Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
Egyébként én hallottam egy érdekes tervet, a Gibraltári vízerőműről:
http://falanszter.blog.hu/2013/08/09/atlantropa_a_nemetek_mesterseges_kontinense

Most csak ezt találom róla. Szerintetek a Földközi-tenger kiszárítása nélkül meg lehetne egy ilyet lépni?
 
M

molnibalage

Guest
– „A hazugságok három kategóriába sorolhatóak: kis hazugságok, gyalázatos hazugságok, és statisztikák” (Benjamin Disraeli-nek tulajdonítva)

Konkrétan ez az a mondat, amiért pofánvernék lassan bárkit, aki idézi. Manapság miért divatos dolog épületes marháságokkal élrvelni...?
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Fli7 az egy 2 vh kozotti terv volt de komolyan senki se akarta volna megepiteni. Max akkor epitettek volna meg a nemetek ha a teljes foldkozitenger teruletet elfoglatak volna.
 
M

molnibalage

Guest
Daniaban tavaj decemberben rekordot dontottekk csak szelenergiaval termeltek aramot egesz onapban a szemet es a gazos eromuvek be se voltak kapcsolva csak aazok amik a tavhoert feeltek /de elvileg azok is csak a futes miatt/.

Én nagyon nem ezt látom egy gyors keresés után.

Én azt látom, hogy mostanában egyre gyakoribb az, hogy éjszakai minimum fogyasztásnál előfordul az, hogy csaka szél megy. Egy "picit" messze van attól, hogy "be sem kapcsolták egy hónapig". A teljes áramtermlés felét sem érték el még a legjobb hónapban széllel. Persze ez is kolosszálisan nagy szám, csak a dolog szépséghibja, hogy a dán áram ára éppen kétszerese a magyarnak... Ők ezt megengedhetik. A világ 90%-a meg nem...


Rosszabb minoseget eszunk mint 100 eve a diszok

Az ilyen UL-ek honnan a frászból jönnek...?

Az energia 90% foloslegesen van elfogyasztva.

Ezen a ponton már kezdek agyvérzést kapni... Próbáld ki magadon, hogy azon elektromo eszközöket amit használsz a napi szinten ne használd a mostanihoz képest, csak 10%-ban. Ezek után térjünk vissza témára... Na, akkor képzeld el, hogy bárhova ahova elmész, ott a jelenlegihez képest csak 10%-ban van villamos áram. No, akkor most már leesik, hogy a 90% benyögése mekkora orbitális marhaság volt? Még a fűtésnél sincs ekkora pazarlás, pedig az, amit tényleg meg kellene fogni...

Lasd ipar. Legyrtjak a rosszminosegu szir sz.rt majd elszallitjak majd megveszed majd kidobod mert vagy tonkrement vagy nincs ra szukseg...

És éljen, itt a konteó máris, a tervezett elavulás. Én érdekes módon nem veszek olyat, amire nincs szükségem. Ez annyira egyedi lenne...? [fejvakarás]

<b>MODERÁLVA</b> Tiszta vízre és elég kajára sem futja 2 milliárd embernek. Ezek mit is vesznek ami felesleges...?

Teljesen folosleges energia pazarlas. De valakinek istentele nagy profitot general. Ameddig a gagyi gyartasa megeri a minoseggel szemben ameddig egy pipas felsoert kiadsz 10x annyit mint az ugyanolyan gyarban ugyanazon varronok keze alol kikerul nem pipas termekert.

És ebben hol az energia pazarlása...? Ha cinikus lennék, akkor nézd meg, hogy mennyi villamos áram költséggel mekkora plusz bevétel...! Ez neked pazarlás...?

Gyerekek, nem lehetne minimális ésszel kommentelni...?
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
Molni te lehet nem pazarolsz a nyomorba elo emberek se de a fejltt vilagba bizony bizony....
Adok neked 2 linket.
www.dr.dk/nyheder/andre_sporg/english/2014/01/131442.htm
www.dr.dk/nyheder/indland/2013/08/05/090650.htm
/a haztartasok megis 3xosan eladosodtak kepzeld el mi pazarlas folyik/ de szerintem hamarosan a sajat szemeddel is latni fogod
 
M

molnibalage

Guest
Egyik linken sem jön be semmi. Az, meg hogy valaki eladósodott az nem jelenti azt, hogy nem olyat vett, amire igénye és szüksége van. Pl. lakást és kocsit...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
szittya88

"Fli7 az egy 2 vh kozotti terv volt de komolyan senki se akarta volna megepiteni. Max akkor epitettek volna meg a nemetek ha a teljes foldkozitenger teruletet elfoglatak volna."

fip7 vagyok :)

Ezt én is elolvastam OK. Én arra vagyok kíváncsi, hogy egy ilyen tervnek a mai technológiai színvonal mellet milyen esélyei lennének a megvalósításra.
Mert az alap ötlet nem hülyeség, csak vajon megoldható-e mondjuk az, hogy a Földközi-tenger ne száradjon emiatt ki? Vagy, hogy földrengés biztos legyen, stb...
Engem ez érdekelne.
Mert ha mondjuk 20 méteres szintkülönbség esetén termelne 30-40 gw/h áramot akkor az nem lenne "elhanyagolható" mennyiség. Lehet ekkora termelési volumen mellet meg is érné!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
Ez is jó kis cikk:
http://atomenergiainfo.hu/tudastar/uj-atomeromuvi-blokkok-helye-a-hazai-villamosenergia-rendszerben
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Rosszabb minoseget eszunk mint 100 eve a diszok

Az ilyen UL-ek honnan a frászból jönnek...?

Millió vizsgálat bizonyította. Keress doktori munkákat az agrár egyetemeken.

Az energia 90% foloslegesen van elfogyasztva.

Ezen a ponton..

Nem megy a folyamatok megértése? Bonyolult? Nagyon sok befektetett energia kerül a kukába, nem közvetlenül.

Gyerekek, nem lehetne minimális ésszel kommentelni...?</blockquote>
Te vagy az élő bizonyíték, hogy lehet. És gyakorold azt a matekot, akkor talán nem kell neves matematikusokat pofán verned.
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
wolfram

"Arra a max tíz évre, amíg a régi paksi blokkok közül az utolsó is együtt működik majd a két új blokkal, érdemes egyáltalán tartalékerőművi kapacitást kiépíteni? "

Üdv!

A tartalékkapacitás a legnagyobb erőművi blokk mérete kell, hogy legyen minimum (szerződéses kötelezettségünk alapján) . Ez annak egész élettartamára vonatkozik.
A blokkoknak kb. 15 perc alatt indíthatóknak kell lennie, ha váratlanul valamelyik alaperőmű vagy csúcserőmű kidőlne a termelésből. Jelenleg 599 MW van MVM tulajdonban (Lőrinci, Litér, Sajókaza, Ajka).

Ha mindegyik továbbéltethető lenne a két új nagy blokk (2*1200) mellett azok teljes élettartamában (ezt nem hiszem), akkor is alaphangon kell 601 MW tartalék. De valószínűleg több kell.

Ez is kötelező plusz beruházás, úgy, hogy ezek a gázturbinák nem termelik meg az árukat.

Bővebben lásd: http://www.gter.hu/gazturbinas-eromuvek

Szép napot:

B.
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
Sziasztok!

http://atomenergiainfo.hu/tudastar/atomeromu-altal-termelt-villamos-energia-kivaltasanak-elvi-alternativai

fip7, most nézem, hogy ki az üzemeltetője az Általad sokat idezett atomenergiainfo.hu-nak.

Konkrétan a Rosatom.
http://atomenergiainfo.hu/rolunk

Nincs ezzel bajom, hisz leírják, ez is egy érdek (+ nyílván egy jó befektetés).
Csak nem árt, ha jelenlévők is képben vannak ezzel kapcsolatban.

Hm, ezek az oroszok kifejezetten jól csinálják. :)

Üdv:

B.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
ijasz

"A környezetvédők a biztonságos és a környezetre kevésbé veszélyes energiatermelés teszik a voksukat függetlenül annak költségességétől. Ha kinyírjuk a földet hiába lesz olcsó energiád, éhenhalsz mert az alapvető élelmiszerek lesznek drágák."

Hát igen, csak ez a sok lelkes (és nagyon remélem, hogy tényleg csak lelkességről van szó és nem valami más mozgatja a háttérben a szálakat) környezetvédő abba nem gondol bele, hogy pl. annak a töménytelen mennyiségű napelemnek a legyártása, majd 15-20 évenként a kukázásuk és újak gyártása helyettük mennyire is szennyezi a bolygót... Vagy, ha ez a szennyezés Kínában (ahol gyártják a napelemek nagy részét) és Indiában, meg Afrikában (ahová majd a leselejtezett, hulladéknak minősített elemeket szállítják) történik, az már nem is baj?

bagira

Köszi. :)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
<blockquote>Keress doktori munkákat az agrár egyetemeken.

Linket...</blockquote>

Nem tudom mennyire vagy jártas a témában de amire figyelj : Magyar szürke, magyar tarka (őshonos fajták amik 100 éve meghatározók voltak; faggyútartalom (telített zsírsavak-élettanilag káros-érelmeszesedés), Telítetlen zsírsavak, Konjugált linolsav (élettanilag előnyös); extenzív tartás (100 éve jellemző)


http://www.animalwelfare.szie.hu/cikkek/200904/AWETH2009012024.pdf
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Wolfram,

De belegondolnak és ebben tökéletesen igazad van. De mi nem lesz szemét egy idő után?
Ezért kell olyan technológiákat fejleszteni amik csökkenti a hulladékmennyiséget, azaz nagyrészt újrafelhasználható, lehetőleg a komponensei biológiailag lebonthhattó molekulákból álljanak.
Már létezik az un zöld kémia mely ilyen jellegű kutatásokat folytat, valamint olyan mikrobatörzseket tenyésztenek, melyek képesek s szervetlen alkotókat is kisebb egységekre bontani.

Pl. az olajszennyezések lebontására már pár évtizede használnak ilyeneket, eredményesen.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 438
63 785
113
Sajószöged, nem Sajókaza. De ez végül is mindegy.
Amúgy ezek az indításhoz használt gázturbinás egységek évente kb 10 percet mennek.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
"Alternativ energiara ott az arapaly eromu ha mar tenyleg folytonosan biztosan kiszamithatoan uzemelot akar valaki temgerpart mellett. "
ja, de ott aztán kampec az élővilágnak.
50 éve működik egy Frankiában, de ott sem építettek mégy eggyet.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
" De valakinek istentele nagy profitot general."
Csodálkozni fox, de az te vagy.
 

bagira

Member
2013. február 26.
132
10
18
"Sajószöged, nem Sajókaza. De ez végül is mindegy.
Amúgy ezek az indításhoz használt gázturbinás egységek évente kb 10 percet mennek."

Helló!

Igaz, elgépeltem, köszi a javítást! (A hulladékkérdés nem volt terítéken :) )

A másik is fontos kiegészítés: ezek megléte szükséges, és költség oldalról növeli a centralizált, nagy blokkokban gondolkodó rendszerek árát.

Üdv:
B.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 847
113
bagira

"fip7, most nézem, hogy ki az üzemeltetője az Általad sokat idezett atomenergiainfo.hu-nak.

Konkrétan a Rosatom.
http://atomenergiainfo.hu/rolunk "

Amint a linkből is láthatod, hihetetlenül titkolják :)
Tudok róla, viszont nem véletlenül idézem sokszor őket. Ugyanis a legtöbb személyes számításom, vagy egyéb helyről származó szakinformációm nagyban egybevág az általuk leírtakkal. Én hitelesnek tekintem őket. Ettől függetlenül persze nekik is van egy jól felfogott gazdasági érdekük. De régebben írtam, hogy a zöldeknek, meg másoknak is van ilyen. Ugyanis a politika érdek, és minden szubjektum. Emiatt "független" véleménnyel sem fogsz soha találkozni. Aki azt mondja magáról, hogy ő független az szimplán hazudik.

A tartalékkapacitás kérdéséhez. Igen egy 1200 mw/h-s blokkhoz 1200 mw/h-s tartalék dukál.
De nézzük máshonnan. Például nézz most ki az ablakon. Szerinted ilyen időjárási körülmények között 2400 mw/h nap/szél kapacitáshoz mekkora tartalék dukálna??? Legalább 2400 mw/h.
Szóval maradjunk annyiban, hogy a tartalék kapacitás így is úgyis kell, csak nem mindegy, hogy mekkora.
Kicsit olyan ez, mint amikor a HVG a hálózat fejlesztés miatt sír. Komolyan nem értem, hogy miért nem érjük meg azt, hogy az energia termelés az nem egy faék egyszerű dolog. Nem lehet benne gyönge láncszám.
Kellenek stabil erőművek, stabil hálózat, stabil tartalék. A stabilitás a hálózat lényege. Ha a stabilitás megszűnik a hálózat széthullik. Ez nem vágyak kérdése, ez a valóság.