Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 138
59 704
113
Elég gyakran előkerül a "megújuló" energia források ebben a topikban. És mindig bánatosak, hogy nem segítjük az elterjedésüket.
Magyarázza már el nekem valaki, hogy miért jó nekem/nekünk az, hogyha egy olyan energia termelési módszer elterjedését támogatjuk ami sokkal drágább, mint a jelenlegi termelési módszerek.
Pl.:
Atomerőművel átlag: 2.5 Eurocent/Kw/h
Szélturbinákkal átlag: 13 Eurocent/Kw/h
Naperőművekkel: 48 Eurocent/Kw/h
Itt nem apró eltérések vannak...
És azért jobban utána gondolva egyértelmű, hogy a "megújulókkal" termelt áram ár mellet, leépül az országban lévő maradék ipar is. Alumínium iparban egyértelműen jók lehetnénk, de magas áram ár mellet ez lehetetlen... Úgy ahogy sok minden más is. Gyakorlatilag gazdasági létkérdés az olcsó, stabil és bőséges energia. A "megújulók" pedig ezeken a területeken nem igazán jeleskednek.
Szóval komolyan nem értem minek erőltetik egyáltalán... (Már mint nem itt a topikban, hanem a világ egyes részein)
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Sziasztok!

A felvetésekre néhány észrevétel, gondolat:
- a fogyasztáscsökkentés a jelenlegi tendenciák mellett valóban nem egyszerű, DE ALAPVETŐ FONTOSSÁGÚ KULCSkérdés, ezért írtam, hogy mind világ, mind EU mind hazai léptékben első körben a fogyasztás ütemének mérséklése lehet cél, mert egyáltalán nem mindegy hogy hogyan változik az a fogyasztás. Ez nem ADOTTSÁG, hanem változtatható (ha lassan is) folyamat. És erre bizony áldozni kell: például szemléletformálásban, például díjtételek óvatos, kiszámítható és fokozatos bevezetésével (lásd EU-s energiaadó), kockázatos technológiák kivezetésével, hosszútávú stratégiai energiatervezéssel, amelynek felelősei, eszközei és ellenőrzése is van (nemcsak nagy munkával elkészült gépelt papírok 2-3 évente), vagy nem nyugati tip. államokban nagyon határozott és kötelező utasításokkal, korlátozásokkal stb.,
- @gacsat - a várpalotai példa kapcsán: szerintem senki nem írta, hogy az 1950-es évek alacsony hatékonyságú, környezetszennyező barnaszenes/lignites erőműveit kellene megépíteni az új atomerőmű helyett (Várpalota-Inota kb. másfél évtizede áll)- a hazai energiapolitikai jövőképbe ez valóban nehezen illeszthető be (a várható emberi élettartam adatokat Várpalotára az 50-es, 60-as évekre tán régi megyei statisztikai évkönyvekben megleled, de az a 40 év nagyon komoly, ha igaz, ráadásul volt ott még néhány "egészségbarát tevékenység" például egy alukohó)
Csernobil térségének várható élettartam növekedése így elsőre eléggé fals adatnak tűnik, de azt se felejtsük, hogy tudatos is volt a SZU-ban az érintettek széttelepítése az ország különféle térségeibe, így nehéz pontos hatásokat vizsgálni,
- az élővilág állapotának felmérése adott élőhelyen vagy tájon szerintem külön tudományterület, amire szerintem elég meredek kijelenteni, hogy "jól érzi magát". Kétségtelen feltételezhető, hogy azzal, hogy alig maradt ember a csernobili térségben, a természetes folyamatok megerősödhettek, de ehhez alaposabb vizsgálatok kellenek. Ettől persze nem ajánlanám senkinek, hogy nukleáris katasztrófával hozzon létre nemzeti parkokat. :) Fukushimában a tenger folyamatos szennyezése sem erősíti az ottani természeti rendszerek állapotát. :-(
- Molni harmadszor belinkelt fajlagos adatai a halálozásokról TWh-ra vonatkoztatva szerintem is szemléletes, de arra jó példa elsősorban, hogy egy kiválasztott mutató (halálozások) kapcsán a nukleáris és megújulók mennyire jobb értékekkel bírnak, mint a fosszilisek. Módszertanilag mindenféleképpen óvatosságra int, hogy a fajlagos mutatókat pontosan miből és hogyan képezte a készítő+ halálozási adatokkal, aki dolgozott tudja, hogy mennyire nehéz konkrét okokat is kimutatni mögülük. Harmadrészt a statisztikában mindig izgalmas kérdés, hogy milyen mutatókat milyen célból választunk, itt csak és kizárólag emberekre és halálozásokra szűkült a dolog, pedig egy ilyen esetre fontos lenne többféle mutatót (például megbetegedések is + környezeti elemek és rendszerek állapota) egy mutatórendszerbe rendezni;
- @fip7 - a megújulók melletti érvek szerintem ismertek, de akkor néhány:
- hazai és helyi természeti erőforrások, nem szükséges import szénhidrogén, nukleáris fűtőelem stb.
- környezeti érvcsoport (low carbon technológiák, nincsenek vagy minimálisak más légszennyező-kibocsátások, nincs vagy minimális veszélyes hulladék az életciklusban, egyáltalán nincs kockázatos nukleáris hulladék, más környezeti elemek (víz, talaj, élővilág) igénybevétele, szennyezése/terhelése minimális megfelelő tervezés/előkészítés esetén), ide tartozik az externáliák kérdése is, amely a JELENBEN, és a mai KÖZGAZDASÁGI számítások mellett a fossziliseket és a nukleáris energiát költségelőnybe hozza
- baleseti kockázatuk kicsi (például a hazai katasztrófavédelem besorolt veszélyes üzemei közt döntően fosszilis erőműveket és a nukleáris blokkokat találod a vegyi üzemek és raktárak mellett) – lásd: http://www.katasztrofavedelem.hu/index2.php?pageid=seveso_vuzem_db&kuszob=FK
- lakó/kisközösségi, települési, kistérségi/járási léptékben is működnek, használatuk kombinálható,
- így alapjai lehetnek: decentralizált energiatermelési rendszereknek, amelyeknek nem utolsósorban az is előnye, hogy a kisebb közösségeket függetlenítheti vagy a függést gyengítheti a nagy országos rendszerektől, ráadásul közösségi összefogást generálhat (például: http://www.nagypali.eu/ vagy Güssing/Németújvár)
- vidékfejlesztési eszközökként alkalmazhatóak, így megfelelő feltételek mellett EU-s támogatások is igényelhetőek hozzájuk, helyi munkaerőt alkalmazását/ a lakosság megtartását segíthetik, helyben keletkező hulladékok újrahasznosítását (pl. biogáz projektek) segíthetik stb.
- ide tartozik, hogy megfelelő fejlesztésekkel (a VE betáplálása, rendszerirányítás terén) bevételeket is generálhatnának, lásd Nyugat-Európa
- egy új, ha úgy tetszik „környezeti ipar/piac” alapjai már ma is világszinten, a technológiák a komoly K+F befektetések miatt itt (is) gyorsan fejlődnek, így egyre versenyképesebbekké válnak, ráadásul, aki be tud lépni termelőként/ vagy a beruházások valamilyen résztvevőjeként az erősítheti helyét a piacon, egyáltalán talpon maradhat,
- vállaltuk (EU-s vállalás) hogy növeljük ezek részarányát összenergia és VE szinten,
- vagyis energiamixben gondolkodva, gyors ütemben ezek miatt is szükséges részarányuk bővítése, a rájuk fordított EU-s és főleg hazai források növelése – annak ellenére, hogy nincs mögöttük több évtizedes hazai múlt, és olyan nagyszámú és felkészültségű lobbierő, mint a fosszilisek és a nukleáris energia mögött. Szerintem.

Természetesen a megújulók is sokfélék, korlátaik is vannak, de Te az előnyöket kérdezted… 
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Hopp még egy!
fip7: A hazai alumíniumipar nagyrésze már megszűnt vagy leépült: az utolsó timföldgyárnak és a gyengülő bauxitbányászatnak (lásd Halimba bezárása) a 2010-es kolontári havária adott egy nagyon komoly gyomrost, működő alukohó nincs már az országban (környezeti szempontból szerencsére), egyedül a döntően járműipari beszállító aluöntészeti és késztermékgyártó cégek azok, amelyek képviselik az ágazatot. (Ők viszont valóban hangsúlyosan.) Ennek a folyamatnak viszont vajmi kevés köze van szerintem az energiakérdéshez.
Üdv:
B
 
M

molnibalage

Guest
A fogyasztás csökkentése csak egy álom globális szinten. A világ nagy része ma gyakorlatialg áram nélkül él. Ha egyszer elhjut hozzájuk az áram, akkor nőni fog a fogyasztás. Kína és India növekvő igénye akkora, hogy ha az egész világ radikálisan tudná csökkenteni az fogyasztást, akkor sem érnénk el csökkenség, még a növekedés is alig lassulna.

Nem az áramfogyasztás az, ahol sokat lehet spróolni, hanem inkább a fűtés. Viszont annak meg sok köze nincs az ármfogyasztáshoz...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 138
59 704
113
bagira

Köszönöm a válaszodat, de több ponton nem értek egyet veled:

1. "- hazai és helyi természeti erőforrások, nem szükséges import szénhidrogén, nukleáris fűtőelem stb."

Kis hazánkban is van urán bánya. Szóval ELMÉLETILEG ha fontos lenne, ezen a téren is önellátóak lehetnénk.

2. "környezeti érvcsoport"

Itt most nem idézem az egész hozzászólást, mert sok helyet foglal. De ez az állítás sem egyértelmű dolog. A topik 2. oldalán végeztem egy számítást ahol a jelenlegi Pakson termelt energia mennyiség fedezésére 20 millió napelemtábla szükséges. (ha jól emlékszem) Ez 15 év elteltével igen jelentős, nehezen újra hasznosítható hulladék. Ugyan ez igaz a szélturbinákra is, hiszen nagyrészt szálerősítésű műanyagból készülnek, ezek is nehezen újra hasznosítható hulladékok.
A kiéget fűtőelemek tárolásáról/újra hasznosításáról molni pedig már sokat írt.

3. "baleseti kockázatuk kicsi"

Most ha kicsit populista akarnék lenni, mondhatnám azt, hogy a szélturbinák terjedésével többen hallnak majd meg a karbantartásuk közben, mint az atomerőművek által balesetben.
A lényeg az, hogy minden "üzem" veszélyes ha nem fordítanak kellő figyelmet a biztonságra, és ez alól a megújulók sem lesznek kivételek.
Ráadásul balesetből nem csak emberéletet követelő létezik. Pl.: Jön egy nagy szélvihar és súlyosan megrongálja a szélturbinákat. Vagy jön egy komoly jégverés és tönkreteszi a napelemeket. Bőven van ilyen opció. Az atomerőműnél lényegében csak a hálózat sebezhető, de ez fenn áll ugyan úgy a megújulóknál is.

4. "- lakó/kisközösségi, települési, kistérségi/járási léptékben is működnek, használatuk kombinálható,
- így alapjai lehetnek: decentralizált energiatermelési rendszereknek, amelyeknek nem utolsósorban az is előnye, hogy a kisebb közösségeket függetlenítheti vagy a függést gyengítheti a nagy országos rendszerektől, ráadásul közösségi összefogást generálhat "

Erre szerintem molni már válaszolt, nagyon nem szervezhető egy ilyen elektromos hálózat.

5. "vidékfejlesztési eszközökként alkalmazhatóak"

Erről meg én írtam régebben, konkrétan azt, hogy a regionális fejlesztési koncepciók és az energetika nem egy és ugyan az.
A rendszer váltás utáni (OTK utánit is mondhatnék) fejlesztési tervek totális kudarcot vallottak, mert iszonyat pénzt öltek a vidék fejlesztésébe, eredmény nélkül. Például olyan szolgáltatásokat vezettek be sok milliárdért falukba amit a közösség tagjai meg sem tudtak fizetni. Ehhez hasonló butaság szerintem ez a "rakjunk napelemet a putrira" koncepció. Hasonlót képvisel ma egy párt is, akik állítják, hogy szigeteljünk minden házat, miközben a házak egy része már szigetelt, a másik része meg 40+ éves és rogyadozik vagy putri. Persze a két véglet közt is vannak ingatlanok, csak hát ezen párt tagjai nem konkrétan róluk beszélnek, meg hát a szigetelt ingatlant is kell valamivel hűteni/fűteni. Nah, mind egy. A lényeg az, hogy az energetikát ne keverjük össze a terület fejlesztéssel, mert nem ugyan az a kettő.

6. "egy új, ha úgy tetszik „környezeti ipar/piac” alapjai már ma is világszinten, a technológiák a komoly K+F befektetések miatt itt (is) gyorsan fejlődnek, így egyre versenyképesebbekké válnak, ráadásul, aki be tud lépni termelőként/ vagy a beruházások valamilyen résztvevőjeként az erősítheti helyét a piacon, egyáltalán talpon maradhat,"

Melyikkel versenyezzünk? A német hi-techel vagy a kínai dömpinggel....
Ráadásul az én meglátásom szerint a környezeti piac nagy része "öngerjesztő". Vagyis olyan dologra dumálnak rá téged pszichológiai módszerekkel, amire amúgy semmi szükséged nem lenne ész érvek alapján.

7. " vállaltuk (EU-s vállalás) hogy növeljük ezek részarányát összenergia és VE szinten,"

EU-ra most nem akarok szokásom szerint kifakadni, de annyit megjegyeznék, hogy nem biztos, hogy ők csinálják jól...

8. "vagyis energiamixben gondolkodva,"

Ebben teljesen egyet értünk. Csak így lehet. Ha én állítanék össze egy energia mixet akkor nálam atom, víz, földgáz lenne a sorrend. Én nem látom értelmét a jelenlegi szél/napenergia hasznosításának.
Viszont kiemelném, hogy fűtésre én a legjobbnak a föld hőjét tartom. Ezen a téren kéne szerintem még nagyon sokat fejlődnünk.

+1 " A hazai alumíniumipar nagyrésze már megszűnt vagy leépült"

Hát erre csak annyit mondok, hogy elég baj ez, pedig az ipar területén az egyik kitörési pont lehetne!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 138
59 704
113
Továbbá megjegyezném, hogy eddig még nem hozott fel senki olyan érvet amivel meggyőzött volna arról, hogy megéri nekem négyszer-ötször annyit fizetni az áramért, csak azért mert az "megújuló"
 
M

molnibalage

Guest
Kis hazánkban is van urán bánya. Szóval ELMÉLETILEG ha fontos lenne, ezen a téren is önellátóak lehetnénk.

Volt, jelenleg nincs. Asszem a White Horse nevű vállalt fontolgatta, hogy újraindítja a termelést. (Meg mást is terveztek a Mecsekben.) A nyersrán termelése az önellátástól elég messze van, mert a dúsítási folyamat és a fűtőelem gyártás az, ami komoly technológiát és zsét igényel. A nyers uránérc ára az áram árában kb. 1%. Már nem egyszer leírtam, hogy az uránérc árának 10-szeres emelkedése az áram árát 5-6%-ban emelte meg.

Ez 15 év elteltével igen jelentős, nehezen újra hasznosítható hulladék. Ugyan ez igaz a szélturbinákra is, hiszen nagyrészt szálerősítésű műanyagból készülnek, ezek is nehezen újra hasznosítható hulladékok.

Az még hagyján, de egy reaktor élettartama ma 60-80 év. Egy szélkeréké 25 év névlegesen, de ehhez képes Ausztriában átautózva az ember azt látja, hogy a szélkereket kb. 10%-a folyamatosan üzemen kívül van, mert valamit nagyon szerelnek rajtuk... Tehát a megújuló erőműt azonos élettartamat alatt legalább kétszer, de inkább háromszor kell felhúzni. Ezt egyetlen tanulmányban sem láttam, pedig gyakorlatilag kivégzi azt, hogy bármiféle összehasonlításba vegye az ember ezeket.

Most ha kicsit populista akarnék lenni, mondhatnám azt, hogy a szélturbinák terjedésével többen hallnak majd meg a karbantartásuk közben, mint az atomerőművek által balesetben.

A valóság kimondása az nem populizmus. A már többször linkelt statisztika elég beszédes.

5. "vidékfejlesztési eszközökként alkalmazhatóak"

Na, ez konkrétan kapitális téveszme...

http://megujulok-maskent.blog.hu/2013/02/24/szel_tevhit


7. " vállaltuk (EU-s vállalás) hogy növeljük ezek részarányát összenergia és VE szinten,"

EU-ra most nem akarok szokásom szerint kifakadni, de annyit megjegyeznék, hogy nem biztos, hogy ők csinálják jól...

Ami egy kibaszott nagy marhaság és cél. Nem a megújulót, hanema a low-carbon termelést kellene erőltetni és vállalni. Az meg nemcsak megújuló lehet, hanem atom is. Igazság szerint a magyar energiatremlés az egyik legjobb a világ ebből a szempontból, a majdnem 40%-os össz fogyasztási részaránnyal és kb. 38% low-carbon termeléssel. Tehát kibaszott nagy hülyeség megújulóra vállalni bármit, amíg Dánia szinte 100%-ba fosszilis és ezen a presztízs szél más más beruházás sem segít, mert Paks átlal biztosított aránnyal szemben labdába nem rúgnak a "zöld" erőművek...

8. "vagyis energiamixben gondolkodva,"

Aszódia Attila is n+1-szer mondta, hogy az energetika nem törekszik monokultúrára, de ez nem jelenti azt, hogy az termelési oldal tele kell - már elnézést - szarni olyan erőművekkel amik drágán termelnek és totálisan szabályozhatatlanok...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 639
113
http://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%B3rium#Atomer.C5.91m.C5.B1vi_hasznos.C3.ADt.C3.A1sa
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 138
59 704
113
Molni, lehet mégis lesz mecseki uránbányászat:
http://atomenergiainfo.hu/blog/ujra-banyaszhatnak-uranercet-a-mecsekben
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 645
9
38
http://most.444.hu/2013/07/15/behatolt-egy-francia-atomeromube-a-greenpeace/

Három Szurdok miért? de linket kérnék, hogy továbbadhassam.
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Sziasztok!

Köszi a válaszokat! Idő hiányában most nem reagálnék ezekre még, de az biztos, hogy elgondolkodtatott, és olvasásra sarkallt, amiket írtatok...
Bennem egy nagyon fontos vitaindító alapkérdés motoszkál, erről nem tudom mi a véleményetek?
- Paks a szocialista időszakban állami pénzből épült + hozzá K+F, oktatási és egyéb kapacitások is (pl. a két kísérleti atomreaktor a KFKI-ben és a BME-n, + Püspökszilágy stb.)
- a rendszerváltozás után nem került kiárusításra (1995-ben), mint a többi nagy erőmű döntő része, ergo most is állami tulajdon a piacgazdaságban, ha jól tudom az MVM-en keresztül,
- az állam azóta is nagy megrendelésekkel látja el, szemben a magántulajdonú erőművek jelentős részével, így az ebből fakadó alaperőművi szerep és a nagy kihasználtság az egyik fontos alapja az alacsony fajlagos termelési költségeinek (szemben más hazai erőművekkel) (+ha jól gondolom rugalmatlansága miatt, képtelen lenne, a napi szintű fogyasztásingadozásokat lekövetni, ezért is lehet egyedül csak alaperőmű)
- azóta is számos szervezet a haszonélvezője, állami pénzből akik szintén érdekeltek a fenntartásában - lásd hivatali oldal (Magyar Atomenergia Hivatal), vagy a szaktárcák megfelelő osztályai, vagy ... stb.
- a KÉRDÉS ha már olyan olcsó a termelés, SZAKMAILAG minek még további 2000 (beruházásra) + 1000-1500-2000 (?) (régi blokkok majdani bezárására + az új blokkok járulékos és szintén bezárási költségei) milliárdot beletolni ebbe az ágazatba állami vagy részben állami pénzből? Piaci alapon nem tudná kitermelni, ha már olyan olcsón termel, és évtizedekig már ennyi állami pénz úgyis belement?
- Ez iszonyú összeg! Ezt ugyan már írtam, de még egyszer (Repetitio est...): így egy gigaberuházás leszűkítené teljesen az amúgy is eladósodott ország más fontos energiás beruházásainak mozgásterét (más területeken: mint termelési és fogyasztási hatékonyság- és takarékosságnövelés és érdemi támogatása, a rendszerirányítás fejlesztése, rugalmasabbá tétele, a decentralizált termelési rendszerek részben+növekvő részarányban megújulós alapon) Szerintem ezekre kellene az állami pénz és hangsúly most már! Vagy nem?
Vagy legalább meg kellene vizsgálni az alternatívákat!

Üdv:
B
 
M

molnibalage

Guest
A linkelt videóben Varró László erről beszélt. Önerőből elig 7-8 cég olyan van, aki képes felhúzni egy atomerőművet. Milyen magánbefektető jönne ide ilyen környezetben atomerőművet építeni, amikor úgy változik az energetikai törvény, ahogy a szél fúj...? Németországban minimális változtatások vannak, de az energiatörvény gerince még olyan régi és stabil, hogy egy kefebajszú egyén írta alá tudtommal. A kedves vezér szabadságharca és balfaszlózung rezsicsökkentése eredménye már érezehető. Egy év alatt ezt sikerült elérni.

http://azaramara.blog.hu/2013/05/31/energetikai_beruhazasok_-30_szazalek

Lehet tapsolni, és a sok majom tapsol is ennek. Szóval kevés cég van, aki képes rá és gyakorlatilag mindenki menekül innen...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 138
59 704
113
bagira

Molninak abban igaza van, hogy a mostani hazai környezet nem kedvez egy magán beruházásnak. Viszont a világ nagy részén tudtommal magán tőkéből megy a dolog, pont azért mert megéri.
Sajnos nálunk is magántőkéből fogják megoldani a dolgot (legalábbis ez a terv), én viszont jobban örülnék egy állami beruházásnak. Az MVM csoport szerintem bebizonyította eddigi munkájával, hogy biztonságosan és jól tud üzemeltetni egy atomerőművet. A másik meg az, hogy így a közép és hosszú távú haszon is nálunk maradna. Továbbá egy kevésbé profit orientált állami beruházás alacsonyabb villamos energia árakat eredményezne. (szerintem). Ráadásul én nem szívesen látnék egy külföldi magánbefektető kezében egy stratégiailag ennyire fontos üzemet.
Az árakkal kapcsolatban meg ha jól emlékszem a topik 2. oldalán foglalkoztunk.
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Ez utóbbi sajnos teljesen igaz. Így nem lehet beruházni az energetikai szektorba. Sem. Van még néhány terület. :-(
 
M

molnibalage

Guest
Nem tudom, hogy linkeltem -e már.

http://www.youtube.com/watch?v=GFosQtEqzSE

Mellé az ingyenes könyv.

http://www.withouthotair.com/download.html

Egy olyan ország esetén megy végig a szerző, ahol jóval magasabb az energia felhasználás, mint itt. Elég jól látható az, hogy ha gyak. lebontod a természetet, mindent teleszarsz szélfarmmal és fotovoltatikussal és hiába van tengered technikailag akkor sem lesz "zöld" erőművel stabil hálózatod, cserébe olyan drága lesz, hogy az isten pénze sem elég rá és nem 60-80 éves élettarama van az ilyen erőműveknek...

A szerző megjegyzése az őt ért kritikára.

<i>Please don’t get me wrong: I’m not trying to be pro-nuclear. I’m just pro-arithmetic. — David MacKay </i>

A másik meg ez.

<i>Numbers, not adjectives </i>

Tehát röviden azért jön le nála az, hogy kell atom, mert nem a szívszerelme, hanem mert a <b>számok ez mondják.</b> A sok sötétzölddel szemben nem hangzatos melléknevek bűvöletében él.
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Sziasztok!

- molni: köszi a könyvet, letöltöttem, ha lesz egy kis időm átnézem,
- teljesen egyetértek azzal, hogy energetikai rendszer megújításához és energiapolitika megalapozásához szükség van megbízható adatokra, számokra, éppen ezért elgondolkodtató például, hogy
- mennyire importfüggő az ország összes primer energiahordozó tekintetében (az import nukleáris fűtőelemeket is belekalkulálva kb. 80%-os, ha azt hazainak vennénk, mint az MVM, kb. 2/3-os),
- mennyire koncentrált is a hazai VE rendszer (a hazai 21 nagyerőmű termeli a VE kb. 85%-át), miközben a megtermelt összes VE kb.12%-a (az elmúlt 15 év átlaga) veszteség lesz több ok miatt is (erre írtam, hogy egy mai paksi blokk csak a hálózati veszteséget termeli meg és akkor még nem beszéltünk az összes erőmű erőművi önfogyasztásról);
- fip7: az MVM üzemeltetői tapasztalatát nem tudom megítélni, amikor Pakson jártam meggyőző volt a látogatóknak szóló bemutató, és mostanában (nektek is hála :) ) én is lelkesen olvasom az MVM statisztikákat.
Viszont ezek szerint félreérthető volt a kérdésem, amelynek lényege az, hogy állami tulajdonban lévő (nem javasoltam, hogy magántulajdonban legyen stratégiai fontosságú atomerőmű, csak azt, hogy bizonyos piaci viszonyok érvényesüljenek rá is), és ebből fakadóan biztos megrendeléssel, jó kihasználással és ezen keresztül (mai számítási módok szerint) alacsony fajlagos termelési értékekkel (és elvileg nagy pénzügyi tartalékokkal) bíró termelői létesítménybe minek toljunk még további (óriási) állami/adófizetői pénzt beruházásra is? Miért olajozzuk még a jól lejtő pályát, amikor vannak még jócskán feladatok az energetikai területeken:) ?
De értettem, amit írtál, nem értünk egyet, én máshová tenném (a nem vagy alig létező létező állami fejlesztési pénzekből) a fejlesztési hangsúlyokat. :-(

Üdv:

B
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 639
113
Én nem vagyok annyira meggyőződve a jó üzemeltetésről. A hibás átmeneti pihentető (vagy mi) tervét valakinek Paksról is alá kellett írni. Nem volt logarléce? Vagy nem értett hozzá? Hogy került az oda?
Ha abból az egyébként téves alpfeltevésből indulunk ki, hogy az állami bevételek a köz javát szolgálják, akkor bizony állami pénzből kéne az új erőművet építeni. De titkos állami pénzből. Ugyanis az atomerőmű tuti hosszú távú bevétel. Viszont ha állami, akkor a választópolgár sír mint a fürdőskurva, hogy ő nem akar fizetni. Ekkor kell a szőrösszivű Külföldi befektetőre mutogatni.