Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Szia!

"Amint a linkből is láthatod, hihetetlenül titkolják :)"

Így van, ez tetszett is, csak gondoltam a fórumon jelen lévőknek tán nem világos, hogy melyik szervezet szerző nélkül jegyzett anyagait olvassák. :)

"Ettől függetlenül persze nekik is van egy jól felfogott gazdasági érdekük. De régebben írtam, hogy a zöldeknek, meg másoknak is van ilyen. Ugyanis a politika érdek, és minden szubjektum. Emiatt "független" véleménnyel sem fogsz soha találkozni. Aki azt mondja magáról, hogy ő független az szimplán hazudik."

Én azért azt vártam volna egy ekkora beruházástól, hogy a kormányzat (NFM, NGM, VM háttérszervezetestől, egyeztetési köröstől stb.) függetlenül (!!!) a lobbiktól, mégis csak készítsen egy alapos felmérést az alternatívákról, és azt közérthető módon mutassa is be rámutatva az alternatívák előnyeire és hátrányaira és a kiválasztást és az időzítést is indokolva!!! Erre kapott ugyanis a kormány felhatalmazást a parlamenttől és nem a szerződés aláírására az oroszokkal.
Abba az előkészítésbe pedig a kormányzat legalább vonja be az ehhez értő nemzetközi szervezeteket (IEA, IAEA, OECD, EEA stb.), a hazai tudományos élet minden szereplőjét természetesen a BME-t, a KFKI-t, de például az MTA-t és szervezetrendszerét, a Corvinust (például: REKK), a tudományegyetemeket is stb., itt igen is szükség lett volna a zöld szervezetek véleményét legalább meghallgatni (WWF, Energiaklub, REC, Greenpeace, HUMUSZ stb.). Természetesen a hazai hatóságokat, és persze az üzemeltetőket (MVM) is bevonva és távolságot is tartva.

Ahogy nem ártott volna nemzetközi esettanulmányok (nemzetállami és európai közösségi szintre) sorát elkészíteni és kiértékelni pro és kontra, nemcsak termelési energiamixre, hanem szállítási, hálózati, rendszerirányítási, szabályozási, támogatási/finanszírozási stb. konstrukciókra, más országokban elkészített fejlesztési tervekre és megvalósításukra. És felépíteni az egyes alternatívák csomagjait, hogy a politikusaink érdemben dönteni tudjanak (a maguk érdekeit sem feledve.)

Ehhez pedig az is kellett volna, hogy ne szűkítsük ezt műszaki, és finanszírozási kérdésre, mert nem csak arról szól a dolog.
Hanem itt is írtátok, nemzetbiztonsági, külpolitikai, környezetvédelmi, jogi, terület/vidékfejlesztési stb. (tudom, hogy az utóbbival nem értesz egyet, de fenntartom, mert a decentralizált energiarendszerek ide is tartozó kérdést jelentenek).

De itt valamiért nagyon sietni kellett, és ezek apróságok (amennyire én tudom) elmaradtak!

"A tartalékkapacitás kérdéséhez. Igen egy 1200 mw/h-s blokkhoz 1200 mw/h-s tartalék dukál."

"Szóval maradjunk annyiban, hogy a tartalék kapacitás így is úgyis kell, csak nem mindegy, hogy mekkora."

Így van, ebben teljesen egyetértünk amíg végletesen centralizált a rendszered.
Az ellátásbiztonság fontos.

Csak ebbe az állami, oroszoktól várhatóan felvett hitelbe, amit nem az MVM fog kifizetni, hanem az adófizetők kamatostól, ez a tétel sincs benne több más mellett. Így én is szeretnék erőművet építeni, nem szálltok be ? ... :)

Ezért mondom azt, hogy ez a beruházás nem piaci alapú, nem előkészített, nem átlátható és ráadásul nem volt időszerű.

Az ellátásbiztonság pedig pedig, hidd el, garantálható más rendszerek kombinációjával is. Ehhez kellett volna az alapos előkészítés előre is tekintve, és az alternatívák megvizsgálása is legalább a kormányzatnál független alapon.

Szép napot Mindenkinek!

B.

ui. Ha valakinek nagyon nem tetszik a dolog február 1-én (szombaton) lesz egy tüntetés Paks II. ilyetén megvalósítása ellen. Én szerintem megyek.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
ijasz

"Ezért kell olyan technológiákat fejleszteni amik csökkenti a hulladékmennyiséget, azaz nagyrészt újrafelhasználható, lehetőleg a komponensei biológiailag lebonthhattó molekulákból álljanak."

Fejlesszék, támogassák! És ha megérett, akkor használják. De ne akarjanak már leváltani egy stabil és, megfelelő üzemeltetés esetén igenis nagyon környezetbarát és gazdaságos technológiát (atomerőmű), egy ultragazdaságtalan, meglehetősen környezetszennyező, időjárás által befolyásoltan instabilan működő technológiára, csak azért, mert páran kitalálták, hogy a "megújuló" (szél, nap) a legnagyobb királyság, ez lett a XXI. század varázsszava, a bolygó megmentésének záloga és természetesen még atomtámadás ellen is véd. :D És ott vannak még a tartalékként és ingadozáskisímításként (mert ingadozást az ilyen megújulós erőművek bőven produkálnak működési elvükből adódóan) melléjük mindenképpen szükséges fosszilis erőművek is, amik itthon pl. jócskán lennének járatva, elsősorban a gázosak, amik "csak" szén-dioxidot, de ha lennének szenesek is azok meg emellett még kén-dioxidot, meg nehézfémeket is okádván a légkörbe és komoly energiahordozó függőségben tartva az országunkat. Pakson 2 évnyi tartalék van fűtőanyagból és kvázi bárkitől lehet venni, ha kezdenénk kifogyni. Gázból mennyi is lenne megoldható és kitől is tudunk venni, ha még építenénk egy csomó gázos erőművet a megújulók mellé puffernek és
kisimítónak?



bagira

"Én azért azt vártam volna egy ekkora beruházástól, hogy a kormányzat (NFM, NGM, VM háttérszervezetestől, egyeztetési köröstől stb.) függetlenül (!!!) a lobbiktól, mégis csak készítsen egy alapos felmérést az alternatívákról, és azt közérthető módon mutassa is be rámutatva az alternatívák előnyeire és hátrányaira és a kiválasztást és az időzítést is indokolva!!! Erre kapott ugyanis a kormány felhatalmazást a parlamenttől és nem a szerződés aláírására az oroszokkal.
Abba az előkészítésbe pedig a kormányzat legalább vonja be... ...a hazai tudományos élet minden szereplőjét természetesen a BME-t, a KFKI-t, de például az MTA-t és szervezetrendszerét, a Corvinust (például: REKK), a tudományegyetemeket is stb."

Ebben igazad van, de ezt már úgy 4 évvel ezelőtt el kellett volna kezdeni. Persze azon nem csodálkoznék, ha emögött a hirtelen(-nek tűnő) atomerőműbővítési szerződésaláírás mögött valami egyéb is lenne, egészen másvalamire megkötött (gazdasági?) szerződések, olyanok, amiket (még?) nem akarnak nyilvánosságra hozni. Akár azért, mert nem akarják, hogy az Unió, a szokásos, velünk szemben tanúsított kettős mércéjével (hja, ott is a gazdasági lobbyk érvényesülnek, csak nem a mi gazdaságunké...), megint rajtunk verje a port... Ezek a valamik lehet jók, de akár rosszak is az országnak. Valamikor úgy is kiderül majd... És ugye a Fidesznek most van kétharmada, a választások után már valószínű, hogy nem lesz, ezért most kellett lépniük.



"ehhez értő nemzetközi szervezeteket (IEA, IAEA, OECD, EEA stb.)"

Ezeket minek kéne bevonni? Ahhoz, hogy nekünk milyen erőműre (atom, vagy más) van szükségünk, nem sok közük van. És ne is legyen!



"itt igen is szükség lett volna a zöld szervezetek véleményét legalább meghallgatni (WWF, Energiaklub, REC, Greenpeace, HUMUSZ stb.)."

Na őket meg pláne ne! Nekem erős a gyanúm, hogy ezeket a szervezeteket jól szervezett gazdasági csoportok, vagy akár ellenséges országok titkosszolgálatai manipulálgatják kényükre kedvükre a háttérből, természetesen úgy, hogy ezen szervezetek "átlagtagjainak" erről sejtelmük sincs. A Zengős történet is eléggé "érdekes" volt.


"Csak ebbe az állami, oroszoktól várhatóan felvett hitelbe, amit nem az MVM fog kifizetni, hanem az adófizetők kamatostól, ez a tétel sincs benne több más mellett. Így én is szeretnék erőművet építeni, nem szálltok be ? ... :)"

Nem tudom, mennyibe kerül 600MW teljesítményű gázos erőmű felhúzása, de szerintem nem lehet annyira vészes összeg, hogy érdemben befolyásolja az új blokkok megtérülését.
És itt az üzemeléssel (gázfogyasztással), ami a komoly költséget jelenti hosszabbtávon, alig kell számolni, mert nem sűrűn lesz beindítva.


"ui. Ha valakinek nagyon nem tetszik a dolog február 1-én (szombaton) lesz egy tüntetés Paks II. ilyetén megvalósítása ellen. Én szerintem megyek."

Háát, talán elnézek arra és akkor már persze viszem a mobil vízágyúmat is, meg pár könnygázgránátot... :p :DD
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Most így a Greenpeace-ről eszembe jutott ez a gyöngyszem :)

http://index.hu/belfold/2011/09/21/mikor_legutobb_pakson_jartam_akkor_cunami_volt/
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Wolfram,

Ha már megszólítottál, legalább olvasd végig a hozzászólásaimat. Azt írtam, hogy akkor váltanám ki, ha megérett rá a technológia. Még nem.

Amúgy én azon rágtam be nagyon amikor a környezetvédőket anyázza itt boldog boldogtalan mert nagyon divatos ezen az oldalon. Mint minden területen, itt is vannak radikálisok és vannak mérsékeltek is akik nem tartoznak szervezetekhez, vagy nem járnak tüntetősdit játszani, csupán a mindennapjaikban odafigyelnek a környezetük tisztántartására. Sőt vannak akik hivatásukból azon fáradoznak, hogy a felhalmozott szemétmennyiség csökkentésére megoldást találjanak, valamint a környezetet terhelő egyéb problémákra. Ők is környezetvédők! Nem ökobuzik, ökoterroristák, ökocigányok és még ki tudja milyen jelzőkkel illetik itt egyesek.
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Sziasztok!

Elérhető a REKK tanulmánya (56 oldal, így kell egy kis idő míg az ember elolvassa, értelmezi):

http://www.rekk.eu/images/stories/letoltheto/rekk_atom_megterules.pdf?14c7e2ee2520855d5ac98ec049c29945=6b14fff1d962d299a784ab2ddd2947a9

A Népszabadság tegnap kivonatolta:
http://nol.hu/gazdasag/rekk__realisan_nem_eri_meg_a_paksi_bovites?ref=sso

Üdv:

B
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 850
113
bagira

Én végig olvastam az egészet,mert érdekelt, de rengeteg hiba vagy csúsztatás van benne.
1. Építési költségek túlbecsülése.
2. Fix áras szerződések figyelmen kívül hagyása.
3. Mindig a lehető legrosszabb példát veszi alapul az adott esetben
4. Folyamatos csúszással számol az építkezéseken, de ez például az oroszokra nem jellemző (A fix ár miatt neked, mint építtetőnek ez pénzbe sem kerül)
5. 70's években épült reaktorok kapacitás kihasználtságát méri a mai reaktorokéhoz. (A Paksi is veri őket, nézz utána, 85%+, pedig nem mai fiú)
6. Nagyon magas kamatok.
7. Az input tényezők nem megfelelősége (úgy vannak összeválogatva, hogy a legrosszabb eredmény jöjjön ki)

Szóval vannak benne hibák.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 850
113
http://www.origo.hu/tudomany/20140123-paks-ii-bovites-mir-1200-orosz-reaktor-infografika-hogyan-mukodik-a-paksra-szant-eromu.html?sec-2
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 850
113
Ez pedig két cikk az alternatív üzemanyagokról:
http://totalcar.hu/magazin/technika/2014/01/10/mibol_csinaljunk_benzint/?utm_source=tc_topic&utm_medium=vezeto_kep&utm_campaign=Forum

http://totalcar.hu/magazin/kozelet/2014/01/24/jol_nezze_meg_mit_tankol/
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 760
28 659
113
Én azért azt vártam volna egy ekkora beruházástól, hogy a kormányzat (NFM, NGM, VM háttérszervezetestől, egyeztetési köröstől stb.) függetlenül (!!!) a lobbiktól, mégis csak készítsen egy alapos felmérést az alternatívákról, és azt közérthető módon mutassa is be rámutatva az alternatívák előnyeire és hátrányaira és a kiválasztást és az időzítést is indokolva!!! Erre kapott ugyanis a kormány felhatalmazást a parlamenttől és nem a szerződés aláírására az oroszokkal.
Abba az előkészítésbe pedig a kormányzat legalább vonja be az ehhez értő nemzetközi szervezeteket (IEA, IAEA, OECD, EEA stb.), a hazai tudományos élet minden szereplőjét természetesen a BME-t, a KFKI-t, de például az MTA-t és szervezetrendszerét, a Corvinust (például: REKK), a tudományegyetemeket is stb., itt igen is szükség lett volna a zöld szervezetek véleményét legalább meghallgatni (WWF, Energiaklub, REC, Greenpeace, HUMUSZ stb.). Természetesen a hazai hatóságokat, és persze az üzemeltetőket (MVM) is bevonva és távolságot is tartva.

Ahogy nem ártott volna nemzetközi esettanulmányok (nemzetállami és európai közösségi szintre) sorát elkészíteni és kiértékelni pro és kontra, nemcsak termelési energiamixre, hanem szállítási, hálózati, rendszerirányítási, szabályozási, támogatási/finanszírozási stb. konstrukciókra, más országokban elkészített fejlesztési tervekre és megvalósításukra. És felépíteni az egyes alternatívák csomagjait, hogy a politikusaink érdemben dönteni tudjanak (a maguk érdekeit sem feledve.)

Persze, kérdezzük még meg a Burkina Fasoi fulbe nemzetgyűlést is, hátha van ellenvetésük Pakssal kapcsolatban. :D
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
"Persze, kérdezzük még meg a Burkina Fasoi fulbe nemzetgyűlést is, hátha van ellenvetésük Pakssal kapcsolatban. :D"

Szia!

Köszi! Csak arra kérlek, hogy abba gondolj bele, hogy mit jelent az a pár ezer milliárd ennek az országnak a mai helyzetben, ha már ilyen gavallérosan odavágtuk az asztalra, hogy majd az állampolgárok kifizetik.

Szóval tartom. Egy komoly országban ez nem az alap, hanem a kiindulás kellett volna legyen előkészítésben. Pedig én egy mezei bokorugró sem vagyok (bocs, inkább "műszaki fél(an)alfabéta" sem). Mert kihagytam még néhány alapvető szakterületet, mint a vízügy, a földtan, a szociológia stb.

Poénnak 10-es skálán 2-es, szerintem :)
De remélem, komoly volt! :) Si tacuisses...

GrGLy idézete viszont odavágott :) !

Jó éjt!

B.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 293
68 384
113
Ennyibe kerül és kész, ha nem kell erőmű akkor még többe fog kerülni. Ha itt minden okoska szervezet belepofázik még többe fog kerülni és 50 évvel később lesz kész. Remélem felhúzzák minél előbb és kész. Mindenki sír hogy kölcsön pénz meg stb de had kérdezzem meg a síróknak van kölcsöne? Mire vették fel? Tv-re,autóra,nyaralásra,lakásra,karácsonyra? Na az értelmesebb mint egy pénzt és energiát termelő üzem?
 

sondor961

Member
2012. december 26.
562
3
18
Olvastam a Greenpeace-t gúnyoló Indexes cikket...:

Nekem semmi bajom azzal, ha a Greenpeace falat épít....
Inkább azzal van bajom, hogy a Ros/sz/atom nem épít falat! Mert a Csernobili szarkofágnak mindig jól jön 1 kis tatarozás, tehát őket kellene odaküldeni...!
Persze segítségül vihetnek magukkal néhány magyar politikust is....
És ha már arra járnak, gyorsan falazzák is be magukat...!

Az emberi hülyeség örök mementójaként...!!!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 850
113
sondor961

Ez a magas röptű hozzászólás most miért kellet? Ha nem tudsz építő jellegű tartalmat (kérdést, választ, infót) ideírni akkor inkább ne is írj ide légyszíves. Nem szeretném, hogy ebben a topikban színvonaltalan közhely és pártpolitika jelenjen meg. Előre is köszönöm! Fip7
 
2013. december 7.
934
4
18
sondor961
miért nem olvasod el a wikin föllelhető tartalmat Csernobillal kapcsolatban. Semmi köze nem volt az erőmű tervezéséhez. Mindenárom végreahjtottak egy olyan kísérletet amelyedt nem kellett volna. Több tíz kritikus biztonsági rendszabályt szegtek meg.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
ijasz

"Ha már megszólítottál, legalább olvasd végig a hozzászólásaimat. Azt írtam, hogy akkor váltanám ki, ha megérett rá a technológia. Még nem."

Hmm, szerinted az "akarjanak" szó pont ugyanazt jelenti, ugyanazokra vonatkozik, mint az "akard", vagy az "akarjátok"? Vagy talán éppen te nem olvastad el elég alaposan, amit írtam? :p
Mert ugye bőven vannak olyan idióták, akik már most napelemre, meg szélturbinára (meg a melléjük szükséges szénerőművekre) cserélnék az összes atomerőművet, pénzt, valós környezetterhelést, stb. nem kímélve, lásd Németország.


"Amúgy én azon rágtam be nagyon amikor a környezetvédőket anyázza itt boldog boldogtalan mert nagyon divatos ezen az oldalon."

A valódi, ésszel környezetvédőket max az agyatlanok fikázzák. De az agyatlan környezetvédőket, meg a környezetvédelem álcája alatt egészen más érdekeket védőket hadd fikázzuk már...

"...vannak mérsékeltek is akik nem tartoznak szervezetekhez, vagy nem járnak tüntetősdit játszani, csupán a mindennapjaikban odafigyelnek a környezetük tisztántartására. Sőt vannak akik hivatásukból azon fáradoznak, hogy a felhalmozott szemétmennyiség csökkentésére megoldást találjanak, valamint a környezetet terhelő egyéb problémákra."

Na velük pont nincs szerintem innen senkinek semmi baja. Sőt, még tisztelni is lehet őket.


bagira

"A Népszabadság tegnap kivonatolta:
http://nol.hu/gazdasag/rekk__realisan_nem_eri_meg_a_paksi_bovites?ref=sso "

Csak ezt olvastam, mert tetű gép előtt vagyok most a másikhoz...
Először is, mi a kóchengeres f.sznak állítanák le ötven év múlva az új blokkokat, amikor minimum 60, de inkább 100 év lesz az élettartamuk?

Onnan még: "Még magasabb áramárak esetén viszont már jóval alacsonyabb kamattal telepíthetünk megtérülő szél- vagy naperőművet, mint atomerőművet. Vagyis minél magasabbak az áramárak, annál inkább érdemes megújulókba fektetni."

Ebbe a fene nagy megtérülésbe belekalkulálták, hogy menyibe kerül stabil 2400MW előállítására képes szél- és/vagy naperőműparkok építése (megsúgom, kb. 10000 milliárd forint, szemben az új blokkok 3-4000 milliárdos költségével), plusz a fosszilis erőművek melléjük, amik kellenek, hogy kiváltsák ezeket, amikor épp nem fúj a szél, vagy nem eléggé, nem süt a Nap, vagy nem eléggé, plusz az azokba való nafta? És azt is, hogy a napelemeket 20 évente le kell cserélni, ami az új blokkok minimális, hatvan éves üzemidőt alapul véve is háromszori teljes csere?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 850
113
Azoknak akik eddig még nem olvasták el:
http://www.kormany.hu/download/4/f8/70000/Nemzeti%20Energiastrat%C3%A9gia%202030%20teljes%20v%C3%A1ltozat.pdf
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Sziasztok!

Elérhető a REKK tanulmánya (56 oldal, így kell egy kis idő míg az ember elolvassa, értelmezi):

http://www.rekk.eu/images/stories/letoltheto/rekk_atom_megterules.pdf?14c7e2ee2520855d5ac98ec049c29945=6b14fff1d962d299a784ab2ddd2947a9

A Népszabadság tegnap kivonatolta:
http://nol.hu/gazdasag/rekk__realisan_nem_eri_meg_a_paksi_bovites?ref=sso

Üdv:

B


No átfutottam. Bár nem vagyok pénzügyi/gazdasági szakember, szóval az a rész nekem kissé ködös, de még azokon kívül is ordító hibákat láttam.

A legoptimistább forgatókönyv szerint vesznek 60 évet üzemidőnek, pedig tudható, hogy minimum 60 év lesz, vagy több, akár 100 év. Ezt az eddigi tapasztalatok (pl. Paks) alapján nagy bizonyossággal ki is lehet jelenteni. Tehát a realista forgatókönyvnek még el is menne a 60 év, de így ez már szándékos lehúzás.

Aztán:
"A fenti ” gyermekbetegségekkel ” küzdő, gyakran a tanulási görbe elején járó erőművi technológiákat – ebbe a csoportba tartoznak a 3+ generációs nukleáris reaktorok – összefoglalóan a FOAK (first of a kind) jelzővel illetjük, míg a számottevő építési tapasztalattal rendelkező, kiforrott, a gyakorlatban bizonyított megoldásokra és kiépült beszállítói láncra támaszkodó erőműtípusokat NOAK - nak (n th of a kind) nevezzük."

Milyen gyermekbetegségek? Ez az állítás egyenesen nevetséges. A 3+ generációs reaktorokat nem véletlenül nevezik annak, aminek és nem mondjuk 4. generációsnak, hanem azért, mert az ismert és bevált 3. generációs technológiákra épülnek, azok továbbcsiszolásai, fejlesztett hatásfokkal és kibővített biztonsági megoldásokkal. Semmiféle, a tanulási görbe elején járó technológia nincs ott.

Itt is lehettek volna kicsit alaposabbak: "az 1986. évi csernobili katasztrófa óta Japán, illetve Dél-Korea kivételével a fejlett országokban nem épültek új atomerőművek."
Vagy talán Franciaország nem fejlett ország?
http://www.iaea.org/PRIS/CountryStatistics/ReactorDetails.aspx?current=228

És hát ott vannak a most még épülők is Finnországban, Franciában, USA-ban, meg talán majd Nagy-Britanniában is...

A többit fip7 már összegezte, még annyit fűznék hozzá, hogy ha ennyire ráfeszültek a megtérülésre, amibe (ha nem vesszük bele az építési költségek és a kamatok szándékos túlbecslését, a kihasználtság alulbecslését), tulajdonképpen szerintük is az szól bele a legjobban, hogy hogyan alakulnak a nemzetközi áramárak, akkor mégis mit akarnak mondani? Hogy ne építsünk semmilyen erőművet, mert úgy is annyira alacsony lesz az ár, hogy nem térül meg és majd veszünk mindig külföldről áramot? Mert az a két valódi alternatíva lehet, ami tud 2400 MW-nyi kapacitást biztosítani 60 évig folyamatosan, jelentősebb későbbi pluszberuházások és pluszköltségek nélkül, mégpedig a vagy a minden más jelenlegi erőműfajtánál ilyen időtartamra vetítve sokkal gazdaságosabb atomerőmű, vagy az import, ami viszont lutri, mert simán elszállhat az áram ára brutálisan (és el is fog, ha sok országot sikerül még befűzni arra, hogy jelentős szél- és naperőműépítésekbe kezdjen és leállítsa az atomerőműveit), ennyi.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 927
113
A fenti ” gyermekbetegségekkel ” küzdő, gyakran a tanulási görbe elején járó erőművi technológiákat – ebbe a csoportba tartoznak a 3+ generációs nukleáris reaktorok

Ez a rész tényleg vicces. Itt a fórumon olvastam, talán a Rosatom egyik vezetőjével volt a riport, amiben elmondta, hogy a <b>4. generációsból</b> van egy 600MW-os kísérleti reaktoruk, ami már harminc éve üzemel és amin azóta tesztelik meg felesztik a technológiát.