Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 827
30 887
113
gondolom nem válik sugárszennyezetté és nem közvetíti a sugárzást a következő körnek, emiatt ott márt nem kell ahoz is plusz védelem
 
M

molnibalage

Guest
Miért jobb az ólom az egyértelmű hátrányok tükrében?

Mert a fémeknek a vízzel összevetve elég jó hőkapacitásuk van. A hőkapacitást ugye tömegre szokták megadni. Csak mivel sokszor sűrűbbek ezért térfogat és nem tömegegységre fajlagosítva piszok sok hőt képesek elnyelni. Ráadásul a fémek rohadt jó hővezetők és elgőzölögni sem tud szerintem kis nyomáson keringtetve sem, tehát súlyos meghibásodás esetén csak az térfogat jó ki, ami bent van. A nyomás alatti vizes raktornál meg a keringetett melegvízből az lesz, hogy a legkisebb résen is 1000-szeresére táguló gőz szökik ki, ami egy idő után szétviszi a reaktorcsarnokot is, ha nem bírj a nyomást. Ilyenkor csak a légkörbe lehet lefúvatni...

Első blikkre én így látom.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 774
113
Szóval biztonság elsődlegesen(minden emberi számítás szerint így kéne lennie)és másod sorban az ólom jobb hőcserélő képessége?
 
M

molnibalage

Guest
Átpörgettem az anyagot. Egy szó nincs arról, hogy a reaktor hideg oldalán keringetett rendszer miből lenne, hogy mi bírja a 800-1000 fokot. Ez vinné a hőt a gőzfejlesztőhöz.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Az orosz atomtengókon is ólom-bizmut hűtésű reaktorok vannak. Bizonyos SzVBR tipus. 1000 fokon a spéci acél még nem lágyul. Tömítés: grafit.
Most mutatták be az SzVBR-100ast, ami állítólag a gázturbinákat is helyettesíteni tudja, olyan gyors reagálású.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 826
57 753
113
Mint molni írta az ólomnak sok előnye van a vízzel szemben. Viszont engem is érdekelne mondjuk a keringtető rendszer.

Amúgy lehetséges lenne ólom esetén a természetes cirkuláció vagy túl nehéz hozzá?

A reaktor meg lehet, hogy inconel-ből vagy valami hasonló szuperötvözetből készülne.
http://en.wikipedia.org/wiki/Inconel
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 826
57 753
113
Jó ilyet magyarul is olvasni:
http://atomenergiainfo.hu/tudastar/uj-atomeromuvi-blokk-zonafogo
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 826
57 753
113
http://videotar.mtv.hu/Videok/2013/09/23/23/Jelentosebbek_az_atomenergia_elonyei_mint_a_hatranyai_.aspx
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Sziasztok!
Abszolút vitaindítónak küldöm (engem igencsak megdöbbentett):
http://javorbenedek.blog.hu/2013/08/05/paksi_bovites_van_az_a_penz

Sok izgalmas gondolat (bár egy ellenzéki politikus honlapjáról), de néhány nagyon fontos kérdőjellel:
1. igaz, hogy a jelenlegi paksi áram árában nincsenek benne az 1980-as évek építésének költségei és amortizáció költsége? (vagyis ez az áramár eszerint lufi?)
2. Igaz, hogy a paksi atomerőmű teljes éves bevétele(!) 170-180 milliárd forint? (Így az MVM-mel együtt sem lenne képes bezárni a régi és megépíteni az új blokkokat?)
3. Igaz, hogy hitelből történő építés esetén ilyen mérvű (közelítő) áramár emelkedés következne pláne úgy, hogy (mint említésre kerül) még nem végezték el, és nem került a szakpolitika és a parlament elé egyik alternatíva részletes kalkulációja sem?

Üdv:
B
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 826
57 753
113
bagira

Szia.
1. Igaz, mivel már megtérült. Most nincs időm, de érdemes lenne keresni egy reálérték táblázatot a paksi áram áráról. Amit én láttam azon az van, hogy a paksi erőmű által termelt áram ára reálértéken állandó. Most talán 10.5 Ft/Kwe. Szóval ma már gyakorlatilag csak hasznot termel az erőmű.
2. Nem tudom, lehetséges, hogy ennyi.
3. Az oroszok számítása szerint 12 Ft/Kwe ár mellet 20 éven belül megtérül a beruházás. További 40 évig meg csak hasznot termel.

Vigyázni kell ezekkel az LMP-s PM-s cuccokkal, mert iszonyatosan csúsztatnak.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Egy thoriumos cikk.
http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/ambroseevans_pritchard/9784044/China-blazes-trail-for-clean-nuclear-power-from-thorium.html
Amit nem ertek, hogy az amerikaiak miert adtak el Kinanak a reaktor leirasat?
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Nehéz ld wiki. Akkora szórás van rossz nézni.
Szüretlen szén, gáz... jelenleg a legolcsobb.
atom olcsó
megujulók helyszíntől, hálózat átipétésétől elkezdve ezeregy dologtól függenek és így közepesen drágák vagy legdrágábbak.

Ha környezeti tényezőket "CO2 capture, kén, porszűrés..." atomnál új generációs erőmúveket nézünk, akkor kb annyi van, hogy atomenergia továbbra is a legolcsobb, ellenben a szénnel versenyképessé válik a megujuló.

De ugye ez megint csak egy dolog mert ugye az energiabiztonság alapvető bármely állam/gazdaság müködésében, nem vicces ha a gyárak állnak, emberek fagyoskodnak mert elzárták a gázcsapot vagy nem süt a nap, fúj a szél. Ebből a szempontból az atomerőmű pl legjobb.

és ugye ott a gazdasági/politika kérdés ki finanszirozza ezt. Amíg az iparban pl az egyik de inkább legföbb tényező az energia ár addig ugye nehézkes, mert ha szomszédot nem érdekli akkor baromi nagy versenyelőnyre tesz szert ld pl Kína.

és hamár hazánk: Rossz adottságokkal rendelkezünk megujuló szempontjából. Se szél, se nap, se víz szempontjából nem jó a helyzet ráadásul sötétzöldek ugye tiltakoznak minden ellen ld pl nagymaros.

bagira: Tényleg egy sötétzöld politikus oldaláról kell linkelgetni?
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
"Rossz adottságokkal rendelkezünk megujuló szempontjából. Se szél, se nap, se víz szempontjából nem jó a helyzet ráadásul sötétzöldek ugye tiltakoznak minden ellen ld pl nagymaros."

Bakony, Pilis szélcsend = 50 km/h. Itt állandóan fúj a szél. És nem sugárzok tőle a boldogságtól.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Letom ez a pofa is azon ertetlenkedik amin en.
http://youtu.be/qxJBy6BedQI
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"Bakony, Pilis szélcsend = 50 km/h. Itt állandóan fúj a szél."

Ez egyrészt semmit nem változtat azon amit mondtam. Másrészt hápersze.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Sziasztok!
Abszolút vitaindítónak küldöm (engem igencsak megdöbbentett):
http://javorbenedek.blog.hu/2013/08/05/paksi_bovites_van_az_a_penz


2. Igaz, hogy a paksi atomerőmű teljes éves bevétele(!) 170-180 milliárd forint? (Így az MVM-mel együtt sem lenne képes bezárni a régi és megépíteni az új blokkokat?)


Üdv:
B
Nos, én úgy tudom, hogy a paksi áram árában bőven benne van a bezárás, és hatástalanítás költsége. Az viszont lehet, hogy ez nem jelentkezik az erőmű bevételében.

Én akkor is atomáramot akarok, ha drágább mint a gáz. Olyan erőmű kell, ami lényegében mindentől függetlenül évtizedekig adja az áramot. És 60 évre tervezhető munkahelyeket, amiket nem lehet kiszervezni Indiába.