Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Ezt beteszem ide mert azt hiszem az első ipari méretű hidrogén előállító prject valamint vannak benne érdekes számak (amik vagy igazak vagy sem).

HydrogenPro signs a large-scale contract for an initial delivery of 40 electrolysers to Mitsubishi Power Americas, Inc. | MarketScreener

A két mondat amin megakadt a szemem:
- Our core product is the alkaline high-pressure electrolyser. With the new electrode technology, we are able to increase the efficiency of each unit by 14%
to reach 93% of the theoretical maximum.

- Operation perspective. The Company is targeting a production cost for green hydrogen of USD 1.2 per kg in 2022.

Ez vajon a folyamat összhatásfoka? Valamint azt igérik 1,2 dodó/kilogramm. Érdekes.
Ízlelgessük csak az utolsó számot.

1.2 USD / kg.
A H2 LHV-ja 120 MJ/kg, ami 33.3 kWh.
Ebből egy CCG erőmű is kb. 63%-65%-os hatásfokkal csinál áramot a hatásfok optimum pontban.
Tehát marad 21,3 kWh áram, mínusz az önfogyasztás, ami legyen csak 5%, akkor 20kWh.

Csak hát ugye szállítani is kéne a H2-őt és nem világos, hogy ez az ár az energetikai költség vagy ennyiért adnák el majd, hogy majd egyszer megtérüljön az egész. Mert az én tippem az, hogy ez legfeljebb az energia költsége lehet. Meg ez ugye csak az üzemanyag költség, ami gázerőműnél azt szokták mondani, hogy 50-80%-os üzemi költség. Így nézve akkor legyen 1.5 USD/kg H2 üzemmel az üzem ára.

450 Ft = 20 kWh ---> 22,5 Ft termelői ár iszonyatos alsó becsléssel, mert pénzügyi költség és az összes fiszemfaszom sehol nincs ebben.

Én azt hallottam, hogy ehhez képest itthon a gázboom előtt a gázos erőművek 15-16 Ft/kWh áron tudtak azért termelni. Ez azért laza 40% difi meg ugye az optimizmus... Mert hát ez a "targeting". Azt vagy ennyi lesz vagy ennél több. Ugye a szél és napáramnál is hangzatos célok voltak, a realitás meg az, hogy a német áram 30% nap+szél részaránnyal 32 Ecent táján van, FRA 19 Ecent, Mo. meg 10-11 körül. (A Ft romlása azért itt bezavart egy sort...)

Mert a földgáz ma távvezetéken utazik. Ipari mennyiségben a H2 meg legfeljebb vasút / hajón tud, de tárolni nem tudja ma erőmű tárolni sehol a H2-őt.
Na, ennek az ára mekkora lenne? Egy teljesen új távvezetéki elosztó rendszer? És a többi...?

Szóval fogalmazzunk úgy. hogy iszonyatosan szkeptikus vagyok.


Meg a zöld hidrogén alatt tudjuk mit értenek, szél+nap. Amik nem zöld erőművek, csap a PR-juk jó.
A naperőművek EROI-ja eleve talán 4-6 táján van. Akkor ezzel majd H2-őt gyártanak, hatásfok romlás, akkor az ERI meg 2-4 tájára?
Újrahasznosítás energiaköltsége hol lesz?

Szóval én itt csak a valójában fosszilis üzemanyagon zakatoló H2 gazdaságot látom* egyelőre, amivel kb. a gyártókon kívül senki nem jár jól. Az áram meg luxuscikk lesz vagy mi?

* A teljes közúti szállítás fosszilis, a hajós és vasúti is. A szélkerék is kőolajból készül, amit aztán elásunk a föld alá ma...
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Ízlelgessük csak az utolsó számot.

1.2 USD / kg.
A H2 LHV-ja 120 MJ/kg, ami 33.3 kWh.
Ebből egy CCG erőmű is kb. 63%-65%-os hatásfokkal csinál áramot a hatásfok optimum pontban.
Tehát marad 21,3 kWh áram, mínusz az önfogyasztás, ami legyen csak 5%, akkor 20kWh.

Csak hát ugye szállítani is kéne a H2-őt és nem világos, hogy ez az ár az energetikai költség vagy ennyiért adnák el majd, hogy majd egyszer megtérüljön az egész. Mert az én tippem az, hogy ez legfeljebb az energia költsége lehet. Meg ez ugye csak az üzemanyag költség, ami gázerőműnél azt szokták mondani, hogy 50-80%-os üzemi költség. Így nézve akkor legyen 1.5 USD/kg H2 üzemmel az üzem ára.

450 Ft = 20 kWh ---> 22,5 Ft termelői ár iszonyatos alsó becsléssel, mert pénzügyi költség és az összes fiszemfaszom sehol nincs ebben.

Én azt hallottam, hogy ehhez képest itthon a gázboom előtt a gázos erőművek 15-16 Ft/kWh áron tudtak azért termelni. Ez azért laza 40% difi meg ugye az optimizmus... Mert hát ez a "targeting". Azt vagy ennyi lesz vagy ennél több. Ugye a szél és napáramnál is hangzatos célok voltak, a realitás meg az, hogy a német áram 30% nap+szél részaránnyal 32 Ecent táján van, FRA 19 Ecent, Mo. meg 10-11 körül. (A Ft romlása azért itt bezavart egy sort...)

Mert a földgáz ma távvezetéken utazik. Ipari mennyiségben a H2 meg legfeljebb vasút / hajón tud, de tárolni nem tudja ma erőmű tárolni sehol a H2-őt.
Na, ennek az ára mekkora lenne? Egy teljesen új távvezetéki elosztó rendszer? És a többi...?

Szóval fogalmazzunk úgy. hogy iszonyatosan szkeptikus vagyok.


Meg a zöld hidrogén alatt tudjuk mit értenek, szél+nap. Amik nem zöld erőművek, csap a PR-juk jó.
A naperőművek EROI-ja eleve talán 4-6 táján van. Akkor ezzel majd H2-őt gyártanak, hatásfok romlás, akkor az ERI meg 2-4 tájára?
Újrahasznosítás energiaköltsége hol lesz?

Szóval én itt csak a valójában fosszilis üzemanyagon zakatoló H2 gazdaságot látom* egyelőre, amivel kb. a gyártókon kívül senki nem jár jól. Az áram meg luxuscikk lesz vagy mi?

* A teljes közúti szállítás fosszilis, a hajós és vasúti is. A szélkerék is kőolajból készül, amit aztán elásunk a föld alá ma...
Úgy gondolom USA árakkal kéne kalkulálnod mert szerintem az 1.2/USD az USA piacra értendő. Nem bizos, hogy célrevezető ezt hazai energiaárakkal összehasonlítani. Bevallom nem tudom milyen költségen termel egy USA CC blokk. De pl németországban el tudom képzelni, hogy az általad kalkulált 1,5 USD/kg vagy akár 1,5 EUR/kg áron megéri a dolog.
 
M

molnibalage

Guest
Úgy gondolom USA árakkal kéne kalkulálnod mert szerintem az 1.2/USD az USA piacra értendő. Nem bizos, hogy célrevezető ezt hazai energiaárakkal összehasonlítani. Bevallom nem tudom milyen költségen termel egy USA CC blokk. De pl németországban el tudom képzelni, hogy az általad kalkulált 1,5 USD/kg vagy akár 1,5 EUR/kg áron megéri a dolog.
• U.S. household electricity prices 2020 | Statista

Ez alapján ott is erősen rezeg a léc, ha 12.5 UScent az áram kisfogyasztói ár.
Csak ott jenki órabérrel kell kiépíteni majd az egészet vagy szállítani vonaton a H2-őt meg tárolni és fiszemfaszom.

Nincs mágia. Ha te a legdrágább módon termelt áram mellé felhúzol két új infrát (távvezeték és H2 komp. CCGT), akkor az nem lesz olcsó.
Sehogy. Soha.

Mert, ha ezek olcsók, akkor a másik tech. olcsóbb lesz hozzá képest, mert a tech. fejlődés arra is hat.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ízlelgessük csak az utolsó számot.

1.2 USD / kg.
A H2 LHV-ja 120 MJ/kg, ami 33.3 kWh.
Ebből egy CCG erőmű is kb. 63%-65%-os hatásfokkal csinál áramot a hatásfok optimum pontban.
Tehát marad 21,3 kWh áram, mínusz az önfogyasztás, ami legyen csak 5%, akkor 20kWh.

Csak hát ugye szállítani is kéne a H2-őt és nem világos, hogy ez az ár az energetikai költség vagy ennyiért adnák el majd, hogy majd egyszer megtérüljön az egész. Mert az én tippem az, hogy ez legfeljebb az energia költsége lehet. Meg ez ugye csak az üzemanyag költség, ami gázerőműnél azt szokták mondani, hogy 50-80%-os üzemi költség. Így nézve akkor legyen 1.5 USD/kg H2 üzemmel az üzem ára.

450 Ft = 20 kWh ---> 22,5 Ft termelői ár iszonyatos alsó becsléssel, mert pénzügyi költség és az összes fiszemfaszom sehol nincs ebben.

Én azt hallottam, hogy ehhez képest itthon a gázboom előtt a gázos erőművek 15-16 Ft/kWh áron tudtak azért termelni. Ez azért laza 40% difi meg ugye az optimizmus... Mert hát ez a "targeting". Azt vagy ennyi lesz vagy ennél több. Ugye a szél és napáramnál is hangzatos célok voltak, a realitás meg az, hogy a német áram 30% nap+szél részaránnyal 32 Ecent táján van, FRA 19 Ecent, Mo. meg 10-11 körül. (A Ft romlása azért itt bezavart egy sort...)

Mert a földgáz ma távvezetéken utazik. Ipari mennyiségben a H2 meg legfeljebb vasút / hajón tud, de tárolni nem tudja ma erőmű tárolni sehol a H2-őt.
Na, ennek az ára mekkora lenne? Egy teljesen új távvezetéki elosztó rendszer? És a többi...?

Szóval fogalmazzunk úgy. hogy iszonyatosan szkeptikus vagyok.


Meg a zöld hidrogén alatt tudjuk mit értenek, szél+nap. Amik nem zöld erőművek, csap a PR-juk jó.
A naperőművek EROI-ja eleve talán 4-6 táján van. Akkor ezzel majd H2-őt gyártanak, hatásfok romlás, akkor az ERI meg 2-4 tájára?
Újrahasznosítás energiaköltsége hol lesz?

Szóval én itt csak a valójában fosszilis üzemanyagon zakatoló H2 gazdaságot látom* egyelőre, amivel kb. a gyártókon kívül senki nem jár jól. Az áram meg luxuscikk lesz vagy mi?

* A teljes közúti szállítás fosszilis, a hajós és vasúti is. A szélkerék is kőolajból készül, amit aztán elásunk a föld alá ma...
Minek kellene + szállítási költséget rányomni. Ennek energiatároló funkciója van.
Amikor a megújuló termel, akkor a feleslegből H2 lesz. Lokálba tartályba betározza. Amikor meg nem termel, akkor igény szerint kitárolja a H2-t, és áramot generál egy H2 cellával.
Nem feltétlenül kell a megtermelés helyére telepíteni ezeket. Lehet direktben a H2 töltőállomásokhoz is tenni. Vezérelt nagyfogyasztóként akkor termel hidrogént, amikor energia felesleg van.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 284
113
Minek kellene + szállítási költséget rányomni. Ennek energiatároló funkciója van.
Amikor a megújuló termel, akkor a feleslegből H2 lesz. Lokálba tartályba betározza. Amikor meg nem termel, akkor igény szerint kitárolja a H2-t, és áramot generál egy H2 cellával.
Nem feltétlenül kell a megtermelés helyére telepíteni ezeket. Lehet direktben a H2 töltőállomásokhoz is tenni. Vezérelt nagyfogyasztóként akkor termel hidrogént, amikor energia felesleg van.
élyszakai áramról kb ami ugye nappal is megy? anyám ami házat vett ott az előzőtulaj hőtárolos kályhát is kötött élyszakai áramra.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 194
10 729
113
korrozió védelem miatt az összes tervbe be vóltam vónva valamilyen szinten az összes tervezővel dolgoztam eggyütt...endszerszintű és szeretnek beszélni pláne eggyőzni mert tudják hogy a másik terveit is ismerem és láttam és hallottam... éés valamiért azthiszik hogy minél több embert megyőznek annál biztosabb a nyereségük. vagy csak vvisszaigazolás kell nekik... kitudja...
A példád is mutatja, hogy a gond rendszerszintű.
"belűlről" nem megoldható a probléma.
Teljes szemléleti, struktúrális, -paradigma váltás nélkül, csak újabb problémákat generálnak.
Mennyi termőföldet fújt el a szél?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 284
113
A példád is mutatja, hogy a gond rendszerszintű.
"belűlről" nem megoldható a probléma.
Teljes szemléleti, struktúrális, -paradigma váltás nélkül, csak újabb problémákat generálnak.
Mennyi termőföldet fújt el a szél?
én nem úgy vettem észre hogy a szakmai gondolkodásmóddal lenne a gond (hisz gemenc mellett lakok ami ártér az egész még a mezőgazdasági földek egy része is időszakosan vvízben áll...
van vele tapasztalat.

a pénz a gond...
és legfőképp az eszközhiány.
a csatornarendszert a tívakat nem lehet hagyományos kotróval rendberakni max karbantartogatni.

ide bányagépek kellenek...

új zsilipek és új csatornák víztározók és elárasztott területek.

de ez nem a vízügyön mullik sokkal inkább a forrásokon... az elárasztani kívánt területeket meg kell venni.
a víztározókat ki kell építeni a csatornákat ki kell építeni...

ezt ha gémes eszközökkel próbálják csinálni a világ összes pénze sem lenne elég...


ameddig a vízügynek nincs bányaipari eszközparkja és földterülete ahol építkezhet addig nem lessz megoldás...

amit ez a balogh péter beszél sem járható út túl nagy léptékben kívánja csinálni...
ennek egy sokkal konszolidáltabb változata lenne a befutó ezt a vízügyesek is tudják. de a koszollidált változat is drasztikus és pénzigényes...
a pénzigényen a bányagépek alkalmazásával lehetne csökkenteni.
hogy a vízügy nem tud mit kezdeni Bp. solgaival küldik a természetvédőkhöz nem kell csodálkozni hova nyitná meg a vízügy a töltést ha nem ővé a terület?

azért küldték a természetvédőkhöz nagy alószínüséggel mert azoknak vannak olyan földjeik amik láraszthatóak lennének. tárgyalja le velük.

a vízügy mint bármilyen más szerveet abban érdekelt hogy minél nagyobb befojásra tegyen szert ha rajtuk mullana az egész ország csatornából állna.

dunával kapcsolatban ez egész biztos.
 
  • Tetszik
Reactions: gergo55
M

molnibalage

Guest
Minek kellene + szállítási költséget rányomni. Ennek energiatároló funkciója van.
Amikor a megújuló termel, akkor a feleslegből H2 lesz. Lokálba tartályba betározza. Amikor meg nem termel, akkor igény szerint kitárolja a H2-t, és áramot generál egy H2 cellával.
Nem feltétlenül kell a megtermelés helyére telepíteni ezeket. Lehet direktben a H2 töltőállomásokhoz is tenni. Vezérelt nagyfogyasztóként akkor termel hidrogént, amikor energia felesleg van.
  1. Országnyi területen telepített szél és napelem mennyiség kell, hogy egyetlen tökátlagos 300-500 MW-os CCGT-nek termelj hidrogént.
  2. Viszont a CCGT erőműnek, ha nincs H2, akkor földgáz is kellhet.
  3. De ha nem is, akkor is ekkora blokkot nem teszel le akárhova a grid paraméterek és fogyasztók helyzete miatt.
  4. Ebből te hogyan sakkozod ki, hogy nem kell szállítani a H2-őt...?
Egy full H2-vel üzemelő erőmű, de még 10-20%-kal sem üzemelhet, ahogy te az elképzeled. Az év nagy részében akkor eleve nem is működne, de nyáron meg sehova nem tudná eltenni a sok H2-őt.
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
826
2 400
93
  1. Országnyi területen telepített szél és napelem mennyiség kell, hogy egyetlen tökátlagos 300-500 MW-os CCGT-nek termelj hidrogént.
  2. Viszont a CCGT erőműnek, ha nincs H2, akkor földgáz is kellhet.
  3. De ha nem is, akkor is ekkora blokkot nem teszel le akárhova a grid paraméterek és fogyasztók helyzete miatt.
  4. Ebből te hogyan sakkozod ki, hogy nem kell szállítani a H2-őt...?
Egy full H2-vel üzemelő erőmű, de még 10-20%-kal sem üzemelhet, ahogy te az elképzeled. Az év nagy részében akkor eleve nem is működne, de nyáron meg sehova nem tudná eltenni a sok H2-őt.
Félre értetted szerintem, nem hőerőműre gondolt csak "sima hidrogén cellára", tüzelőanyag-cellára.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Félre értetted szerintem, nem hőerőműre gondolt csak "sima hidrogén cellára", tüzelőanyag-cellára.
Jah!
Annyival kiegészítve, hogy jelenleg a németek elkezdik rohamtempóban elterjeszteni a hidrogénes járműveket.
Ami igényli a drasztikus kúthálózati kiépítést is. Namost, ha a kutak melle letesznek 1-1 ilyen vízbontó modult, akkor ez egyrészt hálózati energiatárolóként is működik. Másrészt a megtermelt hidrogént direktben is elhasználhatják a hidrogénes járművek. Továbbá mivel kiépült nagyteljesítményű villamosinfrát igényel, a sima elektromos autók is tölthetőek a telephelyen.
Ráadásul, mivel energiatárolóként is működik, nem is igényel a névleges csúcsteljesítménye szerinti betápot, mert a csúcsot kompenzálni tudja saját hidrogén felhasználással.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
826
2 400
93
Jah!
Annyival kiegészítve, hogy jelenleg a németek elkezdik rohamtempóban elterjeszteni a hidrogénes járműveket.
Ami igényli a drasztikus kúthálózati kiépítést is. Namost, ha a kutak melle letesznek 1-1 ilyen vízbontó modult, akkor ez egyrészt hálózati energiatárolóként is működik. Másrészt a megtermelt hidrogént direktben is elhasználhatják a hidrogénes járművek. Továbbá mivel kiépült nagyteljesítményű villamosinfrát igényel, a sima elektromos autók is tölthetőek a telephelyen.
Ráadásul, mivel energiatárolóként is működik, nem is igényel a névleges csúcsteljesítménye szerinti betápot, mert a csúcsot kompenzálni tudja saját hidrogén felhasználással.
Na igen ez eddig szép, a neheze gondolom az, hogy úgy összeállítani, elhelyezni, felokosítani az egészet, hogy lehetőleg xx éven belül megtérüljön, most ez az energia mizéria pont adja alá a lovat.
Falusiasan mondva ha látják benne a rációt csinálják, másfele nem nagyon tudnak menekülni.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Na igen ez eddig szép, a neheze gondolom az, hogy úgy összeállítani, elhelyezni, felokosítani az egészet, hogy lehetőleg xx éven belül megtérüljön, most ez az energia mizéria pont adja alá a lovat.
Falusiasan mondva ha látják benne a rációt csinálják, másfele nem nagyon tudnak menekülni.
Mindent a pénz azaz a pénz utáni vágy határoz meg (azok a mocskos shumérok LOL) ! Ahogy Hofi mondta : " A lé határozza meg a tudatot !"
 

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
Jah!
Annyival kiegészítve, hogy jelenleg a németek elkezdik rohamtempóban elterjeszteni a hidrogénes járműveket.
Ami igényli a drasztikus kúthálózati kiépítést is. Namost, ha a kutak melle letesznek 1-1 ilyen vízbontó modult, akkor ez egyrészt hálózati energiatárolóként is működik. Másrészt a megtermelt hidrogént direktben is elhasználhatják a hidrogénes járművek. Továbbá mivel kiépült nagyteljesítményű villamosinfrát igényel, a sima elektromos autók is tölthetőek a telephelyen.
Ráadásul, mivel energiatárolóként is működik, nem is igényel a névleges csúcsteljesítménye szerinti betápot, mert a csúcsot kompenzálni tudja saját hidrogén felhasználással.
physics-400x250.png
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and fip7