Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Te hülye vagy a joghoz (is).

A Ptk egy vicc. Értem
Balázska szokás szerint nagyon okos.
Még azt sem értetted meg, hogy miért vicces a kommented. A pótmunkának és a többinek mi köze van ahhoz, hogy vannak olyan szerződések, amiket fix áron vállalnak el?

Ilyen pl. a legutóbbi Arlegih Burka osztály gyártására vonatkozó szerződés, de mintha a B-21 bombázó program is így menne. Ilyen volt az egyik finn reaktor szerződése is.

A szezont kevered a fazonnal és wall of text ptk gyűjtemény behányása ezen nem változtat. Valahol vicces, hogy egy fővállalkozással is foglalkozó cégnél 10 éve dolgozó embernek akarod magyarázni mindezt...
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Én sem vagyok biztos benne hogy ez a nemzetközi szerződés a magyar Ptk hatálya alá esne. Látni kellene a szerződést, abban benne kell legyen a hivatkozas a jogi keretre.
Amúgy a Ptk bizonyos részei tényleg egy vicc, de ne menjünk ebbe itt bele mert tkp nem ide tartozik.

Ez egy általános jogelv, ami a legtöbb jogrendszerben megtalálható.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 776
57 330
113
ManfredMacx

A pótmunka azt jelenti, hogy egy előre nem látható problémát kell megoldani, egy leszerződött munkafolyamaton belül, aminek van egy rezsi óra díja.
Ha én mondjuk elvállalok egy alapozást, de csak részmunkákat egy fix áron, akkor az én szerződésem csak arra vonatkozik.
pl. vasszerelés és síkalap öntés. Ha közben kiderül, hogy több vasat kell szerelni, vagy több betont kell beönteni akkor nem mondhatom azt, hogy nem csinálom , mert így megakasztanám az egész folyamatot. Helyette pl. 3600 Ft-os rezsióradíj áron megcsináljuk a felmerült pótmunkát. Ezt a szerződésben előre tisztázni szokták.
Viszont ha egy másik vállalkozó nem ássa ki nekem előre a síkalapot megfelelően , akkor nem kötelezhetnek arra, hogy én ezt megtegyem, hiszen ez a munkafolyamat nincs benne a vállalásomban. És a síkalap kiásása nem is számít pótmunkának, hiszen én alap ásást nem vállaltam a szerződésben.
Remélem érthető a példám :)

Szerintem ilyen nagy beruházás esetén a generál kivitelezésben a pótmunka nem merülhet föl, ugyanis a szerződést adott műszaki tartalomra kötik, nem részfolyamatokra. Pl. Ha nekem adsz egy tervet, hogy itt ez a ház, fel kellene építeni ezen a helyen, ennyi idő alatt, és én azt mondom rá, hogy 40 millió, akkor az annyi. Ettől csak akkor térhetünk el , ha útközben áttervezteted a házat, vagyis a kívánt műszaki tartalom jelentősen módosul. Ráadásul ha ez építés közben történik, simán vissza is mondhatom a munkát, hogy ez nekem nem fér bele.

Az én tapasztalatom ez a mindennapi életben.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
bocs, de most akkora öngólt jöttél, hogy az kész.. Mondod, hogy a termelési költsége 6,9 cent. Legyen. Ez azt jelenti, hogy a többi adó, vagyis állami bevétel, vagyis a költségvetés ebből (is) építkezik. Ebből kijön, hogy visszatekintő, súlyozott statisztikában benne voltak a 20-30 éves atomerőművek, az ősi barnaszenes erőművek. Itt különböző könyvelési/avultatási/vallási alapon lehet lehúzni a számokat... Vagyis, amikor energiabőség volt, akkor ezek az értékek születtek.

Már viszont mi történt? Kevesebb lett az erőművi kapacitás, a napokban kiesett belga ősöreg atomerőmű is. A szél már lassan hetek óta nem fúj, a környező majd magyarországnyi területen felhők vannak 2 hete. A Rajna vízállása olyan alacsony, hogy a gyártást csökkentik/állítják le a nagyfogyasztóknál. Egyedül azért nem omlik össze Rajna-Pfalz, BW meg Bajorország, mert Stuttgart mellett még megy az atomerőmű, Mannheim-ben csúcson megy gőz-gáz erőmű, a franciáktól jön az atomáram.

Szerinted a csilli-villi szélerőmű/naperőmű/biomasszás baromság/addiabatikus istennyila bekerülési költsége mennyi is lesz? Jah, hogy eddig 500 milliárdból fájt és mivel ezt a cégek valósították meg, elegánsan nem számoljuk bele az önköltségi árakba, így persze lehet tartani a 6,9 centes árat, de egy atomerőműnél istenbizony bele kell számolni ám. Alapvető közgazdasági tény, hogy ha valamire fix kereslet van és csökkenő kapacitás, akkor az az áremelkedés irányába fog hatni. Nem hiszem, hogy Mutti majd inkább adókat fog elengedni (tuti nem, mert még a mai napig is fizetem a volt NDK-s rész újjáépítésére szánt szolidaritási adót...). Eddig szinte mindig stabilan lehet számolni a kapacitásokkal és így előre le lehetett fixálni az átvételi árakat, ebből lehetett kalkulálni. Mára mi lett!?

- a német termelés egyre kisebb - vagyis a német termelés önköltsége egyre kisebb tétel, a külföldi ELADOTT áram cserében egyre nagyobb arányban jelenik meg...
- a kieső kapacitások miatt a prompt áramtőzsde egyre hektikusabb, ez magával hozza azt, hogy a határidős lekötések a csúcsidőszakokban (pl. nyáron) elszállnak. Megéri a prompt árnál magasabb áron megállapodni ma, mint az 1 hónap múlva még magasabb áramot megvenni. Ez viszont szintén árfelhajtó hatású. Ennek következménye, hogy 3 havonta kapom az új szerződéskorrekciókat. Júniusi számla 25cent, most 32cent/kWh.
- amikor ennyire hektikusan mozog a villany ára, akkor az a termelési költségeket is felnyomja. A villamos energia-igény csak nő. Robotok, számítógépek egyre nagyobb számban vannak. A drágább termelés csökkenő versenyképességet jelent (öntsd nyakon egy erős euróval. Nem véletlen zakózott a német gazdaság az elmúlt negyedévben). A villanyszámla pedig inflációs hatású.
- hogy a büdös búbánatban akarsz villanyautózni, amikor az összes összehasonlítási alapja a félhülye ződeknek a MÚLTBELI ÁRAMÁRAK ÉS ADÓTARTALOM MELLETT készített számítások az istene!?

Ironikus, de az atomcsapda címmel egyetértek. Kurva nagy csapdahelyzetbe kormányoztak minket ezek az istenverte balfaszok az elmúlt 8 évben, ennyi pénzből szétvertünk mindent, felépítettek valamit, ami nem működik és nem is fog, cserébe nincs visszaút és az ipar meg ezt fogja szívni. Akkora nagy mellel lett döngetve az energiabiztonság, hogy ihaj. Erre ez van. A zöldek polgármestere beszél a zöldek tartományi főnökével, hogy a környezetvédelmi minisztérium jelöljön ki független "szakértékből" álló grémiumot (greenpace meg a többi süket) a műszaki kérdések megoldására és ajánlások kidolgozására. Majd ezek a gyökér potentátok átballagnak az autógyárakhoz, termelőcégekhez és elmórikáják, hogy akkor ennyi milliárdot lesz szíves kifizetni CO2-es lábnyom csökkentésére, amit majd mi fogunk felügyelni. Tudod, fejlessz úgy, hogy csökken a nyereséged az egyre növekvő energiaköltségek mellett...

Nagyon remélem, hogy Európa-szerte eltakarítják mind a frankfurt-i iskola írmagját is, egyetemben a homályos ződideológiával, lehúzzák a retyón az összes keresztény-bullshit-et meg liberális agyrémet. Itt nincs b opció. Elegem van belőlük, meg úgy az összes sötétzöldből is. Tényleg, takarodjatok a büdös francba ezzel a szarsággal. Nélkületek már javában a tesztüzemben lennének a GEN-IV reaktorok, ahol a jelentős részük már léghűtéses lenne - a közelébe sem menne mondjuk a Dunának, de nem. Repüljetek csak egyik klímacsúcsról a másikra a private jet-en, az megy...

(az évi egy személyeskedő hsz kvótámat ezzel idénre elhasználtnak tekintem)

Azt hiszem téged még sosem láttalak ennyire kiakadni. Csak nem érint a Bayer leépítés?
 

ManfredMacx

Active Member
2018. október 14.
128
66
28
Még azt sem értetted meg, hogy miért vicces a kommented. A pótmunkának és a többinek mi köze van ahhoz, hogy vannak olyan szerződések, amiket fix áron vállalnak el?

Ilyen pl. a legutóbbi Arlegih Burka osztály gyártására vonatkozó szerződés, de mintha a B-21 bombázó program is így menne. Ilyen volt az egyik finn reaktor szerződése is.

A szezont kevered a fazonnal és wall of text ptk gyűjtemény behányása ezen nem változtat. Valahol vicces, hogy egy fővállalkozással is foglalkozó cégnél 10 éve dolgozó embernek akarod magyarázni mindezt...

Persz, még soha nem történt olyan, hogy elszálljanak az árak?

Ezek nyilván meg se történtek:

"A listát a montreali olimpiai stadion vezeti, mely közel hússzor annyiba került, mint eredetileg tervezték. A 65 ezer férőhelyes sportlétesítmény, melynek nevéhez a történelem egyik legdrágább olimpiája is köthető, három év alatt készült el a tervezett 149 millió dollár helyet 3,1 milliárdból.

A Sydney jelképének számító operaház birtokolja a második helyet a listán, mely amellett, hogy 1357%-kal lépte túl a költségvetését, arról is híres, hogy 10 évvel a kiírt határidő után (1973-ban) készült el.

A hatodik helyet a budapesti 4-es metró birtokolja. A rövid leírás kiemeli, hogy a vonal építésének befejezése sokáig olyan hihetetlennek tűnt, hogy a miniszterelnök a megnyitón egy Chuck Norris-os viccet is elsütött. A Podio számításai szerint 353%-kal lépte túl a 4-es metró a költségvetést, az azonban nem derült ki, honnan szerezték az adatokat, ráadásul a dollárárfolyam alakulása is jelentősen befolyásolja az eredményt. Ha a hivatalos, itthon elérhető adatokat nézzük, 1998-ban 130 milliárd forintos költséggel számoltak, végül pedig 452,5 milliárdból készült Budapest negyedik metróvonala. Ez 248%-os túllépést jelent - írja a Portfolio.hu."
 
M

molnibalage

Guest
Persz, még soha nem történt olyan, hogy elszálljanak az árak?

Ezek nyilván meg se történtek:

"A listát a montreali olimpiai stadion vezeti, mely közel hússzor annyiba került, mint eredetileg tervezték. A 65 ezer férőhelyes sportlétesítmény, melynek nevéhez a történelem egyik legdrágább olimpiája is köthető, három év alatt készült el a tervezett 149 millió dollár helyet 3,1 milliárdból.

A Sydney jelképének számító operaház birtokolja a második helyet a listán, mely amellett, hogy 1357%-kal lépte túl a költségvetését, arról is híres, hogy 10 évvel a kiírt határidő után (1973-ban) készült el.

A hatodik helyet a budapesti 4-es metró birtokolja. A rövid leírás kiemeli, hogy a vonal építésének befejezése sokáig olyan hihetetlennek tűnt, hogy a miniszterelnök a megnyitón egy Chuck Norris-os viccet is elsütött. A Podio számításai szerint 353%-kal lépte túl a 4-es metró a költségvetést, az azonban nem derült ki, honnan szerezték az adatokat, ráadásul a dollárárfolyam alakulása is jelentősen befolyásolja az eredményt. Ha a hivatalos, itthon elérhető adatokat nézzük, 1998-ban 130 milliárd forintos költséggel számoltak, végül pedig 452,5 milliárdból készült Budapest negyedik metróvonala. Ez 248%-os túllépést jelent - írja a Portfolio.hu."
  1. Ezek fix áras szerződések voltak?
  2. Ezek energetikai projektek voltak?
Megkérhetnélek, hogy mást fárassz ökörségeddel?
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Mi van már itt, besötétződült a topik? o_O

Feltenném nagyonsokadszorra a kérdést. Ha nem atom akkor mi? Napelem meg szél? Ja és ha nem süt meg nem fúj, akkor nézzük egymást a sötétben, meg a nővérkék kézzel lélegeztetnek az intenzíven, a villamost megint ló húzza?

Szakállas már, de még mindig tudok nevetni, ha megnézem:



"a fúziós folyamat fenntartásához fűteni kell a plazmát, ha bármi üzemzavar támad, akkor egyszerűen leáll a fúzió,"
Ki érti ezt? Ha beindítottuk, a 10milió °os plazma nem fűti magát?

A 10 millió fok még kevés. Annyin még nem önfenntartó a fúzió. Kb. 150 millió fok kéne.

Mivel fűtik a 10millió fokos plazmát? Gondolom a lapradiátor picit kevés már oda… :D

https://www.ipp.mpg.de/3871954/ECRH

https://www.iter.org/sci/plasmaheating
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Túl sok minden függ a széntől ahhoz, hogy csak úgy leálljunk vele...

A széntől ugyanis túl sok minden függ, és túl sokak érdeke fűződik ahhoz, hogy folytatódjon az iparág bővülése. Egy sor nagyvállalat igyekszik a lehető legnagyobbra növeszteni a szénpiacot, mielőtt tényleg végleg be kell zárni. Törekvéseikben nagy összegű támogatásokkal melléjük állnak a kormányzatok, mert az ő érdekük is a szén továbbhajtása: a hatalmas készletek miatt ezen az úton tudnak olcsó energiát kínálni az állampolgároknak, akik cserébe a szavazatukkal fizethetnek. És a szénnek nem szab határt a természet, mint a megújuló energiaforrásoknak: a szélerőmű nem képes áramot termelni, ha nincs szél, a napelemek tehetetlenek napsütés hiányában, szénből viszont még mindig rengeteg van a föld alatt.

...

Az épülőben lévő, vagy még csak a tervasztalon létező szénerőművek több mint háromnegyede Ázsiban készül. Ez nem kevés: 1200 darabot jelent.

Indonézia fokozza a szénbányászatát, Vietnamban tisztítják a terepet az újabb erőműveknek, Japán pedig, a 2011-es fukusimai katasztrófa után visszatért a szénhez. A legdurvábban azonban Kína használja a szenet. A világ szénfogyasztásának feléért egyedül ők felelnek, több mint 4,3 millió főt foglalkoztatnak szénbányákban az országban. Kína 2002 óta 40 százalékkal növelte a világ szénkapacitását.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Túl sok minden függ a széntől ahhoz, hogy csak úgy leálljunk vele...

A széntől ugyanis túl sok minden függ, és túl sokak érdeke fűződik ahhoz, hogy folytatódjon az iparág bővülése. Egy sor nagyvállalat igyekszik a lehető legnagyobbra növeszteni a szénpiacot, mielőtt tényleg végleg be kell zárni. Törekvéseikben nagy összegű támogatásokkal melléjük állnak a kormányzatok, mert az ő érdekük is a szén továbbhajtása: a hatalmas készletek miatt ezen az úton tudnak olcsó energiát kínálni az állampolgároknak, akik cserébe a szavazatukkal fizethetnek. És a szénnek nem szab határt a természet, mint a megújuló energiaforrásoknak: a szélerőmű nem képes áramot termelni, ha nincs szél, a napelemek tehetetlenek napsütés hiányában, szénből viszont még mindig rengeteg van a föld alatt.

...

Az épülőben lévő, vagy még csak a tervasztalon létező szénerőművek több mint háromnegyede Ázsiban készül. Ez nem kevés: 1200 darabot jelent.

Indonézia fokozza a szénbányászatát, Vietnamban tisztítják a terepet az újabb erőműveknek, Japán pedig, a 2011-es fukusimai katasztrófa után visszatért a szénhez. A legdurvábban azonban Kína használja a szenet. A világ szénfogyasztásának feléért egyedül ők felelnek, több mint 4,3 millió főt foglalkoztatnak szénbányákban az országban. Kína 2002 óta 40 százalékkal növelte a világ szénkapacitását.
Amig mind meg nem döglünk. Várpalotán a várható életkor 44 év volt.
 
  • Tetszik
Reactions: Fade
T

Törölt tag 1945

Guest
Szénerőművet vesz a Greenpeace Németországban

A környezetvédők nem működtetni, hanem bezárni akarják a régi termelőegységet - írja a PV Magazine.
Azért, hogy azt megújuló energiaforrásokkal váltsák fel.
A hamburgi székhelyű zöldenergia-szolgáltató cég egyszerűen le akarja állítani az RWE szenes erőműveit.
Be akarja zárni a lignitbányákat, hogy a helyükre egy összesen 8,2 GW-os szél- és napenergiás termelőközösséget léptethessen be a rendszerbe.
Ennek összköltségét, befektetési összegigényét teszik szakértők 7 milliárd euróra, melyet szeretnék mindenféle állami támogatás nélkül, állampolgári és vállalkozói részvétellel biztosítani.

:rolleyes:

Rövidesen kelleni fog Paks-III is...