Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Bakony, Pilis szélcsend = 50 km/h. Itt állandóan fúj a szél. És nem sugárzok tőle a boldogságtól.

Ez költő túlzás. Nem kicsit, nagyon. Szerintem nézz utána, hogy milyen széltérkép adatokat mértek ki, ennek mi az energetikai vonatkozása. Utána meg annak, hogy természevédelmi és tájvédelmi szepontból a pusztán szélerőséggéből kedvezőnek minőségű terület hány százalékára tehető le itthon jelenleg szélkerék. 2007 táján - így fejből - az ország területének jó, ha 2%-án volt letehető szélkerék úgy, hogy rentábilis legyen az akkori támogással...

A legszelesebb vidékek átlagos szélsebessége is itthon 4-6 m/s, míg ahol orrba-szájba nyomatják, ott 10-12 m/s. A szélkerékről levehető teljesítmény a szélsebesség köbével arányos.

Innentől fogva mindenki töprengejen el azon, hogy idehaza mennyire kell szélkerék... Nem véletlenül van az, hogy 300 vagy 600 MWe beépített teljesítményre adtak ki csak kvótát, hogy a rendszerirányítás ne dobjon hátast...
 
M

molnibalage

Guest
Itt van néhány adat.

http://www.kvvm.hu/cimg/documents/Tar_Karoly.pdf

Szóval íjász, de pocsék adottságokkal rendelkezünk. Még a jó adottságokkal rendelkező országokban sem áll meg saját lábán az ilyen erőmű, pedig a német áram ára 65-70%-kal drágább, mint a magyar és a francia. Jé, mindkét országban atom a gerince az ellátásnak. Micsoda "véletlen"....
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
<blockquote rel="Fade">Nehéz ld wiki. Akkora szórás van rossz nézni.

és hamár hazánk: Rossz adottságokkal rendelkezünk megujuló szempontjából. Se szél, se nap, se víz szempontjából nem jó a helyzet ráadásul sötétzöldek ugye tiltakoznak minden ellen ld pl nagymaros.

Nagymaros ellen politikai okból tiltakoztunk, de már bánjuk, mint a kutya, amelyik kilencet kölykedzett. Ha a komcsiknak lett volna esze, azt mondták volna: micsoda szar kapitalista kizsákmányolás ez a Bősz Nagy Maris! Rég meglenne. Ráadásul az éjszakai paksi árammal lehetne felnyomni a vizet a pilismaróti tározóba, ahonnan főműsoridőben zuhogna le.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Bakony, Pilis szélcsend = 50 km/h. Itt állandóan fúj a szél. És nem sugárzok tőle a boldogságtól.

</blockquote>
Még akkor is kurva költsége 100 kicsi erőművet fenntartani egy nagy helyett.
Mondjuk egy 500 méteres szélkerék a Duna fölött qúrwayool nézne ki, de minden héten leverne egy repülőt.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
A múlt évtized elején egy spanyol cég tervezett építeni szélerőműparkot Tés környékére. Előzetes mérések után megfelelőnek tartotta a területet. A kezdeményezést a Balaton-felvidéki Nemzeti Park vétózta meg mondvacsinált madárvédelmi faszságokkal.

Amúgy minden nap tapasztalom a szelet. Igen erős tud lenni.
 
M

molnibalage

Guest
Kétlem, hogy a BfNP vétózta meg. A MAVIR által felállított korlát teljesen le van telepítve, ezért senki nem telepíthet jelenelg sehol új szélerőmű parkot...

Még, ha fel is oldották a korlátozást - nem hallottam erről, fél évvel ezelőtti elóadásban is említették ezt a korlátot valahol - akkor is vannak olyan területek, ahova élbél nem tehetők le. Az Alpokalja egyes területei is elég szelesek, de természetvédelmi terület. A Bakonyban is van ilyen és nem madárvédelmi okok vannak, hanem egyszerűen természetvédelmi terület és pont. Mintha a Yellowstone közepére akarnád letenni...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Én ugyan már lecsúsztam róla, de a gyerek még vehet egy tonnás tórium reaktort, amit elás a kertben, és csak az áram jön ki dróton.
 

doca

Member
2010. szeptember 14.
557
1
16
Ott rentábilis a szélerőmű, de madárvédelmi szempontból tényleg erősen kifogásolható(lásd. bolgár tapasztalatok többek közt).
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 570
15 518
113
Tessék kicsit türelmesnek lenni :) A hidegfúziós erőműből a hideg már megvan! A többi gyerekjáték :) :)
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
"ijasz">A múlt évtized elején egy spanyol cég tervezett építeni szélerőműparkot Tés környékére. Előzetes mérések után megfelelőnek tartotta a területet. A kezdeményezést a Balaton-felvidéki Nemzeti Park vétózta meg mondvacsinált madárvédelmi faszságokkal.

Amúgy minden nap tapasztalom a szelet. Igen erős tud lenni.

Üdv!
Nem sokkal utána voltam BFNP Igazgatóságnál. Valóban ők vétózták meg, mint hatóság. A Tési-fennsík alkalmas lett volna szélviszonyok szempontjából, de a remek cég olyan parkot akart, ami min. 2MW-os tornyokból állt volna, a felszín alatt pedig védett és fokozottan védett barlangok, járatrendszerek vannak. Az volt a tervük, hogy ezeket helyenként feltöltik betonnal, hogy szilárd legyen az alapozás... Ehhez jött még tájkép- és madárvédelem, meg, hogy természetvédelmi terület.

De ez nem jelenti azt, hogy a védett területeken kívül ne lehetne bőven telepíteni még. A volt NDK területein (döntően nem a tengerparton) valahogy sikerült. Igaz ott nem tartják ezt "szuperzöld" / elvetendő gondolatnak.

Ciao: B
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Kétlem, hogy a BfNP vétózta meg. A MAVIR által felállított korlát teljesen le van telepítve, ezért senki nem telepíthet jelenelg sehol új szélerőmű parkot...

Még, ha fel is oldották a korlátozást - nem hallottam erről, fél évvel ezelőtti elóadásban is említették ezt a korlátot valahol - akkor is vannak olyan területek, ahova élbél nem tehetők le. Az Alpokalja egyes területei is elég szelesek, de természetvédelmi terület. A Bakonyban is van ilyen és nem madárvédelmi okok vannak, hanem egyszerűen természetvédelmi terület és pont. Mintha a Yellowstone közepére akarnád letenni...

Így van, egyetértek. Csak a Tési-fennsík terve idején még nem létezett ez a szabályozás...
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
<blockquote>Bakony, Pilis szélcsend = 50 km/h. Itt állandóan fúj a szél. És nem sugárzok tőle a boldogságtól.

Ez költő túlzás. Nem kicsit, nagyon. Szerintem nézz utána, hogy milyen széltérkép adatokat mértek ki, ennek mi az energetikai vonatkozása. Utána meg annak, hogy természevédelmi és tájvédelmi szepontból a pusztán szélerőséggéből kedvezőnek minőségű terület hány százalékára tehető le itthon jelenleg szélkerék. 2007 táján - így fejből - az ország területének jó, ha 2%-án volt letehető szélkerék úgy, hogy rentábilis legyen az akkori támogással...

A legszelesebb vidékek átlagos szélsebessége is itthon 4-6 m/s, míg ahol orrba-szájba nyomatják, ott 10-12 m/s. A szélkerékről levehető teljesítmény a szélsebesség köbével arányos.

Innentől fogva mindenki töprengejen el azon, hogy idehaza mennyire kell szélkerék... Nem véletlenül van az, hogy 300 vagy 600 MWe beépített teljesítményre adtak ki csak kvótát, hogy a rendszerirányítás ne dobjon hátast...</blockquote>

Hi!
A 330 MW első kvótára több, mint 1000 MW beruházási/piaci igény jelentkezett (ezek a projektek elő is voltak készítve). Ebből épült 329 MW, ennyi van mind a mai napig, mert 2010 óta nem lehet szélturbinát telepíteni az egész országban.
Azután a MAVIR engedélyével kiírtak még 410 MW-ra kvótát, amit azután hirtelen felindulásból 2010 után valahogy lefújtak úgy, hogy a pályázók már előkészítették és beadták az anyagaikat, és azóta is áll a dolog.
A környező országok egy része (nemcsak Ausztria -1378 MW - 2012.) pedig azóta is növelik a szélerőművek beépített teljesítményét, és használják is őket. A kivétel épp Szlovénia és Szlovákia ahol két szép nagy atomerőmű is van. Hogy van ez? B
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
<blockquote rel="bagira">Sziasztok!
Abszolút vitaindítónak küldöm (engem igencsak megdöbbentett):
http://javorbenedek.blog.hu/2013/08/05/paksi_bovites_van_az_a_penz


2. Igaz, hogy a paksi atomerőmű teljes éves bevétele(!) 170-180 milliárd forint? (Így az MVM-mel együtt sem lenne képes bezárni a régi és megépíteni az új blokkokat?)


Üdv:
B
Nos, én úgy tudom, hogy a paksi áram árában bőven benne van a bezárás, és hatástalanítás költsége. Az viszont lehet, hogy ez nem jelentkezik az erőmű bevételében.

Én akkor is atomáramot akarok, ha drágább mint a gáz. Olyan erőmű kell, ami lényegében mindentől függetlenül évtizedekig adja az áramot. És 60 évre tervezhető munkahelyeket, amiket nem lehet kiszervezni Indiába.

</blockquote>

Bocs, nem bírom ki: a mostani és a tervezett atomerőmű tüzelőanyagát tekintve 100%-ban importfüggő, így a legkevésbé független. Fa, biogáz, szél, nap azok itthon akadnak, és tudunk rá telepíteni kisebb (nem giga) erőműveket akár kapcsolt termeléssel, csak akarni kellene. Meg nem egyoldalúan támogatni és szabályozni. Üdv:
B
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
bagira

Szia.
1. Igaz, mivel már megtérült. Most nincs időm, de érdemes lenne keresni egy reálérték táblázatot a paksi áram áráról. Amit én láttam azon az van, hogy a paksi erőmű által termelt áram ára reálértéken állandó. Most talán 10.5 Ft/Kwe. Szóval ma már gyakorlatilag csak hasznot termel az erőmű.
2. Nem tudom, lehetséges, hogy ennyi.
3. Az oroszok számítása szerint 12 Ft/Kwe ár mellet 20 éven belül megtérül a beruházás. További 40 évig meg csak hasznot termel.

Vigyázni kell ezekkel az LMP-s PM-s cuccokkal, mert iszonyatosan csúsztatnak.

Üdv!

Köszi a választ!
1. Ha jól értem: Paks és a háttérintézményei állami pénzből (értsd támogatásból) épült, az 1990-es évekig állami pénzből (és nem erőművi) fizettük ki a hiteleket. Vagyis a forrás alapján úgy tűnik csak a beruházás költsége hiányzik az áramárból (+ szerintem a régi blokkok bontásáé). Pedig úgy rémlik a beruházás (meg a bontás) a legjelentősebb tétel az egészből. És most pont ezt szeretné a kormányzat, az MVM, és az Atomerőmű újra. Nem vagyok pénzügyi szakember,de ez elgondolkodtató.

Pláne úgy, hogy ezek szerint teljes titokban megy az országgyűlés előtt is a dolog, és folyamatosan "az atomerőmű társadalmi elfogadottságát" kell növelni (ezt szerencsére eddig csak MVM és Atomerőmű pénzéből).
Esetleg ha valóban részleteiben megvizsgálnák azt országos szinten, hogy milyen alternatíva, mibe kerülne nemcsak a jelenben, lehet, hogy mégis (ceterum censeo...)
- a rendszerirányítás rugalmasabbá és korszerűbbé tételét,
- a kis egységek betáplálási lehetőségeinek jelentős fejlesztését, - a hazai fogyasztás növekedésének mérséklését és a decentralizált kis léptékű energiatermelést (megújuló és hatékony fosszilis alapon) kellene támogatni mostantól és erőltetni 2030 után. De úgy tűnik az országos szinten ez már előzetes/alapos vizsgálatok nélkül eldőlt... Nekünk egy nagy atomerőmű kell egy végtelenül központosított és így is nehezen irányítható és nagy veszteségekkel bíró rendszerben :-(

3. Az oroszok így érdekeltek egy minél összetettebb hitelkonstrukcióban, és az építésben, azután esetleg úgy járunk, mint az indiaiak a szép felújított repülőgép-hordozójukkal.

Szép napot!
B
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
bagira: Tényleg egy sötétzöld politikus oldaláról kell linkelgetni?</blockquote>

Helló!
Hát már hogy lehetne másként érdemben vitatkozni? :) B
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Olyan import, amit bárhonnan be lehet szerezni, és idehozni. Évi egy vonat.

Igaz, de a megújulók helyben vannak, és az összes energiadokumentumunk (helyesen) azzal van tele, hogy csökkenteni kellene az EU-ban is kiugró energiafüggőséget. B
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 830
57 758
113
bagira

Szia

Az a baj, hogy nem otthoni gépről vagyok még legalább 2 hétig ezért nem tudok küldeni a témához kapcsolódó konkrét anyagokat. Viszont a fórum régebbi oldalain rengeteg infót találsz.
Szóval a válaszokat fejből fogom nyomni :)

1. Rosszul érted. Ugyanis az MVM az egy állami cég. Ami hasznot termel az lényegében nettó állami bevétel. (közösségi haszon) Szóval állami pénzből épült (tőke) viszont ez a befektetés már megtérült (Az MVM profitja) és azóta is hasznot termel. Vagyis ez nem ráfizetés volt az államnak hanem iszonyatos haszon.
Így lesz az új erőmű esetén is.
Megépül, majd 20 évig fizetjük a profitból az építés költségeit, aztán a további 40 évben már csak hasznunk van. Ugyan úgy működik a dolog, mint bármilyen piaci beruházás. Nem károsítja meg a közösséget, sőt igencsak segíti.

2. Az atomerőmű beruházás nem zajlik teljes titokban. Valami 2-3 ezer forintért meg tudod venni az erőműnek küldött gazdasági hatástanulmány. Nekem is meg van. Nem titkos semmi ami közérdekű. Amúgy a parlament.hu-n minden állami döntés fönt van szó szerint, csak iszonyat nehéz megtalálni amit keresel. (Ez bármire igaz, én sem találom meg most azt amit akarok. Túl sok minden van fönt az oldalon, ömlesztve.)

3. Az oroszok nem érdekeltek összetett hitelkonstrukcióban. Az oroszok abban érdekeltek, hogy a világ minden táján folyamatos legyen beruházó. Így tudnak olcsók maradni.
Érdemes utána nézni, az oroszok az utóbbi 10 évben lényegében minden határidőt betartottak. Ráadásul ha csúszás lenne a csúszás költségeit ők fizetnék.