Egy atomerőmű elképesztő hőfelesleggel üzemel. Szóval nekem felfoghatatlan dolog az, hogy nem tudják magukat kifűteni ha úgy adódik.
Nem lehet, hogy az atomerőmű üzemelne csak nincs vezeték amire termeljen? Pl. leszakadt.
Hiába van egy csomó hulladékhőd, ha nem vezeted el a kritikus egység fűtésére, ami befagy.
Ebben az a esetben konkrétan a hűtővíz kiemelő kutak feje fagyott be és ettől hűtővíz szivattyúk álltak le. Meg kellet volna oldani a hűtővíz kivételi lánc minden elemének fagyvédelmét, de nem tették. Fűteni sem kellett volna a kútfejeket. Valószínűleg elég lett volna csak szigetelni. Jó eséllyel a beruházási költséget sem növelte volna meg olyan nagyon. Csak egyszerűen nem foglalkoztak vele. Mert vagy nem gondoltak rá - annak ellenére volt ott hideg korábban is - vagy nem volt olyan vezető, aki felvállaljon egy kis előre be nem tervezett többlet költséget. Esetleg kiszámolták, hogy a termelés kiesések bevétel elmaradásának kiváltásából nem térül meg elég gyorsan a többlet beruházási költség és tudatosan döntöttek így.
Már hosszú ideje finoman szólva nem a hosszú távú, kockázat minimalizáló, társadalmi összköltséget is figyelembe vevő gondolkodás a divat náluk.
Örülök annak, hogy Paks II orosz reaktorokkal épül. Az oroszok a saját zord viszonyaik miatt sokkal keményebb körülményekre méreteznek, mint amilyennek nálunk előfordulnak.
Ezzel együtt nálunk is előfordulhat hasonló eset, csak nem a hideg, hanem a meleg és az aszály miatt. Paks II hideg, szél, extrém eső, földrengés, árvíz, egyéb külső behatások ellen jól védett lesz. A kritikus pont a hűtővíz mennyisége és hőmérséklete. Kis eséllyel, de előfordulhat, hogy a Duna vízhozama nagyon alacsony és egyidejűleg a víz szokatlanul meleg. Esetleg még egyidejűleg működik Paks I és Paks II is. Ekkor a Dunába visszaengedett hűtővíz miatt meghaladhatja a Duna hőmérséklete az előírást és csökkenteni kell a teljesítményt, miközben a kánikula miatt mindenki klímázik. Csak nálunk ez nem egy abszolút probléma, hanem mindössze szabályozási. Ha az ellátásbiztonság érdekében megengedik, hogy néhány napig, pár fokkal melegebb legyen a Duna, azzal megoldható a kérdés. Valószínűleg ez nem ártana érzékelhető mértékben az élővilágnak.
Illetve nálunk ez a probléma azért nem feltétlenül veszélyezteti az ellátás biztonságot, mert ne rendszer szintű problémáról van. Kaliforniában a hidegre többféle technológia sem volt felkészítve és közel egyszerre, rendszer szinten adódtak problémák, miközben a fogyasztás csúcsra futott. + Elkövették azt a szarvashibát, hogy nem volt elegendő szabályozási tartalékuk, mert így "olcsóbb" volt. Nálunk a Duna alacsony vízállása a többi erőművet nem, csak kis mértékben érinti és a külföldi áramtermelést sem veti vissza. Tehát jó eséllyel lenne miből pótolni a kieső teljesítményt.