Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Katonai célra miért kellene fúziós erőmű...? Méreteiben akkora, hogy semmiféle mozgó járművön nem alkalmazható. Attól, mert valami katonai nem kell hipermodern módon áramot termelnie. A katonai rendszerek számára is megfelne sanszoan tóriumos reaktor, ha a kőkorszaki atomreaktorok is megfeleltek.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
hendrick

Lehet, hogy véletlenül? Bár az elég banális lenne, de akadt már példa hasonlóra. :D

molnibalage

"Katonai célra miért kellene fúziós erőmű...?"
"Méreteiben akkora, hogy semmiféle mozgó járművön nem alkalmazható."
Hát, a Lockheed, tudomásom szerint, mostanában nem túlzottan fejleszt a polgári piacra...
A méreteit illetően meg, alapból "kompakt reaktornak" definiálják, és a wikin vannak méretek is (2X2x4m), bár ki tudja, hogy igaz-e, de ha igen, akkor még egy kamionon is simán elfér.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Pl. akár légi, akár hajóra szerelt szabadelektron-lézer áramforrásának is ideális lehet. Akartam linkelni ezt, hogy akár egy ilyenhez, de azóta már leszedték: https://misportal.jlab.org/ul/publications/documents/jlab-cio-05-02.pdf Még jó, hogy már lementettem. :D
 
M

molnibalage

Guest
hendrick

Lehet, hogy véletlenül? Bár az elég banális lenne, de akadt már példa hasonlóra. :D

molnibalage

"Katonai célra miért kellene fúziós erőmű...?"
"Méreteiben akkora, hogy semmiféle mozgó járművön nem alkalmazható."
Hát, a Lockheed, tudomásom szerint, mostanában nem túlzottan fejleszt a polgári piacra...
A méreteit illetően meg, alapból "kompakt reaktornak" definiálják, és a wikin vannak méretek is (2X2x4m), bár ki tudja, hogy igaz-e, de ha igen, akkor még egy kamionon is simán elfér.

Gondolom te most atomreaktorról beszéltsz, mert pozitív energiamérleggel és tartós üzemre alkalmas fúziós reaktor nem létezik...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
molnibalage

Nem, én a Lockheed által fejlesztett 100 MW-os fúziós reaktorról beszélek. :)
 

fizikus

New Member
2013. május 18.
19
3
3
50-60 megawatt alatti teljesítményt (a jelenlegi nagy reaktorok 1000-1400 MW körüliek). A mini reaktorok egyébként nem is túlságosan új eszközök, mert már a hatvanas évek elején megjelentek, de olyan egzotikus helyeken működtek, mint az amerikaiaké, 1,5 megawattot szolgáltatva az Antarktiszon vagy a szovjetek 35 megawattos reaktorai tengeralattjárókon, jégtörő hajókon. Ez utóbbiak akár 3-4 évig is működhetnek egyetlen fűtőanyagtöltéssel.

Az oroszok most is nagy erőkkel dolgoznak mini reaktorok kidolgozásán. Mégpedig, figyelemreméltó módon, negyedik generációsként fejlesztenek ki ilyen törpéket, például a Roszatom egyik vállalatánál. Az ólom-bizmut hűtésű gyorsneutronos, nem túl könnyen megjegyezhető nevű SZVBR-100 reaktor a tervek szerint 2018-ra készülhet el. Árban egyelőre aligha lesz versenyképes a nagyokkal, de ez minden újdonság esetében így van. Ha megindul a tömeges termelés és alkalmazás, az árak zuhanni fognak. Jól ismerjük ezt a jelenséget például a szórakoztatóiparból, az elektronikából. Egy mai lejátszó, kamera, számítógép, avagy mobiltelefon ára kis töredéke az akár néhány év előttieknek.

Nem meglepő tehát, hogy az e témában alapvető szakértőnek számító Nemzetközi Atomenergia Ügynökség becslése szerint a nem is túl távoli jövőben, mintegy negyedszázad múlva a világban már akár ezer darab kicsi, egykonténernyi térben elférő, karbantartást gyakorlatilag nem igénylő, biztonságos helyi mini erőmű üzemelhet, történetesen nem olaj, gáz, hanem nukleáris fűtőanyaggal. A központoktól távoli vidékeken, ahol távvezetékrendszer sincs kiépítve, nagy szolgálatot tehetnek. Ráadásul nem függnek az időjárás szeszélyeitől: attól, hogy fúj-e a szél, süt-e a nap, van-e elég csapadék a vizek utánpótlására.

A Roszatom és a JevroSzibEnergo részvénytársaság vegyes vállalatánál, az AKME-engineeringnél fejlesztés alatt áll például az SZVBR-100 típusú, ólom-bizmuthűtéses, gyorsneutronos reaktor, amelynek első példánya a tervek szerin 2018-ra készül el. Az első megrendelések elzárt vidékekről, településekről érkeznek majd az ilyen, 100 megawattos reaktorokra, de a hadseregben is lehet rájuk igény. Tömeggyártásra azonban a közeljövőben még nem kell számítani. A berendezés ugyanis drága – az első példány költségeit 20 milliárd rubelre, azaz 140 milliárd forintra becsülik. Ám minél több készül belőle, annál kisebbek lesznek a kiadások, és az AKME-engineeringnél arra számítanak, hogy az ilyen reaktorban termelt energia ára idővel versenyképes lesz a széntűzelésű erőművekben előállítottéval.
 
M

molnibalage

Guest
A tóriumos cucc tök jó lenne ha átállnának rá, de ez még mindig hasadásos technológia, ami magában hordoz fegyverkezésen túl egy halom veszélyt.

Akkor nem nézted végig a videót. A tóriumos reaktor nagy előnye az, hogy nem keletkezik benne atomfegyver gyártásához alkalmas hasadóanyag. Pontosan ezért nem ez a reaktor terjedt el, hanem az urániumos minden hátránya ellenére...

Nézd végig a videót, brutálisan más, mint a mai nagynyomású reaktort használó urános technológia, ezért is nem kockáztat senki, mert ki kellene fejleszteni. Viszont, ha eljön az a pillanat, hogy vagy ez lesz vagy nem lesz áram, akkor a kérdés el fog dőlni...

- A lockheed solveforx prezentációja alapján ők már megoldották a képletet, kis mini fúziós erőműveket fognak belátható időn belül sorozatban gyártani.

Kizárt. Ugyanis ha már néhány 100 MW méretben lehetne építeni, akkor senki nem szenvedne az ITER-rel és egy működő technológián indulnának tovább.
 
M

molnibalage

Guest
Túl sok minden nem került ki a videóból. Még azt sem mondta meg, hogy a pozitív energiamérlegtől és a stbil és szabályozható állapot mennyire van kézzelfogható közelségben. Ez is csak egy koncepció ahogy látom, nem bizonyított, hogy lehetséges. Ettől függetlenül nekem tetszik az, hogy létezhet más, kompaktabb vonal is. A szélkerekek is kicsiben kezdték... (Mondjuk nagyobb méretben sem lettek költséghatékonyabbak...)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 822
30 872
113
Igen a beszélgetés 3 cuccról folyik.
- Én reménykedem, hogy az ITER majd hosszú távon meghozza gyümölcsét, mert a nyugati nagyvárosok marha nagy energiaéhségén hosszú távon ez fog segíteni, ha bejön.
- A tóriumos cucc tök jó lenne ha átállnának rá, de ez még mindig hasadásos technológia, ami magában hordoz fegyverkezésen túl egy halom veszélyt.
- A lockheed solveforx prezentációja alapján ők már megoldották a képletet, kis mini fúziós erőműveket fognak belátható időn belül sorozatban gyártani. Ezek amolyan kisvárost ellátó méretű cuccok, pl anyahajó, csatahajó, romboló, katonai bázis és etc részére tökéletesek. Nyilván ezért is kezdték el matatni. No de miért oldották fel a titkosítás alól?

Az ITER nagy kérdőjel, viszont ha a technológia a számok alapján működik, akkor úgysem fognak magukból hülyét csinálni, ha beledöglünk is létrehozzák. Max a végén nem lesz sorozatgyártva a technológia és kihoznak vmi jobban 2050-ig.
Tóriumból úgy tudom nem lehet atomfegyvert csinálni, a kapott energiamennyiség meg többszörösen meghaladja az uránét tömegarányosan. Nem terjedt el, mert jó volt a hagyományos atomerőmű-gyártók lobbija.
A lockheed prezentációját megnéztem, egy 5 év mulva (mostmár csak 4) működő mini fúziós 100MW teljesítményű olcsó reaktor, amit 10 éven belül sorozatgyárthatnak, sokkal nagyobb visszhangot kellett volna keltsen, minthogy pár ember élőben halálra unja magát a bemutatón, amin semmi kézzefoghatót nem mutattak.
 
M

molnibalage

Guest
Milyen hosszú volt eddig egyébként a leghosszabb ideig fentartott stabil fúziós reakció?

Nem terjedt el, mert jó volt a hagyományos atomerőmű-gyártók lobbija.

Ez a lobbi duma most már kezd az agyamra menni. Ha megfelel az engedélyezési kritériumoknak, akkor bárki építhetett volna ilyet. Ez nem lobbi. Az alapkutatás részét lezavarták állami pénzből az első atomerőműveknek ezért aztán senki nem kezdte 0-ról a tóriumossal, amikor semmi esély sem volt rá, hogy kaphatnak rá állami pénzt. Ha eljön majd az energiahiány fenyegető réma, akkor lehet, hogy állami pénz is lesz erre. Régen nagyon sok ország állami pénzből épített erőműveket, a francia atomerőművi építési hullám is ilyen volt. Oroszországban ez ma is erősen állami kontroll alatt van. Ha az állam azt mondja, hogy atom, akkor állami pénzből atomerőmű fog épülni és pont. A világ nagy részén viszont nem ez van...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 748
113
hendrick

"De végignéztem, én nem a proliferációra gondolok a halom veszélynél, hanem pl egy leolvadásra, szivárgásra és társaira, ami egy fúziós reaktornál nem vagy kevésbé fenyeget. "

Én nem értek hozzá, de fúzióhoz millió fokos hőmérséklet kell. Ha egy ilyen hőmérsékletű valami érintkezik a környezetével (baleset) akkor energiát fog leadni, és nem keveset, ráadásul gyorsan. Ismét hozzáteszem, hogy nem értek hozzá, de van arra lehetőség, hogy ilyen esetben a fúziós erőművünk atomjaira robban???
Csak ennek a technológiának is megvannak a maga veszélyei.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 748
113
hendrick

Itt csak radioaktív anyagokról írnak, meg megy a nagy általánosság. Ebből nem derül ki , hogy mi történik akkor amikor a több millió fokos anyag találkozik a pár száz fokossal...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 748
113
hendrick

Köszönöm, hogy megpróbáltál értelmes választ adni egy elméleti felvetésre :)

Ha lenne téglajegy én az új Paksi atomerőműhöz vennék
(Részvényt is elfogadok ;-))
 
M

molnibalage

Guest
Én nem értek hozzá, de fúzióhoz millió fokos hőmérséklet kell. Ha egy ilyen hőmérsékletű valami érintkezik a környezetével (baleset) akkor energiát fog leadni, és nem keveset, ráadásul gyorsan. Ismét hozzáteszem, hogy nem értek hozzá, de van arra lehetőség, hogy ilyen esetben a fúziós erőművünk atomjaira robban???
Csak ennek a technológiának is megvannak a maga veszélyei.

Nem. A tokamak féle változatnál éppen az a baj, hogy szét akar menni a fúziós és emiatt leheűl. Mivel nagyon kis anyagmennyiségekről van szó és nagy a tágulás ezért ha elszáll a fúzió nincs szó semmiféle robbanásról.
 
M

molnibalage

Guest
Mindenesetre a prezentációnak marha nagy viszhangja volt. Elég ha ránézel a guglira

Február óra láttak 90 ezren a videót. Ez 0. A Google meg a leggyakoribb szókapcsolatara keres rá. Tehát, ha eddig 0 olyan volt, hogy Lockheed + fusion akkor ehhez képest a 100-dik keresés után is ezt dobja ki.

Carlo Kopp neve rika és kinemszarjale, de ehhez képest még erre is kínál ezt-azt. Ha meg nagyot akarsz nézni akkor írd be, hogy molnibalage és láss "csodát"... Csak odáig kell beírni, hogy "molnib".
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
hendrick


"Ugyanakkor szerintem a Lockheed nem kamuzik. "

Szerintem sem. És mi okuk is lenne rá? Millió termékük van, a Hellfire-től a C-130-on és az F-35-ön át a Trident ICBM-ig, szóval nem hiszem, hogy annyira bizonyítási kényszerük lenne, hogy hirtelen légből kapott hülyeségeket kezdenének pofázni. Persze ez még nem garancia arra, hogy biztosan meg is tudják csinálni, de én bizakodó vagyok. Másrészről viszont, a csúszás egy ilyen projectnél gyakorlatilag garantált, szinte biztos hogy nem akkorra és olyan formában lesz meg, mint ahogy most ígérik. Ez nem más, csak az ilyenkor szokásos nyilvánosság felé történő (hurrá)optimizmus, amit minden cég el szokott játszani, a legjobb forgatókönyvet alapul véve... De úgy vélem, hogy még így is hamarabb kész lehet (és ténylegesen működhet is, energiát termelve), mint az ITER és/vagy leszármazottai.

fip7

"Csak ennek a technológiának is megvannak a maga veszélyei. "

Én úgy tudom, hogy a fúziós reaktoroknál a két legkomolyabb veszély a reaktorból kilépő neutronsugárzás, aminek a leárnyékolására/elnyeletésére oda kell figyelni (a neutronsugárzás nagy áthatolóképessége miatt ez nem egyszerű) és az, hogy ezen neutronsugárzás "felaktiválja" a reaktor szerkezeti elemeit, ezért ahol csak lehet, olyan anyagokat kell használni, amiknek a besugárzás után a lehető legrövidebb időn belül biztonságos szintre csökken a radioaktivitása: http://gcep.stanford.edu/pdfs/qa4ScQIicx-kve2pX9D7Yg/baluc_fusion_05_06.pdf
 

Kuruc71

Member
2010. április 20.
829
7
18
off
Nyugi...nekem megjelent tegnap, mérnökünk, hogy a SMT-gépsorrol lekerülő radar-vezérlő panel nem illik a helyére...

hozott egy markolattal 30 centis reszelőt, hogy azzal le kellene szedni a széléből a felesleges millimétert....
on

Szia Nagysarkany

Szbad megkerdeznem milyen melyik radarhoz gyartotok panelt ?


koszonom
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Jelenleg 3 fúziós erőműterv van terítéken: a tokamak rendszerű nemzetközi ITER
A francia Megazsúl,
és az amerikai villámlásos rendszer.
http://www.youtube.com/watch?v=fZsROK88dKQ