Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Kissé off a hazai belpol vonatkozás miatt de szerintem mivel Paksról van szó, így ide kívánkozik.
Nos emberek most jöttem haza egy Pakssal kapcsolatos panelbeszélgetésről és nálam is úgy elszállt a gépszíj, mint a győzelmi zászló (ahogy Molninál szokott néha).
Alapból az egyik egyetemi diákszervezet szervezte az egészet de nem egyetemi keretek között. Láttam, hogy a szervezők között még benne van az Ökopolisz is de nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget (én hülye). Szóval az egész program kezdetén a diákszervezet promóját követően (hiába kell valahova az önreklámozás) hogy-hogy nem drága Szél Bernadett tartott hivatalosan egy megnyitót. Arról csupán annyit mondanék el, hogy olyan sötétzöld, sokszor a paksi témához irreleváns témákat tartalmazó kampánybeszédet tolt le megnyitóként, hogy ahhoz képest a Pravda még a legdurvább időkben is egy kiegyensúlyozott, objektív médiaorgánumnak tekinthető. Persze Paks kapcsán jöttek a jajjveszélyesazatom (illetve, hogy környezetszennyező az atom az uránbányázat miatt, de persze az átalakított nuki fegyverekből származó uránt már nem említette így kompletten megalol kijelentés) meg az itt már 800-szor tételesen megcáfolt érvek és aduászként, hogy a mocskosszemételnyomóoroszok építik. A legszebb része az egésznek az volt, mikor elkezdte magyarázni, hogy bezzeg az ő modelljük az okos hálózatokra (sic!) épít, ahol a megújulók teljesítmény ingadozását úgy küszöbölnék ki, hogy egyes eszközök (pl. hűtő) akkor működnének, mikor sok áram van olcsón. (Molni szerintem ezen a ponton ül be az A-G konfigú F-15-be igazságot szolgáltatni, de én is már a legközelebbi éles eszközt kerestem az ereim felvágása érdekében :D) Korábban fel lett vázolva, hogy bezony a lakossági fogyasztás az iparihoz képest eltörpül amit meg nem érdekel, hogy mikor van sok áram, ha neki akkor kell amikor nem pedig mikor fúj a szél.
Nos a félórás agyérgörcsöt követően jött a szakértői panel, ahol egy energetikai szakember (REKK-től), egy geológus, egy közgazdász és egy kvázi biztpolos adott elő. A szakértőkről annyit, hogy a geológus kivételével mindegyik kijelentette, hogy a jövőben is tartósan szükség lesz a nukleáris energiára. Elsőként az energetikus volt, aki szépen el is mondta azokat az érveket és megállapításokat amiket mi is már megcsináltunk itt fórumon. Megújulóknál az állami szubvenciót kérdéskörét, illetve a termelést többszörösen meghaladó beépített kapacitást és a szükséges fosszilis balanszot is. Érdekességként mutatott egy lehetőséget, hogy mi lenne ha 2050-re teljesen kivetetnénk az atomot. Nos szépen látszott, hogy a magyar Energiewende-nél is legjobb esetben is csak 50% lenne a megújuló, mivel a balanszolások miatt a maradékot ebben az esetben a földgáz tette volna ki. Atomnál leginkább az új építések alakulását mutogatta az egyes országok jövőbeli energiastratégiájával együtt. (Azért a finneknél nemes egyszerűséggel kihagyta a Hanhikivi erőművet és csak az évek óta senyvedő Arevát említette.) Franciák kapcsán érdekes, hogy az atom 50%-ra való csökkentését az előző kormány ígérte, de Macron részéről eddig semmi jelzés nem érkezett, hogy ezt a célt tartani kívánja, illetve 2025-t követően még inkább megindulhat a régebbi reaktorok kiváltása újakkal.
Következőleg Paks kapcsán a geológus az állítólagos törésvonalakről próbált beszélni, de aztán szépen önellentmondásba is keveredett. A 2016-os tanulmányt először dícsérni kezdte, hogy bizony-bizony így kell kinéznie egy jó tanulmánynak rendes mintavételekkel satöbbi. 10 perc után meg elkezdte, hogy a tanulmány alapján nem adta volna meg Paks 2-re az engedélyt, mert "nem volt elég nagy a mintavétel" (?) és amúgy sincsen összhangban a magyar illetékes szabályozás a NAÜ előírásokkal (lehet-e felszín közeli törésvonalra építeni aminél a NAÜ azt mondja, hogy nem míg a magyar csak felszínit említ, de amúgy sincsen arról konszenzus, hogy a törések egyáltalán meddig érnek).
Harmadikként jött a közgazdász aki meg megint a költségvonzatokat feszegette, illetve az orosz hitelt, de igazából nem tudott róla semmit mondani, csak, hogy szerinte miért rossz. Továbbá szerinte a megújulók növekvő arányából következő teljesítményingadozást egy blokkal is ki lehetne balanszolni, de szerintem ez úgy hülyeség, ahoyg van pedig csak nemzetközi tanulmányok szakon vagyok. :hadonaszos:
Végül negyedikként a biztpolos jött aki leginkább az energiabiztonság témakörét feszegette, jórészt a földgázszállítások terén, de felmerült az esetleges közös EU fellépés a nemzetközi gázpiacon illetve a tagállamok villamosenergia-hálózatainak hatékonyabb összekötése. (észak-déli összekötő reverz gázvezetékek, horvát-lengyel LNG (hehe LPG-t használt helyette) terminálok, román földgázvezeték) Paks kapcsán megint csak a szerződést emlegette fel, hogy szerinte milyen gixerek lehetnek akkor, ha "mi mint a nyugati szövetség tagjai egy autoriter állammal kötünk szerződést". Nála is inkább túlsúlyban volt a hazai belpol, és áttételesen a keleti nyitás kritikája ami megint csak rohadtul elrugaszkodás az alaptémához képest.
Összességében másfél óra oxigénhiányt követően lehetett volna kérdezni (na meg felőlem jó pár kritikát megfogalmazni), de ekkor természetesen már megint bejött egy kemtréles nyugger a "szabad energia" agymenésével ("Indiában 30 éve használják csak a szemét olaj és atomlobbi eltitkolja!!NÉÉGY!") minek hála persze, hogy elvitte a megmaradt kérdezési időt.
Lett volna még egy második etap is ahol pártok képviselői beszélhettek volna Paks kapcsán az álláspontjukról, de az elhangzott f@szságokat követően inkább rohantam a villamos fele, mert már az alkohol által el nem pusztított agysejtjeim megmaradt része is ott helyben elrohadt.

Ott lettem volna én eszköszöm nem türtőztettem volna magam. Elegem van az ilyen zöldtérítő faszkalapokból. A chemtrailes ingyenenergiás hülyéből meg méginkább...

Bár utána megkérdezném, hogy ha a műtőasztalaon fekszik, akkor én műtsem gépész tudással vagy orvos. Na, akkor ezek után megkérdezném, hogy középiskolás fizika és műszaki tudásszint alatt honnan a faszból veszi a bátorságot, hogy beleugasson az energetikába...? Hm...?
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 352
10 747
113
Ott lettem volna én eszköszöm nem türtőztettem volna magam. Elegem van az ilyen zöldtérítő faszkalapokból. A chemtrailes ingyenenergiás hülyéből meg méginkább...

Bár utána megkérdezném, hogy ha a műtőasztalaon fekszik, akkor én műtsem gépész tudással vagy orvos. Na, akkor ezek után megkérdezném, hogy középiskolás fizika és műszaki tudásszint alatt honnan a faszból veszi a bátorságot, hogy beleugasson az energetikába...? Hm...?

Onnan veszi, hogy van véleménye.:hadonaszos:
Az meg tudod milyen; mindenkinek van ugyanúgy mint a se...se...na szóval tudod;)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and blitzkrieg

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 679
12 479
113
Onnan veszi, hogy van véleménye.:hadonaszos:
Az meg tudod milyen; mindenkinek van ugyanúgy mint a se...se...na szóval tudod;)
A gond az hogy nem véleményként hanem kinyilatkoztatásként van előadva minden ilyen megalapozatlan zöld sötétség.
Akik ezeket tolják vagy nem értik és végtelenül ostobák, vagy igenis tudják, hogy amit mondanak az nettó hazugság, akkor viszont gazemberek.
Bármelyik verzió igaz, poltikai döntést ilyen ember ne hozzon, sőt leginkább semmiféle döntést ne hozzon, aminek a következményei a saját bőrénél nagyobb rádiuszban hatnak.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
  • Tetszik
Reactions: fip7 and nyugger
M

molnibalage

Guest
De azért még mindig mondod, hogy nem kellene Paks 3 is.
Nem, nem kell. Azért van ekkora import arány, mert nem éri meg üzemeltetni a hazai erőművek részét. Nem azért van 50% körül az import, mert technikailag nincs ami termeljen. Paks 2 beépített kapacitása a völgyigény 80%-át kb. eléri. Olyan nincs, hogy a völgyigényre koppra méretezzél egyetlen nagy termelőt, még ha az az ország szinte közepén is van.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Nem, nem kell. Azért van ekkora import arány, mert nem éri meg üzemeltetni a hazai erőművek részét. Nem azért van 50% körül az import, mert technikailag nincs ami termeljen. Paks 2 beépített kapacitása a völgyigény 80%-át kb. eléri. Olyan nincs, hogy a völgyigényre koppra méretezzél egyetlen nagy termelőt, még ha az az ország szinte közepén is van.

7581 MW a teljes beépített teljesítmény. Azért nem éri meg termelni, mert szinte csak földgázos vagy gázolajas erőműveink vannak. Meg pár lignites, de az meg nagyon szennyez.
Nem tudom mennyiért veszik napközben, csúcsidőszakban az áramot, de bizonyára drágábban, mint amennyiért egy atomerőmű termelne. Ha pedig importáramra futja, akkor meg nem jobban megérné ha törlesztőt fizetnénk inkább az atomerőmű után? Plusz még az exportból is folyna be pénz.
 
M

molnibalage

Guest
7581 MW a teljes beépített teljesítmény. Azért nem éri meg termelni, mert szinte csak földgázos vagy gázolajas erőműveink vannak. Meg pár lignites, de az meg nagyon szennyez.
Nem tudom mennyiért veszik napközben, csúcsidőszakban az áramot, de bizonyára drágábban, mint amennyiért egy atomerőmű termelne. Ha pedig importáramra futja, akkor meg nem jobban megérné ha törlesztőt fizetnénk inkább az atomerőmű után? Plusz még az exportból is folyna be pénz.
Gázolajas erőmű nincs. Erőművi tüzelőolaj van, de fejből meg nem mondom, hogy melyik erőműnél az az alap tüzelőanyag. Ennek oka az, hogy olyan mennyiség kell belőle, hogy csak vezetéken éri meg szállítani. Viszont csak a Kelenföldi Erőműnek van távvezetéki kapcsolata a Csepel bázistelep távvezetékről van leágazása. Az törvényben előírt 8+8 nap alternatív tüzelőanyag ellátás miatt van.

Az exportból befolyó pénz olyan, hogy pont a mostani helyzeten látható, hogy nem lehet rá alapozni. 6-7 év alatt sikerült eljutni a 10% importtól az 30-50%-os állapotig. Semmi garancia nincs arra, hogy tudsz exportálni, főleg nem zsinóráramot termelő erőművel.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Gázolajas erőmű nincs. Erőművi tüzelőolaj van, de fejből meg nem mondom, hogy melyik erőműnél az az alap tüzelőanyag. Ennek oka az, hogy olyan mennyiség kell belőle, hogy csak vezetéken éri meg szállítani. Viszont csak a Kelenföldi Erőműnek van távvezetéki kapcsolata a Csepel bázistelep távvezetékről van leágazása. Az törvényben előírt 8+8 nap alternatív tüzelőanyag ellátás miatt van.

Az exportból befolyó pénz olyan, hogy pont a mostani helyzeten látható, hogy nem lehet rá alapozni. 6-7 év alatt sikerült eljutni a 10% importtól az 30-50%-os állapotig. Semmi garancia nincs arra, hogy tudsz exportálni, főleg nem zsinóráramot termelő erőművel.

Az exportot csak megemlítettem mint extra bevétel. Szerintem már a saját fogyasztásunk kielégítésére is megérné egy atomerőmű.
2014-ben a teljes fogyasztásunk 36%-a származott Paksból, az import pedig 31% volt. Azóta csak romlott az import és a megtermelt arány.
Nem találtam adatot, nem tudod, mennyi szokott lenni az éjszakai fogyasztás?
 
M

molnibalage

Guest
Az exportot csak megemlítettem mint extra bevétel. Szerintem már a saját fogyasztásunk kielégítésére is megérné egy atomerőmű.
2014-ben a teljes fogyasztásunk 36%-a származott Paksból, az import pedig 31% volt. Azóta csak romlott az import és a megtermelt arány.
Nem találtam adatot, nem tudod, mennyi szokott lenni az éjszakai fogyasztás?
MAVIR rendszerterhelés oldalra felmész és azt a napot nézed meg, amelyik jólesik.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 064
23 140
113
Összességében másfél óra oxigénhiányt követően lehetett volna kérdezni (na meg felőlem jó pár kritikát megfogalmazni), de ekkor természetesen már megint bejött egy kemtréles nyugger a "szabad energia" agymenésével ("Indiában 30 éve használják csak a szemét olaj és atomlobbi eltitkolja!!NÉÉGY!") minek hála persze, hogy elvitte a megmaradt kérdezési időt.
Gondolod veletlenul volt ott a zizzent nyugger? Valahogy minden ilyen rendezvenyre jut beloluk. Ha a sotetzold hulyeseg jutna reszedul politikuskent vagy valamilyen "szakertokent", te mit tennel, hogy javits a helyzeteden? .... Nem hulyek. Nagyon nem. o_O

Javasolt irodalom:
http://www.imdb.com/title/tt2091473/
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger and fip7

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Zoldbe en a vizieromuvek partjan vagyok mini eromuvek telepitesevel /vizimalmok atalakitasaval renovalasaval/ kettos haszznositasu lehtne muzeum es eromu/ uszo malmok is jatszananak. A horvat magyar vizieromu engedelyezese ez mar nagyobb es a szivatyus eromuvek alkalmazasa... De ezeket en csak mellekagkent tartanam fent a munkahely teremtes fontosab szempont lenne mint maga az aram termeles... A "hegyeinkbe" nag a munkanelkuliseg egy egy volgy elarasztasa uj vizielohely letrehozasa szerintm nem akkora termeszeti katasztrofa. A fa kitereles hlyett mehtne a halaszat.
 
M

molnibalage

Guest
és ebben benvan a beruházás költsége? Nincs.

Akkor a korrektség kedvéért ne vegyük be a nap/szélerőművek beruházási költségét és nézzük meg úgy mennyiért termelnek. Upsz.
De egyébként láthatod itthon is. Kb. 1600 USD / kWe áron épülnek ezek. A load factor és az erőművek kapacitása ismert. Ez alapján általános iskolai tudás kiszámolni, hogy 0 karbantartás és üzem mellett mekkora Ft/kWh profit mellett kezdenek egyáltalán nyereséget termelni ezek a vackok. Ezt is számoltuk már. Arról én nem tehetek, hogy nem figyelsz.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
wikiről: "Offshore wind projects completed in 2012–14 had a levelised cost of electricity of £131/MWh compared to a wholesale price of £40–50/MWh.[19] In 2017 the Financial Times reported that new offshore wind costs had fallen by nearly a third over four years, to an average of £97/MWh, meeting the government's £100/MWh target four years early.[20] Later in 2017 two offshore wind farm bids were made at a cost of £57.50/MWh for construction by 2022-23, nearly half the cost of a recent new nuclear power contract."

Kiemelés tőlem. linkek hivatkozások go wiki.

Na ebben viszont veled fogok vitázni. :D
A kiemelt rész sajnos nem igaz. Ugyanis csak akkor lenne igaz, ha a szélerőmű folyamatosan termelne. De az a helyzet, hogy nagyon sokszor pont akkor nem termel, amikor nagy szükség lenne rá. Aszódi Attila szavai:
A hazánkban üzemelő, mintegy 329 MW beépített teljesítménnyel rendelkező szélerőművek március 2-án, a legnagyobb csúcsterhelés idején tulajdonképpen egyáltalán nem tudtak hozzájárulni a rendszer kisegítéséhez: a szélerőművek termelése a fenti ábrán csak vonalvastagságként látszik a vízszintes tengelyen. A 12.45-kor kezdődő negyedórában átlagos termelésük egészen elképesztően alacsony, nettó 7,65 MW volt, azaz a beépített teljesítmény mintegy 2%-ával álltak a villamos energiát fogyasztók rendelkezésére.
http://aszodiattila.blog.hu/2018/03/07/fekete_lyukat_talaltunk_a_villamos_univerzumban
Ez pedig azt jelenti, hogy minden lerakott szélerőműkapacitás mellé kell egy ugyanakkora kapacitású gázerőmű tartalékban arra az esetre, ha nem termelne. Ez viszont rendkívül pazarló rendszer lenne. Minek két rendszer, ha egy (atom) is megteszi, gyakorlatilag nulla károsanyag-kibocsátás mellett.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Na ebben viszont veled fogok vitázni. :D
A kiemelt rész sajnos nem igaz. Ugyanis csak akkor lenne igaz, ha a szélerőmű folyamatosan termelne. De az a helyzet, hogy nagyon sokszor pont akkor nem termel, amikor nagy szükség lenne rá. Aszódi Attila szavai:
A hazánkban üzemelő, mintegy 329 MW beépített teljesítménnyel rendelkező szélerőművek március 2-án, a legnagyobb csúcsterhelés idején tulajdonképpen egyáltalán nem tudtak hozzájárulni a rendszer kisegítéséhez: a szélerőművek termelése a fenti ábrán csak vonalvastagságként látszik a vízszintes tengelyen. A 12.45-kor kezdődő negyedórában átlagos termelésük egészen elképesztően alacsony, nettó 7,65 MW volt, azaz a beépített teljesítmény mintegy 2%-ával álltak a villamos energiát fogyasztók rendelkezésére.
http://aszodiattila.blog.hu/2018/03/07/fekete_lyukat_talaltunk_a_villamos_univerzumban
Ez pedig azt jelenti, hogy minden lerakott szélerőműkapacitás mellé kell egy ugyanakkora kapacitású gázerőmű tartalékban arra az esetre, ha nem termelne. Ez viszont rendkívül pazarló rendszer lenne. Minek két rendszer, ha egy (atom) is megteszi, gyakorlatilag nulla károsanyag-kibocsátás mellett.

Elolvastad, hogy mire írtam? Megnézted az országot? Molni azt írta, hogy nem látott még olyat, hogy. Egyértelmű pldat hoztam, hogy nemhogy annyiért de messze jóval kevesebbért. Így ennyi.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Elolvastad, hogy mire írtam? Megnézted az országot? Molni azt írta, hogy nem látott még olyat, hogy. Egyértelmű pldat hoztam, hogy nemhogy annyiért de messze jóval kevesebbért. Így ennyi.

Igen, az valóban igaz, hogy csökkent az áruk, de én meg azt írtam, hogy még így sem szabad ezekre alapozni. Még ingyen is épülnének, akkor sem lenne szabad erre alapozni a rendszert, mert mi van ha nem fúj a szél?
Persze lehet használni őket itt-ott, de nem szabad erre alapozni a villamos energiaellátást.