Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
Utána néztem, kombinált ciklusban nem 75% hanem 60% a hatékonysága a gázturbinás erőműveknek.
http://de.wikipedia.org/wiki/SGT5-8000H
 
D

danielblack

Guest
Én arra gondoltam, hogy a Pakson megtermelt villamos energiát használnák az erőművek. Azaz a foszilis anyagok eltüzelése helyett villamos úton melegítenénk az erőművekben a vizet.
 
2013. december 7.
934
4
18
Konkréten villamos energia alapú fűtés létezik más országokban, tehát nem közvetlenül a hőenergiát kellene szétosztani hanem az "áramot". Nyilván nem a mostani áramárak mellett. Sokkal több elektromos teljesítmény mellett (nem vegyes mindenféle erőművi forrásból hanem homogénen a teljesítmény 80%-át atomból) és sokkal nagyobb fogyasztás mellett az áram egységárak csökkenthetőek lennének.
 
D

danielblack

Guest
Konkréten villamos energia alapú fűtés létezik más országokban, tehát nem közvetlenül a hőenergiát kellene szétosztani hanem az "áramot". Nyilván nem a mostani áramárak mellett. Sokkal több elektromos teljesítmény mellett (nem vegyes mindenféle erőművi forrásból hanem homogénen a teljesítmény 80%-át atomból) és sokkal nagyobb fogyasztás mellett az áram egységárak csökkenthetőek lennének.

Én is a villamos energia alapú fűtésre gondoltam, mint ahogy említettem is. Persze az erre való átállás elég komoly összeget emésztene fel, de mindenképp jó lenne szerintem.
 
2013. december 7.
934
4
18
Már régóta téma azok körében akiket érdekel ez a dolog, csak mégsem ebbe az irányba mennek a dolgok. Jelenleg még sokallják is a meglévő erőművi teljesítményt (tegyük hozzá annyira vegyes fűtőanyagokkal , időszakos ki be kapcsolásokkal és különféle üzemeltetési költségekkel, hogy nem lehet tervezni egy állandóan tartható bekerülési költséggel) és még áramot is importálunk !!! . Ha homogénebb lenne az erőművi paletta (pl 80%ban atom alapú) akkor már legalább tisztán lehetne látni hogy mibe kerül az egységnyi elektromos energia.
Ez egy teljesen jó megoldás lenne mivel a szénhidrogének ára mindig csak emelkedni fog.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 460
11 501
113
Véget értek Európában az aranyévek
http://www.portfolio.hu/vallalatok/veget_ertek_europaban_az_aranyevek.1.196285.html?utm_source=index_main&utm_medium=portfolio_box&utm_campaign=portfoliobox

Menekülnek Európából a nagy energiaszolgáltatók
http://www.portfolio.hu/vallalatok/energia/menekulnek_europabol_a_nagy_energiaszolgaltatok.1.196106.html?utm_source=index_main&utm_medium=portfolio_box&utm_campaign=portfoliobox
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
voltagemultiplier

Azért ez nem így működik, mint ahogy felvázoltad. Ez ennél sokkal bonyolultabb.
Mavir honlapján nézz utána ezeknek.

danielblack

"Én arra gondoltam, hogy a Pakson megtermelt villamos energiát használnák az erőművek. Azaz a foszilis anyagok eltüzelése helyett villamos úton melegítenénk az erőművekben a vizet."

Az elektromos vízmelegítés nem olyan hatékony, mint elektromos áram segítségével kinyerni a földből a hőt.
Most nem tudok konkrét számokat mondani, de az elektromos vízmelegítésnél 1 egységnyi elektromos energiára 1 egységnél kevesebb hő energia jut, ugyanis nem 100% a hatásfok.
Viszont egy hőszivattyús rendszernél a föld melegíti fel a vizet, az nekünk nem kerül semmibe. Csak a víz mozgatása kerül energiánkba. Így lehet az, hogy 1 egység befektetett elektromos energiával akár 3 egység hőenergiához is hozzájuthatsz. Ezért olyan jók a hőszivattyús rendszerek.
http://hu.wikipedia.org/wiki/H%C5%91szivatty%C3%BA
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
misinator

"A megújuló energiák terjedése csökkentette az energiaárakat, "

Hát nagyon nem. Csupán arról van szó, hogy hatalmas állami pénzekkel van támogatva. Ha az nem lenne, megfizethetetlenül drága lenne. Inkább a kötelező átvételi ár nem tetszik a szolgáltatóknak.
A másik ilyen negatív hatás a számukra az, hogy van még rajtunk kívül olyan európai ország, ahol hatósági ár van. Ez csökkenti a profitjukat.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
A hőszivattyús rendszerek kiépítése nagyon drága. Emiatt van kevés belőlük, mert nagyon nagy a kezdeti beruházás más fűtésrendszerekhez képest. Hosszú távon lehet ha visszahozza, nem számoltam utána. Létezik olyan is belőle, ami levegővel cserél hőt, igaz szarabb a földalatti hőcserélősnél.
Hogy hány egység energiát nyer ki a hőcsere folyamán azt nem tudom, de az elektromos vízmelegítők hatásfoka elég jó és olcsóak. Ha azt veeszük akkor ugyan az, mint egy wolfram szálas izzó, csak nekünk ebben az esetben a hőenergia a lényeges és nem a fényenergia. Azoknál az izzóknál az energia 3-5%-a lett fényenergia, a többi hő, tehát a melegítő legalább 95%-os hatékonysággal működik. Ha olcsó az áram, a kis beruházási költség mellett lehet ha jobban kijösz, mint egy hőcserélős rendszerrel. Pl a franciáknál mindenhol árammal fűtenek és működik a dolog.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
2 éve apám is árammal fűt, hősugárzó+olajradiátor. Olcsóbbra kijön vele, mint a gázzal. Viszont ha kint nagyon hideg van, akkor nem is csinál elég meleget.

joker

"Hogy hány egység energiát nyer ki a hőcsere folyamán azt nem tudom, de az elektromos vízmelegítők hatásfoka elég jó és olcsóak."

A fenti linkben le van írva minden. A vízmelegítő hatékonysága 100% alatti, a hőszivattyúé 3-400%. De ezt kifejtik, hogy és miért.

voltagemultiplier

Amúgy Franciaországban azért fűtenek árammal, mert az ország villamosenergiájának 75%-át atommal fedezik. Viszont-e miatt nem is tudnak olyan hatékonyak lenni az atomerőműveik, mint nekünk. Ugyanis szabályozni kell őket.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Így van, 100% alatti, de nem sokkal, úgy 95-97%. A másik ha 3-400%-ot összehoz az szép, viszot drágább (és gondolom a hatékonysága is hőmérsékletfüggő). Akit érdekel az meg kiszámolhatja, hogy a mostani meg a várható energiaárakkal megéri-e a nagy beruházást kifizetni a hőszivattyúval, vagy a drágább egységárú hőenergiát választja hősugárzókkal, viszont annak kisebb a kezdeti költsége.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
joker

Így van. Mostani házaknál nem biztos, hogy megéri az átalakítás. Viszont új építésű háznál a rendszer kiépítésének költsége nem olyan magas, mint egy régi ház átalakításánál. (Szerintem)
Amúgy a hőszivattyúnak nagyobb házak esetén van értelme. (vagy irodaházaknál, üzemeknél stb...)
Vagy geotermikus erőműként távhő formájában.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
voltagemultiplier

"vagy azért termelik az ország elektromos energiájának 75%-át atommal hogy fűthessenek vele."

Akár. Meg azért, hogy olcsó legyen náluk az áram. Az egyik legolcsóbb Európában.

antigonosz

Ezen a cikken megrökönyödtem. Függünk egy nagyhatalomtól, erre elrohanunk egy másikhoz, hogy attól is függhessünk. Ahelyett, hogy megpróbálnánk kiváltani a gázt: Atommal, vízzel, szénnel, földhővel.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
<blockquote rel="fip7"

Ezen a cikken megrökönyödtem. Függünk egy nagyhatalomtól, erre elrohanunk egy másikhoz, hogy attól is függhessünk. </blockquote>

Ja. Ennyi erővel lehetnénk az 51. tagállam is. A külpolitikánkat úgyis a jenki külügy határozza meg. A pénzügyekről nem is beszélve.
 
M

molnibalage

Guest
Az mennyire lenne hülyeség ha Magyarország fűtési hálózatát az atomenergiára állítanánk át pár plusz reaktor üzembe helyezésével?

Rossz. Ugyanis kőkemény pénzekért kiépült a gázhálózat, ennek ára és az üzemeltetés benne van a költségeidben. Most, hogy ez megvan, te felszámolnád az egészet és átállnál megint másra...?

Annak utánaszámoltál, hogy ehhez mekkora villamos teljesítmény növelés kellene...? Ha csak 2-3 millió hátartásról beszélsz és átlagosan 5 kW fűtési csúcsigénnyel - ami vicc, mert a mai szar szigetelésű családi házaknál 10 kW fűtési teljesítmény is simán van - akkor néhány GWe + csúcsigény lenne és ennek ingadozása is elég szépen megjelenne a rendszeren.


Tudtommal vannak olyan atomerőművek amik a távfűtésben is részt vesznek, de az ország egy pontjából befűteni egy egész országot...Én nem nagyon látok ebben rációt

Ez nem ráció kédése, hanem lehetetlen. A hulladékhőt nem lehet nagyon messzira szállítani. Mivel azonban atomerőművek ritkán vannak nagyvárosok mellett - itthon Paksnál sem ez van - ezért a kondenzátoroknál levő alacsony delta T nagy részét Pakra még megérni elvinni, de máshova nem. Hiába szigetlnéd le, a kondenzátorból kijövő 35-40 fokos melegvízzel nagy távolságban nem fűtesz. Ezen felül villamos távvezeték már van, de országos távhőhálózatnak értelme 0. Semmiféle realitása nincs ennek a távolságok és a fogyasztók mérete miatt.

De egyébként a "kiégett" fűtőelemeknek is van hője. Lehet azt be lehetne fogni vízmelegítésre. Az nem lenne rossz ötlet.

Így fejből. Az első 2-3 évben olyan medencében kell pihentetni, ahol kell szivattyús cirkuláció a víz hűtésére és a hő elvezetésére. Aztán már az sem kell, csak természetes cirkuláció van. Ez olyan kevés hőt ad, hogy erre nem érdemes semmilyen rendszert építeni. A nagyváros vagyis a fogyasztó közelségének hiánya továbbra is probléma...

Azaz a foszilis anyagok eltüzelése helyett villamos úton melegítenénk az erőművekben a vizet.

Ennek mi értelme...? Akkor közvetlen villamos fűtés kell. Miért viszel be a fűtési láncba egy újabb elemet, ami hatásfokot veszít és keringtetni kell a vizet...? A távfűtési rendszer legnagyobb baja az, hogy messzire nem lehet szállítani, néhány km vagy 10 km-es nagyságrend ami belefér. A villany meg több száz km-re is kis vesztességgel megy és nincs sem vízkezelés, sem szivattyú. A user a hálózatról veszi a delejt és közvetlenül azzal fűt vagy a saját vízmelegítője megy azzal. A távfűtési rendszert villannyal üzemeltetni értelmetlen. Semmit nem nyersz vele.

A megújuló energiák terjedése csökkentette az energiaárakat,

Legszívesebban pofánverném már, aki ekkora baromságot képes terjeszteni. A németek viccbből fizetnek az áram árába beépítve plusz költséget a szél/nap bohóckodás miatt ugye...? Biztos viccből van az hogy a német áram ára majdnem duplája a franciának és kb. 65%-kal drágább, mint a magyar. Ennyire "csökkenti" az árakat.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 460
11 501
113
Legszívesebban pofánverném már, aki ekkora baromságot képes terjeszteni. A németek viccbből fizetnek az áram árába beépítve plusz költséget a szél/nap bohóckodás miatt ugye...? Biztos viccből van az hogy a német áram ára majdnem duplája a franciának és kb. 65%-kal drágább, mint a magyar. Ennyire "csökkenti" az árakat.

Remélem Molni nem rám gondoltál:)
Emlékeztem a számtalan levezetésetekre a témában.
Pont azért linkeltem be, hogy vesézhetnek ki pl. ezen a fórumon bármily alaposan témákat a fórumozók, összeadva tudásukat, kicserélve információikat, szűk körben marad a vita/eszmecsere eredménye:-(
Az átlag netező nem fogja a rászánt idejének a felét a HTKA fórumaira szánni /ellentétben pl. velem:)/
Helyette elolvassa pl a portfolio.hut-t:
Hö, ők is megírták!
S ennyi:-(