Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

torsen

Guest
Én még életemben nem kaptam olyan számlát, amire az volt írva, hogy "atomerőmű"!
Pedig hidd el jobb lenne. Főleg ha előre az ár is le lenne szögezve. Akkor nem kellene millió számlát betonszállításról, földmunkákról, belső elemek leszállításáról leellenőrizz, hanem a pénzedésrt a végén egyszerűen megkapnád egy darab számlán az egészet.</blockquote>

Hát, még akkor is kérdés, hogy hová tenném az atomerőművet? :) Szerinted elég lenne az 60-70 négyzetméter a kertemben, ahol még nincsenek növények? És ha oda teszik, a többi növény megmarad, vagy éjszaka azok is világítanak? :)

Viccet félre, ha generálba kiadsz egy lakóházat, és előre megállapodtok a műszaki tartalomban, és kész a ház, benyújtják a számlát, elég 15 nap arra, hogy mindent leellenőrizz? Nekem egyébként a csehek szállítógépei, az indiai rephordozó, meg az iraki BTR ügy jut így hirtelen eszembe (haditechnikai fronton) amelyek közül a Vik összetettsége hasonlítható egy atomerőműhöz (ráadásul orosz gyártmány mint a mi Paksunk). Ezek ellenőrzésére, a minőségi, tartalmi hibák felderítésére elég volt 15 nap??? Én ha leadok egy számlát 30 napnál hamarabb senki nem fizeti ki. Pedig sajnos nem (euro)milliárdokról szól a számla. :) Nekem ez így biankónak tűnik.
 
M

molnibalage

Guest
Ezen a fizetési részen én is nézem. Azonban ez így túl részletes, mert ebből egyáltaln nem derül ki, hogy a számla benyújtása előtt milyen műszaki mérföldkövek vannak. Mert tisztességes szerződésben ilyen van.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
joker

"Ez nem buta mondat, mert az a lényege, hogy nem a 10 mld euróra kezded fizetni a kamatot már holnaptól, hanem arra az összegre amit lehívtál belőle, vagyis jelenleg 0-ra."

Jó lenne tisztázni, hogy akkor most kell-e kamatot fizetnünk a rendelkezésre állás miatt (mint ahogy elég sok helyen írják, és ott az egész összegre fizetjük) vagy pedig nem. Mert nagyon nem mindegy.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
joker

"Ez nem buta mondat, mert az a lényege, hogy nem a 10 mld euróra kezded fizetni a kamatot már holnaptól, hanem arra az összegre amit lehívtál belőle, vagyis jelenleg 0-ra."

Jó lenne tisztázni, hogy akkor most kell-e kamatot fizetnünk a rendelkezésre állás miatt (mint ahogy elég sok helyen írják, és ott az egész összegre fizetjük) vagy pedig nem. Mert nagyon nem mindegy.

Ezt arról az oldalról szedtem, amelyik először lehozta az orosz infót és amit mindegyik hirportál idézett:
Fontos kiemelni, hogy a kamatszámítás alapja a mindenkori tőketartozás.

A rendelkezésre állás az nem tőketartozás, a lehívott összeg számít tőketartozásnak. Ha ezzel ellentétben mégis az egészre kellene már mostantól kamatot fizetni, akkor a kormány nem épelméjű, illetve az infókat lehozó oldal vagy hazudott vagy nincs tisztában azokkal a kifejezésekkel, amiket használ.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Na végre lehozta legalább az Origo amiről én is beszéltem, amekkora összeget lehívnak akkorára kell fizetni a kamatot. A rendelkezésre állásra nem kell kamatot fizetni. Csak kampány van és megy a rémhírkeltés a médiában.
http://www.origo.hu/gazdasag/20140314-csak-akkor-fizetjuk-a-paksi-hitel-kamatat-ha-mar-lehivtuk.html
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Majdnem minden okés, én még mindig nem látom a szerződésben, hogy két darab MIR-1200 + tartozékok + háttéralkuk = max 10+2 mld euró.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
joker

Az szerintem nem a hitelszerződésben fog szerepelni, hanem majd abban amit a kivitelezővel fognak kötni. Az meg jó magyar szokás szerint titkos lesz ismét :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Tudom, hogy ez a hitelszerződés, a másik meg maga a munkálat, de ha nem tudnak egy árat, akkor mégis mi alapján alkudták ki a hitelkeretet? Nem hiszem, hogy OV beállít kedden 3-kor a Roszatomhoz és azt mondja "kellene két MIR-1200-as minden tartozékkal", azok meg meglepett arcal azt mondják "ó tényleg? ki vagy? mi vagy? mikor? hova? törzsvásárlói kátyád van-e s ha nincs szeretnél-e?"
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
joker

A cseheknek nemrég egy 3000 milliárd forint körüli ajánlatot tettek az oroszok, egy komplett 2 reaktoros erőműre.
Ebből gondoltam, hogy nálunk is ez lesz, ez be is jött.
Nálunk az egész keret összeg 3600 milliárd forint. De mivel minden beruházás egyedi így gondolom az ár is egyedi lesz. Biztos nem lesz drágább az erőmű a kialkudott pénzügyi keretnél.
(Ha mégis akkor azt valószínűleg a kivitelező állja majd.)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Ez a lényeg, hogy Magyarországnak ne legyen drágább, aztán a kivitelező megoldja. Persze ők sem hülyék, nagyon jól tudják, hogy mennyiből lehet felhúzni a két blokkot mindenestől, uh nem fognak bukni rajta és selejt munkát sem adnának át, mert akkor 100 évig senki nem rendelne tőlük és zárhatnák be a céget.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
joker

Ez így van. Engem csak az érdekelne, hogy mikor kezdődik az építkezés.


Más, elég érdekes ez a technológia:

http://totalcar.hu/magazin/technika/2014/03/13/quant_s-sportlimousine_nanoflowcell/
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
P<i>edig hidd el jobb lenne. Főleg ha előre az ár is le lenne szögezve. </i>

Ezt az ár le van szögezve dolgot...

Kérdezzétek indiaiakat a felújított/átépített anyahajóról:)

na,jó ez megy világszinten, szomszéd kőművestől német autószerelőn át brit anyahajóig....

Tehát ha nekem most valki azt mondja, ez a zatomerőmű csak ennyi lesz mert aszonták két vodka közt a űKremlinben...

azt kiröhögöm...

Érdekelne hány atomerőmű épült fel az eredetileg előirányzott költségkereten belül?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
hiryu itt nem az az érdekes, hogy a költségkeretet be tudják-e tartani, hanem az, hogy a túllépését a kivitelező vagy a megrendelő állja. Ezt a szerződésben egyértelműen leszögezik, utána meg mindenki teszi legjobb tudása szerint a dolgát. Remélhetőleg fix áras a dolog 10-12 mld euró között.
 
M

molnibalage

Guest
Érdekelne hány atomerőmű épült fel az eredetileg előirányzott költségkereten belül?

A Roszatom az utóbbi években épített legalább egy ilyet, ezen felül még az ütemterv előtt haladnak.

Egyébként meg gyönyörű kettős mérce, mert ez szinte semmire sem igaz. Tehát kurva jó, hogy mindig csak az atom lehet drágább, de másnál valahogy ez fel sem merül...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
hiryu

"Tehát ha nekem most valki azt mondja, ez a zatomerőmű csak ennyi lesz mert aszonták két vodka közt a űKremlinben...

azt kiröhögöm...

Érdekelne hány atomerőmű épült fel az eredetileg előirányzott költségkereten belül?"

Röhöghetsz ezen, de ez a te szegénységi bizonyítványod nem másé.
A kérdésekből kiindulva, aki ennyire nem tájékozott az ne jelentsen már ki ilyen veretes baromságokat.
Mondjuk az is sokat elárul valakinek a személyiségéről, hogy "az atomerőmű" helyet, "a zatomerőművet ír. (Leggyakrabban "az emberek" helyet szoktak "a zemberek"-et írni ezek az egyének.

Amúgy meg ha tényleg érdekel, akkor elmondom, hogy az utóbbi 10 évben minden orosz atomerőmű beruházás lényegében fix áras volt.
De a finanszírozásról itt bővebben:
http://www.rosatom.hu/userfiles/files/Rosatom_booklet_HUN_lr.pdf

A másik példa a franciák EPR-je Finnországban. Már kétszer annyiba került, mint a tervezett összeg. Viszont ez a finneknek nem okozott gondot, hiszen FIX ÁRAS szerződést kötöttek.

Szóval biztosan állítom neked, hogy a fix áras szerződés a bevett gyakorlat.
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
Tudom, hogy ez a hitelszerződés, a másik meg maga a munkálat, de ha nem tudnak egy árat, akkor mégis mi alapján alkudták ki a hitelkeretet? Nem hiszem, hogy OV beállít kedden 3-kor a Roszatomhoz és azt mondja "kellene két MIR-1200-as minden tartozékkal", azok meg meglepett arcal azt mondják "ó tényleg? ki vagy? mi vagy? mikor? hova? törzsvásárlói kátyád van-e s ha nincs szeretnél-e?"

Tudják az árat, csak a sorrend nem mindegy!

Államközi szerződés -> hitelszerződés -> Konkrét szerződés -> részszerződések
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
Ez a cikk elég kemény...
http://www.origo.hu/idojaras/20140311-uzemido-hosszabbitas-atomeromu-atomenergia-biztonsag-europa-hogyan-lehet-biztonsagosabb-egy.html

A kedvenc mondatom belőle, rögtön az elejéről:
"Egy atomerőmű ugyanúgy kisebb-nagyobb meghibásodásokat produkál az elöregedés miatt, mint egy 1970-es években gyártott Hajdu mosógép."

XD
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
A fosszilisek terén is töretlen a fejlődés:
http://www.investor.hu/news/20140314-egy-uj-folyamat-forradalmasithatja-az-uzemanyagokat.html?utm_source=origo-nyito&utm_medium=cimlapi_box&utm_campaign=sec