"Alaposan megrángatták a naperőművek a magyar villamosenergia-rendszert"
Most még "csak" 1,4 GW a beépített naperőművi kapacitás. (A háztartási mérető kiserőművekkel együtt 2 GW, de ők nem menetrendeznek.) Viszont már a menetrendező erőművek már így is képesek voltak -870 MW és +440 MW eltérést is produkálni 23 órán belül a saját maguk által (előző nap) leadott menetrendhez képest. A cikk kicsit pontatlan. Az alultermelés délelőttjén 5,9-6,1 GW közti volt a rendszerterhelés, így valójában az aktuális rendszerterhelés 15%-át is elérte a naperőművek elmaradása a tervtől. Úgyhogy be kellett vetni a teljes szabályozási tartalékot. Nem az előírt minimális tartalékot, mert az előírt tartalékokból a primer (másodperces) és szekunder (perces) tartalék nem ebbe a nagyságrendbe esik. A tercier (15 perces) tartalék minimuma pedig a legnagyobb erőművi blokkhoz (Paks I blokkjai) igazodóan 500 MW. Hanem a teljes, adott órákban éppen rendelkezésre álló (a MAVIR által bölcsen a minimum szint felett lekötött) tartalékot. Tegyük hozzá arról szemérmesen nem emlékeznek meg, hogy e mellett még az akkor 1,3-2,1 GW közt mozgó import-export szaldóval is játszottak kicsit, hogy ne boruljon meg a rendszer.
De a hagymázas, valóságtól elrugaszkodott elképzelések (kibocsátás csökkentési terv) 6 GW beépített naperőművi teljesítményről szólnak 2030-ra és 12 GW-ról 2040-re.
Érdekes lesz, amikor több GW kieső teljesítményt próbálnak majd előteremteni perceken belül. Vagy amikor Paksot szabályozzák majd vissza ezek miatt az isten csapása, szutykok miatt.
Ezek a naperőműnek hívott tömény borzalmak:
- Szétverik a villamosenergia rendszert a szabályozhatatlan, időjárás függő termelésükkel.
- Csillagászati összegbe kerülnek az átvételi ár támogatásán keresztül.
- Nagy területeket vesznek el az értelmesebb hasznosítási céloktól. (Van olyan is, hogy a zöld életérzés jegyében erdőt akarnak kivágni, hogy helyére jó nagy naperőművet telepítsenek.)
- Még szennyezési, környezetvédelmi szempontból is rosszabbak, mint hagyományos erőművek. Csak a szennyezést nem a termelés időtartalma alatt és a termelés helyén produkálják, hanem a gyártás során, Kínában. Viszont a gyártáshoz kapcsolódó szennyezési puttony akkora, hogy a naperőmű egész gazdaságos (kötelező átvételes) termelési időszakában nem tudja ledolgozni. Azzal meg senki nem foglalkozik, hogy a kötelező átvétel végén a leharcolt naperőművek mekkora léptékű veszélyes hulladékot jelentenek majd.
- Fenn kell tartani velük párhuzamosan egy teljes hagyományos erőművi rendszert, hogy akkor is legyen áram ha nem süt nap. Tehát nem alternatívái a hagyományos erőműveknek, hanem csak élősködők a villamosenergia rendszerben.
- Viszont miattuk a hagyományos erőművek kapacitás kihasználtsága és gazdaságossága romlik, a leszabályozások következtében.
- Olyan anomáliákat, piaci zavarokat produkálnak az árampiacon is, mint a negatív áramárak, vagy épp fordítva a kiugró áramár csúcsok.
- Mivel mögöttük forgó tartalékot kell tartani, a forgó tartalékhoz pedig felfűtött, üzemanyagát terhelés nélkül is folyamatosan égető erőmű kell, még a naperőművek üzeme során is szennyeznek. Csak nem közvetlenül, hanem áttételesen. Azáltal, hogy kvázi akkumulátornak használják a villamosenergia rendszer szabályozási tartalékát.
A cikk:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...vek-a-magyar-villamosenergia-rendszert-474728
"Március 4-én reggel váratlanul jelentős forráshiány lépett fel a magyar villamosenergia-rendszerben, vagyis a betáplált energiamennyiség hirtelen jócskán elmaradt a fogyasztási igénytől. A jelenség oka hamar nyilvánvalóvá vált az átviteli rendszerirányító szakemberei számára: a naperőművek valós termelése jóval kisebb volt a piaci menetrendben rögzített előzetes tervekhez képest.
...
"A naperőművek termelésének az előre bejelentetthez képesti jelentős elmaradása reggel 9 órakor kezdődött és mindössze tíz perccel később már 870 MW-on tetőzött, majd a délelőtti órákban végig kitartott, mielőtt a piac reagálni tudott rá. Az összességében tetemes, 860-870 MW-os forráshiány nagyságát jól érzékelteti, hogy a magyar villamosenergia-rendszer átlagos napi terhelése 6000-6500 MW (a 2021 februárjában született új történelmi rekord 7119 MW) - vagyis az eltérés ennek 13-14 százalékának felelt meg.
Mivel a betáplálásnak folyamatosan egyensúlyban kell lennie a fogyasztással, a rendszerirányítónak azonnal pótolnia kellett a fellépő hiányt, amit a MAVIR a rendszerszintű szolgáltatások keretében éppen e célból leszerződött, illetve lekötött erőművi kapacitások aktiválásával meg is tett. A felhasznált tartalékok mellett, ezeken felül még elérhető volt közel 300 MW-nyi úgynevezett gyors reagálású forgó (aFRR) tartalék, vagyis a MAVIR egy nagyobb kiesést is képes lett volna kezelni a villamosenergia-rendszer folyamatos szabályozásával.
Érdekes módon másnap reggel 8 órakor, tehát nem egészen egy nappal később viszont már 430-440 MW-os többlet mutatkozott a villamosenergia-rendszerben az előzetes menetrendekhez képest, 23 órán belül tehát a rendszer csaknem a teljes, szabályozási célra lekötött tartalék tartományt megjárta"
Hogy is írta a magát szakértőnek beállító villanyszerelő a válogatott tévelygései közt?
Nem ártana tisztában lenni a kötelező átvétel fogalmával! Azt azt jelenti, hogy nem lehet szabályozni, hanem kötelező átvenni, amit termel.
Meg azzal is jó lenne tisztában lenni, hogy technikailag sem a MAVIR-hoz van telepítve az inverterek szabályozása. (Ugyebár ott lehet belenyúlni egy naperőmű termelésébe - kizárólag leszabályozási irányba - hogy az inverter eltolja munkapontot a feszültség emeléssel odáig, hogy a cellák ne termeljenek. Lásd MPP görbe.)
A valóságban a naperőművek annyit termelnek, amennyit akkor épp a napsütés lehetővé tesz és a rendszerirányítás meg szív, mint a torkos borz. Mint ahogy a fenti példa is mutatja.