Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
A tározós megoldást (mi a nép) leszavaztuk. Most aztán építhetjük majd meg 30 év késéssel. Pilismarótnál lett volna.
 

chimera

Member
2010. április 19.
559
1
18
<blockquote rel="chimera">A Mariana árokkal az a gond hogy éppen a világ eggyik szeizmikusan legaktívabb területe! Földmozgás esetén csúnyán visszakapnánk az egészet az 1500 év felezésű anyagokból.....

Aztán hogyan? Ott befelé megy a földkéreg. Különben is: 11 km víz alatt akármi is történhet.

</blockquote>

Egy vízalatti vulkán cunamit is okozhat a la Fukusima,simán a felszínre dobódhatnak az elsúllyesztett anyagok! Akkor már jobb az oroszok megoldása az északi-tengeren....
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 431
612
113
Tanulmányaim emlékei szerint a paksi erőmű csak azért kapott pár minusz pontot mert tervezésekor nem vették figyelembe egy rázuhanó utasszállító lehetőségét !

Nos nem tudom, pontosan ezért volt-e, mindenesetre a könnyűszerkezetes reaktorcsarnok tényleg nem egy erődítmény. Paks egyébként a külső támadásokkal szemben a legvédtelenebb, de egyrészt az ország közepén van, másrészt ezért vannak a fegyveres őrök, a kommandósok (akik lelkiismeret-furdalás nélkül csavarták bele a betonba a Greenpeaceseket, amikor azok a kerítéshez akarták kötözni magukat), Bölcskén a légvédelmi állás, meg Kecskeméten a Gripenek.

Egyébként Finnországban ugyanezt a reaktortípust megerősített, páncélozott csarnokba építették, csak az a költségeket is közel megduplázta.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Na most én nem értem ezt a hsz rendszert. Vagy az én készülékemben van a hiba? Nem látom az idézeteket. Ott nekem luk van.

A németek már el is kezdték tolni az euro miliárdokat a líbiai napelemfarmjaikba, csak hát ezek a mohamedánok... Nem legyilkolták egymást? Most van egyáltalán működő Líbia?
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 431
612
113
@gacsat

Neked is mondom, Pakson nem baleset volt, hanem üzemzavar. A kettő nagyon nem ugyanaz (nézd meg az INES-skálát, hogy mi számít balesetnek).
 
M

molnibalage

Guest
Ezt még nem oldották meg a világon sehol, ha jól tudom.

Javaslom a radioactive waste repository kifejezések használatát. A többit rádbízom. Röviden, van és lesz is.

Kinézni egy jó kis sivatagi vádit, megfelelő előkészítés után odahordani, és eltemetni.

És odáig hogyan szállítod el? Hűtést igényel a cucc, a semmi közepén meg nincs infrastruktúra, hogy oda vidd. Az emberiség meg eljuthana már arra a szintre, hogy nem kontrollálatlanul hagyja ott a szarát.

Ha esetleg leolvad, akkor sincs nagy baj, irány a Föld közepe.

Wrong. Ugyanis a megfeleő tárolás nélkül a környezetét előbb még besugározza és azzal tovább terjedhet a sugárzó anyag. A cseronbili szennyezés is lényegében ez volt. Mert nem hasadóanyag terjedt szét a világban, hanem a gőzrobbanás és a tűz után kierülő radioaktív grafit. Egy sivatagban mi van? Homok és szél. Bingo. Inkább ne...

Másik változat: Bele egy régi vasúti gabonaszállító kocsiba, kiönteni betonnal, azt irány a Marianna árok. Onnan se jön többet föl. Ezer év alatt meg be is eszi a Föld.

Hűtés smafu...?

A jövő szempontjából meg a legnagyobb balfaszság elérhetetlen helyre tenni azt, ami a jövő hasodóanyaga. Azért, mert a mai kezdetleges 1. és 2. generációs reaktorok nem tudják ezeket megenni és csak hulladék, a jövő erőműve számára a ma kiégett kazatte az fűtőelem reprocesszálás után. Tehát mint szemetet kezelni orbitális hiba. Ezek az első cikluson estek át, amit lesz hozzájuk erőmű, addig ezekre szükség van, mert ezek már ugyebár egyszer lettek dúsítva, ami kurvadrága mulatság.

Ez pont akkora állatság lett volna, mint úgy kivonni az atomfegyver arzenált, hogy a tenger fenekére süllyeszted. A benne levő hasadóanyagból évtizedekig mentek erőművek.

Egyesek túlságosan rövidtávon és nagyon rövidlátóan gondolkodnak...
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Hm. Azt hiszem, erről beszéltem:
http://en.wikipedia.org/wiki/Desertec#Technology
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
<blockquote rel="GrGLy">@antigonosz

Én Pakson nőttem fel, szüleim is ott dolgoztak 5-6 évvel ezelőttig :)

csak" gőzrobbanás, mivel nincs grafit a reaktorban (nagy mennyiségű gőzt meg jóval könnyebben vezetsz el,
Fukusibanis így kezdődött. Az a baj, hogy a gőz hőbomlik, sajnos robbanó gázelegyre. Ami robbanással alakul vissza vízzé. És repül a repül a zerőműűűű!
Pakson meg nincs vasbeton kupola. Vagy van?

Csernobilban volt egy katonatársam néhány ismerőse atomenergetikai gyakorlaton 1985BEN! Mit basztatták őket a szovjetek! Ezeknek a magyaroknak semmi sem jó! Ilyen biztonsági rendszer, olyan biztonsági rendszer! Nézd meg ezt komám! 30 éve működi, és még egy csavarhúzó sem esett le!
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
<blockquote rel="gacsat"><blockquote rel="chimera">A Mariana árokkal az a gond hogy éppen a világ eggyik szeizmikusan legaktívabb területe! Földmozgás esetén csúnyán visszakapnánk az egészet az 1500 év felezésű anyagokból.....

Aztán hogyan? Ott befelé megy a földkéreg. Különben is: 11 km víz alatt akármi is történhet.

</blockquote>

Egy vízalatti vulkán cunamit is okozhat a la Fukusima,simán a felszínre dobódhatnak az elsúllyesztett anyagok! Akkor már jobb az oroszok megoldása az északi-tengeren....</blockquote>

Á! Badarság. Onnan soha többet semmi sem jön fel. Cumi esetén kijön a partra a felső 10 méter.
 

chimera

Member
2010. április 19.
559
1
18
Megnézném azt a konténert ami kibírja a magma hómérsékletét, meg a lemezek nyomását+ víznyomás...
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 431
612
113
Fukusibanis így kezdődött. Az a baj, hogy a gőz hőbomlik, sajnos robbanó gázelegyre. Ami robbanással alakul vissza vízzé. És repül a repül a zerőműűűű!
Pakson meg nincs vasbeton kupola. Vagy van?

Örülök neki, hogy ezek szerint tüzetesen elolvastad azt az általam korábban linkelt irományt, amely pont azt az esetet írja le, hogy mi történik akkor, ha a reaktoron is áthaladó radioaktív víz kijut a primer körből.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
<blockquote rel="GrGLy"><blockquote rel="gacsat">
Fukusibanis így kezdődött. Az a baj, hogy a gőz hőbomlik, sajnos robbanó gázelegyre.
Sajnos nem olvastam el. Csak ma unatkoztam, és írogattam mindenfélét. Nem minden olyan egyszerű, mint ahogy írom, csak az irányt jelzem. Aztán szivesen elbeszélgetek mondjuk a szállítás közbeni hűtési módszerekről is.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Most hazajöttem, itt látom az idézeteket, de alig tudtam bejelentkezni.
Tehát: Most is van olyan reaktor, ami a használt fűtőanyagot ismét elégeti. Aztán ismét. Aztán ismét... Ez a francia Főnix reaktor. Nem tudom miért, vagy 20 éve parkolópályán van.
Az a gond, hogy amig az új fűtőelemek alig sugároznak, a kiégettek világítanak.
 
M

molnibalage

Guest
Ez már volt?

http://www.youtube.com/watch?v=htuJ86e6sKk

Ebben is szóba kerül Franciaország. A '70-es évek végétől a francia atomerőművek állami pénzből épültek. A mai gazdasági mutatók mellett állami pénzből nem fog erőmű épülni. Az akkori erőmű építési hullám a francia atomprogramot is szolgálta. Ugyanis a francia atomareznál hatalmas fáziskéssel a hidegháború legvégén kezdett felépülni és 1995-re terveztek kb. ezer darab robbanófejet hadrenbe állítani.
 
M

molnibalage

Guest
És még egy megjegyzés annak, aki szerint az "atomenergia felett készül elrepülni az idő vasfoga." A világ összes nagyhatalma - USA, Kína, NBr, Fr., India és az oroszok is pro nukleárisak és a középhatlamak nagy része is, pl. Dél-Korea. No comment...
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
4
18
gacsat. Pakson az oroszoknak semmi köze sem volt a legsúlyosabb 2003-as üzemzavarhoz. A fűtőelemek mosására és hűtésére szolgáló berendezést a francia framatome cég tervezte és a siemens erlangeni gyárában lett elkészítve. Az oroszoknak semmi köze nem volt a berendezéshez,hacsak annyi nem,hogy a podolszki Gidropressz vállalat is indult a saját berendezésével,azon a pályázaton amit végül ez a francia "csoda" nyert meg. Az oroszok csak az esemény utáni mentesítést csinálták egyébként tökéletesen. Volt csúszás a határidőhöz képest,de mindent tökéletesen biztonságosan csináltak,pedig sok okos megmondóember (Paks környékén lakom) mondta az utcán,hogy "a ruszkik majd felrobbantják az erőművet". A mentesítésbeli határidőcsúszást az okozta,hogy a hírek szerint ez volt az első ilyen jellegű üzemzavar a világon. A lényeg,hogy biztonságosan kipucolták a tartályt,és ráadásul a kockázathoz képest nem is drágán. A finnek egyébként megállapodást írtak alá az orosz állami atomenergetikai vállalattal, a Hanhikivi-1 atomerőmű megépítésére. Ez egy előszerződés,az ígéretek szerint 2013 végéig aláírják a véglegeset. Az új erőműben 1200MW-os blokkok fognak majd üzemelni.
 

fizikus

New Member
2013. május 18.
19
3
3
Addig épülnek az erőművek, emiatt nem kell aggódj. De csak azért, mert ma nem remelkelnek még benne, attól nem kell leírni hosszútávon. Gondolj bele 50 év alatt milyen fejlődés ment végbe a fontosnak tartott iparágakban.

Főleg, hogy most volt az Atomexpo, ahol az atomenergetika történetének legnagyobb fórumát rendezték meg 2013. június 26. és 28. között Szentpéterváron.

83 ország csaknem hatszáz képviselője - köztük hatvan miniszter vagy miniszteri rangú tisztviselő - vett részt a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség által a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD közreműködésével szervezett konferencián. Az atomenergia a XXI. században című rendezvény napirendjén egyebek közt nukleáris biztonsági és környezetvédelmi kérdések is szerepeltek.

http://www.youtube.com/watch?v=oBnXwMmmlmc