Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
De, elolvastam és szerintem pont azért linkelte mert nem tudnak, a vezető cég tud havi 44 tonnát feldolgozni, csak idén Japánban 10000 tonna keletkezik. Nem is kell számolgatnod ha elolvastad, mert kiszámolta neked a cikk:
"Industry leader Toshiba Environmental Solutions can currently handle 44 tons of solar panel waste a month. It would take 19 years for the company to process even the 10,000 tons of waste expected in 2020."
2034-re évi 700-800e tonnát várnak, aminek a feldolgozása, ha nem lesz valami újabb megoldás akkor elég reménytelen. Jó nagy halom lesz ebből.
Az ha valami kísérletileg, kis mennyiségen működik nem jelenti azt hogy ipari alkalmazás lesz belőle. De kíváncsian várom ha linkeled az ezer tonnákat feldolgozó üzemeket, ma is tanulnék valamit.
Igen nyilván 19 évig ugyan az a cég minden bővítés nélkül fog havi 44 tonna feldolgozásával foglalkozni. Nem fognak bővíteni, nem fog másik cég beszállni.
Hölgyeim! Lehet utálni a PV paneleket, az energia termelésüket, de nem szabad fullba tolni a kretént. Kontraproduktív. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Igen nyilván 19 évig ugyan az a cég minden bővítés nélkül fog havi 44 tonna feldolgozásával foglalkozni. Nem fognak bővíteni, nem fog másik cég beszállni.
Hölgyeim! Lehet utálni a PV paneleket, az energia termelésüket, de nem szabad fullba tolni a kretént. Kontraproduktív. ;)
Ma sikerült kemény 44 tonnát csinálni, amikor ez is több nagyságrenddel az igény alatt van...
És a szemét PV ennél csak 5-6 nagyságrenddel lesz majd nagyobb 10 év múlva...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Semmiféle megoldást nem linkeltem, gigantikus shitstormot annál inkább.
Kezdem tényleg azt hinni, hogy igaza van @kamm -nak az angoltudásoddal kapcsolatban. o_O
Amit belinkeltél, az egy új újrahasznosító módszer ismertetése.
Szerinted mit jelent ez a mondat?:
To help clear away the mountain of spent solar panels, the Environment Ministry has been studying how to recycle since fiscal 2013. It released guidelines on the subject in April this year.
Tehát idén áprilisra lett kész a teljes technológia.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Ma sikerült kemény 44 tonnát csinálni, amikor ez is több nagyságrenddel az igény alatt van...
És a szemét PV ennél csak 5-6 nagyságrenddel lesz majd nagyobb 10 év múlva...
ööö a 44t/hónap kapacitást a Toshiba Environmental Solutions yokohamai gyára tudja egy teljesen másik technológiával.
De le is írták, egy panel celláit 40mp alatt hántja le a "hot knife" az új eljárással. Ez egy hónap alatt (20nap/napi 8 óra) 115t-s teljesítményt tesz lehetővé.
Hja és ez egy kisérleti gépsoron.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Kezdem tényleg azt hinni, hogy igaza van @kamm -nak az angoltudásoddal kapcsolatban. o_O
Amit belinkeltél, az egy új újrahasznosító módszer ismertetése.
Szerinted mit jelent ez a mondat?:

Tehát idén áprilisra lett kész a teljes technológia.
A jelenlegi újrahasznosítás lényegében sok nagyságrenddel van az igények alatt.
Ez 10 éven belül úgy 4-5, 20 évben belül 5-6 nagyságrenddel lesz nagyobb.
Szóval eddig "nagyon sikerült" lépést tartani az igényekkel.
Ja, nem.

Semmi baj nincs az angol tudással, csak aki nem képes számokat összevetni, annak a "nyelvtudása" sem segít.

Kezdem tényleg azt hinni, hogy egyeseknek csak a személyeskedés a hobbija.
Ankinek van pofája ennyi tartalom után olyan faszságot leírni, hogy angoltudással van bajom, az tehet egy szívességet...

Ja és mindez úgy, hogy most kezd kiderülni, hogy a kínai szutyok gagyi PV-k 7-8-10 év után hullanak, mint a legyek...
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1711

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
A jelenlegi újrahasznosítás lényegében sok nagyságrenddel van az igények alatt.
Ez 10 éven belül úgy 4-5, 20 évben belül 5-6 nagyságrenddel lesz nagyobb.
Szóval eddig "nagyon sikerült" lépést tartani az igényekkel.
Ja, nem.

Semmi baj nincs az angol tudással, csak aki nem képes számokat összevetni, annak a "nyelvtudása" sem segít.

Kezdem tényleg azt hinni, hogy egyeseknek csak a személyeskedés a hobbija.
Ankinek van pofája ennyi tartalom után olyan faszságot leírni, hogy angoltudással van bajom, az tehet egy szívességet...

Ja és mindez úgy, hogy most kezd kiderülni, hogy a kínai szutyok gagyi PV-k 7-8-10 év után hullanak, mint a legyek...
Mutasd már meg a mostani igényt ? Bárhol , mutass akár csak 1000t újrahasznosításra váló panelt ! NINCS ! Leírtam levezettem a cikk szerint - ami ugye 2016-os - lehet , hogy lesz 2020-ra 10 000t ilyetén hulladék már ha a Japók lennének olyan hülyék lenni , hogy a valós üzemidő kb felénél leszerelik a parkot ! És akkor egy kísérleti gépsor 40s/20kg sebességgel megtudta oldani az újra hasznosítás alapját a szétválasztást azaz óránként 1,8t tud megtisztítani ez egy 8 órás kísérleti műszakban 14,4t , 3 műszakban 43,2t egy évben akár 15000 t is megtud tisztítani ! 1 gépsor , akkor mennyi kell az évi 100 000t-hoz ? Biztonsági tartalékkal 7 gépsor . Számoljak tovább Mr. Matematika ?

Hol hullanak mint a legyek 7-8-10 év után ? Légyszi informálj ? Mondjuk aki ellenőrizetlen gyártótól vásárol és nem veszi figyelembe a Kínai kereskedelmi minisztérium iránymutatását az meg is érdemli , hogy gagyit sózzanak rá és ezt garancia nélkül ! De ha normális partnereid vannak mint az üzleti élet bármilyen területén és megfelelő garanciákkal rendelkeznek akkor nincs miért aggódni ! Mint ahogyan a vevőnek se ! Sokkal nagyobb gond , hogy ha cserélni kell a panelt -van rá példa néha - akkor a gyors gyártási ciklusok miatt sajnos csak jobbat kaphat a tulajdonos !
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
A jelenlegi újrahasznosítás lényegében sok nagyságrenddel van az igények alatt.
Ez 10 éven belül úgy 4-5, 20 évben belül 5-6 nagyságrenddel lesz nagyobb.
Szóval eddig "nagyon sikerült" lépést tartani az igényekkel.
Ja, nem.

Semmi baj nincs az angol tudással, csak aki nem képes számokat összevetni, annak a "nyelvtudása" sem segít.

Kezdem tényleg azt hinni, hogy egyeseknek csak a személyeskedés a hobbija.
Ankinek van pofája ennyi tartalom után olyan faszságot leírni, hogy angoltudással van bajom, az tehet egy szívességet...

Ja és mindez úgy, hogy most kezd kiderülni, hogy a kínai szutyok gagyi PV-k 7-8-10 év után hullanak, mint a legyek...
Te megint olyan számokat vetettél össze, amik nem léteznek!
Ogre levezette neked a számokat.
Ehhez képest te csak a nagyságrendeket emlegetsz.
Minek lennének nagyságrendekkel nagyobb újrahasznosító üzemek, amikor nincs rá - jelenleg még - szükség.
 
M

molnibalage

Guest
Te megint olyan számokat vetettél össze, amik nem léteznek!
Ogre levezette neked a számokat.
Ehhez képest te csak a nagyságrendeket emlegetsz.
Minek lennének nagyságrendekkel nagyobb újrahasznosító üzemek, amikor nincs rá - jelenleg még - szükség.
A műanyagoknál is bejött a "ráérünk arra még" hozzáállás.
Ja.
Nem...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
nem értitek a lényeget konteo
a napelem parkokkal csökkentik a termőterületet. a sok szemét szerrel a talajt teszik tönkre. globális felmelegszik a világ ezért szárazság lessz mégha az évi csapadékmennyiség nem is változik drasztkusan.
majd lredukálják a co2 kibocsáljtást. ezzel a fitoplankton állomány kisebbre nől ez a tengeri élővilágot is leredukálja.

erre a sanyarú sorsra jutott emberiség kiutat keres. és természetesen talál mesterséges formába. ami rövid idő alatt olyan olcsó lessz... az ízfokozóknak hála mint az eredeti (ahol szintén az izfokozókat érezte az ember.) egyszerűen átszokik rá nem lessz igény a természetes élelmiszerre. egy idő után luxus cikké vállik késöbb megfosat majd. nem lessz állatok vágása növények irtása. cserébe teljes rabszolgaság pár ember kezébe akik gyártják eme csodát... micsodát... az ember 2 generáció múlva azt sem fogja tudni hogy térjen vissza a földmüveléshez állattartáshoz ha akar... mert elvész a tudás.
Aldous Huxley - Szép új világ.
Harry Harrison - Helyet! Helyet! (ez mára meghaladott kissé, mert az általános túlnépesedéstől tart, ami a nyugati világban nem hogy nem fenyeget, de visszájára fordult)
Frederik Pohl - A Vénusz-üzlet (perti-csészében tenyésztett műhús)
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
813
2 375
93
Bazzeg nem is építettek annyi PV erőművet japánba mint amennyi hulladékról a cikkben szó van az csak egy tervezet ! Fokusimáig atomenergiára épült az országuk ! Azóta kapkodnak mindenhová mert a sok meglévő erőművet leállították és vizsgálják !
2012-től van lehetőség náluk PV erőműveket építeni mert onnantól létezik az ottani "KÁT" . 2020-ig keletkezhet 10 000 t -de nem keletkezik mert mindenki hagyja futni az erőművet amíg termel és hagyják ! 2033-ra vizionál 300 000t -mert ugye akkor van az első 20 éves fordulója 2012 utáni rendszereknek . A 300 000t hulladék csak 240W-os panelekkel számolva is 3,6GW beépített teljesítményt feltételez csak 2013-ban ! Hol építettek mát annyit a Japók be összesen , nemhogy 1 év alatt ? A 810 000t hulladék azt feltételezi , hogy 1 év alatt min 9,72GW PV került megépítésre 2020-ban ! Nem lehet és nincs hová ezt beépíteni ! A cikk adatai ilyen szintek szarok nem kicsit !

" 2012-ben, 1394 MW megújuló energiát termelt. A megújuló energia egyharmada napenergia."tehát uszkve 450MW volt 2012

" A tarifákkal próbálják elérni, hogy 2020-ra Japán részesedése a megújuló energia termelésben 20% legyen."

A Wikis cikkben itt van egy hiba "2012 végére Japán teljes napenergia teljesítménye 7,4 GW volt" a 7,4GW az ugye csak 1,4GW



Japán mindig az élbolyban volt PV ügyileg, 2019-ben pl ~7 GW építettek és összesen ~63GW-nál tartottak.

Japán villamosenergia-felhasználása 2019-ben ~954 TWh


"Magyarország villamosenergia-felhasználása 2019-ben 45,4 TWh"
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
813
2 375
93
Mutasd már meg a mostani igényt ? Bárhol , mutass akár csak 1000t újrahasznosításra váló panelt ! NINCS ! Leírtam levezettem a cikk szerint - ami ugye 2016-os - lehet , hogy lesz 2020-ra 10 000t ilyetén hulladék már ha a Japók lennének olyan hülyék lenni , hogy a valós üzemidő kb felénél leszerelik a parkot ! És akkor egy kísérleti gépsor 40s/20kg sebességgel megtudta oldani az újra hasznosítás alapját a szétválasztást azaz óránként 1,8t tud megtisztítani ez egy 8 órás kísérleti műszakban 14,4t , 3 műszakban 43,2t egy évben akár 15000 t is megtud tisztítani ! 1 gépsor , akkor mennyi kell az évi 100 000t-hoz ? Biztonsági tartalékkal 7 gépsor . Számoljak tovább Mr. Matematika ?

Hol hullanak mint a legyek 7-8-10 év után ? Légyszi informálj ? Mondjuk aki ellenőrizetlen gyártótól vásárol és nem veszi figyelembe a Kínai kereskedelmi minisztérium iránymutatását az meg is érdemli , hogy gagyit sózzanak rá és ezt garancia nélkül ! De ha normális partnereid vannak mint az üzleti élet bármilyen területén és megfelelő garanciákkal rendelkeznek akkor nincs miért aggódni ! Mint ahogyan a vevőnek se ! Sokkal nagyobb gond , hogy ha cserélni kell a panelt -van rá példa néha - akkor a gyors gyártási ciklusok miatt sajnos csak jobbat kaphat a tulajdonos !

DuPont van olyan rendes és tesz ki éves adatokat, sok dolog közrejátszik egy napelem élettartamában ez tény, de ha jól értem nem örök életűek.
2020 Study results
Inspection observations based on 3GW of fields:
• Total module defects: 30%
• Total backsheet defects: 16%
• Total cell/interconnect defects: 14%
• Cracking comprises 64% of all backsheet defects

 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Japán mindig az élbolyban volt PV ügyileg, 2019-ben pl ~7 GW építettek és összesen ~63GW-nál tartottak.

Japán villamosenergia-felhasználása 2019-ben ~954 TWh


"Magyarország villamosenergia-felhasználása 2019-ben 45,4 TWh"
Tudom , hogy 2012 után brutált fejlődtek ! De a vita a keletkező hulladékról folyt ! 2020-ra már 10 000t panel hulladékkal számolt ami hülyeség mert 20 év után nem kukázzák a paneleket azért mert tönkre mentek !
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
DuPont van olyan rendes és tesz ki éves adatokat, sok dolog közrejátszik egy napelem élettartamában ez tény, de ha jól értem nem örök életűek.
2020 Study results
Inspection observations based on 3GW of fields:
• Total module defects: 30%
• Total backsheet defects: 16%
• Total cell/interconnect defects: 14%
• Cracking comprises 64% of all backsheet defects

Senki se mondta , hogy örök életűek , de ha a közepes gyártó is már 25évet vállal rá garit a prémium meg már akár 30évet is akkor nincs okunk 20 év után kukázni őket !

Amit leír % sok sok kérdést vet fel mire értékelhető lesz ! Én az tudom , hogy van 10 éves rendszerünk is (ennyi ideje folyik a tevékenységünk ) ami gyakorlatilag hiba mentesen 95%-on ketyeg ma is ! De volt olyan szállítmány panelunk amit egy az egybe cserélt a gyártó 1 év után !
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
813
2 375
93
Tudom , hogy 2012 után brutált fejlődtek ! De a vita a keletkező hulladékról folyt ! 2020-ra már 10 000t panel hulladékkal számolt ami hülyeség mert 20 év után nem kukázzák a paneleket azért mert tönkre mentek !
"2033-ra vizionál 300 000t -mert ugye akkor van az első 20 éves fordulója 2012 utáni rendszereknek . A 300 000t hulladék csak 240W-os panelekkel számolva is 3,6GW beépített teljesítményt feltételez csak 2013-ban ! Hol építettek mát annyit a Japók be összesen , nemhogy 1 év alatt ?"

Szerintem nem vizionálnak hanem csak a meglévő adatokkal számolnak, ha a élettartam 20 évén túltudod tenni magad, akkor is oda lyukadsz ki, hogy egyszer 30év,40év, xxév után mindenképp az adott lerakott mennyiséget majd felkel szedni és újrahasznosítani.
Tehát ez egy masszívan meglévő mennyiség amivel majd foglalkozniuk kell.



Photovoltaics installed capacity and generation​

Installed PV capacity (in MW)
Year
End
Total
Capacity
Yearly
Installation
Share of national electricity demand
2010​
3,6189910.3%[6]
2011​
4,9141,2960.5%[7]
2012​
6,6321,7180.7%[8]
2013​
13,5996,9671.4%[9]
2014​
23,3399,7402.4%[10]
2015​
34,15010,8113.5%[11]
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 204
113
Aldous Huxley - Szép új világ.
Harry Harrison - Helyet! Helyet! (ez mára meghaladott kissé, mert az általános túlnépesedéstől tart, ami a nyugati világban nem hogy nem fenyeget, de visszájára fordult)
Frederik Pohl - A Vénusz-üzlet (perti-csészében tenyésztett műhús)
A szép új világ olvasható könyv vólt végülis érdekes kasztrendszerét szerintem a középkori és ókori hierarchikus rendszerekből merítette általa akkor modern környezetbe ültetve... az őslakós részével kis csavart vitt bele ami szükséges volt hogy mennyen is valahova a történet. (én egyébként eleinte a címe miatt le se vettem a polcról csak az első pár oldalba olvastam bele többször ami semmitmondó vólt... majd egy nap rásántam magam... majd egyre többet halottam róla majd felkapták elég jól (mint kiderült ismét) de nekem nem artozik a kedvenceim közé. miután ujra felkapták ujra olvastam hátha nekem maradt ki valami de nem. amugy érdemes egyszer elolvasni
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
813
2 375
93
T

Törölt tag 1945

Guest
Hogy mekkora anyagi bukta a háztartási napelem július 1-től...
:rolleyes:

...kemény 10% a saját magunknak megtermelt és azonnal fel is használt áram mennyisége. A többiért 11-13 forintot kapunk és 37-38 forintot fizetünk. Ha eddig 12 év volt a napelem megtérülése szaldós elszámolással, ezentúl 36 év lesz, ha az állam a felét fizeti, akkor is 18 év. Ha addig nem romlik el semmi benne.)
 
M

molnibalage

Guest
Hogy mekkora anyagi bukta a háztartási napelem július 1-től...
:rolleyes:

...kemény 10% a saját magunknak megtermelt és azonnal fel is használt áram mennyisége. A többiért 11-13 forintot kapunk és 37-38 forintot fizetünk. Ha eddig 12 év volt a napelem megtérülése szaldós elszámolással, ezentúl 36 év lesz, ha az állam a felét fizeti, akkor is 18 év. Ha addig nem romlik el semmi benne.)
Félelmetesen ostoba már az első komment is a pénzügyi részét leszámítva.