Az energiatárolással való szórakozás két okból is ökörség grid szinten, ami rögtön 3 vagy inkább 4.
Tehát összességében azért, hogy te ugyanannyi energiamennyiséget fogyasszál el mégis sokkal többet kell termelni. Tehát még üzemanyag oldaláról is többet kíván. A legjobb hatásfokú akksi töltése és kinyerése is legfeljebb 80%, de ez a lassú töltés esete. Azért megnézném, hogy amikor MW és GW-ok szaladgálnak, akkor milyen a hatásfok még nagyobb kapacitás esetén is.
- Maga a rendszer beruházási költsége mindig magasabb marad, mint egyszerűen csinálni azt, ami megy elég régóta. Annyit termelni, ami az igény.
- A betárolásnak is van hatásfoka.
- A kitárolásnak is.
- A szállításnak is.
Az, hogy grid szinten tárolni kell az energiát úgy, hogy már megtermelted az emberiség valaha volt legostobább ötletei között van. Felesleges plusz konverziós faktorokat teszel be. Hiába lenne magasabb energiasűrűségű a tüzelőanyag cellás bármilyen technológia - tehát ez csak kisebb tömegű tároló közeget jelent - ha olyan brutálisan szar a konverziós hatásfok, hogy messze többet kell megtermelni a ciklus miatt, mint amit valójában elfogyasztasz.
Nem tűnik fel, hogy akkut mindig csak olyan fogyasztóknál használt az emberiség, ahol fontos, hogy az eszköz mobilis legyen, mert nem tud a hálózathoz csatlakozni? De bakker az ipar és minden kisfogyasztó statikus, nem megy sehova. Akkor mégis mi a veretes véreres péklapátnak tároljunk töltés vagy kémiai formában áramot...?
Soha senki nem tudott értelmes választ adni erre a végtelenül balfasz ötletre. Pedig kb. középiskolás fizikával belátható, hogy ez marhaság. És felesleges is. Egy kiválóan működő rendszer helyett akar valaki dárágább és komplikáltabb rendszert...?
Minek?
Tudod mi a durva? A világ minden részén a nagy gyártók térnek át a JIT rendszerre. Vagyis az alapvetően könnyen és olcsón tárolható termékeket, nyersanyagokat nem akarják tárolni, mert az vesztesség számukra. Csak annyit termelnek, amennyire épp szükség van.
Errefel a villamos energiatermelés esetén meg pont ennek az ellenkezőjét akarják sokan meghonosítani, pedig az áramot ekkora mennyiségekben gazdaságilag katasztrófa tárolni.
Egyébként nem csak gazdaságilag, de valószínűleg technikailag is lehetetlen.
Gyors számolás:
a 13,5 kW-os Tesla Power wall 120 kg.
Magyarország egy órai áramfogyasztása 5000 MW.
24 órányi fogyasztás eltárolása közel 9 millió Tesla wallba kerülne. Mindamelett, hogy ez brutálisan sok pénz (53 milliárd dollár), 1 millió tonnányi akkumulátor is. Ez csak Magyarország egy napnyi fogyasztásának az eltárolása.
Ha világszinten ezt csinálnánk, nem lenne nyersanyag erre.