https://444.hu/2019/09/14/az-aramip...23500-szor-durvabban-melegito-szintetikus-gaz
"(...) A dolog iróniája, hogy azért kerül egyre több SF6 a levegőbe, mert az áramtermelés egyre inkább alternatív, környezetkímélő forrásokra áll át. Ezt a színtelen, szagtalan, nem gyúlékony gázt ugyanis alapvetően az áramipar használja a trafók, csatlakozók, szélerőművek turbináinak szigetelésére. Ezek elég veszélyes eszközök, a nagyfeszültségű áram könnyen ívkisüléseket okozhat."
Esetleg erről vki szakszerűbben-érthetőbben tud valamit mondani?
Nem szakszerűen csak a neten találtak alapján
forrás
"Sf6 gáz jellemzői
- Apr 18, 2018 -
Az SF6 gáz színtelen, szagtalan, nem toxikus és nem gyúlékony, átlátszó gáz. Normál körülmények között cseppfolyósításra van lehetőség, és a gáz 45 Celsius fok felett is tartható.
Egy egységes elektromos tér alatt háromszoros a levegő szigetelése,
és négy atmoszférában a szigetelés egyenértékű a transzformátorolajjal.
Szobahőmérsékleten inert gáz. Általában nem reagál más anyagokkal.
Kiváló szigetelési teljesítmény, szintén egyedülálló termikus és elektromos tulajdonságokkal rendelkezik.
A jelenlegi SF6 gázt elsősorban az energiaiparban használják. SF6 gáz használatos 4 típusú elektromos berendezés szigetelés és ívoltó; SF6 megszakítók és GIS (itt a kén-hexafluorid zárt típusú kombinációs készülékekre, nemzetközileg "gázszigetelt kapcsolóberendezések" néven ismert), SF6 terheléskapcsoló berendezések, SF6 szigetelt átviteli vezeték, SF6 transzformátor és SF6 szigetelt alállomás. 80% a nagy és közepes feszültségű berendezéseknél.
Az SF6 bomlástermékei általában erősen maró hatásúak és mérgezőek.
"
Én úgy értelmezem, hogy nagy teljesítménynél nem kell akkora ívközöket alkalmazni, ezért kisebb helyen elfér a kapcsoló, ami egy zárt térben a levegőnél 3x jobban szigetelő gázzal feltöltve.
De közben itt a hivatalos válasz is
forrás
"A gázszigetelt nagyfeszültségű kapcsolóberendezés (GIS) egy kompakt kialakítású, tokozott kapcsolóberendezés, amely nagyfeszültségű komponensekből, így pl. megszakítókból, szakaszolókból áll.
A berendezés szűk, zárt térben is biztonságosan üzemeltethető. A GIS berendezéseket ott alkalmazzák, ahol a hely csak korlátozott mértékben áll rendelkezésre, így a tipikus telepítési helyek között szerepelnek az alállomásbővítések, a városi épületek, a tetők, tengeri fúrótornyok, ipari üzemek és vízerőművek.
"
Amúgy a 444 cikk végére itt a válasz "a nincs alternatívára"