Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 678
14 641
113
Egy működő atomerőmű bőven megéri az árát. Vész esetére nekem is van itthon aggregátorom.
Bármelyik percben bekövetkezhet valami katasztrófa, és hogy fogunk örülni, hogy mi nem fagyunk meg.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 195
60 040
113
Megfogadtam, hogy nem írok többet a költségekkel kapcsolatban, de megszegem. Egy régebbi munkámból fogok betenni egy részt. Szerintem szemléletes:

"Miért fontosak a fent említett adatok és összegek az áram árának csökkentése szempontjából? Azért, mert egy saját számítás szerint meg fogom vizsgálni azt, hogy közgazdaságilag lehetséges-e az atomerőmű építésen keresztül áramár csökkenést elérni, vagy legalább a jelenlegi szintet tartani, úgy, hogy az ne okozzon a szolgáltatók számára súlyos terheket.
Ezt egy példán keresztül fogom szemléltetni:
Tűzzük ki célnak a jelenlegi paksi atomerőműben termelt villamos energia értékesítési árat. Ez 12 Ft/kWh. Ezen összeget nem léphetjük át, hiszen akkor a rezsicsökkenés nem valósul meg. Most pedig következzen a számításom:
Vegyünk alapul két VVER-1200-as blokkot. (MIR-1200, a legesélyesebb típus a tenderen) Ezeknek kb. 2.4 GW/h a teljesítménye. A kapacitás kihasználtság (92%) miatt számoljunk tisztán 2.2 GW/h-val. 1 kW/h előállítási költségét 4 Ft/kW/h-nak vesszük a fentebb ismertetett információkból kiindulva. A megtérülési költség legyen 8 Ft/kW/h.
A kérdésünk pedig a következő: A cseh beruházással kapcsolatos orosz ígéreteket alapul véve 15 év alatt megtérülhet-e egy ilyen beruházás, ha a beruházás költsége 3000 milliárd Ft?
A számítás 8 Ft/kWh megtérülési költséggel:
Ez 8000 Ft/ MW/h. Vagyis 8 millió/ GW/h. Vagyis 17.6 millió Ft/ 2.2 GW/h.
Egy évben 8760 óra van. Egy szökőévben pedig 8784. Ebből kifolyólag a 15 évre számoljunk 12 „hagyományos” évet és 3 szökőévet.
17.6 millió Ft/kW/h*8760 órával=154.176 milliárd Ft/év
17.6 millió Ft/kW/h*8784 órával=154.498 milliárd Ft/szökőév
Ez a 15 évre kiszámolva: 154.176*12+154.498*3=1850.112+463.494=2313.606
Vagyis 15 év alatt a fent vázolt módon 2313.606 milliárd Ft folyik be a beruházás megtérülési költségeként. Ez kevesebb, mint a célul kitűzött 3000 milliárd Ft. Bár tény, hogyha kisebb beruházási összeget (például a török beruházást, ahol két blokk költsége 2200 milliárd Ft) vagy hosszabb megtérülési időt (15 helyett 20 évet) veszünk alapul, akkor a beruházás költsége valóban nem jelent veszélyt a rezsicsökkentésben elvárt alacsony áramárra. Ebből a számításból szerintem jól látszik, hogy az atomerőmű új blokkjainak építése még rövidtávon sem kockáztatja a kormány rezsicsökkentési stratégiáját az áram árával kapcsolatban. A megtérülési időszak lejárta után, pedig komoly pénzügyi lehetőség van további kapacitásbővítésre, vagy az áram árának további csökkentésére. Persze a hálózatban nem csak atomerőművek vannak, de az atomerőműnek, mint olcsó energiát biztosító alaperőmű, komoly szerepet szán a kormány."

A 15 évre kapott összeget a 30 éves futamidő miatt szorozzuk meg 2-vel!
Ez: 4627.212 milliárd forint. Ennek fedeznie kell egy 3000 milliárd forintos hitelt + a kamatait. Jól látható, hogy 1 forinttal sem lett drágább az áram!
Az infláció miatti árváltozást meg most ne vegyük bele. Senki ne jöjjön nekem azzal emiatt 2 év múlva, hogy már nem 12 hanem 14 forint az áram és ez az atomerőmű hibája! Ez infláció lesz.
De persze előfordulhat, hogy biztosra mennek és mondjuk 12 helyett 15 forintért adja majd az atomerőmű az áramot holnaptól, és akkor mi van??? Rezsicsökkentés előtt is 15 forint volt! Rendeletben utasították őket a 12 forintra. (ha jól emlékszem)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 905
72 914
113
Tudjátok van egy gondolatom ezzel az áramos dologgal kapcsolatban.
Energiára ugyanúgy szükség van a jövőben mint élelemre. A fogyasztás egyre növekszik mert ha csak egyszerű példával élek is de pl nő a klíma , PC használók köre a világban.
Nézzük át mink van itthon:
Bányászat van? Nincs. Max kavics. A 80-as éveknek vége, de egyébként is értékes cucc nincs nálunk a földben. (platina,olaj stb)
Ipar van? Nincs. Itt nem a Mercédeszre meg az Audira gondolok. Az kiviszi a profitot itt csak dolgoztat. Hanem állami kézben lévő külföldre exportáló nemzetközileg is ismert nagyvállalatról. Olyanra mint hmm régen pl az Ikarus. Mindenfelé vitték szibériától szíriáig. Egyébként is bányászat nélkül kintről jöhet az alapanyag ami drágít.
Mezőgazdaság? Nincs. A megművelhető területek egyre fogynak zöldmezős beruházások és lakóparkok miatt. De nagyon. Mindent beépítünk és sajnos nem felfelé terjeszkednek a városaink falvaink.
Állami gazdaságok,Tsz-ek megszűntek. Szétosztva a földterület. Jelenleg a kis gazdaságok csökkennek,elvéreznek. A nagyok nőnek hála az uniós pártfogásnak. De ezek nem államiak. Az ország legnagyobb mezőgazdasági cége is tudtommal német.
Tizedére esett vissza a termelés, meg egyébként is úniós kvóta van mindenre.
Szürkeállomány-kutatás van? Nincs, lényeges biztosan nem. Néha ez az de nem jelentős. Olcsó munkaerőt exportálunk ennyi,mint pl pakisztán.
Miből lehetne még pénzt csinálni? Áram? Pl? Atom most lesz, vízierőműnél sok a sírás hogy jaj a táj meg a halak. Megkockáztatom bős nem biztos hogy rossz lett volna. A Répcét pl 40 éve elterelték és egy kb 10m mély csatornába vitték. Most megkockáztatom még vadregényesebb mint volt. Teljesen elvadult, a természet visszahódította ami az övé. De elég csak csernobilt megnézni. Szóval egy vízierőműnél a folyammeder szabályozása nem a világ vége. Szvsz nyugodtan lehet vízierőművet is építeni. El fogják vinni az áramunk amiből pénz folyik be.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 754
66 542
113
Nem tudom meddig élek, de könnyen lehet, hogy még megérem, hogy Bős-Nagymaros újra terítéken legyen. Anno az úgynevezett rendszerváltás(?) egyik kiindulópontja volt az eltörlése, de valójában inkább volt az akkori ellenzék összekovácsolása és erődemonstrációja, mint józan, szakmai alapú döntés. Ha akkor megépült volna, ma lenne egy hajózható Duna szakaszunk, amelyen mellesleg az árvízvédelem is megoldott lett volna.
Az azóta eltelt több mint húsz év alatt valószínű a természet is alkalmazkodott volna.
És energiát is termelne.
A szlovákok C-variánsa miatti erkölcsi és környezetvédelmi vereséget már nem is említem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 195
60 040
113
antigonosz

Látom ráéreztél az elmúlt 23 évre :)

Csak pár észrevétel:
1. A mezőgazdaságunk ma 9 millió emberre termel elegendő élelmiszert (persze ez fajtánként változó, valamiből többet, valamiből kevesebbet) Nekem hozzáértő okosok azt mondták, hogy elvileg 20 millió emberre simán tudunk jó minőségű élelmiszert termelni, de komoly gépesítéssel a határ szerintük 30 millió is lehet. Ez azért komoly potenciál akárhogy is nézzük.
Ha ehhez hozzáveszel még egy normális feldolgozó ipart akkor nagyom sok munkahelyet teremtettél. A "keleti nyitás" ezért jó dolog, hús, gyümölcs és zöldség oda mehet dögivel. (gabona, kukorica annyira már nem)
Továbbá ha nincs élelmiszerre ekkora piaci igény akkor lehet energia növényeket is termeszteni.
Persze azzal is tisztában kell lenni, hogy egy komolyan gépesített mezőgazdaság és feldolgozó ipar alapja az olaj és az áram. Ezek mozgatják.
Két akadálya van ennek:
A krónikus tőkehiány és az EU. (lásd. cukorkvóták)

2. Vannak ásványkincseink! Csak párat hadd említsek:
Pécsen például van urán, csak saját feldolgozó ipar nélkül nincs értelme kitermelni.
Pécsen van még a földben szén, amit elvileg szénelgázosításos módszerrel föl tudnának hozni. Állítólag az ország 40 évnyi földgázfogyasztását fedezné az itt lévő szénkészlet. Csak ez sem gazdaságos még anyagilag.
(Mondjuk tágabb értelem nézve, munkahelyeket teremtene a beruházás, csökkentené az energia függőséget és csökkentené az országból kiáramló pénz mennyiségét.)
Alumínium: Ennek nem véletlenül volt kis hazánkban nagy ipara, egy atomerőmű által biztosított olcsó energiaárral újra megérné termelni. Persze jó lenne ha nem csak bugákat hanem kész termékeket is gyártanánk.
Titán: Nemrég linkeltem egy cikket arról, hogy a magyar alumíniumot azért kellet kivinni az SZU-ba feldolgozásra, mert X mennyiségben Titánt tartalmazott. Hogy most mi ezzel a helyzet azt nem tudom...

3. Nagyon jó földhő és édesvíz potenciál. Ezt nem részletezném, szerintem ez egyértelmű.

A fenti felsorolásból is látszik, hogy nekünk is megvannak a saját adottságaink. De alapvetően három ok miatt nem tudjuk ezeket kihasználni:
1. Béna politikai garnitúra
2. Krónikus tőkehiány
3. EU korlátozások

Az atomerőmű építés viszont végre valami pozitív. Ugyanis az olcsó energia az alapja egy sikeres gazdaságnak!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 195
60 040
113
Ukránok is hitelből:
http://atomenergiainfo.hu/orosz-atomenergetika/orosz-hitelbol-fejleszthet-ukrajna
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 452
84 402
113
fip7

Itthon urántartalmú homokkő van ami a létező legszarabb minőséget jelenti a létező legdrágább kitermelés mellett!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 195
60 040
113
dudi

Én sem mondtam, hogy olcsó, viszont:
"Az V.számú bányaüzem teljes ércvagyonának termelésbe való bevonására a bánya időközben elrendelt bezárása miatt már nem került sor, az otthagyott ércvagyon mennyiségét több millió tonnára becsülik."

http://hu.wikipedia.org/wiki/Ur%C3%A1n%C3%A9rcb%C3%A1ny%C3%A1szat_Magyarorsz%C3%A1gon

http://www.wildhorse.hu/hu/mecseki-uran-projekt
http://www.wildhorse.hu/hu/bataszeki-urankutatasi-terulet
http://www.wildhorse.hu/hu/dinnyeberki-urankutatasi-terulet

Szénelgázosítás:
http://www.wildhorse.hu/hu/a-ucg-technologia-bemutatasa
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 452
84 402
113
fip7


Senkinek nem kell mert ahhoz képest amennyibe a mi uránunk kerülne szinte potom pénzért lehet venni máshonnan.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 195
60 040
113
dudi

Kezdjük az elején. Antigonosz kesergett, hogy nincs semmilyen ásványkincsünk. Erre írtam, hogy van, erre volt az után az egyik példa!
"az otthagyott ércvagyon mennyiségét több millió tonnára becsülik"
Ez azért nem bagatel.
Viszont a mondatom másik része az volt, hogy saját feldolgozó ipar nélkül nincs értelme kitermelni.

Most erre te győzködsz, hogy nincs értelme kitermelni. Akkor mi most miben nem értünk egyet???
 

sidewinder1

Member
2012. március 13.
217
4
18
A 444.hu diszkréten elhallgatja,hogy a finnek előbb megkötötték az oroszokkal a szerződést. Vagy a 444-esek szerint Finnország nem EU-tag?
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 662
3 514
113
Urán esetén ha jól emlékszem a Pécsi bányák a világpiaci ár 5*ért termeltek. Nincs ezen mit csodálni miközben 1000m alatt folyt a termelés +40C közethő mellett Ausztrália, Kanadában, Oroszoban külszini fejtéssel termelik ki. Hiába volt müködő dúsítómű brutálisan nem volt rentábilis.
Szénnél detto.
és akkor már a "Makói" gázt is vegyük ida. Gázunk is van. Csak kitermelhetetlen.
Szóval van itt minden.

De hamár gazdasági rákfene akkor itt kéne kezdeni.
http://kiszamolo.hu/gondoskodo-allam-kontra-piacgazdasag-magyarorszag-vs-szlovakia/
 
M

molnibalage

Guest
Mezőgazdaság? Nincs. A megművelhető területek egyre fogynak zöldmezős beruházások és lakóparkok miatt. De nagyon. Mindent beépítünk és sajnos nem felfelé terjeszkednek a városaink falvaink.

Édes jó Istenem, de magyar mezőgazdaság nem azért nem termel, mert nincs termőföld, hanem azért, mert versenyképtelen... a KGST idejében úgy, hogy a fejletteségben fényévekre volt a nyugattól az ország cirka 20 millió emberre termelt alsó hangon. Csak éppen azért, mert a kedves Iván fogta és elvitte, mert olyan "sikeres" volt a szovjet mezőgazdaság... Azt, hogy meg mit kaptunk érte, az megint egy másik történet...
 
M

molnibalage

Guest
1 kW/h előállítási költségét 4 Ft/kW/h-nak vesszük a fentebb ismertetett információkból kiindulva. A megtérülési költség legyen 8 Ft/kW/h.

Én nem tudom, hogy mennyibe került az előállítás, a mérce főleg az, hogy most menyiért adja el Paks. Ez 12 Ft/kWh vagy 14 Ft/kWh.

A fenti és más számítás által látszik, hogy aki szerint gigantikusan drágább ár kell a teljs életciklus alatt a megtérüléshez, az inkább áramot vezessen és nem blogot vagy újságot. N+1 "hozzértő" pórbálja behazudni azt, hogy milyen gigantikusan nőhet az áram ára és azt, hogy soha nem fog megtérülni. Tömören. Baromság. Egy atomerőműnél jelenleg ma kb. az a kérdés, hogy 15 vagy 25 év alatt térül meg. Ez elsőre borzalmasnak hangzik, mert aki felhúzza, annak ez túl sok. Csak éppen jó lenne ezenek a zseniknek felébredni és talán gondolni arra, hogy ez befektetés a jövőben. Ha ezzel a szemlélettel nem húzzák fel Paksot, akkor ma csak "picit" lenne drágább az áram ára..

Szóval lehet, hogy egy átmeneti ideig az kismértékű áram ár növekedéssel társul, de egy idő után meg olyan olcsó áramot ad - amikorra bizony már lecsenghet a palazgát és istentudka, hogy még mi - amikor már tényleg nagyon kellhet.

Egy atomerőmű építése az befektetés a jövőbe. Persze, ha valakinek nincs jövője, vagy szarik bele...
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 709
2 362
113
aki a finneket hozzá az elfelejti,hogy ők más geopolitikai makró régióba tartoznak. Svédekkel, norvégokkal, dánokkal és a finnekkel is az oroszok Északi-sark kapcsán politikailag meg állapodtak.
Közép-Európába viszont nem nagyon van orosz barát állam. Mi hazánk elmúlt időkbe az.
Ebben az üzletbe az a jó, hogy a erőművön kívül fűtőelemeket és minden egyebet is magába foglal.
 

ruhakupac

Active Member
2012. július 31.
158
37
28
Paksról a Gazdasági rádió kérdezett a szerda reggeli műsorban egy nyugalmazatott energetikai szakit.
Kicsit árnyaltabb képet festett Paksról, mint amit a médiában látsz, hallasz.
Igaz ő főképp a technológiai vonalat követte.