M
molnibalage
Guest
LOLNem gondolod, hogy ennek is jelentős szerepe van abban, hogy miért kezdenek el átállni megújulókra?
Mert amíg egy atomerőmű megépíttetése még 1-1 kormánynál is kiüti a költségvetési biztosítékot, addig akár te (jó vicc mi? ) otthon is befektethetsz egy áramtermelő kiserőműbe. Előre tervezhetően.
A kisebb léptékben tervezhető telepítésnek semmi köze nincs az ellátásbiztonsághoz és olcsó áramhoz.
Egyébként meg GER kb. 17 év alatt tett le 90 GWe szél+naperőművet. A franciák ugyanennyi idő alatt kb. 60GW nukleáris kapacitást. Nem azért álltak le, mert nem tudtak vagy telt többre, hanem ezzel elérték a 75%+ termelési arányt. Ennyit enged meg a grid szabályozhatósága észszerű keretek között.
Csak a nagy difi az, hogy kiszámoltam, hogy a német szélkerék és naperőmű load factora 0,11. Igen, mindkettőre ez jött ki. Tehát a francia 60 GW nuki kapacitás úgy 6-7-szer több áramot termel a német 106 GWe viccerőművekhez képest. Hát, olcsóbb és tisztább is az áram ott.
Csak mivel a világ nukleáris ipara egy ideig stagnált a szakemberek meg mozognak. Nem kép perc ezt felpörgetni. Egy szélmalom és PV erőmű építéshez meg különösebb szakértelem nem kell csak babramunka. Mondjuk a szélkeréknél magasban végzett munka azért annyira nem átlagos, de egy PV erőmű építése kb. annyira komplex, mint egy könnyűszerkezetes ipari csarnoké és egy kiserőműé.
Atomreaktor körüli heggesztés "picit" más, mint egy acélszerkezet a PV cellának. Viszont finoman szólva többet is ad egy atomerőmű, mint egy naperőmű.