Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
nekerdez

LMP oldalakon próbáltam már hittérítő munkát végezni ez ügyben, eddig mindig törölve lettem én is, meg a hozzászólásaim is. Ennyit a demokratikus ellenzékről...

Szabad országban, szabad ember, szabadakaratából, azt gondol, mond és tesz amit szabad :)
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Fukusima 1 korszerű erőmű... VOLT...!!! Korszerűbb, mint a paksi! Kibírt 1 olyan földrengést, mely után Paksból csak csak futóhomok maradna...!
De a szökőár - sajnos - már nem volt betervezve....

/Bár Pakson nem lesz szökőár és nagy földrengés sem.../
De ha a normális embereken múlik, új blokk sem...!!!

Fukusima után pedig több ország gondolta újra az energetikai fejlesztéseket /Németország volt a pozitív, Franciaország pedig a negatív véglet/....

GrGLy-nek!
1 néhány másodperc elvett táblázatról nehéz vitázni. De legközelebb a táblázat helyett a forrást fogom figyelni....

Sajnos Csenobil és Fukusima közelében tartózkodók egy része már SOHA nem tudja elmondani a véleményét.

Remélem ez Pakson SOHA nem fog bekövetkezni! Sőt én kívánom neked, hogy még 50 évig boldogíts minket jó egészségben ezen az oldalon - már ha akarod...! /3 szívműtét után én az egészséget tartom a legtöbbre.../

Mi azért tüntetünk, hogy biztonságban élhessünk akár Paks közelében is...!!!
Kár, hogy ezt a hazug kormánypropaganda hívei nem képesek belátni...!!!

Köszönet a megtisztelő figyelemért...!

Egyrészt Fukushimát, Csernobilt és Paksot nem lehet összehasonlítani. Egyedül az közös a háromban, hogy mindegyiknél maghasadásból nyernek energiát. A technológia, környezet és potenciális veszélyek számítanak, mert egyébként ilyen alapon mondhatnám azt, hogy nem veszek Volvot, mivel láttam olyan balesetet, ahol Volvóban haltak meg, tehát nem biztonságos. Az egy dolog, hogy az adott Volvo 160-nal kenődött fel egy villanyoszlopra, de ezt nem veszem figyelembe. Ugyanígy mondhatnám azt is, hogy minden hozzászólásod alaptalan és hazugság, mivel egyszer már láttalak hazudni és alaptalan komment írni ezen az oldalon. Persze lehet, hogy más témában vannak jó meglátásaid, de ezt nem veszem figyelembe és emiatt elítéllek. Persze felháborodhatsz, hogy milyen alapon, nem is igaz, de ez engem nem érdekel, és nem járok utána és különbenisszuperzöld. Pedig te most ugyanezt csinálod atomerőmű témában.

Alapvetően az egész érveléseddel van a probléma, tehát én azt javasolnám, hogy az általánosságok ismétlése helyett ("mert Fukushima, mert Csernobil, mert az orosz kávéfőzők...") inkább próbáld meg tudományosabb alapon megközelíteni a témát és onnan építsd fel a mondandódat.

Másrészt, mit tudsz Paksról, az ott épült erőműről? Én jártam bent az erőműben (és nem a látogatóknak épített elkülönített folyosókon), ismerek ott dolgozókat és az egyetemen tanultam is az ott kiépített rendszerről és úgy általában a VVER-rendszerű blokkokról. És állítom, hogy amely igényekre tervezték, úgy biztonságos. Nyilván ha a bolygóból kirobban a kontinens az űrbe, azt nem fogja kibírni, de reális elvárások és veszélyek figyelembevételével tervezték meg anno, sőt, korszerűsítették azóta.

Bár mindenféle pártmédia által befolyásolt embertömegek szava nyilván többet ér és szakmaibb, mint az enyém, akinek testközelből van tapasztalata a hazai nukleáris energiatermeléssel.

"1 néhány másodperc elvett táblázatról nehéz vitázni. De legközelebb a táblázat helyett a forrást fogom figyelni...."

Érvelési hiba. Ne hozz fel olyat a hozzászólásod alátámasztására, amelyet később nem tudsz bizonyítani. Ha valaki azt írná, hogy ő meg egy másik csatornán meg 80%-os részesedést látott, de nem tudja azt bizonyítani, akkor talán te lennél a legjobban felháborodva, hogy milyen dolog ez.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Fukusima 1 korszerű erőmű... VOLT...!!! Korszerűbb, mint a paksi! Kibírt 1 olyan földrengést, mely után Paksból csak csak futóhomok maradna...!
De a szökőár - sajnos - már nem volt betervezve....

/Bár Pakson nem lesz szökőár és nagy földrengés sem.../
De ha a normális embereken múlik, új blokk sem...!!!

Fukusima után pedig több ország gondolta újra az energetikai fejlesztéseket /Németország volt a pozitív, Franciaország pedig a negatív véglet/....

GrGLy-nek!
1 néhány másodperc elvett táblázatról nehéz vitázni. De legközelebb a táblázat helyett a forrást fogom figyelni....

Sajnos Csenobil és Fukusima közelében tartózkodók egy része már SOHA nem tudja elmondani a véleményét.

Remélem ez Pakson SOHA nem fog bekövetkezni! Sőt én kívánom neked, hogy még 50 évig boldogíts minket jó egészségben ezen az oldalon - már ha akarod...! /3 szívműtét után én az egészséget tartom a legtöbbre.../

Mi azért tüntetünk, hogy biztonságban élhessünk akár Paks közelében is...!!!
Kár, hogy ezt a hazug kormánypropaganda hívei nem képesek belátni...!!!

Köszönet a megtisztelő figyelemért...!

Honnan veszed,hogy korszerűbb volt.
Másik hazánk nem fekszik geológia szembonból aktív részen.
De így is töbszörösen túlvan méretezve a rendszer
Én semiféle propagandának nem ülök fel és le
Nekem vegyész BSc diplomám vany és most csinálom a MSc így. Műszaki tervezésről, magfolyamatokról és rádióaktív anyagoról fan fogalmam és bő ismeret anyagom. Sőt volt is olyan gyakorlatom amikor kis dozis terhelésű anyagokkal dolgoztunk.

Pont a hozzád hasonlók miatt akadok ki. Meg a sötét zöldeken.
Toljátok itt a hülyeséget zöld energiákat nem kezelitek a helyén.
Hol voltka a sötét zöldek mikor mi helyi környezet védők. Tokaj hegyaljára tervezett biomassza rém erőmű ellen harcoltunk.
Mivel egyéni érdekekből valaki úgy gondolta, hogy kell oda egy szalma tüzelésű erőmű. Amihez a szalmát 70km körzetből tehergépjárművekkel szállítoták volna oda és az üzem eleve úgy épült, hogy szemét égtésre is alkalmas legyen.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Nem véletlen,hogy szakmán belül Greenpeace-seseket bohocoknak tekintik sokan. Nem értenek ahhoz amiről beszélnek. Süketelnek, divat témákon lovagolnak valós problámákkal nem tördőnek.
Valós koncepció nélkül dobáloznak itt. Pedig van mikor rendszer szinten kell gondolkodni mikor a döntéshozók egy bizonyos technológiát kiválasztanak.

Nincs Paks 2 oké. Paks 1 valamivel kikellesz váltani majd ,valamint egy terület rendezést is lekel folytani.
Ma kormány rendelet alapján 18Ft áron adja Paks az áram egységet. De már le rágott csont hogy zöldnek nevezett dolgok 40-60 ft képesek ugyan ezt. Ha új blokkok 24ft adják majd el az áram egységet akkor a hitel 20-30 év alatt kamatostúl megvan. a Két blok utánna még ugyan ennyi ideig hasznot termel és leállás és terület rendezési költésgeit is kitermeli.
Napelemek, szélerőművek kapcsán a zöldek valahogy mindig elfelejti teljes életciklusra eső költségeket. Mivel nap ellemek előállítása nem ép környezet barát févezető és vezető fémek miatt. 20 éves élet ciklusok végén meg veszélyes hulladékok. Szélerőművek szintén polimerekből készülnek azok újra hasznosítása megint nehézkes és kb azok élettartalma is 20-30 év.
Rádásul ezek ciklikus áram termelők. Így gáz/olaj/szén tűzelésű erőművek kellenek melléjük mikor éppen nem termelnek de a lakosságnak és iparnak kell az áram.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
XD szempontból. De ilyen hülységek olvasásakor annyira pipa leszek, hogy nem figyelek oda.
Molinak tökétesen igaza van aki oltári hülyeségeket ír az lekell savazni. Ez itt a HTKA nem szabad értelmetleség földje.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 854
57 869
113
nekerdez

Én most Paks 2.-vel kapcsolatban dolgozok egy munkán. Kiszámoltam azt, hogy 8 forint/kWh megtérülési költséggel számolva 30 év alatt ki tudjuk fizetni a hitelt.
Ugyanis évi 154 milliárd forintos bevételt hoz. Nekiálltam kiszámolni a hitelt, ekkora évi törlesztővel és 3%-os reálkamattal és simán megtérül. (Amúgy jó üzlet hitelezni, 3000 milliárdra közel 4600-at fizetünk vissza ebben a konstrukcióban)

A másik az, hogy Paks jelenleg 12 Ft/kWh áron adja az áramot.
Mivel 4-5 forint körüli áron fog termelni az új erőmű így a jelenlegi árak mellet sem lehetetlen, hogy kitermeli a hitelt. (4+8)
Viszont egy 15 forintos ár mellet (5+10) már 1000%-hogy kitermeli a hitelt+kamatokat 30 év alatt.
Utána csak tiszta hasznot fog termelni.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Fip7 rendben elfogadom a teszámaid biztos,hogy jó én ezekre emlékeztem. Űzem látogatáskor ennyit mondtak nekünk a mérnökök kb.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Fip7 jó üzlet a hitelezés. De legalább ez a hitel értéket teremt. Ami az egész nemzetgazdaságra pozítivan hat.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 350
5 040
113
Sajnos Csenobil és Fukusima közelében tartózkodók egy része már SOHA nem tudja elmondani a véleményét.
Mások meg annál inkább, mert az elméletedről tudomást sem véve még mindig élnek, ha tetszik neked, ha nem. Köztük olyanok is, akik közvetlenül a reaktor felett repkedtek Csernobilnál vagy éppen lapátoltak a tetőn, holott az az álmoskönyvek szerint ez semmi jót nem jelent. Erre varrj gombot! (Mellékesen ők tényleg tettek valamit az emberiségért, nem csak transzparensekkel masíroztak fel-alá hülyeségeket szajkózva a világba.)

Az ókori Róma lakóival tudod, hogy mi történt? Vagy a középkori Buda lakóival? Ne fogod kitalálni: <b>MEGHALTAK!</b> Mind! Kivétel nélkül!
Ja, hogy egy szál atomerőmű sem volt a közelükben?! Hoppá, de kínos... :DDDDD

Bocs, nem bírom kihagyni:
Volt a TV-ben 1 táblázat /sajna gyorsan váltott a kép/ az uniós országok energetikai terveiről, melyben 1%-ot!!! képviselt az atomenergia. Ennyi...!!!
A múltkor láttam a tévében egy zombis filmet... :DDDDDDDDDD
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
khmm.. mutyiügyhöz. írtam már, linkeltem is, orosz nyilatkozatot, anno 2013-ből. Nemzöldmezős beruházásnál 30%-ot ígértek oroszok magyar cégeknek.
Föld és betonmunkára. (na melyki cég ugrik be nekem? K-val kezdődik, özgép-re végződik.
Hánymilliárd forint?
Valóban annyi pénz ez?
Nem tudom, ezért kérdem.

+ még max 10 százalékot, orosz tulajdonú magyar cégeknek ígértek.

Szóval lehet hogy évszázad üzelete, de kinek?
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Fukusima 1 korszerű erőmű... VOLT...!!! Korszerűbb, mint a paksi! Kibírt 1 olyan földrengést, mely után Paksból csak csak futóhomok maradna...!
De a szökőár - sajnos - már nem volt betervezve....

/Bár Pakson nem lesz szökőár és nagy földrengés sem.../
De ha a normális embereken múlik, új blokk sem...!!!

Fukusima után pedig több ország gondolta újra az energetikai fejlesztéseket /Németország volt a pozitív, Franciaország pedig a negatív véglet/....

GrGLy-nek!
1 néhány másodperc elvett táblázatról nehéz vitázni. De legközelebb a táblázat helyett a forrást fogom figyelni....

Sajnos Csenobil és Fukusima közelében tartózkodók egy része már SOHA nem tudja elmondani a véleményét.

Remélem ez Pakson SOHA nem fog bekövetkezni! Sőt én kívánom neked, hogy még 50 évig boldogíts minket jó egészségben ezen az oldalon - már ha akarod...! /3 szívműtét után én az egészséget tartom a legtöbbre.../

Mi azért tüntetünk, hogy biztonságban élhessünk akár Paks közelében is...!!!
Kár, hogy ezt a hazug kormánypropaganda hívei nem képesek belátni...!!!

Köszönet a megtisztelő figyelemért...!

A Fukhusima-i Dai Ichi erőmű BWR volt, a csernobili RBMK, a paksi meg (a mostani és a jövőbeni is) PWR (oroszul VVER).
Amúgy meg olvass vissza itt, a legtöbb felvetésedre már született válasz. ;)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
hiryu

Sok kérdés van itt. Egy, kell-e bővíteni/kiegészíteni a paksi erőművet? A válasz: igen.
Kettő. Az oroszokkal célszerű-e ezt kiviteleztetni? A válasz: igen.
Három. Kéne-e nagyobb transzparencia a mostaninál ezzel kapcsolatban? A válasz: igen.
De az utolsó kérdés válaszának hiányosságától eltekintve, én még mindig úgy vélem, hogy a fideszes 2/3 talán egyetlen jó döntése ez volt eddig...
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
megj:

ma olvastam, vmikor reggel. csehek állítólag 3-5évre jegelik a kérést:
nyilvános energiapolitikai koncepciót, tanulmányt, etc akarnak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 854
57 869
113
hiryu

"ma olvastam, vmikor reggel. csehek állítólag 3-5évre jegelik a kérést:
nyilvános energiapolitikai koncepciót, tanulmányt, etc akarnak."

Ráérnek, ugyanis 3 szabad hely volt az oroszok naptárában. Ezeket már betöltötték. Magyarország, Törökország, Finnország.
Pár éven belül lesz még 2-3 üres hely. Gondolom akkor majd pályáznak rá, ha úgy döntenek, hogy kell erőmű.

Szerintem mi Moszkvában kaptunk egy "visszautasíthatatlan" ajánlatot. Éltünk vele. Ez nem baj, csak sajnos kevés dolog nyilvános.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
hiryu

Most erről az jut eszembe így hirtelen, hogy a csehek a Gripen-nel is ugyanezt csinálták...
Amúgy meg, ha le akarják verni az árakat, hát tegyék! Nekünk némivel kevesebb a mozgásterünk, sajnos... :( Egyébként én is inkább tendereztettem volna, ha rajtam múlik. De nem tudhatom, hogy az erőműbővítésen kívül még milyen (még az is lehet, hogy talán Magyarországra nézve előnyös) háttéralkuk születtek az erőműépítés szerződésének aláírásakor...
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
http://www.hirado.hu/2014/02/03/rogan-magyarorszagnak-az-az-erdeke-hogy-egyaltalan-ne-importaljon-villamos-energiat/

ui..mrg belefutottam vmi jogi elemzésbe, egyáltalán érvényes-e amit a Nagyvezér alákörmölt Putyinnál.
(azért a képeket nézve az aláírásról, az a gonosz érzésem, letettek az asztalra az oroszok egy szép vaskos dossziét... hiába sz SZVR is dolgozik)
szóval zajlik az élet.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
ez meg megint az Energiaklub véleménye:
http://nol.hu/archivum/oroszorszag_dont_a_magyar_aramarrol_
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 854
57 869
113
Egyébként Magyarországnak tényleg az az érdeke, hogy ne importáljon energiát.
A baj az, hogy Paks I. és Paks II. együtt 4.4 Gw áramot termel. Ami sok. Ugyanis az éjszakai fogyasztás a telet leszámítva 3-3.5 GW körül van. A nappali tipikus tavasszal és ősszel 3.5-4 GW.
Magyarán kicsit sok a kapacitás.
Szerintem az lehet majd a megoldás, hogy Paks I. két blokkját leállítják.
Akkor már "csak" 3.4 GW-t termelne a két erőmű együtt. Ez viszont már minden időben kezelhető mennyiség. Exportra nem hiszem, hogy pár 100 GW-nél több jutna, és nem is szabad erre alapozni.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
http://www.hirado.hu/2014/02/03/rogan-magyarorszagnak-az-az-erdeke-hogy-egyaltalan-ne-importaljon-villamos-energiat/

ui..mrg belefutottam vmi jogi elemzésbe, egyáltalán érvényes-e amit a Nagyvezér alákörmölt Putyinnál.
(azért a képeket nézve az aláírásról, az a gonosz érzésem, letettek az asztalra az oroszok egy szép vaskos dossziét... hiába sz SZVR is dolgozik)
szóval zajlik az élet.


Na szóval, 2037-től szükség esetén úgy is importálni kell majd (akkor áll le az utsó paksi régi blokk), szóval ez csak politikai szöveg...


ez meg megint az Energiaklub véleménye:
http://nol.hu/archivum/oroszorszag_dont_a_magyar_aramarrol_


Az Energiaklubb meg egy vicc, a rosszabbik fajtából, bocs, de erre több energiát/szót nem is vesztegetnék. :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 854
57 869
113
Egy újabb csúsztatásokkal teli csodás történet:
http://viridis.hu/blog/246/446/ha-alternativat-keresnenk-paks2-nek