Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
5 ezer Ft-os buta telefonomat 7,5 év használat után, tavaly cseréltem 6 ezer forintos buta telefonra.
  • Arra amire kell, megfelelő megoldás. Lehet vele telefonálni és SMS-ezni. A céges okostelefont is 90%-ban ugyanezekre használom.
  • Bő 2 hétig bírja az aksi, nem 1,5-2 napig.
  • Mivel 2 hetente megy bele egy ciklus, a 300-500 ciklus élettartamú aksi is évtizeden túli élettartammal rendelkezik.
  • Nincs benne üveg,nem törik. Az előzőt tucatszor ejtettem le és semmi baja nem volt.
  • Szoftveresen sem avul el. Nem kell frissítgetni. Nem telik meg szeméttel. Nem lassul le.
  • Ezek miatt az élettartama többszöröse az okostelefonokénak (gyakorlatban kb. 3-4-szeres, de ha a töltő nem adta volna meg magát vagy lehetett volna még töltőt kapni az előzőhöz, akkor 10 éven túl is működöt volna.
  • Gyorsabb, mint bármelyik okostelefon, hiszen több százszor kisebb számítási kapacitást igényel a működtetése.
  • 2,5-szer könnyebb és 2-szer kisebb mint a mai okostelefonok. Elfér a farmer telefon zsebében, az övtáska legkisebb rekeszében, ingzsebben, belső zsebben, stb... Az sem mindegy, hogy mennyi súlyt kell folyamatosan cipelni és tartogatni hosszabb telefonáláskor.
  • A beégetett gyári op rendszer miatt nem jön rá vírus, vagy egyéb kártevő. Nem törik fel. A banki tranzakciókat fizikailag elkülönítve, két eszközzel kell végrehajtani. Egy számítógéppel és ezzel a kártevő biztos, buta telefonnal a visszaigazoló sms fogadására. Sokkal biztonságosabb, mint a mobil alkalmazások.
  • Az okostelefonokhoz képest egy-két nagyságrenddel kerül kevesebbe.
  • Kisebb a sugárzási teljesítménye és így a biológiai hatása.
Azért a buta telefon ma végletesen elavult és drága. Anyámat leszámítva konkrétan csak azzal beszélek telefonon, aki hív rajta. Mert az n+1 online opció mellett a telefon elképesztően drága.

SMS dettó. Az n+1 üzenetküldő mellett...?

Ez az igazi környezetvédő megoldás a telefonálásra, nem pedig a tepsi méretű, okos mobilok valami csilli-villi zöld alkalmazással.
Ezzel ebben a formában nem értek egyet.
Ez más téren is igaz. Az igazi környezetvédő Mari néni, a kisnyugdíjas (meg persze én), akinek nincs autója. Gyalog, biciklivel, tömegközlekedéssel jár. 1,5-2 szobás körbefűtött (adott esetben szigetelt) lakásban él, vagy kis méretű, szigetelt falusi házikóban és nem egy külvárosi kacsalábon forgó hatalmas palotában. Aminek hiába van a tetején napelem, hiába hőszivattyús a fűtése és hiába van a tulajnak második autóként elektromos járgánya is, a városi csillagromboló SUV, vagy presztízs csatahajó mellett. A valóságban az egy főre jutó fűtés, áram, víz fogyasztás Mari néni esetében töredéke a gazdag zöld vallás hívőhöz képest.
Igen, ezt már én is említettem. Ez a végtelen suburbia és családi házazás a libalegelőn az, aminek semmi köze nincs a környezetvédelemhez.
Nincs mosogatógépe, és a mosógépét is keveset használja. Nincs tele a háztartása elektromos eszközökkel.
Ez azért ebben a formában megint hülyeség. A mosogatógép vízfogyasztása töredéke a kézi mosásnak, ahol folyik a meleg víz sok. Ezen felül, mert van mondjuk robotgépem, attól ki ne találd már, hogy ez komoly faktor. Nem az elektromos gépek mennyisége számít, hanem, hogy milyen gyakran cseréli azokat. Nálad hol kezdődik a "tele"?
Mari néni nem cserélgeti a ruháit az aktuális divatnak megfelelően, vagy mert megunta. Nem vásárol össze mindenféle fölösleges, értelmetlen kacatot. Nem jár évente kétszer külföldre nyaralni, síelni. Nem veszi igénybe luxus, kényelmi szolgáltatások sorát. Nem jár kondizni, étterembe, koncertre, kozmetikushoz, pszichiáterhez, stb.... Nincs személyi edzője. A kutyáját se hordja kutyakozmetikushoz. Max egy hónap alatt tudna megtölteni szeméttel egy kisebb kukát.
Hát igen. Komoly mennyiségű ruhát úgy kb. 4-5 évente szoktam venni. Mármint ennyi idő után cseréltem most a tavaszi és télikabátomat. Farmertből 2 szétment 5 év után, kellett hát 2 új. Meg a boxeralsók fele is megadta magát 4,5 év után. Meg néhány zokni. Ennyit vettem 4,5 év alatt összesen.

A kondiba járókat soha nem érettem. Begurult a delikvens egy SUV-val, majd aztán rááll a futó vagy ráül a bringa gépre. Ennyi erővel járhatna bringával is SUV helyett és futhatna az utcán is...

A kuka megtöltése nem igaz. Egyedül élve is egy kis szerves kuka megtelt még akkor is két hét alatt, amikor csak vacsira főztem könnyűt hétköznap és csak hétvégén.
Mari néninek kicsi az ökológiai lábnyoma. Azért kicsi mert keveset fogyaszt hiszen kevés pénze van. Tehát hiába ő jár élen környezetvédelem terén a kis fogysztásával, nem ő a zöld termékek célközönsége, hiszen nem tudja és akarja azokat megfizetni.
A zöld vallás hívő, marketing szöveget benyelő, mindenféle zöldnek hirdetett technológiát összevásároló egyénnek pedig hozzá képest óriási a környezeti terhelése. De neki adják el a zöld életérzést.
 
W

Wilson

Guest
5 ezer Ft-os buta telefonomat 7,5 év használat után, tavaly cseréltem 6 ezer forintos buta telefonra.
  • Arra amire kell, megfelelő megoldás. Lehet vele telefonálni és SMS-ezni. A céges okostelefont is 90%-ban ugyanezekre használom.
  • Bő 2 hétig bírja az aksi, nem 1,5-2 napig.
  • Mivel 2 hetente megy bele egy ciklus, a 300-500 ciklus élettartamú aksi is évtizeden túli élettartammal rendelkezik.
  • Nincs benne üveg,nem törik. Az előzőt tucatszor ejtettem le és semmi baja nem volt.
  • Szoftveresen sem avul el. Nem kell frissítgetni. Nem telik meg szeméttel. Nem lassul le.
  • Ezek miatt az élettartama többszöröse az okostelefonokénak (gyakorlatban kb. 3-4-szeres, de ha a töltő nem adta volna meg magát vagy lehetett volna még töltőt kapni az előzőhöz, akkor 10 éven túl is működöt volna.
  • Gyorsabb, mint bármelyik okostelefon, hiszen több százszor kisebb számítási kapacitást igényel a működtetése.
  • 2,5-szer könnyebb és 2-szer kisebb mint a mai okostelefonok. Elfér a farmer telefon zsebében, az övtáska legkisebb rekeszében, ingzsebben, belső zsebben, stb... Az sem mindegy, hogy mennyi súlyt kell folyamatosan cipelni és tartogatni hosszabb telefonáláskor.
  • A beégetett gyári op rendszer miatt nem jön rá vírus, vagy egyéb kártevő. Nem törik fel. A banki tranzakciókat fizikailag elkülönítve, két eszközzel kell végrehajtani. Egy számítógéppel és ezzel a kártevő biztos, buta telefonnal a visszaigazoló sms fogadására. Sokkal biztonságosabb, mint a mobil alkalmazások.
  • Az okostelefonokhoz képest egy-két nagyságrenddel kerül kevesebbe.
  • Kisebb a sugárzási teljesítménye és így a biológiai hatása.

Ez az igazi környezetvédő megoldás a telefonálásra, nem pedig a tepsi méretű, okos mobilok valami csilli-villi zöld alkalmazással.

Ez más téren is igaz. Az igazi környezetvédő Mari néni, a kisnyugdíjas (meg persze én), akinek nincs autója. Gyalog, biciklivel, tömegközlekedéssel jár. 1,5-2 szobás körbefűtött (adott esetben szigetelt) lakásban él, vagy kis méretű, szigetelt falusi házikóban és nem egy külvárosi kacsalábon forgó hatalmas palotában. Aminek hiába van a tetején napelem, hiába hőszivattyús a fűtése és hiába van a tulajnak második autóként elektromos járgánya is, a városi csillagromboló SUV, vagy presztízs csatahajó mellett. A valóságban az egy főre jutó fűtés, áram, víz fogyasztás Mari néni esetében töredéke a gazdag zöld vallás hívőhöz képest.
Mert Mari néninél nincs 25 fok télen, de még 20-21 is csak a ház egy részében. A kis házikójában a konyhát és egy szobát fűt, mivel spórol. Vagy a lakása 5 oldalról körbefűtött és kis méretű. Nem tud kiszállni a kádból, ezért nem kádvízben fürdik, hanem zuhanyzik. Nincs mosogatógépe, és a mosógépét is keveset használja. Nincs tele a háztartása elektromos eszközökkel. A hűtője ugyan nem A+++-os, de az igényeihez mért, kis méretű, így valójában kevesebbet fogyaszt. Mari néni nem cserélgeti a ruháit az aktuális divatnak megfelelően, vagy mert megunta. Nem vásárol össze mindenféle fölösleges, értelmetlen kacatot. Nem jár évente kétszer külföldre nyaralni, síelni. Nem veszi igénybe luxus, kényelmi szolgáltatások sorát. Nem jár kondizni, étterembe, koncertre, kozmetikushoz, pszichiáterhez, stb.... Nincs személyi edzője. A kutyáját se hordja kutyakozmetikushoz. Max egy hónap alatt tudna megtölteni szeméttel egy kisebb kukát.

Mari néninek kicsi az ökológiai lábnyoma. Azért kicsi mert keveset fogyaszt hiszen kevés pénze van. Tehát hiába ő jár élen környezetvédelem terén a kis fogysztásával, nem ő a zöld termékek célközönsége, hiszen nem tudja és akarja azokat megfizetni.
A zöld vallás hívő, marketing szöveget benyelő, mindenféle zöldnek hirdetett technológiát összevásároló egyénnek pedig hozzá képest óriási a környezeti terhelése. De neki adják el a zöld életérzést.

Van igazság a hozzászólásodban és alapvetően egyet is értek vele de sajnos arról nem szabad megfeledkezni,hogy itt Magyarországon és a világban is nagyon sok ember munkahelye és megélhetése a fogyasztástól függ.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Kemény Tibor posztja a linkedin-en, a klímás részável teljesen egyet is értek:
"a könyökömön jön ki a (x+y)krízis.

x=covid
y=klíma

mindkettő ellen küzdeni kell, mert látványos, holott ez csak okozat. A kiváltó okokat persze nem nevezzük meg, pedig egyszerű:

- kibaszottul képmutató kapzsik vagyunk, ennyi.

Nem klímakatasztrófa van, hanem fogyasztási krízis. Fogyasztani kell, hogy a korlátlan növekedés mítosza látszólag megmaradjon. A korlátlan növekedéshez korlátlan mennyiségű termék jár. Mi úgy akarunk ződek lenni - mert most annak kell lenni, hogy a fogyasztói kosár ne változzon. Igazából leszarjuk, hogy milyen nyomorúságos körülmények között dolgoztatnak gyerekeket, a lényeg, a következő, olcsó gönc menjen a szekrénybe - a többi közé.

Hogy miért van kovidkrízís? Mert identitás-válság van. Döntésképtelen bohócokat szavaztok be, mert azt mondja, amit hallani szeretnél. Szerinted ez a szerencsétlen brüsszeli bagázs meddig maradna meg bármelyik cégben - max a frissen bevezetett kvóták tartanák ott némelyiket!? Amikor dönteni kellett volna, akkor nem döntöttek, amikor meg az ígéteteket (egészségügy, oktatás) kellett volna bevasalni, akkor meg te nem döntöttél.

És tudod ki tehet mindenről!?

Te bazmeg, mert neked dönteni és felelősséget viselni kényelmetlen"
Zabálunk, autózunk, divatból 15 kabát és 20 pár cipő. Minek?! Két évente új telefon. Minek? Dacia is elvisz bármeddig, de 350lóérős hibris SUV-val védjük a környezetet. Lófasz, mama, ez üt lassan vissza.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
Van igazság a hozzászólásodban és alapvetően egyet is értek vele de sajnos arról nem szabad megfeledkezni,hogy itt Magyarországon és a világban is nagyon sok ember munkahelye és megélhetése a fogyasztástól függ.
Szóval az emberiság azért termel, hogy mindenki elverhesse a fizetését felesleges kacatokra meg luxusra.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 760
28 650
113
A kondiba járókat soha nem érettem. Begurult a delikvens egy SUV-val, majd aztán rááll a futó vagy ráül a bringa gépre. Ennyi erővel járhatna bringával is SUV helyett és futhatna az utcán is...
Hazai klasszikust idézve aki csak a futópadért vagy bringagépért jár a kondiba az annyit is ér, ők jelentik kb a divatból érkezőket. Van persze egy ilyen réteg aki csak ezekért jár, de szerencsére nem ők a többség (kivéve januárban az újévi fogadalmasok, gyűlölöm őket). A kondik pont, hogy méretgazdaságosság elvén tudnak működni, mivel ha olyan szintű felszerelést akarnál otthon kiépíteni (most nem a futógépekről beszélek, hanem pl. kézi és tárcsás súlyzók, fekvenyomópad, húzódzkodó állvány, kábeles gépek, lábgépek stb.) akkor a fél vagyonod és egy komplett lakásnyi hely menne rá, ami a többségnek nem megengedhető, plusz az lenne az igazán pazarló. Helyette havi 6-8-10 ezret kifizetve (helye váltogatja) tudsz egy nagyobb teremben, kulturált körülmények közt kedved szerint válogatni mikor mire milyen súlyzós edzést végzel. Időben is flexibilis tud lenni, ahova járok az még a korona előtti békeidőben 0-24-es nyitvatartással üzemelt, így a tömeget el lehetett kerülni.

Inkább azt mondanám ahogy a sötétződ/Iphone/SUV divatbarmok léteznek, ugyanúgy tekintenek egyesek (vagy épp az említett rétegek) a kondira is. Nem az eredmény vagy az önfejlesztés a szempont hanem "hehh nézzétek mán kondiba járok mijjen menő vagyok" aztán ott telefonozik a fekvepadon illetve tolja instára a szelfiket. Én pl. akkor kezdtem kondiba járni miután kellemes módon elszakadt az egyik bokaszalagom és úgy döntöttem változás kell, ideje egy kicsit fizikailag felbuffolni magam. Viszont mivel a Tajgetosz módszer különböző emberi jogi klauzulák miatt nem alkalmazható a hülyék forgalomból történő kivonására, így sajnos nem lehet szabadulni az idiótáktól.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Azért a buta telefon ma végletesen elavult és drága. Anyámat leszámítva konkrétan csak azzal beszélek telefonon, aki hív rajta. Mert az n+1 online opció mellett a telefon elképesztően drága.

SMS dettó. Az n+1 üzenetküldő mellett...?


Ezzel ebben a formában nem értek egyet.

Igen, ezt már én is említettem. Ez a végtelen suburbia és családi házazás a libalegelőn az, aminek semmi köze nincs a környezetvédelemhez.

Ez azért ebben a formában megint hülyeség. A mosogatógép vízfogyasztása töredéke a kézi mosásnak, ahol folyik a meleg víz sok. Ezen felül, mert van mondjuk robotgépem, attól ki ne találd már, hogy ez komoly faktor. Nem az elektromos gépek mennyisége számít, hanem, hogy milyen gyakran cseréli azokat. Nálad hol kezdődik a "tele"?

Hát igen. Komoly mennyiségű ruhát úgy kb. 4-5 évente szoktam venni. Mármint ennyi idő után cseréltem most a tavaszi és télikabátomat. Farmertből 2 szétment 5 év után, kellett hát 2 új. Meg a boxeralsók fele is megadta magát 4,5 év után. Meg néhány zokni. Ennyit vettem 4,5 év alatt összesen.

A kondiba járókat soha nem érettem. Begurult a delikvens egy SUV-val, majd aztán rááll a futó vagy ráül a bringa gépre. Ennyi erővel járhatna bringával is SUV helyett és futhatna az utcán is...

A kuka megtöltése nem igaz. Egyedül élve is egy kis szerves kuka megtelt még akkor is két hét alatt, amikor csak vacsira főztem könnyűt hétköznap és csak hétvégén.

1. Szerintem nem ártana elszámolnod tízig, mielőtt kapásból lehülyézel mindenkit és kapásból hülyeségnek minősítesz sok mindent.
2. Hogy mi olcsó és mi drága, azt a tarifa és a telefon használati szokások döntik el. Én évente nem telefonálok el 5-6 ezer Ft-nál többet. Nincs az az adatforgalmat is magában foglaló előfizetés, ami hasonlóan olcsó lenne. Ehhez nincs szükségem n+1 online opcióra. Na jó, céges okostelefonom azért van, de azt se én kértem, hanem adták. Az SMS-re pedig megírtam, hogy többek közt a banki tranzakciók is biztonságosabbak a buta telefonos SMS használatával. Nem azért nem veszek okos telefont, mert nincs rá pénzem, vagy nem tudom kezelni. A vezető politikusok sem azért használnak buta telefont, mert ne engedhetnék meg maguknak az okosat, hanem a biztonság miatt.
3. Versenyezhetünk, hogy kinek mennyi az áram, víz, hő, gáz, stb.... fogyasztása. Nálam az éves villamosenergia fogyasztás legutóbb 604 kWh volt és az éves áramszámlám 23.720 Ft. De ebben már benne van a tavalyi otthoni munkavégzés. Előtte volt 500 kWh alatt is. Az éves vízfogyasztásom 20 m3, évi 14.200 Ft víz- és csatornadíjjal úgy, hogy minden nap fürdök, tiszta ruhában járok, sűrűn mosok kezet, az edényekről sem vésővel szedem le a rászáradt koszt és a lakást is fel szoktam takarítani. Az alaposan beszigetelt, fűtéskorszerűsített panel lakásomban a távhő számlám évi 62.660 Ft, ami évi 7,9 GJ hőfogyasztást takar. Fűtésre és melegvízre együttesen. Ez 232 m3 földgáz fűtőértéke. (Igen, a távhő számlám majdnem 3/4-e alapdíj.) Ezen kívül még kiszámláznak nekem 156 m3 földgázt átalányként, aminek a harmadát sem fogyasztom el. Az éves rezsim fele a közös költség és a másik fele minden közüzemi fogyasztásom együttvéve és még így sincs 20 ezer Ft az átlagos havi rezsim, közös költséggel együtt. Szólj, ha ezeknél alacsonyabb fogyasztási értékeket tudsz felmutatni egy főre vetítve!
4. Mindez az alacsony fogyasztás nem azért van, mert ne engedhetnék meg magamnak többet. Kb. harmadát költöm el annak, amit megkeresek. Gond nélkül meg tudnék venni egy családi házat. Onnan költöztem be panelba, amikor egyedül maradtam, mert beláttam, hogy nekem az felesleges. Vehetnék autót. Volt is. Eladtam, mert felesleges. Gyalog és tömegközlekedéssel mindent elérek, ami szükséges.
5. Mosogatni nem csak folyamatos víz folyatás mellett lehet. Viszont a félig, harmadáig, negyedéig pakolt mosogatógép pazarolja a vizet és az áramot. Meg zuhanyozni is lehet matróz módszerrel (bevizez, elzár, szappanozás, sampon, kinyit, lemos), nem csak végig folyatott vízzel.
6. Nálam kb. 8-10 liter (kb. 1,5-2 kg) szemét a heti termelés, tömörítés nélkül. Egy 110 literes kukát 2,5 hónap alatt pakolnék tele. Amíg családi házban éltem, volt olyan idős szomszédom, aki lemondta a szemétszállítást és nem azért, mert elégette volna, hanem mert megengedtem neki, hogy a heti egy zacskó szemetét az én szintén kihasználatlan kuka kapacitásomba helyezze el. Neki számított az a kis pénz is, amit így megtakarított. És még úgy sem lett tele félig sem a kukám, hogy két házból termeltük bele a szemetet.

Nem vagyok sem szar rágó fogtechnikus, sem aszkéta. Nem űzök sportot önsanyargatóan alacsony életszínvonalból. Kb. olyan életszínvonalon élek, mint a magyar átlag, pedig költhetnék sokkal többet is. Csak egyszerűen kilógok a fogyasztói társadalomból azzal, hogy elkerülöm pazarlást, fölösleges fogyasztás. De csak a saját generációmhoz képest lógok ki. A nagymamám csóválná a fejét arra, hogy milyen pazarló életet élek. Ő még a 200 Ft-os zokit is megstoppolná, ha kilyukad. Ő nem vásárolt készételt és a száraz kenyérhéjat is hasznosította.

A kisnyugdíjasok pedig hozzám képest még számottevőn kevesebbet fogyasztanak, mert többre nincs pénzük. Na ők az igazi környezetvédők.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 786
113

laiki


A régi dolgok újra cserélése nem feltétlenül környezet károsító.
Egy 30 éves szoci hűtő helyet egy modern inverteres komoly spórolás. Mosógép szintén.
Ha cseréled a régi fa ablakokat egy modern 3 rétegűre az is komoly előre lépés.
Egy trabant nem fogyasztott sokat, de nagyon káros kipufogó gázokat termelt. Ahhoz képest egy korszerű (max. 10 éves) városi kisautó nem eszik sokkal kevesebbet, de 95%-al kisebb környezeti terhelése km-ként. (NOx, HCl stb...)
Vannak dolgok ahol megéri haladni a korral.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
A régi dolgok újra cserélése nem feltétlenül környezet károsító.
Egy 30 éves szoci hűtő helyet egy modern inverteres komoly spórolás. Mosógép szintén.
Ha cseréled a régi fa ablakokat egy modern 3 rétegűre az is komoly előre lépés.
Egy trabant nem fogyasztott sokat, de nagyon káros kipufogó gázokat termelt. Ahhoz képest egy korszerű (max. 10 éves) városi kisautó nem eszik sokkal kevesebbet, de 95%-al kisebb környezeti terhelése km-ként. (NOx, HCl stb...)
Vannak dolgok ahol megéri haladni a korral.
Csak kéne telepíteni automatikusan minden gyártósor mellé egy lebontósort is. Na meg olyan hulladékdíjat az árba, amit ha szelektíven visszaszolgáltatja a csomagolást vagy az elhasznált kütyüt, akkor visszajár. Régen ez megvolt, ha pl. a szekér egy fa részét le kellett cserélni, ment a kályhába esetleg kerítéselemnek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 786
113

gafzhu


Ha ma neten rendelsz egy mosógépet például, akkor általában ingyenes a régi készülék elszállítása is.
Ablakosoknál ugyan ez a helyzet. Ha ablakot cseréltetsz kötelező elvinnie a kivitelezőnek a régit.
Régi kocsikat is be lehet dobálni a bontóba.
Az más kérdés, hogy a legtöbb ember lusta és nem adja le a régi cuccait.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Sokan közületek nagyon nem tudjátok élvezni az életet ! 4-5 évente új ruhák meg nagyifon ? Annyi sírást rívást olvasok itt a sok okos , megmondó embertől , hogy már én is kezdek depressziós lenni ! Addig miért tennénk többet a környezetért ami elvárható (ne pazaroljunk , szemeteljünk etc) amíg a világ nagyobbik része úgy a 70% pont szarik az alapokra is ? 1 életünk van ha dolgozunk és pénzt keresünk akkor miért éljünk spártaian ?
 
M

molnibalage

Guest
1. Szerintem nem ártana elszámolnod tízig, mielőtt kapásból lehülyézel mindenkit és kapásból hülyeségnek minősítesz sok mindent.
2. Hogy mi olcsó és mi drága, azt a tarifa és a telefon használati szokások döntik el. Én évente nem telefonálok el 5-6 ezer Ft-nál többet. Nincs az az adatforgalmat is magában foglaló előfizetés, ami hasonlóan olcsó lenne. Ehhez nincs szükségem n+1 online opcióra. Na jó, céges okostelefonom azért van, de azt se én kértem, hanem adták. Az SMS-re pedig megírtam, hogy többek közt a banki tranzakciók is biztonságosabbak a buta telefonos SMS használatával. Nem azért nem veszek okos telefont, mert nincs rá pénzem, vagy nem tudom kezelni. A vezető politikusok sem azért használnak buta telefont, mert ne engedhetnék meg maguknak az okosat, hanem a biztonság miatt.
3. Versenyezhetünk, hogy kinek mennyi az áram, víz, hő, gáz, stb.... fogyasztása. Nálam az éves villamosenergia fogyasztás legutóbb 604 kWh volt és az éves áramszámlám 23.720 Ft. De ebben már benne van a tavalyi otthoni munkavégzés. Előtte volt 500 kWh alatt is. Az éves vízfogyasztásom 20 m3, évi 14.200 Ft víz- és csatornadíjjal úgy, hogy minden nap fürdök, tiszta ruhában járok, sűrűn mosok kezet, az edényekről sem vésővel szedem le a rászáradt koszt és a lakást is fel szoktam takarítani. Az alaposan beszigetelt, fűtéskorszerűsített panel lakásomban a távhő számlám évi 62.660 Ft, ami évi 7,9 GJ hőfogyasztást takar. Fűtésre és melegvízre együttesen. Ez 232 m3 földgáz fűtőértéke. (Igen, a távhő számlám majdnem 3/4-e alapdíj.) Ezen kívül még kiszámláznak nekem 156 m3 földgázt átalányként, aminek a harmadát sem fogyasztom el. Az éves rezsim fele a közös költség és a másik fele minden közüzemi fogyasztásom együttvéve és még így sincs 20 ezer Ft az átlagos havi rezsim, közös költséggel együtt. Szólj, ha ezeknél alacsonyabb fogyasztási értékeket tudsz felmutatni egy főre vetítve!
4. Mindez az alacsony fogyasztás nem azért van, mert ne engedhetnék meg magamnak többet. Kb. harmadát költöm el annak, amit megkeresek. Gond nélkül meg tudnék venni egy családi házat. Onnan költöztem be panelba, amikor egyedül maradtam, mert beláttam, hogy nekem az felesleges. Vehetnék autót. Volt is. Eladtam, mert felesleges. Gyalog és tömegközlekedéssel mindent elérek, ami szükséges.
5. Mosogatni nem csak folyamatos víz folyatás mellett lehet. Viszont a félig, harmadáig, negyedéig pakolt mosogatógép pazarolja a vizet és az áramot. Meg zuhanyozni is lehet matróz módszerrel (bevizez, elzár, szappanozás, sampon, kinyit, lemos), nem csak végig folyatott vízzel.
6. Nálam kb. 8-10 liter (kb. 1,5-2 kg) szemét a heti termelés, tömörítés nélkül. Egy 110 literes kukát 2,5 hónap alatt pakolnék tele. Amíg családi házban éltem, volt olyan idős szomszédom, aki lemondta a szemétszállítást és nem azért, mert elégette volna, hanem mert megengedtem neki, hogy a heti egy zacskó szemetét az én szintén kihasználatlan kuka kapacitásomba helyezze el. Neki számított az a kis pénz is, amit így megtakarított. És még úgy sem lett tele félig sem a kukám, hogy két házból termeltük bele a szemetet.

Nem vagyok sem szar rágó fogtechnikus, sem aszkéta. Nem űzök sportot önsanyargatóan alacsony életszínvonalból. Kb. olyan életszínvonalon élek, mint a magyar átlag, pedig költhetnék sokkal többet is. Csak egyszerűen kilógok a fogyasztói társadalomból azzal, hogy elkerülöm pazarlást, fölösleges fogyasztás. De csak a saját generációmhoz képest lógok ki. A nagymamám csóválná a fejét arra, hogy milyen pazarló életet élek. Ő még a 200 Ft-os zokit is megstoppolná, ha kilyukad. Ő nem vásárolt készételt és a száraz kenyérhéjat is hasznosította.

A kisnyugdíjasok pedig hozzám képest még számottevőn kevesebbet fogyasztanak, mert többre nincs pénzük. Na ők az igazi környezetvédők.
  1. Nem hülyéztelek le. Nem értettem veled egyet. Ez hol ugyanaz...?

  2. Én sem telefonáltam soha évi 10k-nál többet.

  3. Amíg egyedül éltem, addig a havi átlagom 80 kWh alatt volt úgy, hogy a főzés és sütés is villannyal ment. A vízfogyasztás a hideg és meleg együtt 2,5 m3 tája volt. Ez házközponti. A fűtésem nem tudom, hogy mennyi, mert a közös költségben benne van, ami összesen havi 19k egész évben, de ebben minden benne van, szemét, biztonsági őr, a felújítási munkák egy része, világítás, lift, stb.

    De ki akart versenyezni? Ez most megint húgy a búbánatba jön ide...?

  4. Nekem sincs kocsim. De ez is valami verseny?

  5. És ki mondta, hogy addig van rakva? De ez most megint mi?
Igazából az egész kommented célját nem értem.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 532
10 172
113
Ha ma neten rendelsz egy mosógépet például, akkor általában ingyenes a régi készülék elszállítása is.
Ablakosoknál ugyan ez a helyzet. Ha ablakot cseréltetsz kötelező elvinnie a kivitelezőnek a régit.
Régi kocsikat is be lehet dobálni a bontóba.
Az más kérdés, hogy a legtöbb ember lusta és nem adja le a régi cuccait.
Na de hova kerül, ha elvitték? Megfelelően kerül feldolgozásra vagy valahol tárolódik egy kupac mélyén?