3 éve is ezt írták.
Negyven éve is. Akkor is mingyá kész volt má.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
3 éve is ezt írták.
Senki nem mondta, hogy földi évről beszélnek...
Ez egyáltalán nem biztos. Semmi nem tudni a fajlagos költségről, a szabályozhatóságról, az üzemanyag áráról, stb. Csak azért, mert valamit meg lehet csinálni nem jelenti azt, hogy gazdasági racionalitása van. Lásd Concorde...
Egyre drágább a szélerőművek üzemeltetése Magyarországon
Az évek múlásával egyre többet kell költeni a hazai szélerőművek karbantartására. A magyarországi szélturbinák átlagos életkora tíz év, kötelező átvételi támogatást az egyes erőművek körülbelül tizenöt évig kapnak, míg egy turbina élettartama tizenöt-húsz év.
http://www.origo.hu/gazdasag/20180403-szeleromuvek-uzemeltetese-magyarorszagon.html
Ez viszont érdekesebb, készülget a Lockheed Martin minifúziós erőműve:
https://www.napi.hu/nemzetkozi_gazd...ramrol_forradalmi_valtozas_keszul.659751.html
A Lockheed Martin amerikai óriásvállalat csendben szabadalmi védettséget szerzett forradalmian új fúziós atomreaktora (CFR) technológiájára - adta hírül más sajtóorgánumok mellett a thedrive.com. Ha a fejlesztés a terveknek megfelelően halad tovább, akkor a vállalat akár már a jövő évben bemutathatja konténer méretű áramtermelő egységét, majd tovább menetelhet a még ennél kisebb, repülőgépek erőforrásaként használható berendezés létrehozása felé.
Jövőre??? Az ITER-nél mit csinálnak? Ott évtizedes határidők vannak.
Az írás nyilvánvalóan tele van marhaságokkal meg politikai célozgatásokkal, de az LM tényleg dolgozik egy kisméretű fúziós erőművön. Ahhoz képest hogy állítólag már jövőre elkészül, alig van róla valami konkrétum a neten.
https://index.hu/tudomany/til/2018/...csernobilban_felkuldtek_a_spacexszel_az_urbe/
"Az 1986-os csernobili atomkatasztrófa a becslések szerint négyszáz atombombányi radioaktív anyaggal árasztotta el a környéket, a terület szinte összes élőlénye elpusztult."
Szivlapat.
Az a 60 év a gond. Technológiailag túl sok minden történhet annyi idő alatt. Simán megtörténhet, hogy meg lesz oldva elfogadható szinten a hálózati szintű tárolás és bukik minden nuki projekt.
A 12 mrd dollár meg elég optimista. Ne lepődj meg ha duplája lesz. És még lehet hogy annak is örülünk.
És ezek csak a közvetlen kockázatok. A munkaerőhiány, korrupció, gazdasági változások, politikai kockázat stb. mind mind csak rárakódnak erre. Ha nem egy teljesen inkompetens és korrupt kormányzat lenne még akkor is örülhetünk ha nullszaltóra kijön és nem lesz komolyabb gond.
Hát a bányászat és a környezetbarátság azok egymást kizáró tényezők. Főleg, hogy ritkaföldfémhez elég sok anyagot kell átkotorni.Talán ide kapcsolódik legjobban:
https://www.cnbc.com/2018/04/12/japan-rare-earths-huge-deposit-of-metals-found-in-pacific.html
Azért nem lesz ez olyan egyszerű. Ha kitermelhető is gazdaságosan, akkor is ott van a súlyos környezetvédelmi fenyegetés is.
Ne bőszítsd fel a bennem levő állatot. Megpróbálom a lehető legfinomabban 20-ig való kétszer elszámolás után... Számokat, modellet öregem vagy tűnj a fenébe hülyeségeddel, de nagyon messzire. Elegem van az ilyen dumából. Nagyon.Nem fogja 2-3-szor visszahozni az árát. A realitás az, hogy ha normális kormányunk lenne és normálisan szerveznénk az építést, akkor 60 év alatt behozza az árát. Kb erre lehet építeni. Persze a végén rajtunk maradna egy csomó rádióaktív hulladék.
Már elnézést, de lófaszt. Az első szigetüzemi erőművektől az összekapcsolt gridig évtizedes út vezetett. Az országok összekapcsolásáig több, mint fél évszázad."Pillanatok alatt" ki lehet építeni új rendszert, azon nem múlik.
Aha. És mennyiért te meg nem értett zseni? Paks 1 messze a legolcsóbb termelő a rendszerben. Annak kiesésével a szabályzó kapacitás lenne zsinóráramra használva, ami drágább és a tartalék is eltűnne. Ezen felül 2030-ig Paks nélkül is több GW termelő kapacitás esik ki. A grid stabilitás az nem az, amit ilyen foghíjról terveznek, mert ha bekrepál, akkor emberek halhatnak bele és az éves GDP egyszámjegyű százalékáról indul a kár kb.Paks 1 nélkül is van akkora áramtermelő kapacitás jelenleg is Mo-on, ami fedez minden áramigényt...
A sok kiserőművet nem tartalmazza, amik azért hozzáadnak még párszáz MW-ot. A szélerőműveket sem látom sehol.https://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarországi_erőművek_listája
Legalább ezt a wikis oldalt megnézhetted volna. 7581 MW a beépített kapacitás Paks 1-el együtt, viszont ezek nagy része már 50-60 éves teljesen kiöregedett és szennyező erőmű. Ezeket hamarosan bezárják, mint ahogy Paks 1 is kiöregedik.
Maradunk tehát a néhány földgázerőművel, ami a töredékét termeli meg a fogyasztásunknak, de azt legalább jó drágán.
Lehet cáfolni...
8,6GW volt 2017 elején a teljes beépített kapacitás. Természetesen mint mindent, az erőműveket is időnként cserélni kell.
Bevallom azért szkeptikus vagyok, de azért, mert ezt a területet finoman szólva annyira nem ismerem.