Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Akkor ott hatalmas hiba van. A legnagyobb import arány egy adott pillanatban is "csak" 25% volt. A 2GW import az ennél lényegesen nagyobb aráy lenne még a minden idők legnagyobb csúcsfogyasztása mellett is.

Az olal alján ez van.

Tisztelt Látogató!

<i>2011.05.27.-én 10h00 és 12h00 között informatikai rendszerünk meghibásodása miatt az Adatpublikáció és Transzparencia menüpont alatt található valósidejű
adatszolgáltatások hibás értékeket mutatnak. A hiba elhárításán kollégáink dolgoznak, kérjük szíves megértésüket !</i>

Azóta sem javították ki? Mert most is 40%-os import arány van, ami szerintem tutira hibás.
 
M

molnibalage

Guest
Engem ez eléggé zavar. Jó lenne ha importáló országból exportálóvá válnánk.

Ez meg nem olyan egyszerű. Az áramnak is van piaca. Nem úgy lesz, hogy felhúzol X erőművet és garantálva van, hogy az áramot el is tudod adni...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 820
30 864
113
Annak viszont utána lehetne számolni, hogy olcsóbb-e / környezetkímélőbb-e alaperőművekből a teljes maximális fogyasztást + X% többletet termelni és azt eladni ha lehet, ha nem akkor veszni hagyni, mint alaperőművekből megtermelni az áramszükséglet mondjuk 70-80%-át, és a többi kisebb erőművet ki-be kapcsolgatni a fogyasztás függvényében.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 745
113
molnibalage

Szerintem az oldal jól működik. (egy hete figyelem folyamatosan és végig ilyen értékekkel operál) Egyszerűen ilyen ramaty lehet a helyzet :-(

Az általam megnézett statisztikák szerint az éjszakai fogyasztás is már 3 Gw/e fölött van folyamatosan. (ezen a héten 3.5 Gw/e körül volt)
Feltételezve azt, hogy a jelenlegi paksi blokkokat üzemidejük végén bezárják, lehet kevés lesz két új blokk. (2*1200 Mw/e) Szerintem 3 új blokk is simán piacképes lenne. (Ez kb. nettó 3.5 Gw/e teljesítményt jelentene) Ezzel szinte 100%-ban tudnánk olcsón fedezni az éjszakai fogyasztást, illetve a nappali egy jelentős részét. Ha pedig néha fölöslegünk lenne azt megpróbálhatnánk értékesíteni a piacon, ahol mint tudjuk az ár a fő szempont. Az atom pedig olcsó.

Joker

Szerintem is érdemes lenne utána számolni.
 
M

molnibalage

Guest
http://hvg.hu/gazdasag/20120426_aramimport_csucs

Szerintem ehhez hasonló átmeneti jelenségről van szó. Mint mondtam, a magyar áramimport ára aránya 10% körüli volt az elmúlt évtized végén is. 5 év alatt nem tűnik el ennyi erőművi kapacitás úgy, hogy van Gönyű és 2008 óta Battán is 1GWe feletti új termelő kapcitást húztak fel.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 745
113
molnibalage

Lényegében a HVG cikkben is az van leírva, hogy olcsóbb külföldről venni, mint magunknak megtermelni. Szóval a kapacitás rendelkezésünkre áll csak nem használjuk ki.
Én továbbra is fenntartom a véleményem arról, hogy a két reaktor kevés lesz. Hármat kéne építeni.
Amúgy mikor szándékoznak végre nekiállni a paksi bővítésnek? Mert már egy évtizede csak dumálnak róla. Azt tudom, hogy nem rég születtek hatástanulmányok és, hogy a lehetséges beszállítók körét elkezdték felmérni. De van már valami konkrét időpont, amikor elkezdik végre építeni?
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
a mai napra még egy nagy az isten állatkertje cikk.
De az újságíró se ért az elemi fizikához...

http://hvg.hu/gazdasag/20130816_Nuklearis_apokalipszist_is_eloidezhet_az

Arnie Gundersen, a veterán amerikai nukleáris mérnök, aki üzemanyagkazetták építésével foglalkozik, azt állítja, hogy éppen a számosság miatt lehet szinte lehetetlen küldetés a fealdat hibátlan végrehajtása. Márpedig, ha az erősen összeroncsolódott és részben összeolvadt sugárzó tömbök emelése közben akár csak egy kazetta is beszorul vagy túl közel kerül egy szomszédos "csomaghoz", Gundersen szerint a világ eddigi legnagyobb nukleáris katasztrófája is bekövetkezhet.
......
Ha a mentési kísérlet nem sikerül, akkor számítások szerint akár a hirosimai atombomba erejének 14 ezerszerese szabadulhat el.
 
M

molnibalage

Guest
Az hagyján, de még a szerző neve sincs ott. Fel sem vállalja a baromságát? Aki ekkora hülyeség ír, azt én kivágnám a francba. Azért a félretájékoztatásnak is meg van a határa. Aki ennyire hülye ahhoz, amiről ír, az már Tajgetosz pozitív...
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
off
Nyugi...nekem megjelent tegnap, mérnökünk, hogy a SMT-gépsorrol lekerülő radar-vezérlő panel nem illik a helyére...

hozott egy markolattal 30 centis reszelőt, hogy azzal le kellene szedni a széléből a felesleges millimétert....
on
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
már csak a kommentek miatt is:

http://szuveren.blog.hu/2013/08/16/technokracia_elore_demokracia_hatra#comments
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 745
113
Ez ismét egy értelmes cikk volt. (irónia)
Hiába agyalok, még mindig nem tudom mi köze van a demokráciának az atomerőműhöz. (pedig közgazdász-politológus lennék).
Viszont átlagban a hozzászólók szerencsére értelmesebbek, mint a cikk szerzője, és ennek viszont örülök!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 745
113
Ez egy jó kis írás:
http://www.origo.hu/techbazis/20130828-2050-re-keszulhet-el-a-vilag-elso-fuzios-eromuve.html
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

Csak a címre reagálva, lehet, hogy hamarabb is kész lesz az első.
http://www.fusenet.eu/node/400
És ha van olyan cég, amelyikből kinézem, hogy tényleg meg tudja csinálni, az pont a Lockheed.
 

fizikus

New Member
2013. május 18.
19
3
3
Azért, ha Németország eldobálja az atomerőműveit ... ahhoz, hogy a gazdaságát fenntartsa nem lesz elég csak a zöldáram ... nem lenne rossz áramot szolgáltatni. Azt hiszem ez elég jól jönne pénzügyileg. Ráadásul a német szénerőművek: http://atomenergiainfo.hu/tallozo/nema-gyilkossa-valnak-a-nemet-szeneromuvek
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
hendrick

Nos, totál közhely, de attól még valószínűleg igaz, amíg van gazdaságosan kitermelhető olaj, földgáz, urán és tórium, addig nem nagyon fogja törni magát "senki" sem, hogy nagyipari méretekben, polgári célra fúziós erőművet hozzon létre.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fizikus

Haha, Németország akkora balfasz, illetve páran biztosan jól jártak, de a német nép nagyon nem, amikor az atomerőművek leállítását kitalálták/meglépték valakik...
 
M

molnibalage

Guest
A tóriumos erőmű mellett foglalkozni sem érdemes a fúzióssal, annyira bonyás. Tóriumos kísérleti erőmű meg talán már volt is, bizonyított, hogy működik. Soha senki nem tudta még bizonyítani, hogy földi körülmények között egyáltalná megvalósíható -a stabil és kontrollált fúzió. Azt meg végképp nem, hogy gazdaságos.

Sajnos van egy olyan érzésem, hogy én már nem fogom megélni, hogy tóriumos erőművek elterjedését lássam, de egy dolog biztos. Ha áram kell, akkor nem bohóckodnak majd, olyan erőmű fog épülni, ami sok áramot termel, stabilan és olcsón úgy, hogy a "tüzelőanyag" jól hozzáférhető. Márpedig a tórium ilyen.

A linkelt videón is beszél az ürge arról, hogy egy jelentéktelen ritka földfémeket termelő bánya mellékterméke (!) évi 5000 tonna tórium. Nem ezért bányásznak, ez csak úgy van. És egy ilyen piszlicsáré kis bánya - ami ami bárhol lehet a világon, mert elég egyenletes a tórium eloszlása - képes annyi hasadóanyagot adni, mia a világ teljes éves energiafogyasztását fedezni. Egészen elképesztő energiasűrűség. Egyszerűen olyan mennyiség van belőle, <b>hogy beláható időn belül civilizációs léptékben nem fogy el.</b> Ezt jeleneg semelyik energiahordozó nem tudja felmutani, ráadásul a fosszilis energiahorodzók eloszlása nem egyenletes és nem CO2 semlegesek...

A piac egyszerűen azért nem épített ilyen erőművet eddig, mert túl sokat kellene invesztálni a fejlesztésbe, a civilek és a hatóság felé is eladhatóvá kell tenni. A civilek pl. hajlamosak tiltakozni a szemétégető ellen, de az ellen már nem, hogy biohulladékot égessenek. Pedig ez nagyon komoly átfedés és ugyanolyan környezetvédemi problémákat is vet fel. Hibába teljesen más a tóriumos technológia 100%, hogy leszneke olyan balfaszok, akik ellenzik majd. A videóban ez is meg van említve, amikor azt kérdezik, hogy veszélyes -e az atomenergia. A válasz erre az, hogy "melyik formája"?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 745
113
molnibalage

"Hibába teljesen más a tóriumos technológia 100%, hogy leszneke olyan balfaszok, akik ellenzik majd. "

Minden korszaknak megvannak a maga hülyéi akik ellenzik a haladást, aztán végül mindig a haladás győz. Reméljük most is így lesz!