Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
A teljes történetet nem ismerem, de az cég, ahol dologzom, az is részt vett az eltakarításban. Aki ott volt elmodta tömören, hogy kb. azt történt, hogy a franciák okosabbak akartak lenni mindenkél és elbaszták. (Az oroszok előre szóltak, hogy amit csinálnak, az nem lesz jó, igazuk lett.)

Egyébként meg a jó üzemeltetéshez tartozik az is, hogy egy üzemzavar esetén a helyzetet megfékezik és nem súlyosbodik. Ez meg is törént, a károkat helyreállították, senki nem kapott egészésgre ártalmas többletdózist.

A baj az, hogy az atomerőmű üzemeltetésnél minden kis balesetnél óbégatnak az meg mínuszos hír, ha valaki meghal szélerőmű szerelés vagy más balesetben egy gáz/szén/olajtüzelésű erőműben. Márpedig a termelt áramra vonatkozólag az utóbi esetek nagyságrenddel vagy több nagyságrenddel gyakoribak.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 454
11 474
113
Egyébként meg a jó üzemeltetéshez tartozik az is, hogy egy üzemzavar esetén a helyzetet megfékezik és nem súlyosbodik. Ez meg is törént, a károkat helyreállították, senki nem kapott egészésgre ártalmas többletdózist.

A baj az, hogy az atomerőmű üzemeltetésnél minden kis balesetnél óbégatnak az meg mínuszos hír, ha valaki meghal szélerőmű szerelés vagy más balesetben egy gáz/szén/olajtüzelésű erőműben. gyakoribak.

Csak hát te is tudod molni, hogy a mainstream média milyen válogatós, meg csúsztatós.
A saját munkahelyem kálváriáján keresztül láttam meg igazán én is.
... már majdnem belekezdtem leírni a sztorit...

A szélerőmű baleset az nem polkorrekt: Kitört lábak/nyakak, szétfröccsent káposztalé; kinek hiányzik egy büntetés, ha tényleg bemutatják!?
Meg különben is, mivel ződ', nem lehet baleset. Olyan, mint a lányok metángáztermelése: nem kompatibilis az imázzsal, tehát NINCS!

Bezzeg a sugárfertőzés! Az igen!
Rejtéjes /sic!/, meg ződen' világít icaka' a Záldozat. Meg nem lehet a közelébe menni, mer' átsugárdózisódol. Borzadájos...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 738
113
hiryu

Elolvastam a cikket. Hát minősíthetetlen... A finnes rész tetszett a legjobban, ugyanis én tavaly még úgy olvastam, hogy minden költségtúllépést az építő cég fizet (franciák) nem pedig a finnek.
Meg valahogy elfelejtik felsorolni az utóbbi időben határidőre pontosan felépülő orosz erőműveket...
Szégyen, hogy ilyen színvonal bármilyen témával kapcsolatban egy újságban megjelenhet!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 738
113
Egy kis érdekesség:
https://www.facebook.com/photo.php?v=559122660802794&set=vb.571482899537694&type=2&theater
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 738
113
gacsat

Valószínűleg az lehet. Engem viszont nagyon érdekelne, hogyan hűtik, illetve később mit csinálnak majd a megolvadt reaktorral.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 738
113
http://www.origo.hu/tudomany/20130404-mir1200-paks-uj-orosz-atomreaktor.html#
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Nem véletlenül nem mondta meg a tag.
Ha sikerül megállítani a láncreakciót, akkor onnan tiszta hőtani kérdés. Ha az össz hőmennyiség kisebb, mint ami elég a bili megolvasztásához, akkor magától kihül párszáz év alatt. Különben az öntvénytemető tapasztalatai alapján néhány év elég.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
"a jelenlegi hazai összhálózati veszteség nagyjából megegyezik egy paksi blokk teljes termelésével az MVM statisztikái szerint"

Ez egy jó átlag. Nem kirívó.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Ha netán valaki nem ismerné: http://englishrussia.com/2012/02/07/inside-the-factory-producing-nuclear-fuel/
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 738
113
Elég elszomorító az amit itt látok:
https://www.mavir.hu/web/mavir/adatpublikacio
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 738
113
Kifejtem,
konkrétan az a bajom, hogy az energia nagy részét importáljuk. (gondolom mert olcsóbb, mint itthon megtermelni)
A hazai termelési adatból (2400 MW) arra tippelek, hogy ezt a mennyiséget a paksi atomerőmű és a vízi erőműveink termelik. (több mint 95%-ban)
Ez azért szerintem nagyon durva. Csak a felét termeljük meg annak amire szükségünk lenne. Ez egy igen elavult erőmű parkot jelenthet, és számomra egyértelműsíti a paksi bővítés szükségességét.
Egyéb adatsorokat is nézegettem és ma például éjszaka is 3.6 Gw volt a fogyasztás. Vagyis még este sem tudjuk megtermelni azt amire szükségünk lenne. (Gondolom tavasszal/ősszel ez az éjszakai fogyasztás alacsonyabb)

Egy jó kis PDF:
https://www.mavir.hu/documents/10258/15461/Fogyaszt%C3%A1selemz%C3%A9s_2012.pdf/bea5321f-0719-4b51-b79a-8f0445aeb6ff
 
M

molnibalage

Guest
???

A direkt villamos energia import éves aránya kb. 5-10%. Az, hogy import gázból és importált fűtőelemből van áram, az megint egy más kérdés, az nem a dirak áramimport kategóriája.

Paks a nagy karbantartások kivételével, amikor egy reaktor áll ~ˇ2000 MWe-t ad, erre jön rá a kb. 900 MWe Mátrai erőmű.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 738
113
Molni nem az import gáz és import fűtőelem a bajom. Hanem az, hogy akárhányszor ránézek a rendszeradatokra azt látom, hogy 2Gw/e áramot importálunk. Folyamatosan. Most ebben a percben is ez a helyzet:
https://www.mavir.hu/web/mavir/adatpublikacio
Engem ez eléggé zavar. Jó lenne ha importáló országból exportálóvá válnánk.