Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hunter

Member
2013. május 7.
126
0
16
A Dízel traktorba meg munkagépbe való,az autó benzinnel megy!!!

Ha valaki az USA-ban dízeles autót vesz a barátai mosolyogva megjegyzik : " hallottam, vettél traktort " !

Nyugat-Európában meg a személyautók többsége dízel !
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 389
55 136
113
bagira

Szia!
Én értelek, de cikkek amiket linkeltem a politika kétarcúságát bizonyítják, nem a lobbitevékenységet. Ami előzőnél jó volt , az most sz@r. Ha annyira erős lenne az atomlobbi a médiában, akkor régen és most is jó lenne a cikkíróknak a bővítés. De saját szemeddel láthatod, hogy ez nem így van!

A lobbikhoz:
Azért én nem csak hírekből ismerem a politikát. Hülyén fog hangzani de annyi a lobbi, mint égen a csillag. Ez alól az energetika sem kivétel. Az, hogy melyik erősebb, melyik gyöngébb az más kérdés. Ez nem az elméleti kommunizmus világa, itt senki sem egyenlő. Egyébként meglepődnél ha tudnád, hogy milyen erős a zöld lobbi, és nem csak Németországban.
Persze a zöld lobbi alatt nem pár szerencsétlen aktivistát kell érteni, hanem a nagy gyártó és forgalmazó cégeket. Gondolj bele, ugyanekkora kapacitás kiépítése például fotovoltatikusan olyan 16,000 milliárd forint környékén lenne, viszont az EU 80-90%-át állja az ilyen beruházásoknak. Szerinted mi pénzt szakíthatna ezzel egy gyártó? Hatalmas érdek van ám itt is!
(Amúgy ez egy összehasonlító példa volt, nincs ekkora támogatási összeg betervezve számunkra az EU-ban, de egy 10 szer kisebb beruházás is 1600 milliárd környékén mozogna!)

"Nem neked kell tájékoztatni"

Igen, nem nekem kéne ezt megmagyarázni, és azért lássuk be a magyar politikára nem nagyon jellemzőek az értelmes magyarázatok/döntések. Néha döntenek jól, csak rosszul valósítják meg vagy nem tudják lekommunikálni.
Szerintem is lehetett volna ezt jobban csinálni. Én is csak egy megaberuházást látok mögöttes koncepció nélkül.
De a magyar kormányok ennyit tudnak, azért mert akik beszavazzák őket azok sem okosabbak. Ez tény, a demokrácia a középszerűséget jutalmazza, és azért aki nyitott szemmel jár látja, hogy ez így van, mert a magyar átlag sem túl értelmes!
(Mentségünkre szóljon máshol sem tudósokból áll a társadalom)

Részben a fenti okfejtésből kifolyólag. Kivel kellene a kormánynak egyeztetnie? Ki ért ma Magyarországon az atomenergiához? Szerintem az MVM-en és egy egyetemen kívül nincs túl sok jelölt...
A Gazdasági Minisztériumban és az MNB-ben pedig értenek a közgazdaságtanhoz.
Most ebből kifolyólag kit kéne megkérdezni? Mondj valakit a "nagy civilek" közül aki kompetens és hiteles személy vagy szervezet és nem pártpolitikai érdeket szolgál! Nem hiszem, hogy van ilyen...
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
szerintem sincs sok mindenki akit meg kellett volna kérdezni.
tehát akkor végül stratégialag és országot és az embereket nézve jó döntés ? Maximum csak az ellenzék miatt elbizonytalanodunk ?Mindenki tudja nem jó ha szomszédjára van utalva valamiben, mi jelenleg energia imoprtra szorolunk. Röviden
@fip7 az baj kommunikálni , mert közbe harcolni kell az ellenmédiával sok energiát köt le , mert ugye az ellenzéknek nem kell kormányoznia, neki csak kötöszködnie kell. Tehát csökkentet kormányzati állománnyal , azért meg kell gondolni kétszer a készletek ( emberállomány ) felhasználását.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
hamár kétarcúság
http://index.hu/belfold/2014/01/16/lazar/

"(...) Az Oroszországhoz való viszony (...) történelmi aspketusban (...) mindig értékválasztást is jelentett. Értékválasztást jelentett 1849-ben, értékválasztást jelentett 1918-ban és 1919-ben, értékválasztást jelentett 1945-ben, értékválasztást jelentett 1958-ban, Nagy Imre kivégzésekor, értékválasztást jelentett az elmúlt húsz év minden kormányzati döntése alkalmával. Aki Oroszországhoz közeledik, lehet, hogy gazdasági értelemben ennek a közeledésnek, ennek a korrekt kapcsolatnak nyertese, győztese, zsebeink gyarapítója lesz, de fölad valamit a demokrácia, a szabadság, a szabadságjogok gyakorlása tekintetében. (...) Egy dolog soha nem jött keletről. A keleti szelek Európának ebbe a térségébe demokráciát és szabadságjogokat soha nem fújtak."
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 389
55 136
113
desertfox

Azért nincs normális kormányzati kommunikáció az ügyben, mert fölösleges a szavazatszerzés szempontjából.
A rezsicsökkentés a témájuk, ezt nyomják orrba-szájba, és ezzel meg is nyerik a választást.
Talán az évszázad üzletét kötötték meg, mégis ha megnézel egy híroldalt, lehoznak róla néha egy cikket azt ennyi. Nagyobb hír nála az, hogy Afrikában embereket esznek, az oscar díj, meg, hogy ki költözik be a VV6-ba.

Nézd meg jobb oldalt a "népszerű topikot"
http://www.origo.hu/index.html

Sehol nincs a bővítés!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 389
55 136
113
Fade

Demokráciával és szabadságjoggal még sonka senki nem lakott jól, és soha senki nem világított. Ne keverjük a bugyuta mainstream lózungokat a valós érdekekkel.
A politika érdek. Ha ma az oroszok tesznek egy jó ajánlatot akkor velük tartunk, ha a Nyugat akkor velük, ez így működik.
Az meg, hogy miket hablatyol az a szerencsétlen Lézer Jani meg végkép mellékes. Arról beszél épp hülyeségeket amire parancsot kap. Ma én Magyarországon egyik oldalon sem látok hiteles embereket, csak olyanokat akik jól mérik fel a politikai realitásokat. Ennyi.
És szerintem itt zárjuk le a pártpolitikai részt a topikban, mert az nem vezet sehova...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
"Demokráciával és szabadságjoggal még sonka senki nem lakott jól"

wtf? Ez honnan? Amúgy meg kommunizmussal meg diktatúrával sem.

"Az meg, hogy miket hablatyol az a szerencsétlen Lézer Jani meg végkép mellékes. "

Te hoztad fel a kétszínűséget. Nem mindha nagyon hasonlót nem lehetne Viktortól idézni...

"És szerintem itt zárjuk le a pártpolitikai részt a topikban, mert az nem vezet sehova..."

nem én kezdtem. De remélem evvel akkor befejeztem.
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Sziasztok!

Elindult valóban az ellenzéki össztűz a paksi új blokkok építésére.

Az alábbi cikk viszont más szempontokból is tanulságos.
Egy országgyűlési jelentés részletei a 2003-as paksi üzemzavarról.
Egyértelműen kihozzák az Atomerőmű és az Atomenergia Hivatal felelősségét az üzemzavarban a franciákon túl.

Megdöbbentő, hogy kijuthattak radioaktív izotópok (szűrők hiányában), hogy az ott dolgozókat közvetlen veszélynek tették ki, hogy nem tájékoztatták a lakosságot, és nem voltak felkészülve a helyzet kezelésére sem.
És leginkább: "Az utólagos szakértői vélemények szerint a tartályban nem volt kizárható a spontán láncreakció lehetősége (KFKI AEKI, BME NTI)."

http://nol.hu/belfold/lancreakcio_pakson__idezetek_egy_elhallgatott_jelentesbol

Ennyit a tökéletes biztonságról! Ez a rendszer semmilyen hibát nem tud tolerálni, márpedig arra mindig van esély. És ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy milyen kicsi. Szerintem.

Üdv:

B.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
@bagira

Nem akarom kétségbe vonni a jelentésben leírtakat, de ha ennyire súlyos volt a helyzet, akkor nem lett volna ennek nagyobb (nemzetközi) visszhangja 2003-ban? Akkoriban még nem volt ekkora tétje a megítélésben ennek, hogy a NAÜ ne cseszegessen érte. Másrészt engem kicsit zavar, hogy ez pont akkor kerül elő, ráadásul csak az "értékes" részt kiemelve mondhatni egy pártlapban, amikor politikai tőkét lehet belőle kovácsolni. 2011-ben, amikor még a németek is Cserenkov-kékben világítottak az atomellenes láz hevében, valahogy éppen az ellenzéket se érdekelte, hogy Pakson van egy atomerőmű.

Megj.: ha a NOL korrekt cikkeket szeretne közölni, akkor közzétennék az egész jelentést és megszólaltatnának egy szakértőt.

Megj. 2.: "Ettől a pánik csak tovább erősödött."

Én akkoriban Pakson laktam, a szüleim egyenesen az erőműben dolgoztak. Nem volt semmi pánik (pedig ugye ott kellett volna a legnagyobbnak lennie).
 
M

molnibalage

Guest
Ennyit a tökéletes biztonságról!

Ember, senki nem beszél tökéletesről. Arról van szó, hogy ha ez is megtörtént volna, akkor is csak erőművi dolgozót ért volna többlet terhelés. Az igan masszív épületek célja az is, hogy ne engedjék ki a sugárzást.

Jó lenne már végre megérteni a mérnöki gátak szerepét fikázás előtt. Egyébként meg <b>/*MODERÁLVA*/</b> szánalmasnak tartom, hogy csak az atomerőműtől várnak el az emberek hibamentességet. A közúti közlekedés megtervezésekor ez miért nem igény...? Csak kis hazánkban évi ~1500 ember hal bele és kb. ugyanennyi szenved maradandó, igen súlyos egészségkárosodást...

Ez a rendszer semmilyen hibát nem tud tolerálni, márpedig arra mindig van esély.

Már bocs, de <b>/*MODERÁLVA*/</b>. Ha ez lenne, akkor azt jelentené, hogy minden hibából olyan súlyos bibi lenne, mint Cseronibl esetében. Nem lett...

Nagyon elegem van már a műszaki fénanalfabéták "majd én jól megmondom" kommetjeiből...
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Helló!

"Ember, senki nem beszél tökéletesről. Arról van szó, hogy ha ez is megtörtént volna, akkor is csak erőművi dolgozót ért volna többlet terhelés. Az igan masszív épületek célja az is, hogy ne engedjék ki a sugárzást."

A "csakot" én idézőjelek közé tenném rögtön.

Masszív épületek alatt a könnyűszerkezetes épületekre gondolsz, amiben a jelenlegi reaktorok el vannak helyezve?
Ez itt a beszélgetés/vita alatt is előkerült, hogy a négy blokkot költségcsökkentési célból ilyenekbe telepítettük. 2*2-es képletben. Szemben a finnekkel.

Az, hogy a szellőzőrendszereken nem volt alkalmas szűrő az is beszédes. Milyen mérnöki gátakról beszélünk? Egy részük épült csak ki, és úgy tűnik, kritikus helyzetben, nem tudták ezeket sem érdemben használni.
Meg valahogy a szuper tájékoztató/riasztó rendszert sem akarták hirtelen használni ezek szerint.
Ahogy a hatóságok tájékoztatásáról is lemaradtak.

Vagyis az emberi tényezőről is beszélünk és a bizalomról, ami itt már korábban előkerült.

"Egyébként meg <b>/*MODERÁLVA*/</b> szánalmasnak tartom, hogy csak az atomerőműtől várnak el az emberek hibamentességet."

Talán azért, mert súlyosságban és időtávban is más hatásokról beszélünk. A közlekedési problémák kezelésének szükségességével egyébként egyetértek.

"Már bocs, de <b>/*MODERÁLVA*/</b>. Ha ez lenne, akkor azt jelentené, hogy minden hibából olyan súlyos bibi lenne, mint Cseronibl esetében. Nem lett..."

De ez nem az előkészítőkön és a kárelhárítókon múlt itt ezek szerint, hanem döntően a szerencsén.

"Másrészt engem kicsit zavar, hogy ez pont akkor kerül elő, ráadásul csak az "értékes" részt kiemelve mondhatni egy pártlapban, amikor politikai tőkét lehet belőle kovácsolni. 2011-ben, amikor még a németek is Cserenkov-kékben világítottak az atomellenes láz hevében, valahogy éppen az ellenzéket se érdekelte, hogy Pakson van egy atomerőmű."

Ezzel teljesen egyetértek, ennek jóval előbb kellett volna nagyobb publicitást adni.

"Megj.: ha a NOL korrekt cikkeket szeretne közölni, akkor közzétennék az egész jelentést és megszólaltatnának egy szakértőt." Ebben is teljesen igazad van.

"Én akkoriban Pakson laktam, a szüleim egyenesen az erőműben dolgoztak. Nem volt semmi pánik (pedig ugye ott kellett volna a legnagyobbnak lennie."
Bocs a durva a hasonlatért, de a csernobili kezelők is az utolsó pillanatig próbálták elhárítani, amit lehetett. (Persze mikor felismerték, hogy mit is csináltak.

Üdv:

B
 
M

molnibalage

Guest
Masszív épületek alatt a könnyűszerkezetes épületekre gondolsz, amiben a jelenlegi reaktorok el vannak helyezve?

Ezen a ponton tényleg csak faceplam járna neked. Ember Paksot úgy megerősítették, hogy 7-es rengésnek is ellenálna a reaktor. A lefúvatás miatti túlnyomás kezelése a csarnok 3 bar túlnyomásnak is ellenáll. Ez neked könnyűszerkezetes...?

Milyen mérnöki gátakról beszélünk?

Ha tényleg ezt kérdezed, akkor nincs is miről beszélni...

Talán azért, mert súlyosságban és időtávban is más hatásokról beszélünk.

Mi van...? Még Csernobil miatt is kevesebben halnak meg, mint itthon az utakon pár év alatt... Ennyit a súlyosággról meg időtávról...

De ez nem az előkészítőkön és a kárelhárítókon múlt itt ezek szerint, hanem döntően a szerencsén.

Tök jó, hogy egy fő technológián kívüli üzemzavart te úgy állítasz be, mintha a főtechnológiával lenne valami gáz... Szezon és fazon... Ebből katasztrófa egyszerűen nem is lehetett volna, mert az fizikai képtelenség...
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
zöldek figywlmébe, kérem elmagyarázni hogy miért nem elég a szélkerék:
http://blogs.wsj.com/economics/2014/01/14/japan-no-longer-an-export-powerhouse/
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Csernobil szerencse
igen, abban, hogy: Oroszország anyácska jóval kevésbé lakott, mint mondjuk ahol élek, és épp nem volt egy olyan helyre légáramlás, ami egyből sűrűn lakott területre dobta ki az anyag javát.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
"Én akkoriban Pakson laktam, a szüleim egyenesen az erőműben dolgoztak. Nem volt semmi pánik (pedig ugye ott kellett volna a legnagyobbnak lennie."
Bocs a durva a hasonlatért, de a csernobili kezelők is az utolsó pillanatig próbálták elhárítani, amit lehetett. (Persze mikor felismerték, hogy mit is csináltak.

Nem durva, mivel nem hasonlat. Csernobillal ellentétben Pakson nem halt meg senki, hanem a dolgozók hazamentek szépen és esetenként megbeszélték otthon, hogy mi történt. De valahogy még se hoztak le híreket a "hatalmas" paksi hiányosságokról a dolgozók szájából, még csak Blikk meg Bors szinten sem. Azért nem gondolod, hogy ahol egy ekkora baki történik, az ott dolgozó kb. 3000 ember közül mindenki csendben marad. Ez nem a Szovjetunió, teljes állami kontrollal a média felett, hogy mindenkit elhallgattassanak.
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
A közúti közlekedés megtervezésekor ez miért nem igény...? Csak kis hazánkban évi ~1500 ember hal bele és kb. ugyanennyi szenved maradandó, igen súlyos egészségkárosodást...

Ez olyan mint amikor azzal dobálóznak, hogy a repülés veszélyes.. hát szerintem autóba ülni jóval veszélyesebb.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Egy átlagos szénerőmű körül többen patkolnak el normál üzemmenet esetén, mint a Lenin erőműnél amikor felrobbant.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 389
55 136
113
Még egy kis infó:
http://www.origo.hu/itthon/20140117-orban-paks-a-rezsicsokkentes-zaloga.html?sec-1

gacsat

"Egy átlagos szénerőmű körül többen patkolnak el normál üzemmenet esetén, mint a Lenin erőműnél amikor felrobbant."

Ez nagyon igaz! Egy kis infó erről:
"Egy 1000 MW-os korszerű szénerőmű 7000 tonna szenet fogyaszt naponta.
Éves kibocsátása: 6.500.000 tonna CO2, 4.500 tonna NO2, 900 tonna SO2, 400 tonna nehézfém (As, V, Cd, Pb). (Természetesen a kéntelenítővel ellátott erőművek ezeknél az értékeknél kevesebbet.)
Egy 1000 MW-os atomerőmű 80 kg uránt használ fel naponta. 30 tonna nagy aktivitású radioaktív hulladék keletkezik évente, mely feldolgozás után 6 m3 térfogatú, körülbelül 300 m3 kis- és közepes aktivitású radioaktív hulladék keletkezik évente."