Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
https://totalcar.hu/magazin/kozelet...e=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link
Beszarok, pont egy hete beszélgettem erről a barátnőmmel sétával az utcán, hogy ha vajon illetéktelen hozzáfér, akkor mi van. Hát, elég hamar jött rá a válasz...
A cikkben a durva még az, hogy 450 autós mintán heti szinten van koccanás meg sérülés? Akkor kezd érthetővé válni, hogy a vellanyrollerek miért amortizálódnak le gyorsan...
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 865
5 408
113
https://m.origo.hu/nagyvilag/202002...torszag-ujra-nyithat-az-atomenergia-fele.html
"Február elején újabb, átlagosan 8,1 százalékos áremelést hajtottak végre a nagy német áramszolgáltatók, ami 3,9 millió háztartást érint. A német kormány a villamos energia drágulását egy újabb szénerőmű beindításával kompenzálná, ez azonban ellentmond saját vállalásának, miszerint 2038-ig felszámolná a környezetszennyező szénégetőket. A nukleáris leszerelés kezdete után közel egy évtizeddel úgy tűnik, a CDU politikusai hajlandóak felülvizsgálni és átértékelni az atomenergia szerepét – számolt be a Der Spiegel a párt gazdasági bizottságának állásfoglalásra hivatkozva."
 
M

molnibalage

Guest
Édes Istenem, Index. Megint...
https://index.hu/techtud/2020/02/05/szeleromu_megujulo_energia_szemettelep_ujrahasznositas/

Ad egy érdekes címet, majd a végén kijelenti csak úgy, hogy tiszta...
Írtam, csak tudnám minek...

Kedves Világi Máté!

A szélerőművek lapátjai egyelőre nem túl környezetbarátak, el kell őket ásni

Nem érezte azt a cikk írása közben, hogy számokkal is bizonyítani kellene, hogy miért környezet barátabb a szélenergia?

N+1 szélerőmű paramétere ismert. Névleges teljesítmény, load factor, tömeg és ebből az, hogy kWh áram termelésre mennyi tömeg jut. Ha az ember elkezdni számolni, hogy mondjuk az igen gyakran vett lózunggal, hogy Paks vs. "zöld" erőművek (ami több szempontból is buta összevetés, de legyen ez), akkor "picit" képed csak el azon, hogy mennyire nem zöldek ezek az erőművek.

Ahhoz, hogy Paks I-gyel azonos mennyiségű áramot termeljen egy szélerőmű park a kisalföldi adottságokkal kb. 8000 MW szélkapacitás kéne (0,25 load factor mellett)*. Az áram random termelésén lépjünk át elegánsan...

*A teljes németországi erőmű park load factora eddig 0,2 alatt volt kicsivel, 2019 extrém szeles volt és egyre több tengeri farm van, ami felfelé húzza az átlagot. A telepített teljesítményt bontva adják meg, a termelést már nem ezért forrás akkorról, amikor még nem volt, csak szárazföldi szélkerék.

https://www.energy-charts.de/energy_pie.htm?year=2012
https://www.energy-charts.de/power_inst.htm?year=2012&period=annual&type=power_inst


A ma divatos 2MW-os szélkerékből 4000 darab kéne.
Egyetlen lapát tömege attól függően, hogy mekkora szélsebességre méretezik úgy 6-10 tonna is lehet. Három lapátosak a szélkerekek.

https://www.lmwindpower.com/en/products-and-services/blade-types/1mw-to-2mw
https://en.wind-turbine-models.com/turbines/548-gamesa-g87


Ez akkor átlagos értékkel számolva 7.5*4000*3 = 90 ezer tonna hulladék. Amit elásnak.
És akkor még nem esett szó a szélkerekek beton alapjáról és magáról a 100+ méter magas oszlopról is, ami szintén nem kis tömeg.

A lapátok a tapasztalatok szerint 20 évet sem bírnak ki a szélerőművek.
https://wattsupwiththat.com/2018/12/29/wind-farm-turbines-wear-sooner-than-expected-says-study/

Egy atomerőmű tervezési élettartama ma 60 év és 100 évig kiterjeszthetőnek tűnik. A 2. generációs PWR reaktorokat 25-30 évre méretezték és annyira túltolták, hogy a jelek szerint 40-50 évet gond nélkül elmennek. Tehát a fenti tömeget 50 év alatt úgy minimum 2-szer kell letelepíteni.
Akkor már ott tartunk, hogy 200-300 ezer tonna. Csak a lapátok tömege Hova viszi és ássa el ezt az ember...?


Ez hol "zöld" és környezetbarát? Legfeljebb annak szeretnék egyesek hinni...
És akkor még szó sem esett arról, hogy ennek a sok ezer forgógépnek mekkora éves kenőolaj fogyasztása van. Millió forintos nagyságrendű tétel évente. Darabonként.

Üdvözlettel
Molnár Balázs
Most ilyenkor nem tudom azt, hogy én vagyok annyira képzett (?), hogy képes vagyok kb. 3 perc keresésre vagy ennyire alacsony a szint ma, hogy az ember újságíró legyen? Lényegében büntetlenül lehet bármiféle hülyeséget leírni.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 586
97 732
113
Itt az új korszak: Magyarország felküzdötte magát a napenergia-toplistára
https://www.portfolio.hu/uzlet/2020...kuzdotte-magat-a-napenergia-toplistara-414935
Többéves gyengélkedést követően 2019-ben ismét magára talált az európai napenergia-piac, és az előző évinél mintegy 88 százalékkal nagyobb, összesen 23 GW új fotovoltaikus naperőmű kapacitást telepítettek - áll az IHS Markit előzetes adatokat tartalmazó jelentésében. Ez történelmi rekordnak számít, és a szervezet szerint ezáltal Európa a fenntartható növekedés új korszakába lépett. A hagyományos nagy országok mellett tavaly Magyarország is kulcspiaccá vált, és felkerült a legnagyobb európai napenergia-piacok tízes toplistájára.
napenergia-toplista-2-348505.jpg
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
Itt az új korszak: Magyarország felküzdötte magát a napenergia-toplistára
https://www.portfolio.hu/uzlet/2020...kuzdotte-magat-a-napenergia-toplistara-414935
Többéves gyengélkedést követően 2019-ben ismét magára talált az európai napenergia-piac, és az előző évinél mintegy 88 százalékkal nagyobb, összesen 23 GW új fotovoltaikus naperőmű kapacitást telepítettek - áll az IHS Markit előzetes adatokat tartalmazó jelentésében. Ez történelmi rekordnak számít, és a szervezet szerint ezáltal Európa a fenntartható növekedés új korszakába lépett. A hagyományos nagy országok mellett tavaly Magyarország is kulcspiaccá vált, és felkerült a legnagyobb európai napenergia-piacok tízes toplistájára.
napenergia-toplista-2-348505.jpg

Ezek kizárólag napsütéses, mediterrán országok, alacsony munkaerő költséggel, komoly, jól szabályozható kiegyenlítő kapacitással.
Ja, mégsem...

Mert hogy a spanyoloknál, portugáloknál, olaszoknál és a törököknél csinálják, azt valamennyire talán meg lehet magyarázni. Még eszméletlen nagy jóindulattal Dél-Ukrajnát is az alacsony munkaerő költség miatt (bár a beruházási költség talán 20-30%-a helyi munkaerő függő). De csak a nagyon déli részét.
Azonban ezekben az országokban sem érné meg agyontámogatás nélkül. Úgy a megemelt átvételi ár (Magyarországon 2020-ban a 20 MW alatti naperőművekre a KÁT ár 33,36 Ft/KWh, ami kb. 3-szorosa Paks I. átvételi árának, több, mint duplája az átlagos import árnak, illetve nagyjából duplája Mátra átvételi árának, a háztartási naperőművekre pedig a bruttó fogyasztó ár 37,3 - 37,8 Ft/kWh), mind az átvételi kötelezettség és persze a beruházási támogatás terén is..
És még ezekben az országokban is gőzerővel veri szét a hálózat stabilitását hogy véletlenül sem akkor és annyit termel, amennyi a fogyasztás lefedéséhez kellene.
Az energia tárolás (már lenne egyáltalán ilyen léptékben működőképes és gazdaságos megoldás) és hálózatfejlesztés költségeit pedig nem fizettetik meg velük A kiegyenlítő energia költség (szabályozási pótdíj), amit idéntől Magyarországon is fizetnie kell még a régi KÁT-os naperőműveknek is pedig nevetségesen alacsony (2 - 4,5 Ft/kWh közti attól függően hogy milyen jól menetrendeznek. De ezt is jó pár évre fokozatosan csökkenő mértékben kompenzálják nekik.

Viszont nézzük már meg az alábbi két modell szerinti sugárzási értékeket és mondja meg valaki, hogy Németországban, vagy Hollandiában a támogatás méretékén túl milyen észszerű oka van a napelemek telepítésének? Persze ahol már 120 Ft/kWh-t is meghaladja a lakossági áramár (Németország) ott még a magas munkaerőköltségek mellett is megéri a tetőre napeleme rakni ha ezen az áron veszik át a kétirányú villanyórával nettósításon keresztül az áramot, még akkor is ha fele annyit termel az a napelem, mint Spanyolország déli részén. Hogy ez 10-szerese Paks I átvételi árának (valószínűleg hasonlóan viszonyulna a már megépített és leállított, vagy leállítás alatt/előtt álló német atomerőművek termelési költségeihez is. És 6-8-szorosa Paks II. várható mindent (beruházási költséget, kamatot, nukleáris alap feltöltést, működési költséget) tartalmazó termelési költségének. Ja hogy öngerjesztő folyamatként ezt meg is kell fizetnie valakinek és lám-lám tovább is emelték a lakossági fogyasztói árat az EEG támogatás/díj tartalom megemelésével. Így persze tovább emelkedik a napelem telepítés "gazdaságossága" is. Csak legyen valaki (a zöld propagandával bezsongított és hatóságilag kötelezett fogyasztó) aki kifizeti ennek a "gazdaságos" termelési módszernek a költségeit és legyen valaki (fél Európa országainak szabályozási tartaléka) aki kipuffereli a németek zöld áramlöketeit és hullámvölgyeit.
A-map-from-the-European-PV-geographical-information-system-PVGIS-The-color-code-can.jpg


SolarGIS-Solar-map-Europe-en.png


A cikk címét kicsit megváltoztatnám. Magyarország "leküzdötte" magát...
Elindultunk a szakadék felé a német úton.