Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113

laiki




2. Mai napig lehet kisautókat venni. Relatív olcsók is.
Vannak normális méretű és árú/súlyú hagyományos kocsik is. Elég jó minőségben. Az emberek mégsem ezeket veszik hanem a SUV-okat.
Lehet azt mondani, hogy a gyártók hibája, de legyünk őszinték erre van kereslet. A gyártó meg hülye lenne nem azt gyártani amit a népek visznek, mint a cukrot.
Mondjuk az más kérdés, hogy a "ki a hibás?" kérdésben az EU bürokraták első helyen állnak a kretén szabályozásaikkal.
Ez is "csak" 4 millió:
De a cikk végén ott vannak a konkurensek is. Vannak ilyen autók a piacon. De a Fiat 500 kivételével mégsem veszik őket.

Ha nem így lenne a kretén EU-s kvóta kitalálva akkor 4 helyet 3 misi lenne egy ilyen kocsi, aminek én is jobban örülnék, de ettől függetlenül mégis olcsóbbak ezek, mint bármi más. Az emberek pedig mégsem ezt veszik. Pedig a túlnyomó többségüknek elegendő lenne egy ilyen kocsi is.
OFF
Megszűnt a szívó motoros Fiat Tipo az EU-ban, 1,0 turbómotor van csak 4,6millió az indulóár. Az 1.4-es 3,5 millió körül volt 4 éve. De valahol ki kell termelni a 400-500 loerős TESLA-k támogatására is a pénzt. Teszem azt hozzá, egy két irgalmatlan barom árcsökkentő megoldás van a Tipo Sedan-ban, amivel szerintem semmit nem spórolt a gyár. Kisebb a benzintank mint a testvéreiben, kevesebb a rezgéscsillapító a motorháztető kitámasztásánál, kevesebb a hangszigetelés a motortérben.
4 millió lassan a legolcsóbb Suzuki, a mi autónk, ja.
3,4millió a legolcsóbb Dacia (https://totalcar.hu/tesztek/2021/02/02/igy_mulik_el_az_olcso_uj_autok_korszaka/)
Szóval a vidéki, kiskerestű nem tudom mit fog csinálni.
ON
 
  • Szomorú
  • Tetszik
Reactions: phaidros and fip7

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Nem idézek külön a hozzá szólásodból, de válaszolok.
Legyen egy 10 lakásos (60 nm) társasházunk. Ahhoz kell fűtés/hűtés.
A gázközponti rendszer 20 millióba simán bele kerül radiátoros fűtés esetén is, a padló fűtéses 30 millióba is. + 2 misi a 10 db légkondi.
Hőszivattyús rendszer valahol 40 millió táján van. Az tud hűteni is.
Ezek a rendszerek egyedileg kiépítve sem olcsóbbak.

Viszont ha lakásonként 1 db hűtő/fűtő klímával számolsz meg 3 db elektromos radiátorral meg egy infra panellal az kiépítéssel együtt olyan 1 millió forint lakásonként minden költséget beszámítva. Ez összesen 10 millió forint.
0 fok fölött a klíma cop értéke mindig 1 fölött van. Most télen se sok mínusz volt.
A hagyományos fűtő testek cop értéke is közelíti az 1-et. De azokat nagyon ritkán használod.
Egy modern szigetelt lakást nagyon kényelmesen kifűtesz ezekkel.

Ezek alapján mit tartasz hatékony műszaki megoldásnak?
Melyik könnyebb kiépíteni?
Mikor hozzák be az árkülönbözetet az egyéb rendszerek?
Ez szimpla logika.

A magasabb beruházási költségű megoldás alacsonyabb/olcsóbb fogyasztást eredményez és fordítva. Ez megtérülési számítás kérdése.

De elbeszélünk egymás mellett. Én azt mondom, hogy a cirkós központi fűtés esetén a kondenzációs gázkazán olcsóbb és hatékonyabb, mint hőszivattyús rendszerek. A megtérülési számításban is jobban teljesít azoknál. Ezért amíg nem kényszerítették rá az embereket a 30% megújuló arány előírással a hűszivattyúsra, addig józan paraszti ész alapján a nagy többség kondenzácis gázcirkót épített be. Viszont a nagy zöld ámokfutás keretében gyakorlatilag kötelezővé tették a magasabb beruházási költségű, a valóságban (nem a marketing szöveg és az irreális feltételezéseken alapuló brosúra számok szerint) drágábban is üzemeltethető, több primer energiát fogyasztó elektromos megoldást, mert másként nem nagyon jön ki a 30% megújuló arány. Mindezt egy tök kamu indoklással, mert a villamosenergia csak igen kis részben megújuló forrásból származik és az a megújuló forrás (szélerőmű, naperőmű, biomassza erőmű) is inkább egy katasztrofális isten csapása.

Ha szénné van szigetelve egy társasház. A benne lévő lakások körbe fűtik egymást. Azaz minimumra van szorítva a hőleadásuk. Továbbá ha a klímákat annak ellenére beépítik, hogy ilyen esetben nem lenne szükséges. Mert a szénné szigetelés a nyári meleg ellen is véd. A társasház jól beszigetelt, és kevés külső felületéhez képest viszonylag nagy a szerkezet hőtároló tömege. (Főleg ha a hangszigetelés miatt nagyobb tömegű szerkezeti falak vannak beépítve, vagy mondjuk betonból épült az épület, mert a szigetelést úgysem a fal teherviselő anyaga biztosítja.) Redőnnyel pedig lehet védekezni a nap ellen. Szellőztetni meg lehet akkor, amikor a leghűvösebb van (kora reggel). De ha mindezek ellenére így is, úgy is beépítik a klímákat, akkor nyilván felmerül, hogy azokkal fűtsék ki azt a kevés hőigényt, amit az agyonszigetelés és körbefűtés miatt a lakások felvesznek. Ez üzemeltetés szempontjából továbbra is drágább, nagyobb fogyasztású, környezetszennyezőbb, mintha ugyanezt a kevés hőenergiát egy központi kondenzációs gázkazánnal és egy hozzá tartozó központi fűtés rendszerrel biztosítanák, de az utóbbiak soha nem hoznák be a többlet beruházási költséget a végletekig leszorított hőigény miatt. Tehát anyagilag ebben a kiélezett esetben elvileg megérheti klímával fűteni.

Azonban én nem erről beszéltem. Olyannal vitatkozol, amit nem állítottam.

Egyébként a valóságban az általad említett opció a legtöbbször szintén nem éri meg a felhasználónak. Egyszerűen azért, mert az alacsonyabb beruházási költséget nem ő takarítja meg, hanem a kivitelező cég. Nem fogják olcsóbban adni a lakásokat attól, mert nem építenek be központi fűtést és így kevesebbe kerül a kivitelezés. Azért sem adják olcsóbban, mert nem vezetik be a gázt és azon is spórolnak, hogy elektromos tűzhely használatra kényszerítik a népet. Az amerikai konyha sem azért terjedt el, mert mindenkinek az a létező legjobb, hanem mert megspórol a kivitelező két falat és egy ajtót. Az új lakás ára ugyanolyan csillagászati lesz. Az alacsonyabb beruházási költség a kivitelező hasznát növeli. A magasabb üzemeltetési költség pedig a lakót terheli. Ezek a megoldások véletlenül sem környezetvédők. De azért eladják a marketing szöveget, hogy milyen korszerű és milyen zöld.

A villamosenegia fogyasztás pedig ütemesen emelkedik ebben az über-mega-giga zöld világban.

A TV-k kapcsán meg megint nem értelek. Egy mai LED-es 150 centis TV tized annyi energiát nem használ, mint a Kádár kori 50 cm-s hagyományos.
Ha valahol akkor a TV-knél tényleg durván nőtt az energia hatékonyság.

Ez így egyrészt nem igaz. Mérd le!
Másrészt az OLED TV-ből is lehetne észszerű méretet, felbontást használni, a fölösleges marketing funkciók nélkül.
Nem a korábbi technológiához kell visszatérni. Nem katódsugárcsöves TV-t kell használni. Csak egyszerűen nem kellene feleslegesen nagyot, feleslegesen nagy felbontásút, felesleges, soha nem használt funkciókkal telezsúfolt, vagy minimális hozzáadott értékű, az élményt csak marginálisan javító, esetleg átlag felhasználó számára lényegében érzékelhetetlen többlet képességekkel bíró TV-t venni és eladni. Ja és nem kellene 5-6-8 évente lecserélni a jól működő TV-t, mert már van újabb technológiájúnak reklámozott, nagyobb méretű, nagyobb felbontású, csilli-villi marketing képességekkel bíró másik helyette.

Ma nem lehet kézre álló okos telefont kapni, csak tepsi méretű mobilokat, tele olyan képességekkel, amit az átlag felhasználó nem használ és olyan felbontással hogy 10-15 cm-ről sem látja a különbséget az átlag ember, harmad akkora felbontáshoz képest sem.
Megnéztem az árukeresőn. A TV-k 93%-a 81 cm-es, vagy annál nagyobb képátlójú. Kisebbet alig lehet kapni. Átlag 127 cm-esek és a legnépszerűbb darabok átlaga is 131 cm. 254 cm-ig megy a választék. 67%-uk 4K-s, vagy 8K-s felbontású. A 10 legnépszerűbből 1 db Full HD felbontású. Az összes többi 4K-s, annak ellenére, hogy normál TV nézési távolságból, abban a méretben az átlag ember már Full HD képpontjait sem képes megkülönböztetni, a legnagyobb odafigyelés mellett sem.
 
M

molnibalage

Guest

molnibalage


"Akkor leszedik a hőmennyiségmérőt és elzárják nála vizet. Gondolom én."

Igen, gondolod te. A valóságban meg nem lehet ilyet csinálni.


"Ne szórakozzunk már. Kisnyomású rendszer, 10 barg sincs és a keringtetett mennyiség talán néhány 100 m3/h.
Egy ilyen szivattyú a mesékben kerül ennyibe."


Nem a szivattyú kerül 10+ millióba hanem az egész fűtési rendszer a társasházban.
Pl:

Ezekhez képest egy elektromos radiátor nincs 50,000 ft.
Egy fűtő/hűtő klíma 200,000 Ft. És klímát amúgy is tenni kell minden új lakásba különben senki sem veszi meg.
Amikor nekem amikor a vízórát cserélni kellett, akkor adtak egy határidőt és azon túl, ha nem történt volna a meg a csere, akkor nem lett volna víz.
És ez csak óracsere és nem fizetési hátralék volt.

Igen, a teljes fűtési rendszer többe kerül, de te odafent szivattyúról írtál. Én meg csak arra tudok válaszolni, amit írsz, arra, hogy mire gondolsz, arra nem.
Első blikkre soknak tűnhet ez a pénz, de ahol én lakom ott a két legnagyobb lépcsőházban van vagy 70-80 lakás és összesen vagy 200. Ennyi felé osztva az egy lakásra jutó költsége az egyéni megoldás alatt van szemre. Egy 50 milliós rendszer árát is 200 felé dobva 250k. Ebből kb. szinte a nagy semmi jön ki. Egy sima 80 literes villanybojler szereléssel bőven 100k felett van.

Ha szénné van szigetelve egy társasház. A benne lévő lakások körbe fűtik egymást. Azaz minimumra van szorítva a hőleadásuk. Továbbá ha a klímákat annak ellenére beépítik, hogy ilyen esetben nem lenne szükséges. Mert a szénné szigetelés a nyári meleg ellen is véd.
Sajnos nem. Kevesebb kondi kell, de sajnos bizony kell. A kétszobás 50+ m2-es lakásban, ahol majd 5 éve lakom összevissza van 2 db fűtőtest és sokszor azokat is lentebb kell húzni, úgy tolják be a hőt és pólóban ülök, mert úgy is 23-24 fokot csinálnak.
De mivel nagy ablakfelület van és délután az erkélyre süt a Nap az pillanatok alatt feltolja a hőmérsékletet úgy, hogy pont előttünk van fa, ami árnyékot is ad. Télen napsütéses időben ilyenkor fűtés 0-ra van húzva.

Ja és nem kellene 5-6-8 évente lecserélni a jól működő TV-t, mert már van újabb technológiájúnak reklámozott, nagyobb méretű, nagyobb felbontású, csilli-villi marketing képességekkel bíró másik helyette.
Nekem még soha nem volt saját TV-m...
Az első bérelt lakásban is 80 centis (32 col) volt, a mostaniban is, az előzőben meg semmilyen. A monitorom 7 éves lesz lassan. Azért a képminőségén látszik is. Legjobb esetben is 28 colra nőne max. a méret, mert kb. az fér még el az asztalomon...
Szóval a jól működő fogalma azért relatív. De az előző monitor sem szemétben került. A barátom barátnője kapta meg, mert neki még jó volt az is.
Néhány hete meg a senkinek sem kellő 2x4 GB RAM cellát és más tudtam elajándékozni.

Ma nem lehet kézre álló okos telefont kapni, csak tepsi méretű mobilokat, tele olyan képességekkel, amit az átlag felhasználó nem használ és olyan felbontással hogy 10-15 cm-ről sem látja a különbséget az átlag ember, harmad akkora felbontáshoz képest sem.
Na, ezzel egyetértek. A 40k-s szutyok kínai telóm is kb. egy hüvelykujjal szélesebb, mint kéne.

Megnéztem az árukeresőn. A TV-k 93%-a 81 cm-es, vagy annál nagyobb képátlójú. Kisebbet alig lehet kapni.
Mert 81 cm TV-ben bizony kell.

Átlag 127 cm-esek és a legnépszerűbb darabok átlaga is 131 cm.
Ez viszont tényleg fura igény.
Az előző lakásban elvileg ezek talán még elfértek volna, de a mostaniban, ahol a TV mozgaható állványon van ott sokkal nagyobb nem férne el.

254 cm-ig megy a választék. 67%-uk 4K-s, vagy 8K-s felbontású. A 10 legnépszerűbből 1 db Full HD felbontású. Az összes többi 4K-s, annak ellenére, hogy normál TV nézési távolságból, abban a méretben az átlag ember már Full HD képpontjait sem képes megkülönböztetni, a legnagyobb odafigyelés mellett sem.
Hát igen...
De ez simán amiatt van, hogy TV-ben annyira olcsó lett a 4k, hogy egyszerűen nem gyártják kisebb felbontásban. Az más kérdés, hogy az átlagparaszt meg nézi rajta a full HD TV adást. A konzolos 4k élményen meg röhögök, mert nem látszik a difi. Tudom, mert a barátnő tesójának a haverjának b*szott bagy TV-n ment a Ghost of T. és whatever volt a látvány 4k-ban. Legalábbis tudtommal azon ment. Hiába volt 4k, ha hatalmas képernyőt néztem talán 1,5 méterről. Értelme 0.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 842
57 806
113

laiki


"De elbeszélünk egymás mellett. Én azt mondom, hogy a cirkós központi fűtés esetén a kondenzációs gázkazán olcsóbb és hatékonyabb, mint hőszivattyús rendszerek. A megtérülési számításban is jobban teljesít azoknál. Ezért amíg nem kényszerítették rá az embereket a 30% megújuló arány előírással a hűszivattyúsra, addig józan paraszti ész alapján a nagy többség kondenzácis gázcirkót épített be. Viszont a nagy zöld ámokfutás keretében gyakorlatilag kötelezővé tették a magasabb beruházási költségű, a valóságban (nem a marketing szöveg és az irreális feltételezéseken alapuló brosúra számok szerint) drágábban is üzemeltethető, több primer energiát fogyasztó elektromos megoldást, mert másként nem nagyon jön ki a 30% megújuló arány. Mindezt egy tök kamu indoklással, mert a villamosenergia csak igen kis részben megújuló forrásból származik és az a megújuló forrás (szélerőmű, naperőmű, biomassza erőmű) is inkább egy katasztrofális isten csapása."


Ez így van. Nagyobb épületeknél a modern gázos jobb megoldás tud lenni, mint a földhő szivattyús, ha csak fűtésről van szó.
Ha a hűtés is arról megy az már más tészta.
Amúgy ez a 30%-os előírás is EU-s baromság. (szokás szerint)


"Egyébként a valóságban az általad említett opció a legtöbbször szintén nem éri meg a felhasználónak. "

De, a valóságban az éri meg a legjobban mindenkinek amit írtam, csak azt nehéz a piacon eladni.
Ez is olyan mint a SUV. Nincs értelme, de mutatni kell mindenkinek, hogy mim van. Kell a földhős hőszivattyú meg a padló fűtés a 40 nm-re egy vagyonért, meg minden szobába külön légkondi különben nem érzed magad gazdagnak meg menőnek.
Az meg, hogy 40 nm-s lakást önmagában be tud fűteni 1 db klíma az meg senkit sem érdekel a vevő oldalon.
Hidd el itt is a vevők a hülyék, pont úgy, mint a kocsiknál.

"Egyébként a valóságban az általad említett opció a legtöbbször szintén nem éri meg a felhasználónak. Egyszerűen azért, mert az alacsonyabb beruházási költséget nem ő takarítja meg, hanem a kivitelező cég. Nem fogják olcsóbban adni a lakásokat attól, mert nem építenek be központi fűtést és így kevesebbe kerül a kivitelezés. Azért sem adják olcsóbban, mert nem vezetik be a gázt és azon is spórolnak, hogy elektromos tűzhely használatra kényszerítik a népet. Az amerikai konyha sem azért terjedt el, mert mindenkinek az a létező legjobb, hanem mert megspórol a kivitelező két falat és egy ajtót. Az új lakás ára ugyanolyan csillagászati lesz. Az alacsonyabb beruházási költség a kivitelező hasznát növeli. A magasabb üzemeltetési költség pedig a lakót terheli. Ezek a megoldások véletlenül sem környezetvédők. De azért eladják a marketing szöveget, hogy milyen korszerű és milyen zöld."

Én ezt a dolgot látom belülről. Ebből kb. semmi sem igaz.
Laktam klasszikus konyhás lakásban és amerikai stílusúban. Utóbbi sokkal élhetőbb.
A családi ház az a méret ahol az önálló konyha életképes koncepció. A válaszfal meg az ajtó az ingatlan költségének 0,1% lehet kb....

TV-s témához:
"Ez így egyrészt nem igaz. Mérd le!"

Egy alsó kategóriás samsung TV 138 cm-s, 4K-s, Okos 84 W áramot vesz fel..... :D

Egy "buta" Philips TV ami 108 cm-s 49 W-ot eszik. Készenléti módban meg 0.3 W-ot. :eek:
Nekünk volt hasonló méretű, modern , színes, síkképernyős de katódsugárcsöves TV-nk, annál én 300 W körüli áramfelvételre emlékszem.
Emlékeim szerint a régebbi TV-k még szarabbak voltak.

De teljesen mindegy, mert ilyen energia fogyasztások mellet nem a TV-k viszik pusztulásba az emberiséget :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 842
57 806
113

molnibalage


"Amikor nekem amikor a vízórát cserélni kellett, akkor adtak egy határidőt és azon túl, ha nem történt volna a meg a csere, akkor nem lett volna víz.
És ez csak óracsere és nem fizetési hátralék volt."


Én úgy tudom, hogy a vizet nem zárhatják el, csak szűkítőt tehetnek be. Szóval lett volna vized csak minimális átfolyással.
Nálunk társasházban ez volt legalábbis, mi meg fizethettük közös költségben az illető vízfogyasztását.

"Első blikkre soknak tűnhet ez a pénz, de ahol én lakom ott a két legnagyobb lépcsőházban van vagy 70-80 lakás és összesen vagy 200. Ennyi felé osztva az egy lakásra jutó költsége az egyéni megoldás alatt van szemre. Egy 50 milliós rendszer árát is 200 felé dobva 250k. Ebből kb. szinte a nagy semmi jön ki. Egy sima 80 literes villanybojler szereléssel bőven 100k felett van."

Az 50 milliás rendszer nem fűt ki 200 lakást. De a méretgazdaságosság itt is fennáll, elsősorban a kazánok tekintetében.
Viszont arányosan több csövet kell kiépíteni, arányosan több radiátor kell stb...
De az tény, hogy minél több a lakás annál kisebb az árdifi az általam írt megoldáshoz képest.
A legtöbb társasház amit ma építenek 10-20 lakásos. Budapesten akadnak nagyobbak.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
M

molnibalage

Guest

molnibalage


"Amikor nekem amikor a vízórát cserélni kellett, akkor adtak egy határidőt és azon túl, ha nem történt volna a meg a csere, akkor nem lett volna víz.
És ez csak óracsere és nem fizetési hátralék volt."


Én úgy tudom, hogy a vizet nem zárhatják el, csak szűkítőt tehetnek be. Szóval lett volna vized csak minimális átfolyással.
Nálunk társasházban ez volt legalábbis, mi meg fizethettük közös költségben az illető vízfogyasztását.

"Első blikkre soknak tűnhet ez a pénz, de ahol én lakom ott a két legnagyobb lépcsőházban van vagy 70-80 lakás és összesen vagy 200. Ennyi felé osztva az egy lakásra jutó költsége az egyéni megoldás alatt van szemre. Egy 50 milliós rendszer árát is 200 felé dobva 250k. Ebből kb. szinte a nagy semmi jön ki. Egy sima 80 literes villanybojler szereléssel bőven 100k felett van."

Az 50 milliás rendszer nem fűt ki 200 lakást. De a méretgazdaságosság itt is fennáll, elsősorban a kazánok tekintetében.
Viszont arányosan több csövet kell kiépíteni, arányosan több radiátor kell stb...
De az tény, hogy minél több a lakás annál kisebb az árdifi az általam írt megoldáshoz képest.
A legtöbb társasház amit ma építenek 10-20 lakásos. Budapesten akadnak nagyobbak.
Akkora masztodon "lakóparkokat" építenek itt Bp-n., hogy beszarsz. 8-10 emeletes fél blokk méretűeket több száz lakással.
És 15 éve is voltak már ekkorák.
 
  • Hűha
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1711

Guest
Egy "buta" Philips TV ami 108 cm-s 49 W-ot eszik. Készenléti módban meg 0.3 W-ot. :eek:
Nekünk volt hasonló méretű, modern , színes, síkképernyős de katódsugárcsöves TV-nk, annál én 300 W körüli áramfelvételre emlékszem.
Emlékeim szerint a régebbi TV-k még szarabbak voltak.

De teljesen mindegy, mert ilyen energia fogyasztások mellet nem a TV-k viszik pusztulásba az emberiséget :cool:

Nekünk 2 éve december 23-én halt be a "régi" tv, a helyi Euronics-ben volt 3 választásunk:
81 centis Sony FullHD smart tv 87k, 108 centis Philips 4K smart 103k-ért, 108 centis LG 4k buta tv, 148k-ért...
Úgyhogy azóta van egy Philips tv-nk, ami a gyártó szerint

EU energiacímke szerinti teljesítmény 46 W
Éves energiafogyasztás 68 kWh

és még netflix is van rajta.
 
M

molnibalage

Guest
Akkora masztodon "lakóparkokat" építenek itt Bp-n., hogy beszarsz. 8-10 emeletes fél blokk méretűeket több száz lakással.
És 15 éve is voltak már ekkorák.

Az egész Vágóhíd utca ilyen brutál épületekkel lesz tele.

Ez a Kopaszi gátnál levő fejlesztés.

A volt munkahelyem közelében.

A város szélén épülnek moderáltabb méretűek.

Kispest

Ez még építés közben, lett asszem egy új utca rész is. Tettem be GE képet.

Hát okkal nem szórakoznak a gázzal, nekem ne magyarázza már el senki, hogy jobb az, hogy robbanás- és tűzveszélyes gázt vigyenek be egyesével több száz lakásba, amikor helyette vizet lehet mozgatni...

NTdhYbW.png
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 842
57 806
113

molnibalage


Én ilyet új építésűben csak Csepelen a HÉV-nél láttam.
Mondjuk nem is mászkálok gyakran BP-n, nem szeretem azt a várost.
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
  • Tetszik
Reactions: fip7

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 429
33 721
113
Az egész Vágóhíd utca ilyen brutál épületekkel lesz tele.

Ez a Kopaszi gátnál levő fejlesztés.

A volt munkahelyem közelében.

A város szélén épülnek moderáltabb méretűek.

Kispest

Ez még építés közben, lett asszem egy új utca rész is. Tettem be GE képet.

Hát okkal nem szórakoznak a gázzal, nekem ne magyarázza már el senki, hogy jobb az, hogy robbanás- és tűzveszélyes gázt vigyenek be egyesével több száz lakásba, amikor helyette vizet lehet mozgatni...

NTdhYbW.png

Itt-ott kezd világvároshoz hasonlítani a város, bár azért kellene egy CBD felhőkarcolókkal. :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
E mellet meg ugye a központi fűtés akkor indul be ha a folyosón az érzékelője úgy érzi, hogy hideg van. Csak hát még egy ilyen kis lakás sem homogén hőelosztású. Ennek megfelelően néhány helyet túlfűt, legfőképpen az egész lakást, mert ugye a központi fűtésnek nagy a tehetetlensége.

Kell egy elektromos fűtőtest a fürdőszobába. Az enyém talán 20k volt 10 éve.
Srácok! Ez halálosan komoly?
Azt még ki sem próbáltátok, hogy a radiátorok szabályozó szelepeivel tudjátok a egy helység hőmérsékletét szabályozni?
Nem azt mondom, hogy amikor fürödni mész, akkor feltekered, hanem hogy ha már nem méretezték rendesen a lakásban a radiátorokat, akkor utólag is lehet kompenzálni.
A lakás azon részeiben, ahol melegebbet akarsz csutkára tekered a szelepet, a többiben meg lejjebb. Nálunk pl. sikerült nagyon ügyesen a kivitelezőnek (készen vettük a lakást) a termosztátot egy radiátor 1,5m-es közelébe rakni. Ergo, ha az egész lakásban maxra van véve az összes radiátor, akkor a szobákban meg lehet fagyni, miközben persze a termosztát környéke kivállóan temperált.
A megoldás: majdnem koppra le kellett venni a termosztát melletti radiátort, cserébe szobákban rendesen van fűtés.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Srácok! Ez halálosan komoly?
Azt még ki sem próbáltátok, hogy a radiátorok szabályozó szelepeivel tudjátok a egy helység hőmérsékletét szabályozni?
Nem azt mondom, hogy amikor fürödni mész, akkor feltekered, hanem hogy ha már nem méretezték rendesen a lakásban a radiátorokat, akkor utólag is lehet kompenzálni.
A lakás azon részeiben, ahol melegebbet akarsz csutkára tekered a szelepet, a többiben meg lejjebb. Nálunk pl. sikerült nagyon ügyesen a kivitelezőnek (készen vettük a lakást) a termosztátot egy radiátor 1,5m-es közelébe rakni. Ergo, ha az egész lakásban maxra van véve az összes radiátor, akkor a szobákban meg lehet fagyni, miközben persze a termosztát környéke kivállóan temperált.
A megoldás: majdnem koppra le kellett venni a termosztát melletti radiátort, cserébe szobákban rendesen van fűtés.
Még mindig, ott van pl.: Honywell megoldása. Kb 200 ezer HUF és tadam. Minden egyes radiátorod külön "termosztáttal" és voila
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
Azt még ki sem próbáltátok, hogy a radiátorok szabályozó szelepeivel tudjátok a egy helység hőmérsékletét szabályozni?
Ez itt egy békebeli (30 éves) rendszer, ha sokat tekergeted a szelepeket, elkezdenek csöpögni. Amúgy be vannak állítva, hogy nagyjából jó legyen a hőmérséklet mindenhol, de reggel elég hideg tud lenni a fürdőben, jó egy kis pótfűtés. Majd egyszer lesz cserélve az egész, de az minimum 1 milla, ráér.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Srácok! Ez halálosan komoly?
Azt még ki sem próbáltátok, hogy a radiátorok szabályozó szelepeivel tudjátok a egy helység hőmérsékletét szabályozni?
Nem azt mondom, hogy amikor fürödni mész, akkor feltekered, hanem hogy ha már nem méretezték rendesen a lakásban a radiátorokat, akkor utólag is lehet kompenzálni.
A lakás azon részeiben, ahol melegebbet akarsz csutkára tekered a szelepet, a többiben meg lejjebb. Nálunk pl. sikerült nagyon ügyesen a kivitelezőnek (készen vettük a lakást) a termosztátot egy radiátor 1,5m-es közelébe rakni. Ergo, ha az egész lakásban maxra van véve az összes radiátor, akkor a szobákban meg lehet fagyni, miközben persze a termosztát környéke kivállóan temperált.
A megoldás: majdnem koppra le kellett venni a termosztát melletti radiátort, cserébe szobákban rendesen van fűtés.
Egy (még) szigeteletlen emeletes (a szociban épült 86-ban) házban egy jó fűtéssel (alul padló , felül thermoszelepes radiátoros ) el tudtam érni , hogy lent stabil , homogén 22-23 fok van fent meg stabil 21 , az alsó fürdő/mosó/szárító 25-26 , a fenti fürdő 24 fok van . Programozott termosztáttal alul és sima rádiós termosztáttal felül (csak a radiátoros kört vezérli) . 150-160 az össz fűtött m2 plusz van egy szigetelt 60m2-es kis ház mellette és így kevesebb mint 2000m3-t fogyasztunk évente , a gáz számlánk havi 23 000 Ft . Nem kell csoda csak jó koncepció és jó szakember az élhető házért ! Ha idén megkapja a 10 cm-es polisztirol szigetelést a homlokzatra (a födém már kapott 20cm PUR-t a tavaly nyáron ) simán lemegyünk gázfogyasztásba 1200-1400m3 szintjére ! A nyílás zárók szigetelt fa szerkezetűek maradnak !
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55
T

Törölt tag 4082

Guest
Egy (még) szigeteletlen emeletes (a szociban épült 86-ban) házban egy jó fűtéssel (alul padló , felül thermoszelepes radiátoros ) el tudtam érni , hogy lent stabil , homogén 22-23 fok van fent meg stabil 21 , az alsó fürdő/mosó/szárító 25-26 , a fenti fürdő 24 fok van . Programozott termosztáttal alul és sima rádiós termosztáttal felül (csak a radiátoros kört vezérli) . 150-160 az össz fűtött m2 plusz van egy szigetelt 60m2-es kis ház mellette és így kevesebb mint 2000m3-t fogyasztunk évente , a gáz számlánk havi 23 000 Ft . Nem kell csoda csak jó koncepció és jó szakember az élhető házért ! Ha idén megkapja a 10 cm-es polisztirol szigetelést a homlokzatra (a födém már kapott 20cm PUR-t a tavaly nyáron ) simán lemegyünk gázfogyasztásba 1200-1400m3 szintjére ! A nyílás zárók szigetelt fa szerkezetűek maradnak !
Mondjuk nekem ez már forró lenne. 20-21 fok felé nem fűtök
 
M

molnibalage

Guest
Srácok! Ez halálosan komoly?
Azt még ki sem próbáltátok, hogy a radiátorok szabályozó szelepeivel tudjátok a egy helység hőmérsékletét szabályozni?
Bevallom ezt én sem értettem.
Konkrétan én még nem laktam olyan lakásban soha, ahol volt termosztát. Otthon a gázkonvektort tekergettem, a többiben meg a melegvizes radiátort. Nem űrtechnika, de kiválóan működik...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg