Vezessük le, hátha tényleg érdekel valakit, és hát a cikk témájába vág.
Magyarország évi áramszükséglete 45 TWh.
https://www.portfolio.hu/valla..
19 megye van, tehát egy megye ~6%
Az ország erdősültsége ~11%
Magyarországon egy évben kb 7,5 milió m³ vegyes fát vágnak ki. Ez 5M tonna.
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat...&utm_medium=link&utm_campaign=mandiner_201906
Ez kb 2 megyényi fából jön ki.
Ez kb 20 TWh fűtőérték.
http://www.carborobot.hu/image..
Tehát kb 4 és fél megyényi erdőből jönne ki az ország áramtermelése. Ha valahol meg tudnánk szárítani ennyi fát.
A hatásfok ugyanannyi, mint bármelyik hőerőműnél.
Viszont a mai fakitermelésből indultam ki (mert nem találtam évi faújulat adatokat). Ha célirányosan energiafa ültetvényeket feltételezünk, drasztikusan nő a területre számított hatásfok.
A dolog a HATALMAS fedett szárítókon bukik el. Itt húsz négyzetkilóméteresekre kell gondolni. A fának legalább egy évet kellene benne tölteni. Magyarán az erőmű egy évi fűtőanyagának el kellene férni benne.
a szilárd tüzelést gyorsan kéretik elfelejteni. A szárítást illetően helyes a felvetésed. A vízgőz az energiatartalmát magával viszi. Ha a tűzifa csak kevés vizet tartalmaz, a hőelvonó és hőtermelő folyamatok aránya olyan, hogy a tűztérben létrejön a kiégéshez szükséges 800-1000 °C hőmérséklet. Nedves fa esetében azonban a nagyobb hőelvonás miatt a hőmérséklet csökken, emiatt a fagázok és a korom kiégése nem lesz tökéletes, különböző elégetlen szénhidrogének és korom jelenik meg az égéstermékben. Ezt lazán lehet PM10-nek számolni. Nagyvonalú leszek és átlag 270gramm/GJ értékkel számolom a kazánt (a mezei fatüzeléses kályha 1000gramm/GJ - BME-s kémiaköny). Németországban a 270gramm/GJ-os kályhára már ökoplecsnit nyomnak.
Kicsit kalandozzunk:
Szerintem a fő célnak első körben a szálló korom csökkentésének kellene lennie. Érdemes megnézni ezt az ábrát:
https://www.electricitymap.org/?page=map&solar=false&remote=true&wind=false
Ami az ábrából kilóg, azok a görögök, akik nem kispályások, íme:
https://www.eumayors.eu/IMG/pdf/technical_annex_en.pdf
A napokban voltak erről már értelmes viták Németországban. A jelenlegi áramtermelés CO2-es egyenértéken:
https://de.statista.com/statistik/d...r-fuer-den-strommix-in-deutschland-seit-1990/
Nagyon verik a mellüket, hogy csökken a CO2 termelés, de van is honnan. De itt álljunk meg egy baráti szóra:
"..Die Bundesregierung hat sich zum Ziel gesetzt, die Treibhausgasemissionen in Deutschland bis zum Jahr 2020 um 40 Prozent, bis 2030 um 55 Prozent, bis 2040 um 70 Prozent und bis 2050 um 80 bis 95 Prozent zu reduzieren (jeweils bezogen auf das Basisjahr 1990)..."
Vagyis fogták az 1990-es bázisértéket (764g), majd erre ígérték be, hogy 2020-ra 40%-kal lemennek, ami 460gr.
Aki még bírja szusszal, nézze meg is:
https://www.bmwi.de/Redaktion/DE/Do...-pdf-grafiken.pdf?__blob=publicationFile&v=14
Tekerj le a 21-es ábráig. Látható, hogy a szénfelhasználás stabilizálódott, majd egy évtizede stagnál. A kezdeti nagy visszaesés kényszer volt. Számos NDK-s erőművet be kell zárni, mert annyira szar állapotban voltak.
33-es ábra: távfűtés, magáért beszél..
Gyakorlatilag bekormányozták magukat egy sakk-matt helyzetbe.
- atomot egyre inkább csökkentik
- a szemét és a biomassza egyre nő, miközben a széntüzelés stagnál
- ész nélkül építik a szél- és napelemes erőműveket - a kiépített elméleti kapacitás már tényleg durva - számszakilag
- gázos erőművek nem épülnek
Mit is okoz ez?
- a fő mumus - a szenes erőművek, köszönik, de jól vannak. Ezeket nem lehet kivenni, mert már így is elérjük a kritikus szintet az alaperőművek esetében
- hiába a szélerőmű fent, ha délre (Bajorország, Baden-W-tartomány) ebből semmi sem jut. Önmagában a szeles szám szép, csak ugye hol és mikor
- kezdik figyelembe venni a napelemek "ökolábnyomát"
- hirtelen teljesítmény-igény - lásd manapság esetén marad szénerőmű, illetve az áramimport
- lengyel és német árak között akkora a különbség, hogy a lengyel bolondok lesznek lekapcsolni a szenes erőműveket. A CO2 meg a szálló por ennek megfelelően az egekben. A németek a lengyel áram németországi hasznosulását nem számolják bele a saját CO2-es termelésükbe
- délen (BW meg Bajorország) szinte hetek óta szélcsend van
- az aszályos időjárás pofánveri a szállítmányozást. Nem lehet mindent vasútra tenni, amit eredetileg vízen szállítottak volna. Tavaly a Rajna majd 3 hónapig nem volt hajózható, ez meg is látszódott a városi szállópor-koncentráción. Igen, a teherautókra nincs olyan tilalom, mint a személyautókra. Folyószabályozás vagy tározók építése évtizedes téma, de a zöldek bojkottálják (cserébe villámárvíz, olykor Passau-t meg Regensburg-ot kimossa a Duna, de sebaj)
- rohamosan nő az elektromos autók száma a kedvező lízing és állami támogatások miatt. A környéken beüzemeltek 3 Supercharger-t. Ma áramszünettel kezdtünk úgy 300 méteres körzetben.
- tegnap megint kaptam egy értesítést, hogy a villamos művek egyoldalúan szerződést bonthat, ha az áram ára "tartósan az előzetes szerződésben meghatározott érték felett marad" (baszod, azért szerződés, mert lefixáljuk a részleteket...). A gond az, hogy már nem csak nyáron durvul be az áram ára, hanem télen is. A probléma az, hogy alá kell ígérni a másik áramszolgáltatónak. Itt promt áramtőzsde van, heti, havi kereskedési léptékben, vagyis ami spekuláció a tőzsdén megy, az itt is megvan. Végeredményben bármi van, mi fizetünk. Ha nyernek, nem lesz olcsóbb az áram. Ha beszopták az árfolyammozgást, akkor emelnek. Minderre törvényi felhatalmazásuk van...