Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 601
113
A hőszivattyús témánál maradva , tavaly nyáron én is beruháztam egy klímaberendezésre és akkor kicsit utána olvastam az inverteres klímáknak. A legfontosabb jellemzőjük a COP érték, komoly fűtőteljesítményt bújik meg a mai korszerű klímákban. Itt van két link a téma iránt érdeklődőknek.

http://klimacommando.hu/futes_klimaval

http://www.webklima.hu/futes-klimaval.html
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Az mennyire lenne hülyeség ha Magyarország fűtési hálózatát az atomenergiára állítanánk át pár plusz reaktor üzembe helyezésével? Véleményem szerint nem lenne rossz ötlet, mivel csökkenne az energia függőségünk, és jó lenne környezetvédelmi szempontokból is. Pakson képzeltem el a bővítést. Ugyanakkor komolyabb biztonsági előírásokat is vezetnék be. Paks környékén állandó légtérzárlattal és földi telepítésű légvédelemmel.


Az a baj, hogy nyáron nem kell fűteni, tehát olyankor nagy valószínűséggel állnának a csak a fűtés miatt épített reaktorok (mert eladni nem sok eséllyel tudnánk a plusz áramot megfelelő áron), úgy meg tényleg kb. az örökkévalóság után hoznák be azt, amibe kerültek. Ott van még ugyan nyáron a légkondi, de az messze nem annyira elterjedt még itthon, hogy amiatt érdemes legyen plusz reaktorokat építeni.


Egyébként nem tudom, hogy ha a csehek bővítenek, akkor azt miért ne orosz reaktorokkal tennék. Az USA AP-1000-sével úgy hallottam, hogy akadtak gondok (Kínában).
A francia EPR-1600 meg már más teljesítmény és ár kategória. Szóval nem értem a dolgot.

Az EPR-rel az a probléma, hogy kettő 1600 MW-os blokkot biztosan nem építenének, túl drága és túl sok (vagyis durván kihasználhatatlan és emiatt ráfizetéses) is lenne most a 2x1600 MW a meglévő paksi blokkok mellé. Viszont, ha csak egyet építenénk, az meg a jövőben, miután a régi blokkok leállnának, már kevés lenne...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
fip7

Hát ezt most sikerült jól Magyarországra vonatkoztatnom, miközben a csehekről volt szó... De a cseheknél sem látom reális opciónak a francia, vagy az amerikai cuccot, már csak azért sem, mert az oroszba sokkal nagyobb mértékben be tudnák vonni a hazai cégeket is (mivel a MIR-1200 tudtommal Roszatom-Skoda közös fejlesztés).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
wolfram

" De a cseheknél sem látom reális opciónak a francia, vagy az amerikai cuccot, már csak azért sem, mert az oroszba sokkal nagyobb mértékben be tudnák vonni a hazai cégeket is (mivel a MIR-1200 tudtommal Roszatom-Skoda közös fejlesztés)."

A MIR-1200 esetén 70%-ban lenne hazai gyártmány az erőművük. Ez azért nem elhanyagolható tényező...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Irán minimum két új blokk építéséről kötött szerződést az oroszokkal.
http://www.origo.hu/nagyvilag/20140312-oroszorszag-ujabb-atomreaktorokat-epit-iranban.html
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 873
113
10 milliárd Euro elkulonítve.
http://hungarian.ruvr.ru/news/2014_03_13/Oroszorszag-jovahagyta-a-10-milliard-euros-hitel-elkulon-teset-Magyarorszag-szamara-1161/
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Ha jól értem, akkor a 3,95%-os kamatot már most fizetni kell. Kérdés, hogy mekkor összegre. Az egész 10 milliárdra? Mert akkor nem normálisak. Az építkezés elkezdése még sehol sincs, arra is a pénzeket szakaszosan kellene lehívni, hogy kevesebb kamatot fizessenek. Másik nagy kérdés, hogy van-e fix áras szerződés, hogy igen 10 mld euró hitel + 2 mld euró önrész és ezért határidőre átadják tokkal vonóval beüzemelve, kiképezve, nem elsietve, stb.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Na elindult a link.
Fontos kiemelni, hogy a kamatszámítás alapja a mindenkori tőketartozás.
Így már van értelme, csak a sok f@sszopó rémhírkeltő hírportál egyből azzal kezdi, hogy "már fizethetjük is a kamatot".
Ez tudom, hogy a hitelszerződésről szól, de az egyik legfontosabb kérdésre a választ nem kapom: van-e fix áras szerződés a Roszatommal, hogy max ennyiből megcsinálják minden minőségi paraméternek megfelelve a határidőn belül?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 299
68 398
113
Én csak attól tartok hogy mire elkezd épülni nem lesz elég a zsé. És isten ments hogy az értelmes politikusaink belekavarjanak!
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
A pénz, hogy elég-e az attól függ, hogy az építővel kialkudott szerződésben van-e egy fix ár vagy maximális ár amennyiért meg kell csinálják az erőművet.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 299
68 398
113
És ha az építő becsődöl a befejezés előtt mert elfogy a zsé? Nah mindegy, az oroszok talán odafigyelnek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
Pár észrevételem:

1. Általában fix áras szerződéseket szoktak kötni az oroszok, nem értem, hogy itt miért ne tennék.

2. A másik az, hogy a legmagasabb kamat érték az 4.95%, viszont szerintem ez NEM reálkamat. Mivel az Euró is inflálódik, olyan 3-4% közötti lehet a reál kamat, ami szerintem jó.

3. "Fontos kiemelni, hogy a kamatszámítás alapja a mindenkori tőketartozás."

Ez mekkora buta mondat :) Mi más lenne az alapja? A hitel az kamatos kamat elvén működik (tudtommal).

4. Az Euró árfolyam változása valóban kockázat. Én jobban örültem volna egy rubel hitelnek...(ha már orosz cuccot veszünk)

5. "Az első részletet az új blokkok átadása utáni első fordulónapkor kell kifizetni, de legkésőbb 2026. március 15-én"

Ha 21 év alatt kell kifizetni, akkor ezek szerint jövőre elkezdik építeni az erőművet??? Ha igen akkor nem teketóriáznak sokat...
 
T

torsen

Guest
Ez izgalmasan hangzik:
"A benyújtott számlák elfogadására 15 napja van a magyar félnek, utána minden számla elfogadottnak és kifizetendőnek tekintendő."
15 nap alatt kell tételesen átnézni, minőséget ellenőrizni, árat vizsgálni stb.? Reális ez? Én még életemben nem kaptam olyan számlát, amire az volt írva, hogy "atomerőmű"! Vajon mennyire részletezett ez? Hány tételt tartalmaz? Hány beszállítói számlát és azokon miket? Lehet ezekről előre tájékozódni? Van valaki, aki nagy projekteken dolgozik és tudja, hogy megy ez? Mert ha átcserepeztetem a tetőt, akkor is az első esőnél derül ki, hogy hogyan sikerült!? Lehet, hogy 16 napig nem esik...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
3. "Fontos kiemelni, hogy a kamatszámítás alapja a mindenkori tőketartozás."

Ez mekkora buta mondat :) Mi más lenne az alapja? A hitel az kamatos kamat elvén működik (tudtommal).

Ez nem buta mondat, mert az a lényege, hogy nem a 10 mld euróra kezded fizetni a kamatot már holnaptól, hanem arra az összegre amit lehívtál belőle, vagyis jelenleg 0-ra.

Én még életemben nem kaptam olyan számlát, amire az volt írva, hogy "atomerőmű"!
Pedig hidd el jobb lenne. Főleg ha előre az ár is le lenne szögezve. Akkor nem kellene millió számlát betonszállításról, földmunkákról, belső elemek leszállításáról leellenőrizz, hanem a pénzedésrt a végén egyszerűen megkapnád egy darab számlán az egészet.