Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Egy fb csoportban írt egy bennfentes pár dolgot, hogy mi a helyzet a visszatáplálással:

"
Sziasztok!
Minap parázsvita alakult ki, hogy a transzformátorok, hogy működnek és mi lesz hálózatra tápláló rendszerek által előállított teljesítménnyel.
Én az MVM azon részén dolgozom már lassan 10 éve akik a magasfeszülségű hálózaton kifeszitett OPGW optikai kábelhez tartozó aktiv eszközöket üzemeltetik. MAVIR-os részére ritkán járok át az irodaházban, de ma arra volt dolgom így megkérdeztem a bennt lévő ügyeletes operátorokat.
A jelenleg a MAVIR honlapján kint lévő napi teljesítmény kimutatás csak a távfelügyelt kis és nagy erőmüvek adatait mutatják. Ezek 99%-ben az MVM által telepített szolárparkok. Ebben egyetlen háztartási vagy kiserőmű sincs benne.
A nagy és középfeszültségű hálózat primier (400kV,220kV,120kv) és szekunder (11kV~35kV) hálózat. Nincs lehetőség jelen pillanatban a teljesitmény irányok megváltoztatására, bár egy két GWatt teljesítményű alállomáson megvan a lehetősége, de még így is annyira energia negativban van az ország, hogy a lehetőséget nem is vizsgálták. Mivel azért nem csak egy vas mag és tekercs, egy nagyon összetett módszerre van az EU-s 50Hz strabilitás fentartásának.
Középfeszültség primer oldalon kisfeszültség szekunder oldalon az elvi lehetőség megvan, de gyakorlatilag nem lehetséges. Mivel ezek esetek 90%-ban nem távvezérelt trafók, így egy fix beállítással birnak, ahol a transzformátor szekunder kapocsfeszültséget, ugy nevezett névleges feszültségre lövik be ahol az ismert teljesitmény igények alapján igyekeznek egy 225-240 Volt közötti fázis feszültséget találni. De ez egy fix beállítás.
Ahogy kezdenek egy adott szektorban felszaporodni a napelemek, ezt az értéket hangolni kellene, de nem teszik mert nem konstans teljesítményről van szó óráról órára változik. Ezért a termelendő feles engeriával a következő történik.
A szektorban mint a legnagyobb generátor a transzformátor van jelen, ahogy csökken rajta a átmenő teljesitmény nő a szekunder oldali kapcsolfeszültség, amit úgy igyekeznek belőnni, hogy maximum 250Volt legyen fázisonként. Itt nagyon fontos, hogy a szektor mely szakaszán van energia többet, mert nagyon képes elmenni 3x400Voltos háromszög null pontja.
Így ahogy a szektor egyre jobban nem tudja felvenni a betermelt energiát és a transztformátor terhelése egyre csökken, a transzformátor kapocsfeszültsége egyre közelíti az üresjárásit.
A legtöbb visszatermelő inverter kb. 253 Volt környéken lekapcsolja önmagát és nem termel.
Ezért sorra jönnek a panaszok, hogy nyáron verőfényes napsütésben az APP-ban az látszik, hogy 0Kwatt a kimenő.
Tehát mielőtt a kisfeszültségű oldalról a közép feszültségű oldalra egy Watt-is átcsúszna, mert nullára csökkene a trafó terheltsége már rég minden inverter leállt.
Amit még mondtak, hogy legyen az fogyasztó vagy termelő oldal amint 3x80A feletti bekötésről van szó ujabban, saját transzformátort igyekeznek berakni. Illetve amit még mondtak, hogy az új szabályok mellett már 3x63-tól köteles kilépni az egyetemleges szolgáltatásból és ott már teljes más elvek uralkodnak és lehet nem is biztos, hogy megéri visszatermelni."

Tehát amikor hétágra süt a Nap, dől az energia, akkor kapcsolgatják le egymást az egy trafókörzeten belüli inverterek...
Az iylen szabályozhatatlan energia egyetlen hasznos felhasználása a bitkoin bányászat lenne. A zsozsóból meg lehetne szabályozott áramot venni.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Ezeket a nyilatkozatokat nem tudom mire vélni:
“A két új paksi blokk építése a megvalósítás fázisába lép, amit megkapja a beruházás az ehhez szükséges létesítési engedélyt, ami a miniszterelnök szerint hamarosan megtörténik. Paks II. átadásával Magyarország energiából önellátó lesz, 2030-ra pedig klímasemleges – vetítette előre.”


Még egymással párhuzamosan működő Paks 1-el és 2-vel sem leszünk önellátóak, mindeközben mátra kiesik és jelenlegi tervek szerint kisebb névleges kapacitással épül vissza mint a jelenlegi erőmű. Mindeközben a meglévő erőmű állomány tovább öregszik, mátrán kívül pedig új építésű erőműről csak az új Tisza 2-ről hallottam. Összesen 1000MW-ról. Szóval remélem az évtized második felére még komoly tervek vannak a csőben….
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 901
56 769
113
A nemzetközi energia ügynokség szerint 2022-ben csökkenni fog az európai gázfogyasztás, a "melegebb tavasznak és a rohamosan növő zöld energiának köszönhetően".
Fasza, akkor majd a rohamosan növő zöld energia nyomja fel az egekbe az áram árát, még jó, hogy tavasztól nem fog kelleni annyi gáz, ami legalább olcsó(bb), de az áramfogyasztás az kb konstans évközben, esetleg növekedni fog a légkondik miatt.
Csökkenni fog a fogyasztâs, mert nem lesz gáz. :)
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Ezeket a nyilatkozatokat nem tudom mire vélni:
“A két új paksi blokk építése a megvalósítás fázisába lép, amit megkapja a beruházás az ehhez szükséges létesítési engedélyt, ami a miniszterelnök szerint hamarosan megtörténik. Paks II. átadásával Magyarország energiából önellátó lesz, 2030-ra pedig klímasemleges – vetítette előre.”


Még egymással párhuzamosan működő Paks 1-el és 2-vel sem leszünk önellátóak, mindeközben mátra kiesik és jelenlegi tervek szerint kisebb névleges kapacitással épül vissza mint a jelenlegi erőmű. Mindeközben a meglévő erőmű állomány tovább öregszik, mátrán kívül pedig új építésű erőműről csak az új Tisza 2-ről hallottam. Összesen 1000MW-ról. Szóval remélem az évtized második felére még komoly tervek vannak a csőben….
Miért is nem lesz elég az 5400MW plussz a gázosok és a napos ok?
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
A napot mivel fogod kiegyensúlyozni ha csak 1800 MW gázos épül? Marad az import. Vagy akkor lesznek rövid időszakok míg önellátóak vagyunk, egyébként meg nem?
Import export mindig lesz az osszekapcsolt rendszerben. Tehát ha nevlegesen a csúcsra képesek vagyunk termelni akkor önállónak minősíthető uk magunkat.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Import export mindig lesz az osszekapcsolt rendszerben. Tehát ha nevlegesen a csúcsra képesek vagyunk termelni akkor önállónak minősíthető uk magunkat.
Lehet akkor csak én vagyok maradi :) Végülis névlegesen németország is egy valag kapacitással rendelkezik csak a valóságban nem. Nekem ez olyan picit mint a térség meghatározó hadereje duma... energetika területén sem szeretném elvitatni mindaz amit a jelenlegi vezetés tesz. A tervezett CC blokkok és Paks 2 is rendkívűl pozitív döntések az én szememben, de az a tény hogy lesz minimum 2 GW teljesítmény a rendszerben mely teljes egészében a naptól függ, kiegyensúlyozása pedig az importtól. Szerintem ez nem teszi lehetővé, hogy valakik önellátásról beszéljenek. Egyébként nagyon előkéne venni a vizenergiát is. Nem vagyunk Ausztria de pl fajszi vizlépcső megépítésével, könnyebben lehetne kezelni a paksi bővítés okozta hűtővízigény növekedést. Adony is Fajsz közelébe 2 db 150 MW-os erőművet lehetne építeni. És akkor ez most a csak a Duna Bős-Nagymaros nélkül.
 
  • Dühítő
Reactions: hana

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Lehet akkor csak én vagyok maradi :) Végülis névlegesen németország is egy valag kapacitással rendelkezik csak a valóságban nem. Nekem ez olyan picit mint a térség meghatározó hadereje duma... energetika területén sem szeretném elvitatni mindaz amit a jelenlegi vezetés tesz. A tervezett CC blokkok és Paks 2 is rendkívűl pozitív döntések az én szememben, de az a tény hogy lesz minimum 2 GW teljesítmény a rendszerben mely teljes egészében a naptól függ, kiegyensúlyozása pedig az importtól. Szerintem ez nem teszi lehetővé, hogy valakik önellátásról beszéljenek. Egyébként nagyon előkéne venni a vizenergiát is. Nem vagyunk Ausztria de pl fajszi vizlépcső megépítésével, könnyebben lehetne kezelni a paksi bővítés okozta hűtővízigény növekedést. Adony is Fajsz közelébe 2 db 150 MW-os erőművet lehetne építeni. És akkor ez most a csak a Duna Bős-Nagymaros nélkül.
Nincs értelme vizezni, legfeljebb pici törpe erőművek helyi szinten lehetnek érdekesek. Az osztrákokkal teljesen jól megvagyunk amikor sok a víz importálunk amikor kevés exportalunk. Egy gríd minek is épüljön ki párhuzamosan plussz kapacitás egy ilyen win win rendszernél? Teljesen értelmetlen lenne. Amúgy erdekes amit írsz pont azon megy a ver nyakol ás egy csomó helyen minek Paks 2es Paks 1bovitese mikor lesz egy csomó felesleges áram megújul okból az EU-ba.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and hana
M

molnibalage

Guest
Ilyen rendszerterhelés mellett senki ne álmodjon már akkora zsinórral, hogy 4GW+ meg hasonlók.

sgqN6bN.png



A tervezett CC blokkok és Paks 2 is rendkívűl pozitív döntések az én szememben, de az a tény hogy lesz minimum 2 GW teljesítmény a rendszerben mely teljes egészében a naptól függ, kiegyensúlyozása pedig az importtól.
Sajnos úgy tűnik, hogy 3GW felett lesz, az adatok alapján már most 2GW tája van a rendszerben.
Az indexen volt egy hulladék cikk, ahol a "kigyensúlyozott" volt 6GW beépített és 12GW egy másik tervben.
Ilyen faszságokat képesek egyesek leírni és hinni benne...

A diagramon levő összes elképzelés nettó hülyeség.

31194367_3cb29db7e22e4fae2ae472da4a118171_wm.png


Index - Gazdaság - Így leszünk a napelemek, az atom és a palagáz országa 2030-ra a kormány szerint
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Nincs értelme vizezni, legfeljebb pici törpe erőművek helyi szinten lehetnek érdekesek. Az osztrákokkal teljesen jól megvagyunk amikor sok a víz importálunk amikor kevés exportalunk. Egy gríd minek is épüljön ki párhuzamosan plussz kapacitás egy ilyen win win rendszernél? Teljesen értelmetlen lenne. Amúgy erdekes amit írsz pont azon megy a ver nyakol ás egy csomó helyen minek Paks 2es Paks 1bovitese mikor lesz egy csomó felesleges áram megújul okból az EU-ba.
Pedig a Duna hajózhatóvá tétele az év nagy részében sok előnnyel is járna. Az igazság az hogy 400-500 MW kinyerhető lenne csak a Duna mentén ha megépülne Bős-Nagymaros meg a vízlépcső Fajszon, nem mellesleg szabályozhatóvá válna a folyó is. Politikailag érzékeny ma már a téma sajnos... de ha belegondolsz nem elhanyagolható mennyiség mely megépülte után nagyon olcsón termel. Emellé még jöhetnek további kis erőművek, többb lehetséges helyszín is van. Hiba, hogy rajtunk csak átrohan ez a sok víz, sem a tárolás sem pedig a szabályozás nincs igazán megoldva. Felelős vízgazdálkodás a mezőgazdaságnak is igen fontos lenne...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Pedig a Duna hajózhatóvá tétele az év nagy részében sok előnnyel is járna. Az igazság az hogy 400-500 MW kinyerhető lenne csak a Duna mentén ha megépülne Bős-Nagymaros meg a vízlépcső Fajszon, nem mellesleg szabályozhatóvá válna a folyó is. Politikailag érzékeny ma már a téma sajnos... de ha belegondolsz nem elhanyagolható mennyiség mely megépülte után nagyon olcsón termel. Emellé még jöhetnek további kis erőművek, többb lehetséges helyszín is van. Hiba, hogy rajtunk csak átrohan ez a sok víz, sem a tárolás sem pedig a szabályozás nincs igazán megoldva. Felelős vízgazdálkodás a mezőgazdaságnak is igen fontos lenne...
Ha jól tudom benne van a következő 7eves EU-s tervben a keleti és a nyugati csatornák felújítása. Tehát nem csak te gondolod így hanem a szakemberek is. :)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Az EB tervezete szerint a gáz és a nuki erőművek is a fenntarthatók közé lesznek sorolva, de ezt még blokálhatja az EP.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 194
10 728
113
Pedig a Duna hajózhatóvá tétele az év nagy részében sok előnnyel is járna. Az igazság az hogy 400-500 MW kinyerhető lenne csak a Duna mentén ha megépülne Bős-Nagymaros meg a vízlépcső Fajszon, nem mellesleg szabályozhatóvá válna a folyó is. Politikailag érzékeny ma már a téma sajnos... de ha belegondolsz nem elhanyagolható mennyiség mely megépülte után nagyon olcsón termel. Emellé még jöhetnek további kis erőművek, többb lehetséges helyszín is van. Hiba, hogy rajtunk csak átrohan ez a sok víz, sem a tárolás sem pedig a szabályozás nincs igazán megoldva. Felelős vízgazdálkodás a mezőgazdaságnak is igen fontos lenne...
A vízügy mondja ki, hogy nem vízrendez, hanem vízelvezet, gyorsan, maradéktalanul, pénzt nem kímélve több km3/év vizet vezet ki az országból...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 283
113
A vízügy mondja ki, hogy nem vízrendez, hanem vízelvezet, gyorsan, maradéktalanul, pénzt nem kímélve több km3/év vizet vezet ki az országból...
ez nem egésszen igaz (dolgoztam a vízügynél) vízmegtartás és vízkormányzás a fő tevékenységi kör és bevételi forrás. (öntöző vizek biztosítása.)

csak az a baj hogy rá kell nézni egy google térképre és látszik hogy meddig öntöttek ki a folyok...

a folyamszabályozás ideén kialakított csatorna és víztároozó rendszerek töredéke van meg nagyrészük eltünk...

csatornákat kellene építeni és takarítani víztározókat tavakat újra kiásni vagy akarítani. és bizony kellenek olyan területek ahova az áradás esetén érkező többletvíz egyszerűen ki van engedve (legalábbis egy része) tehhát szabályozott elárasztás... főleg az alföldön...

Na és itt találkozik a környezetvédelem a mezőgazdaság és a honvédség.
egyszerúen nélkülözhetetlen egy körkanalas kotro marógép.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 194
10 728
113
ez nem egésszen igaz (dolgoztam a vízügynél) vízmegtartás és vízkormányzás a fő tevékenységi kör és bevételi forrás. (öntöző vizek biztosítása.)

csak az a baj hogy rá kell nézni egy google térképre és látszik hogy meddig öntöttek ki a folyok...

a folyamszabályozás ideén kialakított csatorna és víztároozó rendszerek töredéke van meg nagyrészük eltünk...

csatornákat kellene építeni és takarítani víztározókat tavakat újra kiásni vagy akarítani. és bizony kellenek olyan területek ahova az áradás esetén érkező többletvíz egyszerűen ki van engedve (legalábbis egy része) tehhát szabályozott elárasztás... főleg az alföldön...
ár eléggé
Na és itt találkozik a környezetvédelem a mező-on keregazdaság és a honvédség.
egyszerúen nélkülözhetetlen egy körkanalas kotro marógép.
Ez a téma itt már eléggé off...
A youtube on keresd meg Balogh Péter geográfus gazdálkodó előadásait, ő nagyon képben van! :)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 283
113
Ez a téma itt már eléggé off...
A youtube on keresd meg Balogh Péter geográfus gazdálkodó előadásait, ő nagyon képben van! :)
1 évig dolgoztam egy vízügyi főmérnökségen :)

épp csatorna telepítés tervezésének időszakában 70 zsilip és kormányműtárgy építésének tervezési fázisába és a kivitelezésének kezdei időszakába. :)
szerinted napi 8-12 órából mennyi vólt a kiselőadás :D

gyakorló szakemberektől nem elméleti szakemberektől.

a falut ahol születtem 30 év alatt 2X vitte el a duna (úgy hogy újá kellett építeni) az előző rendszerbe mondhatni napi téma vólt már gyerekkorom óta a víz szabályzás.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 283
113
korrozió védelem miatt az összes tervbe be vóltam vónva valamilyen szinten az összes tervezővel dolgoztam eggyütt... és szeretnek beszélni pláne eggyőzni mert tudják hogy a másik terveit is ismerem és láttam és hallottam... éés valamiért azthiszik hogy minél több embert megyőznek annál biztosabb a nyereségük. vagy csak vvisszaigazolás kell nekik... kitudja...
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Ezt beteszem ide mert azt hiszem az első ipari méretű hidrogén előállító prject valamint vannak benne érdekes számak (amik vagy igazak vagy sem).

HydrogenPro signs a large-scale contract for an initial delivery of 40 electrolysers to Mitsubishi Power Americas, Inc. | MarketScreener

A két mondat amin megakadt a szemem:
- Our core product is the alkaline high-pressure electrolyser. With the new electrode technology, we are able to increase the efficiency of each unit by 14%
to reach 93% of the theoretical maximum.

- Operation perspective. The Company is targeting a production cost for green hydrogen of USD 1.2 per kg in 2022.

Ez vajon a folyamat összhatásfoka? Valamint azt igérik 1,2 dodó/kilogramm. Érdekes.