Az. És a szomorú az, hogy most a kormány is elkezdetett elég muris gondolatokkal parádézni, hogy 7GWe naperőmű 2030-ig vagy meddig. Aha...
Már most is elégtelen a hazai szabályzó kapacitás. A legutóbbi paksi üzemzavarnál is importtal oldottuk meg az instant problémát és kb. 0,5-1 óra után léptek be a hazai termelők. Pedig csak 500 MWe esett ki. Na, erre akarnak 7 GW naperőművet úgy, hogy addigra már Mátrai erőmű egyik blokkja sem fog menni...? Ez, ami nyáron azt fogja csinálni, hogy 5 óra alatt a kora reggeli párszáz MW-ról fel fog ugrani szép időben a termelés 3600-3800MW-ra is akár és aztán utána szépen így fog csökkenni a teljesítmény?
Ezt mi a búbánat fogja lekövetni? Főleg úgy, hogy akkor Paks 2 is termel? Mert nincs ennyi fogyasztó sem a rendszerben. Tessék megnézni a MAVIR adatokat. Kánikulai időben megy csak fel 6GW fölé, de akkor is lesz olyan időszak, amikor már túltermelés van 2,4GW Paks 2 mellett és semmi nem tudsz szabályozni. Kényszerimport, az lenne...
Az ELTE-s barom emlegette Gönyűt. Remek. Az is már lassan folyamatosan magas terhelésen megy, mert nincs helyette más. Az egy ponton túl nem tud szabályozni, mert nincs tartaléka felfelé annak sem már. Hogy az a rikácsolós hülye mit keres tanári pozícióban számomra örök rejtély marad. Mert releváns tudást nem látok nála. Hangerővel pótolja azt, ami nincs...
A magyarországi naperőművek load factora 0,12-0,14 között van helytől és évszaktól függően. Tavaly az emelkedő munkabér és anyagköltség miatt 1500 USD/kWe felett telepítették le.
Ezek után érdekes kérdés az, hogy ha a ma 16 Ft/kWh energia költséget nézem a 37Ft/kWh áram számlában, akkor ennyi termelővel telinyomva ezek mikor és hol térülnének meg, még akkor is, ha nem hitelből épülnek...?
1500*295 = 442 500 HUF/kWe.
16 Ft/kWh eladási ár esetén 27656 óra alatt lenne megtérülés 0 üzemeltetési költséggel és 0 pénzügyi költséggel.
Ez a fenti load factor középértékkel 24,2 éves megtérülés. Csak 20 év alatt kb. 20% degradáció. Lineáris degradációt figyelembe véve akkor ez még +10%, tehát 27 év közeli megtérülés van.
Ez vicc. Nem reális opció.
Mi következik ebből? Hogy ahhoz, hogy ezeknek a tulajdonosoknak elkezdjenek valahol 12-13 év körül megtérülni, akkor kb. 35 Ft/kWh áron kell átvenni az áramot, de ez is 0 pénzügyi és üzemeltetési és egyéb költséget jelent, tehát ez egy kamu érték. A valódi termelt áram ára bőven 40 Ft/kWh felett lenne. De akkor legyen első körben 35 Ft/kWh.
Mo éves fogyasztása 45,5 TWh volt 2018-ban.
Ha kb. maradna ez 2030 tájára és lenne 7GWe naperőmű, akkor azok éves termelt árama kb. 8TWh lenne. A teljes termelés kb. 17%-a.
Ha 35 Ft/kWh árral számolunk és a többi áram összes marad 16 Ft/kWh, akkor ez azt jelentené, hogy pusztán csak a termelt áram ára 21%-kal nőne minden egyéb más költséget figyelmen kívül hagyva. A szükséges hálózat fejlesztést, az iszonyatosan sok szabályzó kapacitást, amit fel kéne felhúzni, tehát a beruházási költség magasabb lenne és az fentebb nyomná az áram árát hiszen azonos megtermelt áramhoz két erőmű fog már épülni.
Ha az olaj és azzal a gáz ára is felfelé elindul, akkor még drágább lesz a történet.
(Ha 40 Ft az átvételi ár, akkor már 20 Ft felett van a termelő ár és 26% az emelkedés).
És ez a nevetségsen hurráoptimista helyzet. A német áram árak ismertek. Ha nem akarják az iparra is rátenni ezt, akkor a lakosság kapja meg. Ha igen gyorsan +100% áram ár lesz ebből.
Akarjuk ezt? Tényleg...?
Vagy akkor az ipar lesz majd versenyképtelen?