Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 842
57 806
113

gafzhu


A régi háztartási gépeket leadják a Méh telepre, ott emberi erővel szétszedik, majd elküldik a központi újrahasznosítóba.
Még a műanyag+üveg részeket is elpasszolják valahova ha elég összegyűlik belőle. A fémet meg gondolom nem kell részleteznem.
A hűtőknél a szigetelés cián tartalmával van valami bajuk, de ismerek nem egy olyat aki megoldja azt is.
Autóknál ugyan ez a helyzet, ablakoknál nem tudom mi a folyamat, de nekem ott is újra hasznosítást mondtak.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
1. Szerintem nem ártana elszámolnod tízig, mielőtt kapásból lehülyézel mindenkit és kapásból hülyeségnek minősítesz sok mindent.
2. Hogy mi olcsó és mi drága, azt a tarifa és a telefon használati szokások döntik el. Én évente nem telefonálok el 5-6 ezer Ft-nál többet. Nincs az az adatforgalmat is magában foglaló előfizetés, ami hasonlóan olcsó lenne. Ehhez nincs szükségem n+1 online opcióra. Na jó, céges okostelefonom azért van, de azt se én kértem, hanem adták. Az SMS-re pedig megírtam, hogy többek közt a banki tranzakciók is biztonságosabbak a buta telefonos SMS használatával. Nem azért nem veszek okos telefont, mert nincs rá pénzem, vagy nem tudom kezelni. A vezető politikusok sem azért használnak buta telefont, mert ne engedhetnék meg maguknak az okosat, hanem a biztonság miatt.
3. Versenyezhetünk, hogy kinek mennyi az áram, víz, hő, gáz, stb.... fogyasztása. Nálam az éves villamosenergia fogyasztás legutóbb 604 kWh volt és az éves áramszámlám 23.720 Ft. De ebben már benne van a tavalyi otthoni munkavégzés. Előtte volt 500 kWh alatt is. Az éves vízfogyasztásom 20 m3, évi 14.200 Ft víz- és csatornadíjjal úgy, hogy minden nap fürdök, tiszta ruhában járok, sűrűn mosok kezet, az edényekről sem vésővel szedem le a rászáradt koszt és a lakást is fel szoktam takarítani. Az alaposan beszigetelt, fűtéskorszerűsített panel lakásomban a távhő számlám évi 62.660 Ft, ami évi 7,9 GJ hőfogyasztást takar. Fűtésre és melegvízre együttesen. Ez 232 m3 földgáz fűtőértéke. (Igen, a távhő számlám majdnem 3/4-e alapdíj.) Ezen kívül még kiszámláznak nekem 156 m3 földgázt átalányként, aminek a harmadát sem fogyasztom el. Az éves rezsim fele a közös költség és a másik fele minden közüzemi fogyasztásom együttvéve és még így sincs 20 ezer Ft az átlagos havi rezsim, közös költséggel együtt. Szólj, ha ezeknél alacsonyabb fogyasztási értékeket tudsz felmutatni egy főre vetítve!
4. Mindez az alacsony fogyasztás nem azért van, mert ne engedhetnék meg magamnak többet. Kb. harmadát költöm el annak, amit megkeresek. Gond nélkül meg tudnék venni egy családi házat. Onnan költöztem be panelba, amikor egyedül maradtam, mert beláttam, hogy nekem az felesleges. Vehetnék autót. Volt is. Eladtam, mert felesleges. Gyalog és tömegközlekedéssel mindent elérek, ami szükséges.
5. Mosogatni nem csak folyamatos víz folyatás mellett lehet. Viszont a félig, harmadáig, negyedéig pakolt mosogatógép pazarolja a vizet és az áramot. Meg zuhanyozni is lehet matróz módszerrel (bevizez, elzár, szappanozás, sampon, kinyit, lemos), nem csak végig folyatott vízzel.
6. Nálam kb. 8-10 liter (kb. 1,5-2 kg) szemét a heti termelés, tömörítés nélkül. Egy 110 literes kukát 2,5 hónap alatt pakolnék tele. Amíg családi házban éltem, volt olyan idős szomszédom, aki lemondta a szemétszállítást és nem azért, mert elégette volna, hanem mert megengedtem neki, hogy a heti egy zacskó szemetét az én szintén kihasználatlan kuka kapacitásomba helyezze el. Neki számított az a kis pénz is, amit így megtakarított. És még úgy sem lett tele félig sem a kukám, hogy két házból termeltük bele a szemetet.

Nem vagyok sem szar rágó fogtechnikus, sem aszkéta. Nem űzök sportot önsanyargatóan alacsony életszínvonalból. Kb. olyan életszínvonalon élek, mint a magyar átlag, pedig költhetnék sokkal többet is. Csak egyszerűen kilógok a fogyasztói társadalomból azzal, hogy elkerülöm pazarlást, fölösleges fogyasztás. De csak a saját generációmhoz képest lógok ki. A nagymamám csóválná a fejét arra, hogy milyen pazarló életet élek. Ő még a 200 Ft-os zokit is megstoppolná, ha kilyukad. Ő nem vásárolt készételt és a száraz kenyérhéjat is hasznosította.

A kisnyugdíjasok pedig hozzám képest még számottevőn kevesebbet fogyasztanak, mert többre nincs pénzük. Na ők az igazi környezetvédők.
Tőlem aztán távol áll a pazarlás, de szerintem az általad leírt szerzetesi élet sem kellene követendő példa legyen.
Ha minden fejlett országban élő ember úgy élne, mint a minimálnyugdíjasok, akkor pont a minimálnyugdíjasok halnának éhen először. Ez nem környezetvédelem lenne, hanem gazdasági katasztrófa.
Ha kevés a fogyasztás, akkor kevés a termelés is, vagyis a munkahely, ÁFA, adóbevétel is kevés lesz.
Akkor meg nem futja szemétszállításra, szennyvízcsatornára, földgázfűtésre, atomerőműre, de nyugdíjra és egészségügyre sem.
A környezetvédelem is egy olyan luxus, amit pont, hogy csak a gazdag fogyasztói társadalom engedhet meg magának.
Nézzétek csak meg a youtubeon, hogy a Tisza mi szemetet hoz át Ukrajnából. Pedig ők aztán nem viszik túlzásba a fogyasztást, hisz ötöd annyi pénzből próbálnak megélni mint mi. Viszont ami szemetet termelnek, azt leúsztatják a folyókon, mert szemétszállításra sem tellik. Nekünk meg bezzeg még arra is tellik, hogy az ő szemetüktől megtisztítsuk a folyóinkat.
Vagy hazai példa, amikor a nógrádi kis falvak levegője télen sokkal szennyezettebb, mint Budapesté, mert nemhogy gázra, de még fára sem futja, így szeméttel tüzelnek.
Vagy gondoljátok, hogy amiért az afrikaiak keveset fogyasztanak, akkor kímélik a környezetet? Ok, kevesebb szemetet termelnek, de az cserébe megy az óceánokba, mint ahogy az összes szennyvizük is, mert ott arra sem futja. Őserdők is csak azért vannak még ott, mert nincs tél, nem kell tüzeljenek. Ha lenne tél, akkor már sivatag lenne az egész kontinens.
A középkori Európa is milyen szépen felélte az erdőket, pedig tized annyi embert kellett eltartsanak, az utóbbi száz évben meg egyre több az erdő. Angliában valószínűleg azért is indult el az ipari forradalom, mert elfogyott a könnyen elérhető fa, rászorultak a nehezebben termelhető szénre, az meg hozta a fejlődést.
Vagy a jelenkori India mi környetrombolást végez, pedig az 1,1 millió lakos a kontinensnyi országban nem termel több GDP-t, mint a 82 milliós Németország. Viszont azt a kevés fogyasztást is rendkívül káros módon elégítik ki.
Szóval a nadrágszíj ilyen drasztikus megszorítása szerintem csak nélkülözést és végső soron még nagyobb környezetszennyezést hozna.
Szerintem a globális környetszennyezés megállításának a kulcsa az olcsó és tiszta nukleáris energia. Mert ha energia van, akkor minden van (pl. 100%-os újrahasznosítás), szinte bármekkora fogyasztás mellett.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113

laiki


A régi dolgok újra cserélése nem feltétlenül környezet károsító.
Egy 30 éves szoci hűtő helyet egy modern inverteres komoly spórolás. Mosógép szintén.
Ha cseréled a régi fa ablakokat egy modern 3 rétegűre az is komoly előre lépés.
Egy trabant nem fogyasztott sokat, de nagyon káros kipufogó gázokat termelt. Ahhoz képest egy korszerű (max. 10 éves) városi kisautó nem eszik sokkal kevesebbet, de 95%-al kisebb környezeti terhelése km-ként. (NOx, HCl stb...)
Vannak dolgok ahol megéri haladni a korral.

Én sem úgy produkálom az alacsony fogyasztást, hogy 30 éves Szaratov hűtőt, 30 éves Tatramat mosógépet és 30 éves Raketa porszívót használok. (Megjegyzem ezek legalább 30 év után is működőképesek maradtak és ha eltromlottak akkor meg lehetett őket javítani, szemben a maiakkal.) A telefonom is új, csak nem tepsi méretű, okos csúcsmobil, hanem apró, buta. Nálam is le vannak cserélve műanyagra az ablakok és be van szigetelve a társasház. A családi házamon pedig én csináltattam meg a nyílászáró cserét és a szigetelést.

Nem is azzal van a gond, hogy valaki a 15-20-30 éves eszközét lecseréli, hanem azzal, hogy sokan 1-1,5-2 évente vesznek új mobilt, mert kijött egy új, ami divatosabb, kicsit jobb, kicsit többet tud. De persze ezt az átlag felhasználó úgysem tudja kihasználni. Olyan felbontás van a képernyőknek, hogy az átlag ember harmad akkora felbontáshoz képest sem látná a különbséget 10-15 cm távolságból sem.
Meg 3-5 évente cserélgetik az autójukat.
Minden szezonban összevásárolnak egy csomó új ruhát.
Mert a vásárlás örömforrás és szenvedélybetegség. Nem pedig észszerű megfontolásból fakad.

  • Régebben egy átlag család elvolt egy 120-160 literes Lehel kombi hűtővel. Ma már átlag 200 l hűtő + 70 l fagyasztó térfogatot ajánlgatnak egy 3 fős családnak. Az USA-ban pedig a két ajtós, 400-500 literes, vagy még nagyobb monstrumok a menők. Hiába A+++-os egy hűtő, ha túl van méretezve és kihasználatlan. Egy fele akkora, normálisan kihasznált, de csak A+-os hűtő kevesebbet fog fogyasztani. Ezt az energia hatékonyságot pedig már a 10 évvel ezelőtti hűtők is elérték.
  • Ugyanez van a mosógépeknél. Cseréld le a mosógéped, mert az új jobb energia osztályba tartozik, több programot tud, meg van neki ezüstös, boburékos, szivárványos, egyéb népbutító mosási funkciója! A gyakorlatban viszont tegye fel az a kezét, aki a mosógépe tucatnyi programja közül 3-4-nél többet használ rendszeresen! De kell a 12 féle program, mert az alig használt, vagy soha nem használt programok alacsony fogyasztásához is hozzá lehet rendelni egy súlyt és a súlyozott átlaggal jobb energiaosztályt lehet elérni. Legalábbis papíron. A valóságban meg az számít, hogy kihasználod-e a mosógép kapacitását. Mert ha a 7-8 kg-os mosógépbe 1,5 kg ruha töltetet teszel, akkor tök mindegy, hogy A+++-os, pazarolni fogja a vizet és az áramot. Csakhogy a mosógépek nem kisebbek lettek az évek alatt hanem nagyobbak. Egyébként a mai modern mosógépek már egyszerűen túl kevés vizet használnak, mert az energiafogyasztást is a vízfogyasztás határozza meg (fel kell melegíteni azt a vízmennyiséget). Viszont a kevés vízzel csak úgy lehet normálisan mosni, ha több a mosószer használnak. Tehát eszik a mosószert, meg az öblítőt, ami kicsit sem környezetbarát. Meg persze nem is olcsó.
  • Régen elmosogattunk kézzel. Én most is ezt teszem. De most már egyre több helyen van mosogatógép. Az átlag méret a 12 terítékes. Megveszik mert időnként jönnek vendégek, rokonok, barátok. Azonban szóljon, aki rendszeresen 12 terítékkel pakolja meg! A 3 fős család után keletkező csetressel meg az esetek 95%-ában csak a kapacitása 1/3-adával, 1/4-ével fut a gép. Pedig még az egyedülállók is megveszik a mosogatógépet, mert maguk után azt a pár edényt, tányért, evőeszközt sem akarják kézzel elmosogatni.
  • Régen mindenki kiteregetett. Most már szárítógépet használnak az emberek. Értem én, hogy gyorsabb, meg puhább, meg összegyűjti a szöszmöszt, de ennyi miatt tényleg megéri a beszerzési árát és a fogyasztását?
  • Régen az emberek játszadoztak a redőnnyel, meg kora reggel szellőztettek. Ma már majdnem mindenhol klíma van.

Elméletben a háztartási elektromos gépek egyre takarékosabbak. Legalábbis papíron. Gyakorlatban viszont folyamatosan nő a háztartások villamosenergia fogyasztása, mert egyre több, egyre nagyobb kapacitású elektromos eszközt használnak. Néhány évtizede bőven elég volt egy 16 amperes kismegszakító a villanyóránál egy lakáshoz. Egy házhoz meg max. 20-25 amperes. Ma már 32 amper alatt senki nem gondolkozik és megy a felbővítgetés.
De valahogy a vízfogyasztás sem csökken a sok papíron víztakarékos eszköz ellenére, hanem nő.
Egyedül a gázfogyasztást sikerült csökkenteni a szigetelésekkel.

Ma már az a módi, hogy az új lakásokba be sem vezetik a gázt. Oldj meg mindent árammal! A lakást építő vállalkozónak így kevesebbe kerül. Neked meg eladják, hogy ez a korszerű. Ja, hogy a 30%-ot alig meghaladó átlagos erőművi hatásfok és a 8%-os hálózati veszteség mellett valójában 3-szor több primer energiát használ a villanytűzhely, mint a gáztűzhely? És a villanyszámládban is meg fog látszani?
Ja, hogy egy kondenzációs gázkazán helyben előállított hőtermelési hatékonyságával nincs az a hőszivattyús, geotermikus, infra paneles, stb.. elektromos fűtés ami képes lenne felvenni a versenyt primer energia fogyasztásban. Mert a gázkazánnál nincs nem hőröl áramra, ármaról hőre oda-vissza konvertálás, le-föl transzformálás, szállítási veszteség, stb... És a kondenzációs gázkazán hatásfoka elég jó. De hát a gázfűtés, nem megújuló, és most már 30% a megújuló arány az előírás. Hogy az áram szintén nem megújuló forrásból van (szerencsére, mert isten mentsen a sok naperőmtől meg szélerőműtől) az persze nem számít. Mivel 1 m3 földgáz fűtőértéke kWh-ra átszámítva 11-12 Ft-os költségre jön ki, az áram meg 37-38 forintba kerül kWh-nként, hiába hazudják be a marketing szövegben a 4-5-szörös COP értéket a hőszivattyús légkazánra, a valóságban egy kondenzációs cirkó érné meg a legjobban. De mégsem a gázcirkót szerelik fel, hanem a hőszivattyús szutykokat.

Az autók is csak egyre nagyobbak, nehezebbek. Ma már akkorák az átlag méretek egy adott kategóriában, mint 15-20 évvel ezelőtt egy kategóriával feljebb voltak. Pedig a nagyobb autókban is az estek 75-80%-ában egy ember ül, akkor is ha az épp használatban van. Egyre több az autó, miközben az átlagos magánautó kihasználtság 4%. 96%-ban csak ácsorog a járgány.

Megy a nagy zöld propaganda,m de közben a valóságban egyre nagyob a parzarlás.
 
M

molnibalage

Guest
  • Régen elmosogattunk kézzel. Én most is ezt teszem. De most már egyre több helyen van mosogatógép. Az átlag méret a 12 terítékes. Megveszik mert időnként jönnek vendégek, rokonok, barátok. Azonban szóljon, aki rendszeresen 12 terítékkel pakolja meg! A 3 fős család után keletkező csetressel meg az esetek 95%-ában csak a kapacitása 1/3-adával, 1/4-ével fut a gép. Pedig még az egyedülállók is megveszik a mosogatógépet, mert maguk után azt a pár edényt, tányért, evőeszközt sem akarják kézzel elmosogatni.
Én pl. úgy járatom csak. Sőt kb, akkor járatom, amikor már nem tudok belerakni semmit és még van azon kívül.
Na, akkor mehet. Így 4-5 naponta megy egyszer. De egyes dolgokat kézzel mosok.
  • Régen mindenki kiteregetett. Most már szárítógépet használnak az emberek. Értem én, hogy gyorsabb, meg puhább, meg összegyűjti a szöszmöszt, de ennyi miatt tényleg megéri a beszerzési árát és a fogyasztását?
Jelentem teregetek. Szárítógép nincs, a mosógép meg ezt nem is tudja.
  • Régen az emberek játszadoztak a redőnnyel, meg kora reggel szellőztettek. Ma már majdnem mindenhol klíma van.
Nyáron eddig a klíma csúcsfogyasztásom nem volt 40 kWh sem.
(2018 nyarán néhány napokat voltam távol nyaralni és nyáron volt 80 kWh alatt a fogyasztásom úgy, hogy villannyal főzök.)

Elméletben a háztartási elektromos gépek egyre takarékosabbak. Legalábbis papíron. Gyakorlatban viszont folyamatosan nő a háztartások villamosenergia fogyasztása, mert egyre több, egyre nagyobb kapacitású elektromos eszközt használnak. Néhány évtizede bőven elég volt egy 16 amperes kismegszakító a villanyóránál egy lakáshoz. Egy házhoz meg max. 20-25 amperes. Ma már 32 amper alatt senki nem gondolkozik és megy a felbővítgetés.
Igen, bakker az egyidejű csűcsműködés miatt. Mert azelőtt, ha ment a porszívó, a mosógép meg a mikro akkor a számítógép már pl. leverte nálunk. Ez egy átlag szombat délelőtt volt, takarítás és család. Tehát ezek a fogyasztók nem fogyasztottak többet a csere után, csak nem kellett beosztani, hogy mikor mi menjen.

Ráadásul ma meg sok lakásban nincs gáz, villannyal megy a főzés és sütés.
Na, ha egyszerre megy 2 platni meg a sütő és a számítógép és még valami, akkor szerinted mi a búbánatra elég a 32 amper alatti...?

Ma már az a módi, hogy az új lakásokba be sem vezetik a gázt. Oldj meg mindent árammal! A lakást építő vállalkozónak így kevesebbe kerül. Neked meg eladják, hogy ez a korszerű. Ja, hogy a 30%-ot alig meghaladó átlagos erőművi hatásfok és a 8%-os hálózati veszteség mellett valójában 3-szor több primer energiát használ a villanytűzhely, mint a gáztűzhely? És a villanyszámládban is meg fog látszani?
Mert az is. Gázon főzni borzalmasan szopás és nehéz a villanyhoz képest. Ehhez képest a villany teljesítménye tűpontosan szabályozható.
Gáznál amúgy mennyire hatékony, hogy a láng teljesítményének hány %-a is jut el az edényig?
Ja, a gázhálózatban a nyomás szerinted ingyért van fenntartva?

Az autók is csak egyre nagyobbak, nehezebbek. Ma már akkorák az átlag méretek egy adott kategóriában, mint 15-20 évvel ezelőtt egy kategóriával feljebb voltak. Pedig a nagyobb autókban is az estek 75-80%-ában egy ember ül, akkor is ha az épp használatban van. Egyre több az autó, miközben az átlagos magánautó kihasználtság 4%. 96%-ban csak ácsorog a járgány.
Sajnos igen.

Megy a nagy zöld propaganda,m de közben a valóságban egyre nagyob a parzarlás.
Csak, ha úgy élsz. Nem mindenki él úgy, de tökre úgy érzem, hogy te aztán jól megmondod mindenkiről a monitor mögül, hogy hogyan él...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 842
57 806
113

laiki


Én részben egyet értek veled. De lenne pár megjegyzésem.

1. A modern házakban azért elektromos a fűtés mert a gáz nem méretgazdaságos!
Egyszerűen egy gázkazánnak is meg van az optimális üzemmérete és ehhez tartozik egy optimális vízmennyiség. Ha ez nincs meg akkor pazarló az egész rendszer. Mivel egy 50-60 nm-s modern passzív ház/vagy ahhoz közeli modern lakás fűtés igénye lényegében 0 , így nem lehet rá normálisan gázos fűtést méretezni. Ilyen körülmények között az elektromos fűtés sokkal gazdaságosabb!
És ami nagyon fontos, hogy sokkal jobban szabályozható!
Nekem például központi gázkazános fűtésem van a lakásban. Ha én fürdéskor melegebbet akarok a fürdőben akkor föl kell fűtenem az egész lakást!
Aztán szenvedek itt a 26 fokban mert este 21-ben jobban alszom, csak hát 4-5 óra mire vissza hűl a lakás oda (tudom jóléti gondok...)
És ez egy 10+ éves lakás. Egy modernebb lakásban 10 óra alatt sem biztos, hogy vissza hűlne a környezetem.
Ezzel szemben egy egyedi elektromos fűtéssel a fürdőben simán csinálok akár 28 fokot is, miközben a hálóban van 21, a nappali+konyhában meg 19.
E mellet meg ugye a központi fűtés akkor indul be ha a folyosón az érzékelője úgy érzi, hogy hideg van. Csak hát még egy ilyen kis lakás sem homogén hőelosztású. Ennek megfelelően néhány helyet túlfűt, legfőképpen az egész lakást, mert ugye a központi fűtésnek nagy a tehetetlensége.
Mire azt érzi, hogy jó, elértem a kellő hőmérsékletet addigra nem kis vízmennyiséget felfűt. Az meg azután is árasztja a meleget miután leállt a kazán.
Az egyedi elektromosnak kisebb a tehetetlensége. Viszont csak nagyon komoly lakás/ház szigetelés mellet működik jól.
Remélem így már érthető miért használnak egyedi elektromos fűtést manapság. :cool:

2. Mai napig lehet kisautókat venni. Relatív olcsók is.
Vannak normális méretű és árú/súlyú hagyományos kocsik is. Elég jó minőségben. Az emberek mégsem ezeket veszik hanem a SUV-okat.
Lehet azt mondani, hogy a gyártók hibája, de legyünk őszinték erre van kereslet. A gyártó meg hülye lenne nem azt gyártani amit a népek visznek, mint a cukrot.
Mondjuk az más kérdés, hogy a "ki a hibás?" kérdésben az EU bürokraták első helyen állnak a kretén szabályozásaikkal.
Ez is "csak" 4 millió:
De a cikk végén ott vannak a konkurensek is. Vannak ilyen autók a piacon. De a Fiat 500 kivételével mégsem veszik őket.

Ha nem így lenne a kretén EU-s kvóta kitalálva akkor 4 helyet 3 misi lenne egy ilyen kocsi, aminek én is jobban örülnék, de ettől függetlenül mégis olcsóbbak ezek, mint bármi más. Az emberek pedig mégsem ezt veszik. Pedig a túlnyomó többségüknek elegendő lenne egy ilyen kocsi is.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 671
113
E mellet meg ugye a központi fűtés akkor indul be ha a folyosón az érzékelője úgy érzi, hogy hideg van. Csak hát még egy ilyen kis lakás sem homogén hőelosztású. Ennek megfelelően néhány helyet túlfűt, legfőképpen az egész lakást, mert ugye a központi fűtésnek nagy a tehetetlensége.
Erre azért van modern megoldás; egy ismerősöm panziójában is gáz központi fűtés van, mégis minden szobát külön tud szabályozni, akár távoli eléréssel is. Csak néhány okos radiátorvezérlő szelep termosztáttal, és egy program. Ahol kell, engedi a fűtést, ahol megfelelő a hőmérséklet, ott lezárja addig a szelepet. Nem a csillagos ég, amibe kerül, és kiválóan működik. Otthonra is adaptálható, időzíthető, mobilról vezérelhető.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 842
57 806
113

molnibalage


"Hát még egy lakóparkban vagy nagyobb épületben több lakással. Egy nagy kazán kell és egy gázbekötés és csá. Azon túl meg víz mozog csak."

Ez addig jó poén amíg mindenki fizet. A való életben meg sokan nem fizetnek és mégis fűtenek mások számlájára. Nem egy központi gázkazános panelben van így.
A másik meg az, hogy nagyon komoly keringtető szivattyú kell ehhez. Annak is van energia fogyasztása. Eleve a kiépítése is sok 10 milliós összeg egy új épületnél.
Ellenben az egyedi elektromos megoldás sokkal olcsóbb és hatékonyabb.

gafzhu


"Kell egy elektromos fűtőtest a fürdőszobába. Az enyém talán 20k volt 10 éve."

Ismerem a megoldást, apámnál is így oldjuk meg a fürdőben.
Csak ha erre sem használom a gázközpontit akkor minek van? :rolleyes:
És vissza is jutottunk az írásom eredeti lényegéhez, hogy még nekem is fölösleges a gázos központi fűtés, nemhogy annak akinek több, mint kétszer ilyen jól szigetel a lakása.

migfun


Persze, hogy van. Csak a két szobás lakás, ahol a nappali egyben van a konyhával (szóval egy valódi szoba van) az nem panzió.
Ha nem csukom be a szobában az ajtót akkor lényegében egy légteret fűtök.
3 db radiátor van összesen :D Ezt hova szeparáljam tovább? Meg mekkora pénzért? Miközben egy telet 20,000 Ft-ból fűtök ki.

Rendesek vagytok, hogy próbáljátok megoldani a gondomat! Tényleg köszönöm!

Viszont az írásom lényege pont az volt, hogy elmagyarázzam laikinek, hogy miért árammal fűtenek a modern lakásokban.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest

molnibalage


"Hát még egy lakóparkban vagy nagyobb épületben több lakással. Egy nagy kazán kell és egy gázbekötés és csá. Azon túl meg víz mozog csak."

Ez addig jó poén amíg mindenki fizet. A való életben meg sokan nem fizetnek és mégis fűtenek mások számlájára. Nem egy központi gázkazános panelben van így.
Akkor leszedik a hőmennyiségmérőt és elzárják nála vizet. Gondolom én.
A másik meg az, hogy nagyon komoly keringtető szivattyú kell ehhez. Annak is van energia fogyasztása. Eleve a kiépítése is sok 10 milliós összeg egy új épületnél.
Ellenben az egyedi elektromos megoldás sokkal olcsóbb és hatékonyabb.

gafzhu

????
Ne szórakozzunk már. Kisnyomású rendszer, 10 barg sincs és a keringtetett mennyiség talán néhány 100 m3/h.
Egy ilyen szivattyú a mesékben kerül ennyibe. Hadd meg mondjam meg, hogy a kőolaj iparban egy 600 m3/h-s Rb környezetben letehető szovattyű 8 barg nyomással mennyi volt, mert elfogna a röhögés. Ez meg meleg víz és csá
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 842
57 806
113

molnibalage


"Akkor leszedik a hőmennyiségmérőt és elzárják nála vizet. Gondolom én."

Igen, gondolod te. A valóságban meg nem lehet ilyet csinálni.


"Ne szórakozzunk már. Kisnyomású rendszer, 10 barg sincs és a keringtetett mennyiség talán néhány 100 m3/h.
Egy ilyen szivattyú a mesékben kerül ennyibe."


Nem a szivattyú kerül 10+ millióba hanem az egész fűtési rendszer a társasházban.
Pl:

Ezekhez képest egy elektromos radiátor nincs 50,000 ft.
Egy fűtő/hűtő klíma 200,000 Ft. És klímát amúgy is tenni kell minden új lakásba különben senki sem veszi meg.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
1. A modern házakban azért elektromos a fűtés mert a gáz nem méretgazdaságos!
Egyszerűen egy gázkazánnak is meg van az optimális üzemmérete és ehhez tartozik egy optimális vízmennyiség. Ha ez nincs meg akkor pazarló az egész rendszer. Mivel egy 50-60 nm-s modern passzív ház/vagy ahhoz közeli modern lakás fűtés igénye lényegében 0 , így nem lehet rá normálisan gázos fűtést méretezni. Ilyen körülmények között az elektromos fűtés sokkal gazdaságosabb!

És ki mondta, hogy minden 50-60 négyzetméteres lakáshoz külön gázcirkó kell? Az új építésű társasházak hőszivattyús fűtése sem lakásonként egy külön rendszert használ, hanem a legtöbbször társasház központi. A családi házhoz meg méretezhető a gáz cirkó is. A hőszivattyús rendszereknek is van egy ésszerű minimum teljesítménye, ami nem olyan nagyon sokkal kisebb, mint a gáz cirkóké. Ha nagyon kicsi a teljesítmény szükséglet, akkor inkább megoldják klímával, mert az úgyis felszerelik és az úgyis tud fűteni is.

És ami nagyon fontos, hogy sokkal jobban szabályozható!
Nekem például központi gázkazános fűtésem van a lakásban. Ha én fürdéskor melegebbet akarok a fürdőben akkor föl kell fűtenem az egész lakást!
Aztán szenvedek itt a 26 fokban mert este 21-ben jobban alszom, csak hát 4-5 óra mire vissza hűl a lakás oda (tudom jóléti gondok...)
És ez egy 10+ éves lakás. Egy modernebb lakásban 10 óra alatt sem biztos, hogy vissza hűlne a környezetem.
Ezzel szemben egy egyedi elektromos fűtéssel a fürdőben simán csinálok akár 28 fokot is, miközben a hálóban van 21, a nappali+konyhában meg 19.

Amiről te beszélsz az nem egy ház, vagy egy teljes lakás fűtése, hanem egy sima hősugárzó, vagy olajradiátor, vagy infra panel helyi fűtésként, például a fürdőszobában. Ezeknek a "COP" értéke jó közelítéssel 1,0 (kicsit kevesebb). Hiszen nem elvonják a hőt valahonnan, és beszállítják a beltérbe, hanem simán ellenállással fűtenek. Valóban helyi fűtést valósítanak meg és így jobban eltérhet a helyiségek hőfoka, de a gázhoz képest 3-szor drágább és 4-szer több primer energia igénnyel járó áramot esznek az 1,0 alatti COP-jukkal. Ez minden, csak nem gazdaságos.

Amiről meg én írtam az a geotermikus vagy légkazános, hőszivattyús rendszerek, amiket az új szabályozással rákényszerítettek az emberekre, a kondenzációs gázkazán helyett. Mondván, hogy az megújuló, holott az áram legnagyobb része véletlenül sem megújuló forrásból jön. A hőszivattyús rendszerek tök ugyanazt a padlófűtést (rosszabb esetben radiátoros fűtést) használják a beltérben, mint a gázcirkó, csak más elven varázsolják bele a meleg vizet. A szabályozhatóságuk is ugyanolyan, mint a gázcirkóé.

Ha nem így lenne a kretén EU-s kvóta kitalálva akkor 4 helyet 3 misi lenne egy ilyen kocsi, aminek én is jobban örülnék, de ettől függetlenül mégis olcsóbbak ezek, mint bármi más. Az emberek pedig mégsem ezt veszik. Pedig a túlnyomó többségüknek elegendő lenne egy ilyen kocsi is.

Ugyanazt mondjuk. Akinek van pénze nagyobb méretűre, tömegűre, teljesítményűre, az megveszi. Holott nem szükséges. Legfeljebb egy picivel kényelmesebb. De közben 1,5-2 tonna jármű tömeg mozgat egy 80 kilós embert. Az idő 96% ban áll és foglalja a helyet. Meg amortizálódik. Drágább a beszerzése és a fenntartása is, de mégis megveszik a nagyobbat.
Aki pedig jó drága elektromosat vesz, az a legtöbbször második, vagy harmadik autónak veszi, ami már önmagában is tökéletesen ellentmond mindenféle környezetvédelmi megfontolásnak. Ráadásul az elektromos még nehezebb, meg nagyobb, mert ahhoz, hogy értelmezhető hatótávja legyen, bele kell rakni egy dög nehéz és méretes aksi pakkot. Viszont dagasztja a jóember mellét a zöld életérzés, amit drágán eladtak neki.

Japánban az utakon 35-40%-ban Kei kategóriás autók futnak. Azaz 3,4 m-nél rövidebb, 1,48 m-nél keskenyebb, max. 660 cm3-s a motorja és max 64 le a teljesítménye. Mivel ebben a kategóriában nem lehet a mérettel, teljesítménnyel versenyezni, a gyártók a gazdaságossággal versenyeznek. A Suzuki Alto alapváltozata például 610 kg-os és 2,7 litert eszik százon (japán mérési ciklus szerint). Nincs az az elektromos autó, ami akár csak megközelítőleg is ennyire keveset szennyezne (esetleg talán az i-MiEV, mivel az is Kei kategóriás, de annak vicces a hatótávja). Egy ilyen Kei autóba gond nélkül befér 4 felnőtt ember. Megtermett, európai emberek is. Városban van olyan dinamikus, mint a nagyobb autók a kis tömegével, nyomatékra kihegyezett motorjával és CVT automata válójával. Nem száguldozásra való, de Japánban alacsonyak a sebességhatárok, ami a fogyasztásnak, szennyezésnek, zajnak, biztonságnak jót tesz. Ott az autópályán is csak 100 km/h-val lehet csapatni, azt meg ezek a kis apróságok is röhögve bírják csontra tele pakolva is. Tény, hogy nem szoktak velük egy fél falunak egyszerre bevásárolni egy hónapra, bár ha hátul nem ül ember, akkor nagyon meg lehet ezeket is pakolni. De simán lemennek velük az emberek a tengerhez pár száz km távolságra: 2 felnőtt és egy gyerek, meg egy hétre való ellátmány.

Egyébként hogy lehet-e Európában kis autót kapni? Próbálj ma akkora autót venni, mint a régi, első szériás Renault Twingo, vagy a Fiat Seicento, vagy a Daewoo Matiz/Chevrolet Spark, Európában forgalmazott Suzuki Alto, vagy Wagon R! Egyszerűen nincs. Amely típus korábban ebbe a mérettartományba tartozott, azt is felhizlalták egy kategóriával nagyobbra, vagy leváltották nagyobb típussal.

De az autók csak az egyik példa. Klasszikusan szemléltethető az erőltetett túlfogyasztás a TV-vel:
Fiatal koromban 50 cm körül volt az átlagos TV képátló és 70 cm volt a legnagyobb. Ennnek ellenére fiatal koromban is élvezni tudták az emberek a TV nézést, ha véletlenül jó volt a műsor (ritkán). Ma viszont az átlag TV képátló 50 col, azaz 127 cm és van 2 méter feletti, sőt 2,5 méteres is. Akkorák a mai csúcs TV-k, mint egy 3 személyes kanapé, szélességre és magasságra is. Meg lehetne rajtuk ágyazni. Ha egy fekvő embert mutanak, ami kitölti a képernyő szélességét, az életnagyságú, vagy még nagyobb. Pedig a lakások nem lettek nagyobbak. Nem nézik távolabbról az emberek a TV-t. Egy átlag ember 2 méterről 0,6 mm-es felbontással lát. Azaz 2 méter távolságról 52 colos képátlóig nem tud különbséget tenni Full HD és 4K között. Ehhez képest ma már az átlag TV is 4K felbontású és szép számmal árulják a 8K-s TV-ket. Természetesen HDR is. Kell bele a combos számítási kapacitás. Olyan max. fényereje van, hogy kiégeti a szemed. Az sem zavarja a jónépet, hogy a TV adás kevés kivételtő eltekintve sima Full HD és nem 4k, azaz UHD. Ezeket a monstrumokat legyártani, megvenni és üzemeltetni is drága, sok szennyezéssel és sok áram fogyasztással jár. De azért rájuk biggyesztik, hogy A+ energia osztály.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
Amiről te beszélsz az nem egy ház, vagy egy teljes lakás fűtése, hanem egy sima hősugárzó, vagy olajradiátor, vagy infra panel helyi fűtésként, például a fürdőszobában. Ezeknek a "COP" értéke jó közelítéssel 1,0 (kicsit kevesebb). Hiszen nem elvonják a hőt valahonnan, és beszállítják a beltérbe, hanem simán ellenállással fűtenek. Valóban helyi fűtést valósítanak meg és így jobban eltérhet a helyiségek hőfoka, de a gázhoz képest 3-szor drágább és 4-szer több primer energia igénnyel járó áramot esznek az 1,0 alatti COP-jukkal. Ez minden, csak nem gazdaságos.
Oké, hogy nem gazdaságos látszólag, de néhanapján 1/2 órán át járatni, hogy komfortosabb legyen a zuhanyzás, arra szerintem gazdaságos, mert 1/10-ébe kerül mint egy hőszivattyús, és a szerelése is 2 tipli meg csavar.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
Oké, hogy nem gazdaságos látszólag, de néhanapján 1/2 órán át járatni, hogy komfortosabb legyen a zuhanyzás, arra szerintem gazdaságos, mert 1/10-ébe kerül mint egy hőszivattyús, és a szerelése is 2 tipli meg csavar.
na láttam már radiátorhoz okoszelepet, helyiségenként szabályozhatod a hőmérsékletet vele, de nem tudom, jó-e gázkazános fűtéshez.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
na láttam már radiátorhoz okoszelepet, helyiségenként szabályozhatod a hőmérsékletet vele, de nem tudom, jó-e gázkazános fűtéshez.
Kell hagyni pár radiátort szabályozatlanul, hogy a víz akkor is tudjon keringeni, ha minden termosztátos lezárt. Hogy kondenzációs mit szól hozzá, azt nem tudom, de sima cirkónak nincs ilyenkor kifogása.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 842
57 806
113

laiki


Nem idézek külön a hozzá szólásodból, de válaszolok.
Legyen egy 10 lakásos (60 nm) társasházunk. Ahhoz kell fűtés/hűtés.
A gázközponti rendszer 20 millióba simán bele kerül radiátoros fűtés esetén is, a padló fűtéses 30 millióba is. + 2 misi a 10 db légkondi.
Hőszivattyús rendszer valahol 40 millió táján van. Az tud hűteni is.
Ezek a rendszerek egyedileg kiépítve sem olcsóbbak.

Viszont ha lakásonként 1 db hűtő/fűtő klímával számolsz meg 3 db elektromos radiátorral meg egy infra panellal az kiépítéssel együtt olyan 1 millió forint lakásonként minden költséget beszámítva. Ez összesen 10 millió forint.
0 fok fölött a klíma cop értéke mindig 1 fölött van. Most télen se sok mínusz volt.
A hagyományos fűtő testek cop értéke is közelíti az 1-et. De azokat nagyon ritkán használod.
Egy modern szigetelt lakást nagyon kényelmesen kifűtesz ezekkel.

Ezek alapján mit tartasz hatékony műszaki megoldásnak?
Melyik könnyebb kiépíteni?
Mikor hozzák be az árkülönbözetet az egyéb rendszerek?
Ez szimpla logika.

A TV-k kapcsán meg megint nem értelek. Egy mai LED-es 150 centis TV tized annyi energiát nem használ, mint a Kádár kori 50 cm-s hagyományos.
Ha valahol akkor a TV-knél tényleg durván nőtt az energia hatékonyság.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
T

Törölt tag 4082

Guest
Kell egy elektromos fűtőtest a fürdőszobába. Az enyém talán 20k volt 10 éve.
Még az sem, apáék most vettek zónaprogramozható termosztátot. Egyszerűen külön zónába rakod a fürdőt, és ha fel akarod fűteni csak azt tekered fel. (Am jó dolog, ha náluk alszunk csak feltekerem telefonról reggel a volt szobám fűtését, és mire oda érünk már meleg fogad. Am meg kb be se kapcsol, mert le van véve 14 fokra)

Kondenzációst én se tudom, a turbósnak ami szabályozásban kb ugyanaz nem téma a dolog. A kazánon csak át kellett dugdosni a termosztát bekötését a szakaszos szabályozóra vagy mire. Nem értek hozzá. Csak tudom, hogy kötni kellett. És, hogy q bekötési pontok megvoltak rajta jó 15 éves kazánnál is
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Kell egy elektromos fűtőtest a fürdőszobába. Az enyém talán 20k volt 10 éve.

Nekem például központi gázkazános fűtésem van a lakásban. Ha én fürdéskor melegebbet akarok a fürdőben akkor föl kell fűtenem az egész lakást!
Aztán szenvedek itt a 26 fokban mert este 21-ben jobban alszom, csak hát 4-5 óra mire vissza hűl a lakás oda (tudom jóléti gondok...)
Ha jó a fűtés akkor a hálókban min van termoszelep a fürdőszobai törölköző szárítón meg nincs az megy ameddig fűtés van ! Fűtés meg addig van amíg akarom illetve programozom !

A flip7 által megemlített tehetetlenség is csak a régi vastag csöves rendszerekre igaz a mai vékony csövesekre már nem percek alatt üzem melegek . Persze ehhez jól kell méretezni és megépíteni !
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Oké, hogy nem gazdaságos látszólag, de néhanapján 1/2 órán át járatni, hogy komfortosabb legyen a zuhanyzás, arra szerintem gazdaságos, mert 1/10-ébe kerül mint egy hőszivattyús, és a szerelése is 2 tipli meg csavar.

Nyilván erre jó. Hiszen erre is van kitalálva. De egy rendes fűtési rendszernek nem alternatívája, hanem legfeljebb kiegészítője.

Egyébként létezik ugyanez gázos változatban is. A külső levegőre alapozottat hívják konvektornak. A belső levegőt használó, de kéményeset fali calornak. A füstgázt is beltérbe termelőt meg sziesztának. Mindegyik kis beruházási költségű, a kondenz cirkónál érdemben rosszabb hatásfokú, kompromisszumos megoldás, de helyi fűtést valósítanak meg és harmad annyiba kerülő gázzal még mindig olcsóbban és kevesebb primer energiahordozó felhasználással üzemelnek, mint a helyi fűtésre való elektromos társaik.