Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Utánaolvastam ennek a thoriumos reaktor dolognak. Érdekes, hogy itt is ki öli bele a legtöbb pénzt és energiát a kutatásba.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
:)))
Szerintem ők is feccöltek elég pénzt az urániumosba, meg a vizesbe, meg a szelesbe stb. stb.
De ha minden igaz 2015-re meg is építenek egy kicsi próbareaktort utána meg 2017-re még egyet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 750
113
Egy kis rövidhír:
http://atomenergiainfo.hu/orosz-atomenergetika/orosz-termonuklearis-fejlesztes
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Egy kis rövidhír:
http://atomenergiainfo.hu/orosz-atomenergetika/orosz-termonuklearis-fejlesztes

Ebből nem tudtunk meg semmit, viszont az Élet és Tudományban olvastam egy új kereskedelmi atomreaktorról, amit egy tengeralattjáró reaktorból fejlesztettek ki. Talán Sz-9 a neve. Ólom-bizmut hűtésű, természetesen minden elképzelhető biztonsági berendezéssel. Van alatta bili, és fölötte sajtbúra is.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
De ha benne vannak az ITER-ben akkor minek külön projekt?
Mindenkinek van külön prodzsektje is. Hogy minek, azt én sem értem. Ha bármi lessz az iTERből, azonnal kezdődik a verseny. Az nem szövetség életre-halálra, hanem közös kisérlet.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 826
30 875
113
Akkor sincs értelme ha mindegyiknek megvan a maga kísérleti projektje. Mert az ITER-ből működőképes kísérleti reaktort, pozitív energiahozammal kb 2040-re igérnek, 2050-re meg civilreaktorokat ITER technológiával. Gondolom az oroszok ezt is 2020-ra fogják megcsinálni, mint minden más uh a maradék 20-30 évben nem látom minek fejleszteni az ITER-t.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 750
113
Találtam egy érdekes történetet a neten, több cikkből álló rovatban volt, szóval csak a szöveget másolom be. Szerintem érdemes elolvasni:

2. Környezetbarát atomenergia-előállítás, és mindez Németországban, német szabadalom alapján? Avagy aminek nem szabad lennie, az nem is lehet?

Van Németországban egy közpénzekből és magánadományokból támogatott alapítvány, amely évente díjaz elegáns és újszerű környezetvédelmi projekteket, találmányokat. A díj neve: GreenTec-Awards. A díjakat óriási médiafelhajtás mellett adják át egy TV-gálaműsor keretében. A szabályok úgy rendelkeznek, hogy két díjazottról a zsűri, egyről pedig a közönségszavazatok döntenek. A szervezők komoly dilemma elé kerültek, amikor ez év június 7-én szembesültek a közönség akaratával. Eszerint a díjazottak közé került a Berlini Szilárdtest-Magfizika Intézet szabadalmaztatott találmánya, a Dual-fluid Reaktor (DFR). A feltalálók szerint evvel a szabadalommal évmilliókra megoldódna nemcsak Németország, hanem az egész világ olcsó atomenergia-előállítása. Ennél a reaktortípusnál nincsenek radioaktív fűtőelemek. A nukleáris energiát megolvasztott plutóniumklorid és uránklorid sók adják, így eleve ki van zárva egy Csernobil vagy Fukushima típusú nukleáris katasztrófa lehetősége. A reaktornál az eddigi reaktortípusokkal ellentétben el van különítve a hűtés, és energiatermelés. Ez többszörösére emeli a reaktor hatásfokát, 1 eurocent/kWh alatti áramtermelést tesz lehetővé. A szabadalom további előnyei:
- Fel tudja használni energiatermelésre az eddigi atomerőművek hulladékát.
- Nem termel évezredeken keresztül sugárzó hulladékot. A reaktor végtermékei 300 év múlva veszélytelenné válnak, nincs szükség szuperbiztos végleges lerakókra.
- Urán mellett tóriumot is tud használni.
- Mellékesen lehetővé teszi benzint helyettesítő mesterséges folyékony üzemanyagok gazdaságos gyártását.
- És mindezt plusz széndioxid-termelés nélkül teszi.

Természetesen egy ilyen szabadalomnak nemcsak egyszerűen gazdaságossági, hanem nemzetbiztonsági jelentősége is van. A projekt katonapolitikai vonzata: az eddigi reaktortípusok melléktermékként olyan uránt és plutóniumot termelnek, amelyek felhasználhatók atombomba gyártásához. Ez a reaktortípus ilyen mellékterméket nem termel. Elképzelhető, hogy az Atlanti-óceán túlsó partján bizonyos körök aggódva figyelik a németek újabb húzását, amely veszélyezteti a dollár-olaj monopóliumra felépített hegemóniájukat, megnehezíti továbbá újabb atombombák építését. Magától értetődő, hogy nem tilthatják meg nyíltan legnagyobb és leghűségesebb európai szövetségesüknek, hogy evvel a projekttel foglalkozzanak. A színfalak mögött azonban nyilván lázasan keresik annak lehetőségét, hogy azt elgáncsolják.

Itt egy kis kitérő következik. Aki kételkedik abban, hogy Amerika féltékenyen figyeli bárkinek, még szövetségeseinek is energiapolitikai lépéseit, és ha érdekei úgy diktálják, burkoltan beavatkozik, az emlékezzen a németországi hecckampányra az elmúlt század nyolcvanas éveiből. A nyugatnémet politika egy új típusú atomreaktort, az ún. "gyors szaporítót" kívánt energiatermelésre üzembe állítani, amely nemcsak U235 izotópot, hanem a jóval gyakoribb előfordulású U238-at is fel tudja használni energiatermelésre. Az erőmű 1985-re készült el Kalkarban, a holland határ közelében és óriási mértékben függetlenítette volna Németországot a külföldi energiaimporttól. Ekkorra azonban a Zöldek, és a nézeteiknek készségesen teret adó sajtó már olyan mértékben ellenséges hangulatot teremtettek a reaktortípus ellen, hogy a politika több éves habozás után 1991-ben véglegesen döntött, hogy az elkészült atomerőművet nem helyezik üzembe. Kalkarban a nyolcvanas években napirenden voltak a tüntetések a civilek, Zöldek, alternatív szervezetek (a "hasznos idióták") részéről, a rendőrségnek óriási erőket kellett összevonnia az objektum védelmére. A beruházás a német történelem legnagyobb gazdasági fiaskója volt. Hétmilliárd márkát emésztett fel, éves fenntartási költsége ezután is 100 millió DM-et tett ki.

Több mint 10 évnek kellett eltelnie, míg a német közvélemény megtudhatta, hogy Amerikából diszkréten befolyásolták nem csak a német belpolitikát, de a szólamok szintén élesen Amerika-ellenes Zöldeket is. A párt kulcsfigurája, Joschka Fischer is kapott rendszeres apanázst a tengerentúlról.
Térjünk vissza 2013-hoz és a Dual-fluid Reaktorhoz. A helyzet megértéséhez tudni kell, hogy Fukushima ürügyén a Merkel-kormány célul tűzte ki az atomenergia-termelés teljes leépítését. Ez megint csak egy olyan lépés, hogy az USA, Franciaország, Nagy-Britannia, Japán, Kína röhögnek a markukba. A sajtó ehhez muníciót szolgáltatva tovább szítja az atomenergia-ellenes közhangulatot.
A GreenTec-Awards ezek után ahelyett, hogy tapsikolt volna egy ilyen környezetbarát atomenergia-termelő projekt láttán, igen furcsa lépésre szánta el magát. Utólagosan megváltoztatta a kiírási szabályokat, és arra hivatkozva, hogy végső soron mindenről a zsűri dönt, törölte a Dual-Fluid Reaktort a díjazottak közül. A projekt benevezői, a Szilárdtest-Magfizika Intézet munkatársai az alapítványnak ezt a döntését bíróságon támadták meg. Az illetékes berlini bíróság az intézetnek adott igazat, és kötelezte az alapítványt, hogy engedje a DFR-projektet az eredeti kiírásnak megfelelően az augusztus 31-i gálaműsorban szerepelni. A GreenTec-Awardsnak az utolsó pillanatban mégiscsak sikerült egy feljebbviteli bíróságon ezt a döntést megtorpedóznia. Az intézet természetesen ez ellen is fellebbezett, de a döntésre már nem kerülhetett sor augusztus 31-e előtt.

Ám mindevvel a GreenTec-Awards illetékesei, illetve a háttérből irányító erők óriási öngólt lőttek. Míg korábban szakmai berkeken kívül senki nem tudott a DFR-projektről, a furcsa bánásmód miatt egy csapásra közismertté lett. A főáramú sajtó is több esetben foglalkozott úgy a technológiával, mint a nevében környezetbarát, tetteiben evvel ellentétes módon cselekvő alapítvánnyal. Töredezni látszik továbbá a korábban egységes atomenergia-ellenes konszenzus is, főleg műszaki, gazdasági szempontok miatt kérdőjelezik meg a Merkel-kormány döntésének helyességét.
 
M

molnibalage

Guest
Ennél a reaktortípusnál nincsenek radioaktív fűtőelemek. A nukleáris energiát megolvasztott plutóniumklorid és uránklorid sók adják, így eleve ki van zárva egy Csernobil vagy Fukushima típusú nukleáris katasztrófa lehetősége. A reaktornál az eddigi reaktortípusokkal ellentétben el van különítve a hűtés, és energiatermelés.

Ez a rész úgy ahogy van értelmezhetetlen és egyben hatalmas állatságnak is hangzik. Vagy kamu az egész, vagy aki fordította egy műszaki antitálentu. Főleg az utolsó mondat az, ami gázos.

A fotovoltatikus elemeket leszámíva minden erőmű arra játszik, hogy forgómozgást kell előállítani, mert a generátornak azt kell csinálnia, hogy legyen delej...

Olyan erőmű, ahol hőt termelnek bármivel - gáz, szén, atom, tökmindegy - ott hogy a frászkarikában van a hűtés elkülönítve...? Az egész lényege, hogy a fűtőanyag hőjét átadod a víznek, ami elgőzölög és a nagynyomású gőz forgatja a turbinát...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 750
113
molnibalage

A technológiai részletek pontatlansága nekem is feltűnt, én csak leközöltem a cikket.

Bár ahogy én itt olvasom a cikk fordítója nem értett hozzá:
http://dual-fluid-reactor.org/dfr.pdf

Illetve:
http://dual-fluid-reactor.org/
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 750
113
A videón viszont már elég jól érthető:
http://www.youtube.com/watch?v=w2KzC3LC2AI

A kérdés az, hogy valóban megvalósítható-e?
 
M

molnibalage

Guest
Kövezettek meg - vagy csak fáradt vagyok - de kurvára nem értem. Ez csak egy szimple két körös reaktor, mint a PWR, csak nem a vizet keringetik, hanem ha jól értem a hasadóanyagot és az melegszik fel az aktív zónában. Viszont hogy a rákban keringtetsz 1000 fokos anyagot? Vagy az mire vonatkozik...?

Nem értem. Majd, ha lesz időm, akkor elolvasom a pdf-et, de ez egyelőre igy számomra zavaros.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 750
113
molnibalage

Ahogy én levettem ez egy 3 körös cucc.
1. Folyékony állapotban keringtetik az első körben az üzemanyagot, egy olvadt sós oldattal. (bár fogalmam sincs miért keringtetik.)
2. Ezt az első kört folyékony ólommal "hűtik", ez a kör 1000 fokos.
3. Ez pedig egy vizes kör aminek a folyékony ólom adja át a hőt.

Ezt írják:
" The heat can be used to provide electricity with an efficiency of 50% or higher."

Az én olvasatomban ez 50%-os hatásfok, ami elég merész.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 826
30 875
113
Ez a folyékony olmos keringetős megoldás nem lenne új. Az amerikaiak évtizedekkel ezelőtt amikor atommeghajtású sugárhajtóműveket akartak tervezni repülőkre, ott is ilyen keringetett folyékony olmot használtak (volna) a hővezetésre.
 
M

molnibalage

Guest
Ilyen magas hőfokon a Carnot körfolyamat tud ennyit. Mátrai erőműben terveztek asszem 700 fokos szuperkritikus kazánt. A szar lignittel tudott volna időjárástól függően 41-44% hatásfokot. Hogy megvalósították -e, azt nem tudom.

Arra viszont kíváncsi lennék, hogy 1000 fokos ólmot mi a frászkarika keringtet...