Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 872
113
http://hungarian.ruvr.ru/2014_02_04/Nem-lehet-megfeledkezni-rola-hogy-Oroszorszag-a-legkozelebbi-nyersanyagforrasa-Magyarorszagnak/
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Egy újabb csúsztatásokkal teli csodás történet:
http://viridis.hu/blog/246/446/ha-alternativat-keresnenk-paks2-nek
Végigolvastam, de ezektől a "bezzeg Dániában" kijelentésektől én is mindig nagyot nézek.
Most nem azért, de józan paraszti ésszel végiggondolva, honnan a töckömből lehetne hasonló v megközelítő mennyiségű szélenergiát hasznosítani itt Mo. területén, mint egy északi, szeles, tengerekkel körülvett országban ? Ráadásul olcsón. Nálunk a bécsi "szélcsatornát" kivéve sztem sehol nem lehet nagyobb energiamennyiséget előállítani. És azt is csak drágán. Három hete voltam a császárvárosban és direkt figyeltem, kb. minden harmadik-negyedik ment, a többi állt, a határ minkét oldalán.
Nem tudom ki vetette föl a bősi dolgot fentebb, de az biztos, hogy mi a lehető legrosszabbul jöttünk ki ebből a történetből, a sötétzöldjeinknek köszönhetően. A pert pedig elvesztettük, ez egy fiaskó volt. Szóval érdemes volt.
Amúgy meg teljesen egyetértek a hozzászólásoddal.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Most nem azért, de józan paraszti ésszel végiggondolva, honnan a töckömből lehetne hasonló v megközelítő mennyiségű szélenergiát hasznosítani itt Mo. területén, mint egy északi, szeles, tengerekkel körülvett országban ?

Maga a szélenergia még a megújulók között is talán a legrosszabb helyen szerepel hazai viszonylatban:

Capture_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


(Egy egyetemi előadásból)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Ez PJ-ban van megadva, vagyis 0,4 stb az 1100-ból, vagy százakékban, ami akkor 44 stb az 1100-ból?
A napenergiában mondjuk látok fantáziát, csak nem ebben a formában, hanem vízmelegítésre.
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 350
5 044
113
http://www.hirado.hu/2014/02/03/rogan-magyarorszagnak-az-az-erdeke-hogy-egyaltalan-ne-importaljon-villamos-energiat/

ui..mrg belefutottam vmi jogi elemzésbe, egyáltalán érvényes-e amit a Nagyvezér alákörmölt Putyinnál.
(azért a képeket nézve az aláírásról, az a gonosz érzésem, letettek az asztalra az oroszok egy szép vaskos dossziét... hiába sz SZVR is dolgozik)
szóval zajlik az élet.
Arra mérget vehetsz, hogy az oroszok egy potenciális ügynöktörvényt bármikor be tudnának előzni jobbról, aminek a puszta gondolatától is az infarktus kerülgeti "nagyjainkat". Meg úgy egyébként is tudnak a magyar politikai elitről bőven annyit, hogy bárki, bármikor aláír nekik bármit. A többit meg megveszik kilóra.
Mindezektől függetlenül is úgy gondolom, hogy Paksnak - vagyis az atomnak - nincs reális alternatívája. Hogy jó-e az oroszokkal kötött megállapodás, az meg azon múlik, hogy mi van a szerződésben. Az oroszoknak biztosan jó üzlet a dolog, de azt jelen ismereteink szerint nem tudjuk megítélni, hogy nekünk is az-e. Elvben nem zárható ki. De ez semmiképpen sem azon múlik, hogy az oroszokkal kötöttük: ha palira vettek minket, akkor ez annak a hibája, aki ebbe belement.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
http://www.raketaezred.hu/index.php/hirek/szakmai-hirek/649-szelenergia-a-radarosok-szemszogebol
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Kösz loptam is a linket:)
féloff:

Más, lehet hogy sokba kerül még az orosz atom?
http://hvg.hu/itthon/20140205_Paks_diplomacia_EU_vizsgalat
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Hamarosan kiderül a hitelszerződés 1-2 részlete. A 10 mld euró meg a 80-20%-os finanszírozás kicsit homályos. Akkor most a 100% vagy a 80% a 10 mld euró?

http://www.origo.hu/gazdasag/20140205-vargaek-megallapodtak-az-orosz-hitelrol.html
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Más, lehet hogy sokba kerül még az orosz atom?
http://hvg.hu/itthon/20140205_Paks_diplomacia_EU_vizsgalat

Bírom ezeket a bullshit dumákat "uniós érdekeket sért", "megfelelő versenyeztetési irányelvek" ... Komolyan röhej, mintha a Vörös Lobogót vagy valami hasonló pártállami lapot olvasnék, kapitalista verzióban.
Ilyen szinten semmiféle verseny nincs (és nem is volt) az unióban. Csak azért baxtatnak (ismét), nehogy már az oroszok vigyék el a magyar koncot.
McCain meg tehet egy szívességet.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Na szép lassan lehet számolgatni, ha lesz ma egy annyi időm, akkor én is azt fogom tenni.
Szóval az a 10 milliárd euró az valójában 12. Ebből 10-et adnak Putyinék, 2-őt meg OV a beruházás végén. A kamat nem rossz, és törleszteni is attól kell, miután a reaktorok elkezdenek pénzt (áramot) termelni. Valaki épp megmondhtná, hogy a reaktor árához viszonyítva mekkora éves átlagos fenntartási költségekkel kell még számolnom, mert azt a részt nem tudom.

http://www.origo.hu/gazdasag/20140206-villamgyorsan-megszavazzak-a-paksi-szerzodest.html
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Ebben az árban vannak komoly háttéralkuk is, remélem ez nem csak némi szétosztott "jutalom" orosz és magyar oldalon, hanem benne lehetne valami MH-nek juttatott minőségi felszerelés egy jelképes összegért. Mondjuk csak a szállítását kellene fizetni a T-90SM-eknek vagy egy Gripen-váltó modellt tőlük, mire lejár a lízing, stb.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Ebben az árban vannak komoly háttéralkuk is, remélem ez nem csak némi szétosztott "jutalom" orosz és magyar oldalon, hanem benne lehetne valami MH-nek juttatott minőségi felszerelés egy jelképes összegért. Mondjuk csak a szállítását kellene fizetni a T-90SM-eknek vagy egy Gripen-váltó modellt tőlük, mire lejár a lízing, stb.

Szép álom :))) NATO-tagországnak modernizirovany tehnyika ?
Lehet inkább a MOL INA-ban szerzett részvényei van még a pakkban. Gyesevníj kredit ? Da. Harasó. Davaj INA bumaga !
Sztem mi már megkaptuk a "jussunkat" az Orosz Vitézek vendégszereplésével ..
De inkább legyen neked igazad :)
 

cinikus

Well-Known Member
2010. május 7.
2 350
5 044
113
Persze, sőt! Kapunk néhány Topol-M-et is, hogy aki beugat, azt szétatomozhassuk.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
ON
ja... akkor kéne a csoda orosz cucc, ha bonyolultabb a Kornetnél, ha elment az eszem.
ON
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Itt csak egyetlen háttéralku van, az pedig a FIDESZ holdudvarával, hogy hány százmilliárdot kell visszaosztaniuk a negyven százalékból.

És ez azért szörnyű, mert ha privatizáltuk volna Paksot a Roszatomnak, azzal a feltétellel, hogy két új blokkot is építenie kell, akkor úgy is ment volna az üzlet. Lásd a kalinyingrádi projektet, ahol a Roszatom a saját pénzén épített volna két ilyen blokkot, hogy áramot exportálhasson a baltiaknak.

Ezért iszonyúan rossz üzlet ez nekünk, mert nekünk kell kifizetnünk a költségét olyasvalaminek, amit a piaci szereplők is finanszíroztak volna a saját hasznukra. Igaz, akkor a politikai szereplők nem lophatnának százmilliárdokat.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 854
57 871
113
Fade

"Hát ki kell lépni akkor az unioból és akkor nem "baxtatnak"."

Szerintem is dobbantani kéne, bár lehet ezt iróniának szántad.

joker

Azért nem olyan kedvező ez a kamatozás. Én 3%-os reálkamattal, 30 éves törlesztésre már kiszámoltam a dolgot. Ott ki tudtuk fizetni a hitelt évi 154 milliárdos törlesztéssel.
Most ez a 21 év 3.9-4.9% ez nem annyira szuper...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Már késő. Egy sokkal-sokkal erőteljesebb, saját, szilárd lábakon álló gazdaságra volna ahhoz szükség.

Miért kellene? Az EU kilépéssel csak annyi változna, hogy megszabadulnánk a brüsszeli vízfejtől és a beleugatástól a belügyeinkbe. Gazdasági vonzata csak hosszú távon lenne, éspedig előnyös, hiszen ennek a vízfejnek és a jelenlegi világgazdasági válságot okozó szövetségben a részvételünknek a hiánya önmagában pozitív hatással lenne a magyar gazdaságra.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 854
57 871
113
blogen

Azért ennél kicsit bonyolultabb a helyzet. Jó gazdaságpolitikával viszonyt lehetne kompenzálni a kilépésből fakadó hátrányokat.
Meg az sem mindegy, hogy békésen válunk el az EU-tól vagy haraggal. Mert ha békésen akkor lehetünk tárult tagok, mint Norvégia, vagy lehet kedvezményes vám köztünk.
Viszont ha csúnyán zajlik a dolog akkor olyan vámot szabnak ki, hogy 0 magyar termék jut be az EU-ba. Azért az nagy érvágás lenne a kivéreztetett magyar gazdaságnak. Nehéz kérdések ezek.