Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 852
57 851
113
Egy érdekes írás vízerőmű témában:
http://mta.hu/data/cikk/12/90/28/cikk_129028/89MayerViz.pdf
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
<blockquote>A fenti ” gyermekbetegségekkel ” küzdő, gyakran a tanulási görbe elején járó erőművi technológiákat – ebbe a csoportba tartoznak a 3+ generációs nukleáris reaktorok

Ez a rész tényleg vicces. Itt a fórumon olvastam, talán a Rosatom egyik vezetőjével volt a riport, amiben elmondta, hogy a <b>4. generációsból</b> van egy 600MW-os kísérleti reaktoruk, ami már harminc éve üzemel és amin azóta tesztelik meg felesztik a technológiát. </blockquote>
A gallok ugyanígy vannak vele. 30 éve állítgatják a Főnix reaktort.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
@wolf
Arról nem is beszélve, hogy mennyivel nyugodtabban alszom, ha vészhelyzetben nem vagyok a szomszédaimra utalva.
A villamos hálózatot is bővíteni kéne. Mi lessz, ha nyaranta 45 fok lessz? Télen meg minusz 45? Ősszel, és tavasszal meg még mindig gyárthatunk import timföldből alumíniumot. Sőt van két lerohadt timföldgyárunk is.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 852
57 851
113
gacsat

Szerintem is teljesen egyértelmű a dolog. Minél jobban függünk az import áramtól és az import energiahordozóktól annál kevesebb a mozgásterünk egy szélsőséges helyzetben.
Az áram import addig jó csak amíg van mit venni, ha jön egy komolyabb nyár, tartós 45 fokos meleggel, nem lesz eladó áram a piacon, magunknak kell megtermelni.
Most jelenleg erre van erőművi kapacitásunk elméletileg. (Előző rendszerből maradt) Viszont ha jól emlékszem 2035-re kb. 5-6 gw/h termelői kapacitás fog kiesni a rendszerből.
Ezért kell az új atomerőmű, ezért kellenének a vízerőművek, és ezért kellenének a korszerű biomassza és földgáz erőművek is.

Én a kormány Atom-Szén-Zöld programjából a szénnel nagyon nem értek egyet. Én szén helyet megpróbálkoznék inkább a szemétégetéssel (Az is szennyez, de legalább hasznos) és a saját földgáz kitermelésével. (szénelgázosítás)
A szénerőművek hatékonysága tudtommal 37%-os, a tiszta szén technológiásoké pedig csak 22%-os, és a nyakadon marad egy csomó széndioxid és más anyagok, amit tárolni kell.
Ezzel ellentétben egy modern gázturbina 50%-os hatékonyságot tud (GE LMS100), kombinált ciklusban pedig a 75% körüli hatékonyság is lehetséges. Azért ez nem mindegy. Arról nem is beszélve, hogy mennyivel tisztábban üzemel egy gázturbina, mint egy szénerőmű.
Szerintem ha a mostani elavult gázturbinás erőművi kapacitást modernebbre cserélnénk, azzal is sokat lehetne javítani az ország energetikai helyzetén.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 870
113
http://atomenergiainfo.hu/tudta-on/az-orosz-technologia-erossege-a-reaktor
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Aztán meg egy szén erőműből egy csomó radioaktív hulladék kerül ki. Pl urán. A szén elgázosítás meg egy rémálom. Úgy kell kezdeni, hogy felgyújtod a bányát.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 852
57 851
113
gacsat

" Úgy kell kezdeni, hogy felgyújtod a bányát."

Azért nem egészen:
http://geogis.detek.unideb.hu/Munkatarsaink/DemeterGabor/eleg_e_a_szen[1].pdf
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 852
57 851
113
Erős idegzetűek számára:
http://www.origo.hu/idojaras/20140130-alternativ-energia-forgatokonyv-nap-szel-foldho-aramellatas-biztosan-kell-magyarorszagnak.html?sec-top
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
gacsat

" Úgy kell kezdeni, hogy felgyújtod a bányát."

Azért nem egészen:
http://geogis.detek.unideb.hu/Munkatarsaink/DemeterGabor/eleg_e_a_szen[1].pdf


A gyakorlatban egy
betápláló fúráson keresztül vizet és az égéshez szükséges levegt (vagy oxigént)
juttatnak le, s a telepet meggyújtják (szénlepárlás).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 293
68 386
113
:D Hát spóroljunk, körülnézve itthon ez van:

TV- nem ragaszkodom érte.
Laptop-szintén nem fontos.
Mobil telefon-nem fontos
Hűtőszekrény-na az nem hülyeség, nem érek rá minden nap 7km utazni friss kajáért, húsért. (Tudom hogy csinálták 100 éve de nam az a jövő) Különben is hideg sör?
Mosogatógép-nem lényeg, legalább nyugtom van míg az asszony mosogat.
Mikro-nem lényeg
Kávéfőző, szendvicssütő, mixer -nem lényeg
Mosógép-hát elég nehezen küldeném el az asszonyt a patakra mosni szerintem, kell.
Bojler- kell.
Villanytűzhely+sütő-max kidobom a fél konyhát és lesz kemence. Megoldható de nem örülnének neki itthon.
Keringető szivattyú- kell.
Világítás-nem szükséges.
Szerszámok-hát bizony szükséges, mert az ujjammal nem tudok hegeszteni.

Így lehet csökkenteni. Mondjuk nem tudom de nekem úgy tűnik mindenből egyre nagyobb teljesítményűt vásárolunk. Szerintem még jobban függünk majd az áramtól. Főleg ha nem lesz olaj már elég.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 852
57 851
113
antigonosz

Igazából ha vissza másznánk a barlangba, és újra 20-25 év lenne emiatt az átlagéletkor, akkor tényleg nem lenne szükségünk annyi energiára. Mennyivel jobb a -20-ban tábortűznél melegedni, meg dárdával vadászni...
Komolyan nem értem ezeket a sötétzöldeket. Ők spórolnának. OK. De azt vajon tudják, hogy Magyarországon az 1 főre vetített villamos energiafogyasztás kb. a fele az Osztrákénak. A régiónkban az egyik legalacsonyabb nálunk! (Gondolom mert kinyiffant az ipar)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Erős idegzetűek számára:
http://www.origo.hu/idojaras/20140130-alternativ-energia-forgatokonyv-nap-szel-foldho-aramellatas-biztosan-kell-magyarorszagnak.html?sec-top


Jézusom, ennyi hülyeséget... Elektromos autók mellett 75%-os áramfogyasztáscsökkenés, meg a többi... Ezek tényleg igazi éjsötétzöldek. :DD
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 852
57 851
113
Ne is mond, én úgy felhúztam magam rajta, hogy a hozzászólásomban elkevertem a mértékegység fajtákat. Ettől még "jó" lett, de azért zavar... Amúgy nagyon jó hozzászólások születtek, érdemes elolvasni.

Amúgy az elemzések legnagyobb, égbekiáltó hülyesége az, hogy a mai autókat lecseréljük elektromos autókkal, és úgy csökken a fogyasztás ennyivel :)
Mondom magamban ezek nem járták még ki a 8 általánost...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

Igen, olvastam, hogy hirtelen felindulásból írtál. :) És tényleg jók voltak a kommentek, látszik, hogy az origón is egyre több a józan ember. Jóformán csak Aladeen erőlködött már megint a baromságaival. Gondolom, ő lehet a helyi udvari bolond. :DD
Igen, nekem is az autós rész szúrta legjobban a szemem. Meg az, hogy "elfelejtették" megemlíteni, hogy a leírt fasságaik mibe is kerülnének az országnak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 852
57 851
113
Ez is érdekes cikk:
http://www.origo.hu/idojaras/20130718-nemetorszag-szeneromu-nap-szel-atomenergia-nema-gyilkossa-valt-a-nemet-legszennyezes.html
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
viszont van megoldás:)
http://444.hu/2014/01/31/europai-hadszinteren-megy-tovabb-a-rezsiharc/
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 852
57 851
113
USA-ban is vannak nonprofit energia szolgáltatók és jól elvannak. Amúgy náluk a legolcsóbb az áram, szóval ebben én igazat adok a miniszterelnök úrnak.
Ettől viszont még hibának tartom azt, hogy a pártpolitikát belekeverik az energetikába. Finoman szólva nem szerencsés.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
http://444.hu/2014/01/31/sosem-tudjuk-meg-hogy-tenyleg-az-evszazad-e-uzlete-a-paksi-bovites/
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 459
11 495
113
http://totalcar.hu/magazin/hirek/2014/02/01/bukott_a_renault_villanyautoja/

A lényeg:
"...Egyetlen apróságot hagytak figyelmen kívül: a valós vásárlói igények hiányát. Az elektromos autók hibáit ugyanis nem küszöbölték ki: sem az egy töltéssel megtehető távolság, sem a töltésre fordítandó idő nem változott nagyságrendileg, és az akkumulátorok ára sem csökkent lényegesen. Így viszont a villanyautó csak kevesek számára nyújtott valós megoldást. Ugyan kiagyaltak egy akkumulátor-bérleti konstrukciót, amellyel az autó árát átlagos szinten tarthatták, így azonban a bérleti díj vitte el azt az összeget, amit egy hagyományos autó esetében üzemanyagra költött volna a vásárló. Ráadásul ezt akkor is fizetni kellett, ha egy métert sem ment még az elektromos jármű. Hogy még súlyosabb legyen a helyzet, a Project Better Place csődbe jutott, mielőtt elkezdhette volna tömegesen telepíteni az akkumulátor-cserélő állomásokat...."
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Az orosz fél húsz évig vállalja a Paks 2 atomerőmű nukleáris fűtőanyaggal történő ellátását, de a megállapodás meghosszabbítható – derül ki abból az orosz-magyar szerződésből, amelyet január 14-én írtak alá Moszkvában, és amelyet pénteken délután nyújtott be az Országgyűlésnek Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. Egyebek mellett kiderül, hogy a nukleáris hulladéknak minősülő kiégett kazettákat kezelés céljából Oroszországba szállítják, ahol tárolják, vagy újrafeldolgozzák azokat. A húsz év elteltével viszont – áll a szerződésben – a kiégett kazettákat, vagy az újrafeldolgozás után maradt hulladékot visszaszállítják Magyarországra.