )

A gazdaságosan kiaknázható vizíenergia az meg nem valósult vízlépcső terv volt a maga kb. 720+170 MWe-vel. Csak az a hajó már elment...

A geotermikus jelenleg úri hóbort vagy még az sem. A MOL csinált egy kísérlet fűtőművet vagy erőművet. A tervezett kapacitás 15-20%-át sikerült elérni. Paff...

Jelenleg ennyire "stabilan" tervezhető az, hogy mit sikerül megcsinálni... Fűtérsre még esetleg jó, de 200-250 fokos hőlépcsővel olyan szar a gőzciklus (Carnot-kf.) hatásfoka, hogy totál felejtős. A geotermikushoz képest faék egyszerűségi biogáz üzemek is a megszűnés határán táncolnak...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
Miben áll egy élettartam-hosszabbítás? Mennyibe kerül és hány évre elég? Megismételhető, hogy legyen mondjuk 2-3-4 élettartamhosszabbítás ha a későbbiekben is megérné? Mennyi időt vesz fel és addig le kell-e állítani a felújítandü blokkokat? Gondolom nem csak annyi, hogy kiáll az aktuális Viktor a nép elé és azt mondja, hogy "eresztjük még 5 évet mert megbírja".
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
bagira: fűtőelemt csak külföldről tudunk behozni, de nagy kínálatból választhatunk a beszállítókat illetően. Mivel kikötőnk nincs, ezért gázban csak a vezetékes szállítás a gazdaságos, abból pedig csak az oroszoktól vehetünk. A nukleáris fűtőelemekből akár a franciák, németek, amerikaik is tudnának szállítani, ha az volna olcsóbb, mint az orosz, viszont épp emiatt ott az oroszok sem tudnak az árakkal úgy álszállni, mert nincsnek monopóliumban.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 771
113
molnibalage

Molni, a jelenlegi és az új blokkok együtt üzemeltetését nem magamtól szültem, olyantól tudom aki része az ezzel kapcsolatos döntési mechanizmusnak. Azért lépik meg az üzemidő hosszabbítást, hogy a EGYÜTT üzemeljenek a régi és az új blokkok az elkövetkező 20 évben.
Amúgy:
http://www.kormany.hu/hu/miniszterelnokseg/hirek/a-kormanyszovivoi-iroda-kozlemenye-az-uj-atomeromuvi-blokkrol

A blokkok üzemidő hosszabbításának pedig nem örülök, de valóban elkerülhetetlen, mivel 2017-ben bekövetkezne a leállításuk hosszabbítás nélkül. Az 1. blokkon elvileg megtörtént az üzemidő hosszabbítás, az 2032-ig üzemelhet.

Szerintem már a kormányzati ciklus elején el kellet volna kezdeni a munkát, akkor nem lenne szükség az üzemidő hosszabbításra. De sajnos a mindenkori kormányok teketóriázása miatt a hosszabbítás valóban elkerülhetetlen :-(
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

"
Molni, a jelenlegi és az új blokkok együtt üzemeltetését nem magamtól szültem, olyantól tudom aki része az ezzel kapcsolatos döntési mechanizmusnak. Azért lépik meg az üzemidő hosszabbítást, hogy a EGYÜTT üzemeljenek a régi és az új blokkok az elkövetkező 20 évben."

De hát még a tendert sem írták ki, hogy ki építheti az új blokkokat. És még akkor sem fognak túl gyorsan elkészülni, ha meglesz a nyertes és elkezdődhet a tényleges építés.
Amit linkeltél, abban is az van, hogy 2020-2030 között lenne kész mindkét blokk. De az ilyenkor szokásos csúszást is belevéve, lesz abból 2035 is, mire mindkettő üzemelni fog. A paksi régi blokkok meg elvileg 2032-2037 között fokozatosan leállnak: http://en.wikipedia.org/wiki/Paks_Nuclear_Power_Plant
Szóval mire mindkét új blokk teljes kapacitással fog menni várhatóan, addigra már a régiek nem fognak üzemelni, max. néhány év átfedés lehet. Amúgy én is inkább 3 blokkot építtetnék, nem kettőt, de a harmadikat csak később.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 829
30 901
113
Mi tart(ana) 2020-2030-2035-ig a két blokk felhúzásában? Az orosz cég ha jól tudom kb 5 év alatt képes a kivitelezésre és mostanában jellemző, hogy hamarabb befejezik. A helye megvan, az infrastruktúra megvan, tüntetésektől, lakossági ellenállástól, népszavazásoktól nem kell tartani, mert már van ott működő atomerőmű és hozza vannak szokva. A kiemelt beruházássá nyilvánítás Viktoréknak egy tollvonásba kerülne. Ha megvan az akarat, akkor ki kell találni a legmegfelelőbb finanszírozási formát (pl: 1. saját zsebből, 2. hitelből, 3. fizesse ki a Roszatom és majd kicsit drágább lesz miatta az áram 15 évig, vagy ezeknek valamilyen kombinációja, stb), a kivitelezési feltételeket (ár, idő, mit kapsz érte, magyar vállalkozások maximális bevonása, garanciák, pár évig kicsit olcsóbb gáz, stb). Egy jólképzett jogász-mérnök-gazdaságiszakember csoport az állam részéről eröltetett menetben egy év alatt le tudná tágyalni az egészet, 2015 január harmadikán lehetne kezdeni a melót, 2019 vagy 2020 nyarán a légkondidba már ebből jöhetne az áram.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
na hiszen...
621
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 771
113
joker -nek igaza van. 5 év alatt fölhúznak egy erőművet az oroszok. Ha 2010-ben elkezdték volna a tárgyalásokat már 2017-re állna az erőmű, nem lenne szükség a jelenlegi blokkok üzemidő hosszabbítására.
Jelenleg az a helyzet, hogy 2020-2022-ig be lehetne fejezni ha most elkezdenék a folyamatot.

wolfram

Amit te leírtál az a tipikus magyar "Pató Pál" hozzáállás a : "Hey ráérünk arra még". Sajnos mi mindent így csinálunk, pedig lehetne úgy is ahogy Joker leírta. Tudtommal a terv is az, hogy a jelenlegi és az új blokkok együtt üzemeljenek egy ideig.

Amúgy én teljes mértékig 3 blokk párti vagyok. 5 évente föl lehetne húzni egy blokkot. Akkor fokozatosan 15 év alatt zajlana le az egész. Ez finanszírozási és kivitelezési szempontból is ideális lenne szerintem, sőt a 2032-es időkeretbe is bele férne.

UI.: Amúgy a finanszírozást úgy is meg lehetne oldani, hogy zrt.-t alapítanánk az új erőműre, a részvények 51% az államé lenne, 49% pedig befektetőké.
Ha a beruházás teljes értéke 6000 milliárd Ft lenne, de az időtartalma 15 év akkor az állam kb. évi 200 milliárd Ft-ból megúszná a dolgot. Ez az összeg alig több, mint az MVM éves profitja. Így állami részről simán finanszírozható lenne a dolog. (Plusz a pénz egy része vissza jönne az államkasszába a különböző adókból)
Magán részről érdemes lenne befektetőként megkeresni az oroszokat vagy akár a norvég olajalapot is. Biztos akadna befektető. (Nem spekuláns!)
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
ha már orosz reaktorépítés, egy mai hír:

<i>A Manmohan Singh indiai miniszterelnökkel folytatott moszkvai tárgyalások után Putyin elmondta, hogy az atomerőmű első reaktorát az elkövetkezendő órákban rákapcsolják az indiai elektromos hálózatra, továbbá a hamarosan elkészül egy újabb energiablokk is.

India támogatja az atomerőmű bővítését, ugyanakkor ragaszkodik ahhoz, hogy egy esetleges baleset esetén az építők felelősségre vonhatóak legyenek. <b>Az orosz fél azonban ebbe nem kíván beleegyezni</b>.</i>